Consola centrala in partea din spate

Accesorii de interior, interioare custom, etc
Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:
Consola centrala in partea din spate

Mesaj de stormrage » Sâm Apr 09, 2011 1:54 am

Salutare! Astazi mi-a venit o idee si vreau sa stiu parerea voastra. O consola centrala in partea din spate la masina.
Masina mea e un VTR, fara absolut nimic in spate. Asa ca ideea ar fi sa fac o continuare la consola din fata si sa o duc pana pe bancheta. Consola ar trebui sa o fac din fibra de sticla si eventual sa o imbrac in piele (sau un material asemanator) sau sa pun un vinyl carbon (sper sa primesc ajutor de la Aiurica cand ma apuc de treaba).
Pe consola ma gandeam sa fac spatiu pentru o scrumiera, suport pentru 2 pahare si o cotiera cu spatiu de depozitare.
Ca sa va fie mai clar la ce ma refer, am facut cateva schite. By the way... nu va cer parerea referitor la schitele mele facute pe fuga... vad si eu cum arata :D - keep your opinion for yourself.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

rasvan
Mesaje:289
Membru din:Dum Noi 01, 2009 2:10 pm
Numar Inmatriculare:PH 89 RVN
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de rasvan » Sâm Apr 09, 2011 3:44 am

ideea e foarte interesanta, dar cum ai de gand sa faci asta?
Coupe 1.6 hdi alb Resolfen 17''

Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de stormrage » Sâm Apr 09, 2011 4:16 am

Pai, prima oara fac prototipul ca si design (din ampora si lut special) - in etapa asta dau forma exacta pe care vreau sa o aiba produsul final. Apoi fac o matrita din fibra de sticla si la final fac produsul cu ajutorul matritei. Asta ar fi procesul.
Ca si conectare/montare, pana in momentul asta m-am gandit sa fac un fel de picioruse care sa vina in partea dreapta si stanga a consolei din fata care este fixa. Aici o sa prind cu niste clipsuri, exact ca alea care sunt la capacul de la rezervorul de apa pentru sergatoare. Al doilea loc ar fi sa-l prind undeva sub bancheta, dar acolo probabil trebuie sa-l prind mai serios. Si ultimul loc unde ar mai fi nevoie de prindere ar fi intre sezutul de la bancheta si spatar. Inca nu m-am uitat foarte bine sa vad ce solutii sunt.
Ideea e ca vreau sa fac asta fara sa deteliorez bancheta. In caz ca ma plictisesc de ea, o scot si gata.
Prea multe de partea tehnica nu stiu sa iti zic ca numa azi mi-a venit ideea si nu am apucat sa ma uit foarte atent la ce variante am.

PS: daca iese misto (si doar daca iese misto) si exista si alti doritori, o sa am matrita si pot face destul de usor si pentru altii :D

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de alex82 » Sâm Apr 09, 2011 7:33 am

eu zic ca mai bine scoti bancheta , cumperi 2 scaune si faci cotiera si ce mai vrei tu in spatiul dintre ele...
desi ca o parare personala nu prea e de facut asa ceva in C4...la ce spatiu e in spate... ok o sa`mi spui ca oricum in spate e traversa aia la picioare pe mijloc si sunt si altele cu cotiera spate... dar sa faci ceva sa fie permanent o sa dea o senzatie de spatiu inchis pt cel / cei din spate ... mai ales ca e coupe :roll:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de vlad » Sâm Apr 09, 2011 9:49 am

Daca nu folosesti deloc bancheta merita facuta. Ca idee e interesanta si produsul gata facut poate e fain, dar gindeste-te ca mai ramii doar cu 2 locuri in spate si alea claustrofobice rau, bacheta nu se va mai putea rabata.
Prinderea la bacheta fara deteriorarea acesteia iti cam da de furca. Si nu prea am inteles, tu continui de la consola originala sau o inlocuiesti pe toata de sub bord pina in spate ?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de alex82 » Sâm Apr 09, 2011 9:50 am

el vrea sa faca si in fata cu cotiera custom... cred ca acum nu are cotiera si face ceva cu tot cu calul de pe mijloc
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de vlad » Sâm Apr 09, 2011 9:54 am

VTR fara cotiera fata ?! :shock:
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de alex82 » Sâm Apr 09, 2011 10:34 am

da , cred ca am confundat userul... oricum stiu ca zicea cineva ca vrea sa`si faac , cotiera fata custom...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de stormrage » Sâm Apr 09, 2011 3:13 pm

mai bine scoti bancheta , cumperi 2 scaune si faci cotiera si ce mai vrei tu in spatiul dintre ele...
Ar fi o varianta, dar momentan nu exista buget pentru asta. :)
gindeste-te ca mai ramii doar cu 2 locuri in spate si alea claustrofobice rau, bacheta nu se va mai putea rabata.
Pai la mine locurile din spate se folosesc cam o data la 2 luni si asta pentru maxim 2-3 ore deci nu ar fi capat de lume (asta ii motivul pentru care nu m-a deranjat masina cu 2 usi); de rabatat bancheta, am rabatat-o de aprox 5-6 ori in 4 ani... deci nici asta nu ar fi o problema.
tu continui de la consola originala sau o inlocuiesti pe toata de sub bord pina in spate ?
Momentan o sa continui consola centrala, plec cu consola noua chiar din spatele cotierei din fata (cea originala). Ma gandesc pe viitoar sa schimb si consola originala din fata, dar asta pe viitor.
Prinderea la bacheta fara deteriorarea acesteia iti cam da de furca
Nu prea vad de ce. O sa ma uit mai atent in seara asta sa vad ce variante am. Oricum, una dintre "cerintele obligatorii" este ca aceasta consola sa nu distruga nimic. Vreau 4 lucruri de la ea: sa arate bine, sa fie utila, sa nu distruga nimic si sa poata fi montata in masina sau demontata in mai putin de 15 min (asta in caz ca cineva face crize de claustrofobie :ok ).

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de vlad » Sâm Apr 09, 2011 3:32 pm

In fata e usor. O prinzi de prinderea consolei centrale cu niste platbande ceva.
In spate e ciudat. Ai putea sa te prinzi pe partea dreapta de suportul central al banchetei dar in partea stinga chiar nu prea ai de ce. Gauri in caroserie presupun ca sint excluse.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de stormrage » Dum Apr 10, 2011 7:12 pm

Am gasit solutia pentru a fi prinsa consola in partea de pe bancheta.
Fac un suport care sa imi vina pe sub bancheta si intre sezutul si spatarul banchetei. Un fel de C intors. Suportul asta il prind in portbagaj de spatele banchetei si de suport prind consola. Ar trebui sa fie suficient.
Maine sau marti ma duc sa-mi cumpar tot ce imi trebe pt proiect: ampora de izolare albastra, lut pt modelare, epoxy, sul de fibra de sticla, gel cout, mould release wax....
Sper weekendul care vine sa reusesc sa fac macar design-ul si sa iau matrita. Oricum, cand ma apuc de treaba o sa fac poze sa va dati cu parerea referitor la cum arata.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de commandorsteel » Dum Apr 10, 2011 7:19 pm

pai da, faci un tutorial cu poze si explicatii in sectiunea dedicata tutorialelor :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de stormrage » Dum Apr 10, 2011 7:37 pm

Vedem ce iese la prima incercare, dup-aia hotaram daca facem tutorial sau nu.

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de Aiurica » Joi Apr 14, 2011 10:26 am

nu vreau sa te dezamagesc insa cred ca va fi un esec!
sunt atat de multe probleme de rezolvat si atat de multe probleme ce le ve cauza cu cotiera asta incat nu inteleg de ce o vrei.

am in minte o gramada de problemute care nu stiu cum le vei rezolva....
ma rog...eu sper ca stii ce faci insa tind sa cred ca nu prea ai mai facut asta si sa nu iti para rau dupa munca, timp si banii dati.

nu o considera o jignire insa nu vad proiectul o reusita...mai mult nici nu inteleg de ce ti-l doresti.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
stormrage
Mesaje:625
Membru din:Joi Feb 17, 2011 8:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4
Numar Inmatriculare:AR-86-STD
Localitate:Arad
Contact:

Re: Consola centrala in partea din spate

Mesaj de stormrage » Vin Apr 15, 2011 12:33 am

stai linistit ca nu o iau ca o jignire...
ai dreptate, nu am mai facut lucruri de genu sau mai bine zis ar fi prima lucrare pe care o fac cu fibra de sticla. faza e ca vreau neaparat sa invat sa lucrez cu fibra de sticla si trebuie sa incep de undeva. ideea care mi-a venit in cap a fost consola din spate, mi-a placut-o si m-am hotarat sa o fac.
nu o sa imi para rau, indiferent cum iese. m-am pregatit psihic sa nu renunt daca nu iese cum vreau. cat despre banii dati... fie ca ii cheltui pe asta fie ca ii cheltui pe altceva... tot pleaca de la mine din buzunar. macar asa raman cu satisfactia ca am incercat si incetul cu incetul o sa invat din greselile pe care le fac. daca as fi vrut consola din spate doar pentru utilitate sau ceva de genu, as fi mers frumos la o firma care se ocupa de lucrari de genu si le-as fi spus ce vreau si gata.
cat despre problemele care ar fi, le rezolv pas cu pas si ce nu se poate, fie le accept fie scot consola afara :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Tuning&Styling INTERIOR”