Forum rulote

Cluburi si Siteuri partenere
Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti
Re: Forum rulote

Mesaj de alex82 » Joi Sep 05, 2013 3:40 pm

Ma , io zic ce mi`a zis omul ... n`am mers niciodata cu o rulota dupa mine , nici vre`un amic de incredere care sa aibe rulota nu am , asa ca nu am ce sa compar sau sa`mi fac o idee ... :roll:

Cat despre respectivul , era din Cluj omul , cel putin avea nr de Cj si la masina si la rulota ... cred ca face 2-3 zile dus pana la mare , 2-3 zile intors :mrgreen:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Forum rulote

Mesaj de Bogdan » Joi Sep 05, 2013 3:42 pm

Nu e chiar dreapta autostrada..de ex de la Agigea pana la Cernavoda ai niste portiuni de urcare destul de naspa..

Mie mi se pare ireal sa consumi cu doar 2 l in plus cand tragi cu 110 Cp o rulota ...


Sent from my iPhone using Tapatalk PRO
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Forum rulote

Mesaj de Rica » Joi Sep 05, 2013 3:45 pm

De acord ca nu este dreapta, dar omul sa se dea cocos a spus consumul minim scos de el si consumul asta il scoate pe drum drept si viteza constanta.
Un consum mediu pe Bucuresti Constanta cu un I30 1.6 CRDI 115 CP a fost de 7.8 la suta cu rulota de 850 kg si MMA 1100 kg.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Forum rulote

Mesaj de alex82 » Joi Sep 05, 2013 3:57 pm

In fine , posibil sa ma fii pacalit respectivul , o sa vad mai exact cand primesc acceptul de cont pe forumul de rulote ce zic oamenii de pe acolo cu consumul ...
Cat despre incins frane , nu cred ca e chiar asa daca ai o rulota relativ noua , nu de prin 1990 cum sunt multe la 1-2k de euro la vanzare...astea mai noi au frane etc , deci nu "cade" exclusiv pe sistemul de franare al masinii ...
Pacat ca nu avem o infrastuctura pusa la punct pt campinguri ( bine nu avem o infrastructura pusa la punct pt absolut nici un domeniu , doar pt colectarea taxelor si impozitelor , asta e alta poveste ) .
Am stat candva la un camping , cred ca in Eforie Sud , absolut odios... baile ca pe vremuri , cu apa calda intre anumite intervale orare , miroase a detratrant d`ala si clor , cum era in perioada dupa revolutie la scoala de ma ustura nasul ...

Pai acu` vre`o 3 ani am fost la cineva in Italia care are o rulota si ceva pavilioane in continuarea rulotei intr`o zona f misto . Cam ce am gasit acolo : spatiu f mare , nu intri in camping , daca nu esti cazat sau urmeaza sa te cazezi , decat daca ai venit la cineva care este cazat si vine respectivul sa te ia de la poarta . Teren mare de fotbal pe iarba , teren mic ( gen cum sunt astea sintetice ) . Locurile pt amplasarea rulotei sau cortului , prestabilite ( nu pune fiecare cum vrea sau il taie capul ) . Fiecare loc are o pompa cu apa curenta rece .
In camping exista restaurante , magazine , inclusiv dioscteca/club in aer liber .
Am fost la toalete la ei , mai mult de curiozitate ... curatenie ca la benzinariile de prin vest de pe autostrazi . Gresie , faianta peste tot .
Sa tot stai acolo in camping . Respectivii la care am fost , tin tot anul rulota campata acolo si daca`mi aduc bine aminte , plateau 3500 euro/an . Primavara intindeau si pavilioanele alea si le strangeau in toamna cand se termina sezonul . Aveau aragaz , balansoar , wi-fi , si tot felul de conditii , verdeata multa etc .
Locatia este undeva la 90-100 km de Roma , iar ei se duc in fiecare week`end la camping . Concediul si`l fac prin diverse tari , dar in fiecare week`end sunt acolo .
Plaja de un nisip fin , apa limpede si curata , fata de ce au langa casa , plaja Ostia ... in fine
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Forum rulote

Mesaj de Rica » Joi Sep 05, 2013 4:01 pm

Ia cere la noi banii astia si vezi iti trece care linia portii?
Noi suntem in epoca de piatra.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Forum rulote

Mesaj de alex82 » Joi Sep 05, 2013 4:08 pm

Pai stai un pic , 3500 de euro/an , inseamna in mare , 10 euro pe zi .
Crezi ca de ex la Eforie e mai ieftin de 40 de ron /zi pt rulota ? Nu stiu exact cum e sistemul de taxare , daca pe utilaj sau pe pers sau si / si ( cum e la Snagov de ex sa intri nu stiu unde , taxa pe masina + taxa pe membrii )
Ca oamenii aia isi permit sa plateasca acolo taxa pe tot anul e altceva , dar le e mai usor asa decat sa stea sa duca/aduca rulota de fiecare data . La Roma nu au unde s`o lase pt ca stau la bloc si acolo abia gasesti loc sa parchezi un smart 4-2 , d`apoi o magadoaie de rulota .
Asa au acelasi loc , aceeasi vecini ... la aprox 10eu/zi e cam pomana la ei , si cum spuneam , conditii serioase
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Forum rulote

Mesaj de Rica » Joi Sep 05, 2013 4:12 pm

De acord ca iese bine daca imparti, dar rumanu zice mai bine o duc la mama la tara decat sa dau banii astia.
Taxele la noi la unii pe tot atelajul, altii pe rulota si pe masina.
Altii daca vrei curent te taxeaza separat.
Ca la noi pe scurt.
:hi
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Forum rulote

Mesaj de alex82 » Joi Sep 05, 2013 4:26 pm

Cam cum au respectivii acolo :

Imagine
Asta e living`ul ( ca sa zic asa ) ... in stanga , unde e d-na cu punga albastra e bucataria , unde au aragaz ( cu butelie parca ) si dupa cum se vede si un frigider . In dreapta mai urmeaza un separeu si abia dupa aia rulota .


ImagineImagine
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Forum rulote

Mesaj de alex82 » Joi Sep 05, 2013 4:51 pm

Rica scrie: Un consum mediu pe Bucuresti Constanta cu un I30 1.6 CRDI 115 CP a fost de 7.8 la suta cu rulota de 850 kg si MMA 1100 kg.
Nu mi se pare exagerat consumul . Cat consuma pe aceeasi ruta I30`ul ala fara rulota ?
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Forum rulote

Mesaj de commandorsteel » Joi Sep 05, 2013 5:10 pm

Rica scrie: Uite una decenta ca dotari si ca pret.
http://mercador.ro/oferta/rulota-elddis ... 9a108589e0" onclick="window.open(this.href);return false;
asta-i buna ptr catalin, prin anglia, nu vezi ca-i pe dos totul?
in privinta consumului... eu la o remorca mica (100kg), inchisa, cu care-mi caram atv-ul, aveam consum de 9-10 %, la o viteza de max 100 km/h
pe autostrada, cu 100km/h, cu pilotul activat, aveam 10-11 %...
fara remorca, imi lua cam 6%
intradevar, e relativ consumul, tinand cont ca vremea nu era la fel...
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Forum rulote

Mesaj de Rica » Joi Sep 05, 2013 8:27 pm

Alex 5.5-6 la viteza de 140 km/h
cu rulota la 110 km/h
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Forum rulote

Mesaj de Rica » Vin Sep 06, 2013 7:51 am

Aseara m-am intalnit cu un rulotist cu vechime de peste 6 ani si mi-a confirmat cresterea consumului cu 2-3 la suta.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Forum rulote

Mesaj de Rica » Vin Sep 06, 2013 8:34 am

Ia uitati aici un mare, spatioasa...
http://mercador.ro/oferta/rulota-royal- ... f069a3999b" onclick="window.open(this.href);return false;
Dar iti trebuie un mic tanc sa tragi.
Imagine
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Forum rulote

Mesaj de ingfrancisc » Vin Sep 06, 2013 9:26 pm

Bogdan, Rica, e vorba de cuplu ... HDi-ul are din belsug, 1.4i are suficient pentru C4 dar nu si pentru altceva. Eu am la lucru o rulota de aprox 2 tone (nu stiu exact), am carat-o cateva mii de km, pe drumuri normale consumul (2.5 TDCi) era mai mare cu undeva intre 1.5 - 2 litri nu mai mult, indiferent de regim. Pe autostrada insa, la 140 - 150 km/h se schimba povestea, mai ales ca rulota are partea din fata perfect plata si perfect verticala, cam 6 m2. La viteza asta consumul aproape se dubla! Cu C4 meu am tras-o doar de doua ori, in interiorul unei platforme industriale, sincer, pana pe la 50/60 la ora cat am mers cu ea, la acceleratii nici nu se simtea, doar la franari simteam ca ma impinge ceva din spate.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Forum rulote

Mesaj de Rica » Sâm Sep 07, 2013 8:04 am

Cu 150 km/h poti spune ca esti putin sinucigasi.
Greutatea ideala a unei rulote, remorci ar trebui sa fie undeva in jurul jumatatii greutati masinii, tot ce este peste duce la cresterea consumului, sentia de fara frana...scaderea vitezei.
Sistemul de franare inertial de pe rulote ajuta la oprore, dar franarea si incetinirea tot pe masina cade.
Masinile cu motoare mici s benzinarele in mod deosebit care nu au cuplu vor avea probleme, mai ales la vant din fata sau la dealuri de urcat.
Cuplu trage nu CP.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cluburi si Siteuri Partenere”