Proiectoare: xenon? inlocuiri? probleme?

Eleroane,Kituri de caroserie,Geamuri Fumurii,Xenoane, Roti/Cauciucuri
Scrie răspuns
rado
Mesaje:261
Membru din:Dum Apr 01, 2007 5:37 pm
Localitate:Romania
Proiectoare: xenon? inlocuiri? probleme?

Mesaj de rado » Mie Noi 12, 2008 12:07 am

sal
ma bate gandul sa imi montez un kit xenon pentru proiectoare , si-a pus cineva asa ceva? e complicat ? as putea sa le montez singur? sau cat ar costa un astfel de montaj...
kitul il cumpar eu , am nevoie doar de cineva care se pricepe..si ar mai fi o problema ..proiectoarele se pot regla? nu de alta dar nu vreau sa bata aiurea sa ma semnalizeze toti pe strada.. :)
Imagine

viewtopic.php?f=19&t=1246" onclick="window.open(this.href);return false; SOLD!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de Aiurica » Mie Noi 12, 2008 9:25 am

daca esti cat de cat tehnic le poti monta singur!
se poate si fara sa dai bara jos, dar tre sa dai plasticele putin la o parte...cat sa ai acces.
trebuie sa identifici plusul mai intai!
proiectoarele se vor regla, dar nu vad de ce ai aface asta daca acum iti bat bine.Xenoanele vor intra fix in locul becului actual!
si in club am mai vazut montate: twister cel putin...dar e cam absent in ultimul timp.
bafta!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de Dan pasare » Mie Noi 12, 2008 10:04 am

Aiurica, te contrazic putin.Exista posibilitatea ca dupa ce pui becurile cu xenon, acestea se bata altfel decat cele initiale cu halogen. Eu am constatat asta cand mi-am montat xenoanele in faruri.
Nu stiu daca becul poate fi montat in mai multe pozitii sau are ''catare'' si merge intr-o singura pozitie.
In primul caz ar trebui gasita pozitia optima prin incarcari iar in al doilea caz se poate regla proiectorul din suruburi pana bate suficient de jos ca sa nu deranjeze.
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
gusti
The man with the C4
Mesaje:273
Membru din:Mar Feb 13, 2007 8:49 pm
Localitate:Militari City
Contact:

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de gusti » Mie Noi 12, 2008 10:14 am

parerea mea este ca oricat de bine sunt reglate proiectoarele, daca le pui xenon vor deranja !!
proiectoarele ar trebui sa fie folosite numai in anumite conditii meteo (ceata, ploaie marunta pe timp de noapte, viscol,etc).
Ele sunt proiectate sa lumineze foarte puternic in imediata apropiere a masinii iar daca se pune o instalatie hid pe ele o sa fie prapad pt ceilalti participanti din trafic.
Am vazut zeci de marci de masini cu proiectoare xenon si toate sunt deranjante la un moment dat. Oare de ce producatorii de masini nu au instalat xenon pe proiectoare???? pt a nu deranja o instalatie hid tb sa fie montata pe un far/bec cu lupa sau in putine cazuri pe un far cu oglinzi special gandite pt a raspandi lumina intr-un mod cat mai canalizat
Citroen C4 1.6i 110cv Jaune Scott pachet VTR plus
B 52 NPO

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de Aiurica » Mie Noi 12, 2008 10:17 am

eu cand le-am montan nu am reglat nimic!
oricum, da exista reglaje la proiectoare!
este o rotita de care invarti!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de Shadow » Mie Noi 12, 2008 10:49 am

1. Daca iti pui xenon pe proiectoare si sunt reglate klumea nu o sa deranjezi pe absolut nimeni...iti spun asta pt ca am avut eu timp de 1 an.
2. Nu e nevoie sa dai bara jos, se pot scoate direct ornamentele.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de Aiurica » Mie Noi 12, 2008 10:59 am

Shadow scrie: 2. Nu e nevoie sa dai bara jos, se pot scoate direct ornamentele.
de cand cu Type R ai cam uitat !!

degeaba scoti ornamentele ca nu poti da jos proiectorul/schimba becul.
accesul la bec/proiector/reglaj se face prin spate, unde poti ajunge dand bara jos sau pe dedesupt dand pseudo scutul la o parte!
:mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

rado
Mesaje:261
Membru din:Dum Apr 01, 2007 5:37 pm
Localitate:Romania

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de rado » Mie Noi 12, 2008 11:26 am

chestia cu "nu se pune xenon pe proiectoare din fabrica" nu e corecta ...daca nu ma insel chiar porsche-le cayenne are proiectoare cu xenon , daca sunt ok reglate nu deranjeaza..si eu am vazut in trafic proiectoare reglate aiurea care te orbesc..de rotita stiam si eu ceva..insa intrebarea principala "cine ar face montajul?" doc mai face asa ceva? si la ce pret? ideea e ca vreau sa imi iau o temperatura de culoare de 33 000 k , din cauza asta am nevoie doar de montaj..pt ca sunt putini care comercializeaza asa ceva..
are cineva 33 000 k ?
Imagine

viewtopic.php?f=19&t=1246" onclick="window.open(this.href);return false; SOLD!

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de Dan pasare » Mie Noi 12, 2008 11:34 am

33000k? :shock: n-am auzit de asa ceva :roll:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
gusti
The man with the C4
Mesaje:273
Membru din:Mar Feb 13, 2007 8:49 pm
Localitate:Militari City
Contact:

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de gusti » Mie Noi 12, 2008 11:40 am

Sunt o multime de articole si studii care arata clar ca instalatiile HID folosite pe proiectoare/faruri sunt ilegale si periculoase. Toata lumea spune: "ale mele sunt ok pt ca le-am reglat bine" dar nu e vorba de reglaje aici !!! Accept persoanele care isi monteaza instalatii HID pe faza scurta (mai ales daca tin farurile cu o setare mai jos decat normal) dar pe proiectoare e deja prea mult (nu iau in considerare masinile de xxxxxxxxx euro care au asa ceva din fabrica).
Parerea mea .. nu dati cu pietre.


You should not replace your traditional halogen lights with HID xenon bulbs. The problem is that the reflectors and lenses on your vehicle are designed for halogen bulbs. If you replace those with HID xenon ones, you will dramatically increase your headlight's glare, which is blinding and dangerous to oncoming traffic
Citroen C4 1.6i 110cv Jaune Scott pachet VTR plus
B 52 NPO

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de Deese » Mie Noi 12, 2008 12:04 pm

Si eu sunt de aceasi parere cu gusti.
Indiferent cat de bine le reglezi, lipsa unor reglaje de auto-balans le face extrem de suparatoare pt cei de pe sens opus cand masina cu xenoane aftermarket trece prin gropi de exemplu (si in Romania slava domnului ca sunt destule)
In plus, lipsa lupei si ea cauzeaza neplaceri pentru cei de pe sens opus (desi unele faruri halogen au lupa)

oricum, nici jumate din posesorii de xenon aftermarket nu isi regleaza corect 'instalatia' :(
Se vede imediat diferenta intre o instalatie xenon originala si una de 100 de euro.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de Shadow » Mie Noi 12, 2008 12:23 pm

Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau...dar voi ati incercat sau doar stiti din auzite???
Eu am avut pe masina si special de fiecare data cand mergeam la drum lung in coloana il intrebam pe ala din fata daca il deranjeaza...si nimeni nu s-a plans niciodata.
Am mers in fata la f multe masini cu xenon aftermarket si pe faza scurta si pe proiectoare si niciodata nu m-au deranjat.

Intr-adevar sunt unii care merg cu ele ridicate la max si nereglate care deranjeaza f rau, dar aia e problema lor (din pacate si a ta in acelasi timp).

Dar numai generalizati!!!

P.S.: Mai lasati studiile...daca vrei iti arat 100 de studii care spun ca paine contine anumite lucruri care pot cauza cancer...paine d c mai mancati???
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de Deese » Mie Noi 12, 2008 12:32 pm

N-am incercat, vorbim din vazute :shock: :shock: :shock:
Intr-adevar sunt unii care merg cu ele ridicate la max si nereglate care deranjeaza f rau
Pai si eu ce am zis?
Deranjeaza rau!
Si din 10 care isi pun xenoane aftermarket nu isi regleaza nici 50% instalatia.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de Mihay » Mie Noi 12, 2008 12:33 pm

Deesse ai luat licenta..sau ce dadeai tu? :mrgreen:

Avatar utilizator
gusti
The man with the C4
Mesaje:273
Membru din:Mar Feb 13, 2007 8:49 pm
Localitate:Militari City
Contact:

Re: Xenon pentru proiectoare

Mesaj de gusti » Mie Noi 12, 2008 12:37 pm

Shadow nu te mai supara atat, dau o bere si discutam la vreo intalnire si iti arat despre ce e vorba.
Eu am o instalatie HID pe faza scurta deci pot spune ca am incercat si crede-ma ca este foarte bine reglata (chiar o tin cu o setare mai jos decat in mod normal) si tot s-a intamplat ca pe autostrada (cand nu exista decat lumina farurilor sa primesc flash-uri si asta pt ca lumina fiind atat de puternica si neavand lupe sa canalizeze foarte bine lumina mai deranjam anumite persoane).
Dar eu nu spuneam de faruri ci de proiectoare care sunt mai suparatoare, iti stiu c4 tau(fostul tau c4 de fapt). L-am admirat de fiecare data cand l-am vazut si intradevar xenonul de pe proiectoare se vedea ok DAR daca ne intalneam pe serpentine si tu aveai si farurile si proiectoarele aprinse iti uram de bine :)
Citroen C4 1.6i 110cv Jaune Scott pachet VTR plus
B 52 NPO

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning&Styling EXTERIOR”