Anti-tuning

Eleroane,Kituri de caroserie,Geamuri Fumurii,Xenoane, Roti/Cauciucuri
alexiacob
Mesaje:22
Membru din:Mie Apr 01, 2009 11:46 am
Numar Inmatriculare:PH11MJT
Localitate:PH
Anti-tuning

Mesaj de alexiacob » Mie Iul 21, 2010 8:55 am

Surprinzator cati membri dornici sa-si coafeze masinile. Ii inteleg pe cei cu Astra, Logan, Golf,(si or mai fi) dornici sa iasa din banalul aspect exetrior al masinilor pe care le conduc. Dar sa tunezi un C4, dpdv al aspectului exterior e deplasat. Masina asta, dupa parerea mea, e una dintre cele mai aratoase din segmentul ei din toate timpurile. Nu vorbesc de masinile scumpe-peste 40.000 E.
Cele mai multe tentative de tuning, postate si pe forum, sunt nefericite, chiar hidoase unele.
Ia ganditiva cum ar arata un DS tunat.
COUPE, 1,6i, VTR

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Anti-tuning

Mesaj de Aiurica » Mie Iul 21, 2010 9:01 am

ar arata foarte bine! cu toate ca el deja arata bine!

tuningul nu este ceva pe care sa il accepte oricine. Iti place sau nu sa modifici masini, este un stil de viata cel putin pt mine.
Nu aveam nici o obiectie la postul tau pana in momentul in care ai dat atribute unor masini tunate de pe forum, si da ma simt ofensat. Nu pt ca eu cred ca masina mea este in cel mai bun gust posibil ci pt ca nu e corect ca o persoana care se declara anti tuning sa spuna ca acestea sunt hidoase.

Referitor la perceptiile tale despre tuning, si modul in care vezi acest tip de pasiune, nu am nimic impotriva, dar e posibil sa nu intelegi exact ce inseamna sa ai o bara pe care nu o are nimeni, un interior unic, o consola centrala facuta de manutza ta.
Singura mea rugaminte este aceea sa nu incerci sa jignesti munca, timpul, banii, pasiunea unor oameni.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anti-tuning

Mesaj de Shadow » Mie Iul 21, 2010 9:15 am

alexiacob scrie:Surprinzator cati membri dornici sa-si coafeze masinile. Ii inteleg pe cei cu Astra, Logan, Golf,(si or mai fi) dornici sa iasa din banalul aspect exetrior al masinilor pe care le conduc. Dar sa tunezi un C4, dpdv al aspectului exterior e deplasat. Masina asta, dupa parerea mea, e una dintre cele mai aratoase din segmentul ei din toate timpurile. Nu vorbesc de masinile scumpe-peste 40.000 E.
Cele mai multe tentative de tuning, postate si pe forum, sunt nefericite, chiar hidoase unele.
Ia ganditiva cum ar arata un DS tunat.
Daca tie iti place sa ai o masina identica cu inca cateva mii care circula pe strada...eu nu am nimic impotriva. Dar sa stii ca mai sunt cativa oameni carora le place sa aiba o masina cat mai unica...

Si DA in opinia mea o masina "tunata" cu bun gust arata de 10 ori mai bine decat una stock...

Ca fapt divers...vezi ca se "tuneaza" si Aston-uri si Ferrari-uri...in care se investesc zeci de mii de euro... du-te si spune-i si lui ala ca e deplasat...
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Anti-tuning

Mesaj de stevey » Mie Iul 21, 2010 9:41 am

C4 este o masina destul de dificil de tunat intradevar....dar asta nu inseamna ca nu se poate.In afara de musketier restul sunt varza.Parerea mea ca cel mai bun tuning pt. c4 este unul cat se poate de discret...ceva jenti care sa se potriveasca, eventual buzita spoiler fatza, praguri si o buzita discreta spate.Cam atat.

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Anti-tuning

Mesaj de Exosphere » Mie Iul 21, 2010 10:45 am

Alexiacob, a incepe sa imparti in stanga si in dreapta opinii despre tuning, lucru pe care nu il agreezi, este ca si cum am incepe noi, cei carora le place, sa impartim diverse pareri si despre cei ca tine, insa nu o facem. Dupa cum vezi aici fiecare isi vede de treaba lui; exista si persoane care nu isi fac absolut nimic la masina, insa apreciaza ce fac altii, pentru ca aici e o comunitate, nu un concurs.
Eu am inteles ca tu de fapt vrei sa lauzi originalitatea masinii pe care o avem toti aici si faptul ca nu are nevoie de imbunatatiri, insa tuningul nu este imbunatatire intotdeauna, ci mai degraba personalizare.
Mie personal imi place sa ies din multime, si asta de vreun an incoace, de cand am masina si nu ma opresc aici. Tot ce ma poate opri este bugetul. Este doar o pasiune. O ai sau nu :hi

Dupa cum suna sloganul Coastei de Est: Standard is not an option!
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
speedy'91
Mesaje:189
Membru din:Lun Apr 26, 2010 5:23 pm
Numar Inmatriculare:AG 91 BAU
Localitate:PITESTI

Re: Anti-tuning

Mesaj de speedy'91 » Mie Iul 21, 2010 10:55 am

:applause oricine e liber sa-si individualizeze masina in functie de pasiunea pt masini,preferinte,caracter; masina este o reflexie in oglinda a proprietarului.
parerea mea-un tuning(mai mare sau mai mic) de bun gust il face orice om pasionat de masini!
:hi
alfa romeo 156facelift,1.9JTDm,150cp
drumurile din Pitesti sunt varza!la fel si 90% din soferi!iar curcanii cu caschetă sunt de la tara sau fac naveta!

orlando
Mesaje:152
Membru din:Lun Mar 16, 2009 4:54 pm
Numar Inmatriculare:HD40RLA
Localitate:Hunedoara
Contact:

Re: Anti-tuning

Mesaj de orlando » Mie Iul 21, 2010 11:51 am

:hi si eu sunt unul din cei care nu si-ar tuna masina, dar asta nu inseamna ca nu apreciez munca, banii si pasiunea celor care si-au tunat masinile....RESPECT, nu ai cum sa critici o persoana care a investit munca si bani in masina lui pentru a o face mai deosebita, intr-adevar exista masini tunate reusite si altele mai putin reusite, dar toate sunt de apreciat pentru ca cine va a muncit la acele masini, FELICIT TOATE PERSOANELE CARE ISI TUNEAZA MASINILE SI SINCER VORBIND FIECARE MASINA TUNATA E FRUMOASA IN FELUL EI, numai un frustrat poate spune despre o masina tunata ca e hidoasa.
c4 coupe 2.0 hdi 16v vtr pack...138CP

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Anti-tuning

Mesaj de uscristian » Mie Iul 21, 2010 3:37 pm

vai da ce-ati sarit ca arsi :mrgreen:

omul cand a facut referire la unele postate si pe forum poate s-a referit la cele din sectiunea kitch tuning :)

orlando, te contrazic. eu nu sunt frustrat cand vad unele care chiar sunt hidoase (din toate marcile :mrgreen: ).

despre tuningul facut cu cap, jos palaria, dar si aici exista pareri si pareri. eu cred ca va exista intotdeauna cel putin o persoana care, nu din invidie, va considera ca tuningul tau e naspa. daca tie iti place nu inseamna obligatoriu ca trebuie sa-i placa si altuia.

pe mine ma bate gandul la un kit de pe site-ul http://www.stxstyling.co.uk" onclick="window.open(this.href);return false; dar acum n-am bani. site-ul insa nu mi se mai incarca :( iar kitul se numea parca Sin Drome. si l-a cumparat careva din voi?

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anti-tuning

Mesaj de Bogdan » Mie Iul 21, 2010 3:53 pm

Pentru kitul sindrome, pe langa sacul de bani care trebuie sa-l dai ar mai fi asa:

1. Suspensie reglabila, sa o poti lasa atat cat trebuie sa nu dea urat din cauza kitului - minim 500 eur
2. Roti pe cel putin 18 + cauciucuri - minim 1300 EUR
3. Distantiere - 200 EUR
4. Vopsit tot kitul + montaj - minim 300 EUR
5. Tips evacuare + montaj - vreo 100 EUR

Total = 2400
La care mai pui Kitul ala vreo 1500 sau cat e si vei avea un total de aproape 4000 EUR bagati in masina!!

Ce zici merita? :D
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Anti-tuning

Mesaj de uscristian » Mie Iul 21, 2010 4:49 pm

#-o
daca i-as avea... n-as sta mult sa ma gandesc :)

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Anti-tuning

Mesaj de andu_nae » Mie Iul 21, 2010 4:53 pm

Daca ii ai, si mai faci si un tuning la motor - merita sigur :ya :ya
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anti-tuning

Mesaj de Shadow » Mie Iul 21, 2010 5:23 pm

Daja sunt off topic... dar sincer pe motoarele de 1.6i nu prea se merita tuningul la motor...doar cel minimal (soft, evacuare, admisie)
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

orlando
Mesaje:152
Membru din:Lun Mar 16, 2009 4:54 pm
Numar Inmatriculare:HD40RLA
Localitate:Hunedoara
Contact:

Re: Anti-tuning

Mesaj de orlando » Mie Iul 21, 2010 6:50 pm

uscristian scrie:

orlando, te contrazic. eu nu sunt frustrat cand vad unele care chiar sunt hidoase (din toate marcile :mrgreen: ).
da inteleg ca totul tine de gusturi dar chiar daca nu iti place un tuning pori macar sa apreciezi efortul, stradania si timpul celui care a incercat....acuma daca nu i-a iesit exact asa cum ar fi trebuit e altceva...dar e chestie de bun simt sa il critici pe om pentru ca a incercat. Orice efort merita apreciat....nu e necedar sa iti placa dar poti aprecia. :hi
c4 coupe 2.0 hdi 16v vtr pack...138CP

alexiacob
Mesaje:22
Membru din:Mie Apr 01, 2009 11:46 am
Numar Inmatriculare:PH11MJT
Localitate:PH

Re: Anti-tuning

Mesaj de alexiacob » Mie Iul 21, 2010 7:30 pm

Departe de mine gandul de a arunca cu noroi in suporterii activitatii in dezbatere. Nici nu as fi revenit cu lamuriri dar post-urile ulterioare deschiderii topic-ului mi-au adus aminte de artagul de pe forumul KIA, unde s-a produs un versus: KIA CEED-C4. Suporterii ambelor marci au scos sabiile instantaneu.
Daca persoanele in cauza si-au bibilit masina cu idei si materiale proprii e ok, dar sa spui ca ai personalizat-o cu un eleron, teava de easpament, bari de protectie sau praguri pe care toti ailalti si le pot monta la fel de lesne nu ma convinge.
La proiectarea masinii au lucrat ani buni, printre altii, si o armata de designeri cu experienta si simt estetic in spate (exista si contraexemple: Fiat Multipla, Ssangyong Rodius, Nissan Micra, Renault Symbol etc). Sa dregi ce n-au reusit ei cere calitati pe masura.
Caracterul masinii se regaseste in timp in aspectul ei cat mai original cu putinta. De aia si referirea la DS-ul tunat. Un prieten care poseda un CX regreta amarnic faptul ca la altoit cu elemente de pe generatii mai noi ale modelului. Asta pentru cei, foarte putini care o sa-si pastreze masinile mai mult timp.
Si sa nu uit, nu-mi plac nici foliile negre de pe geamurile masinilor. Arata ca niste furgonete.
COUPE, 1,6i, VTR

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Anti-tuning

Mesaj de simply the lex » Mie Iul 21, 2010 7:41 pm

Eu sincer nu inteleg rostul acestui topic,sincer si fara sa supar pe nimeni.Esti anti tuning...nu-ti face si gata,gusturile altora nu le poti discuta.Par exemple daca eu ascult Rammstein sau mai stiu eu ce si tie nu iti place,asta inseamna ca scrie kitsch pe mine sau ca nu trebuie sa agreeze nimeni gusturile mele?Nu cred.

Uite iti pun o intrebare : Ti-ar placea sa ai o masina unica? Sa nu spui nu pentru ca nu te va crede nimeni,ei bine din punctul meu de vedere cei care isi fac tuning vor sa adauge acel personal touch masinii lor.Si inca o chestie,tuningul se face din inima si nebunie,nicidecum cu rationament. :hi
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning&Styling EXTERIOR”