Cata apa bem ?

Coltul vesel
Scrie răspuns
Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Cata apa bem ?

Mesaj de B25BUY » Vin Ian 22, 2010 12:18 pm

Tot citim la tot pasul despre necesitatea de a consuma apa (sau alte lichide pe baza de apa) intr-un anumit volum zilnic...aproximativ 2L.
Voi ce parere aveti ? E bine ? nu e bine ?
Se intampla ceva daca consumam prea multa/putina apa?
Are vreo relevanta ca bem apa cu bule sau apa plata ?
*
Cred ca toti ar trebui sa avem un respect deosebit pentru apa si pentru calitatile ei...
http://video.google.com/videoplay?docid ... Bg&q=water#" onclick="window.open(this.href);return false;

De baut, eu personal beau cam 3 L de apa pe zi , dar prefer apa minerala natural carbogazoasa.
*
Citeam de curand despre cazuri de persoane intoxicate cu apa... mi se pare un pic bizar... apa e apa, o bei si se duce ...o fata de prin USA a baut 12 L de apa in 10 ore si a facut blocaj renal si infarct... se pare ca de la sarurile de K din apa.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Cata apa bem ?

Mesaj de Exosphere » Vin Ian 22, 2010 12:52 pm

Pai organele corpului au o anumita capacitate de digestie si absorbtie, iti dai seama ca exista si posibilitatea sa-l suprasoliciti. Gandeste-te la un balon, daca il umpli cu apa. E logic ca daca bei 12 litri de apa dai coltul; imagineaza-ti doar cam cum ar arata 3 bidoane de 5 litri de apa.
Indicat e sa consumi apa plata, si nu carbogazoaza; acidul ala nu e tocmai bun pentru organism. Un unchi de-al meu a murit la 35 ani de pietre la rinichi, aka blocaj renal; consuma numai apa minerala.
Cat de important e sa consumi cantitatea recomandata de 2 litri de apa pe zi (in afara de lichidele prelevate din apa)? Gandeste-te ca organismul uman este format 70% din lichide.

"În mod normal organismul uman are nevoie zilnic de 2 litri şi jumãtate de apã, dar uneori aceastã nevoie poate sã se ridice pânã la zeci de litri de apã.Întrebarea este de ce e nevoie sã schimbãm apa ?Este limpede cã dacã eliminãm apa trebuie sã o şi punem înapoi.Dar de ce sã o eliminãm ?.
Apa se eliminã din organism în primul rând prin rinichi (1 litru şi jumãtate pe zi).De fapt pierderea aceasta variazã între 0,6 şi 2 litri pe zi.În unele cazuri se pot atinge valori foarte mari.Astfel, în boli cum ar fi diabetul pot fi eliminate cantitãţi uriaşe de urinã(8-10litri pe zi).
Rinichii au un rol foarte important ; ei extrag din sânge toate substanţele nefolositoare sau dãunãtoare organismului, pe care acesta le-a adunat din ţesuturi şi organe.Pentru a arunca afarã aceste substanţe este neapãrat nevoie de apã, în care aceste substanţe sunt dizolvate.Restul apei se eliminã prin plãmâni, sub formã de vapori(~400cm2), prin intestine (100-200cm2) şi prin piele (500cm2)."

Cantitatea de apã din componentele lichide ale corpului omenesc :
Plasma sanguinã 3litri
Lichid interstiţial 14litri
Apa din celule 29litri

Procente de apã in corpul omenesc :
Creier......................75%
Plãmâni…………….80%
Inimã……………….79%
Splinã………………75%
Rinichi……………...82%
Sânge………………83%
Muşchi…………….. 75%
Oase………………..22%
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cata apa bem ?

Mesaj de B25BUY » Vin Ian 22, 2010 1:25 pm

Multumesc de raspuns !
Frumoasa expunerea ta si sunt de acord cu tine... :hi

..dar sa survina moartea din cauza consumului de apa ?? ...mi se pare un pic deplasat (cred ca e chestiune de palmares/market american) ... 12 L in 10h inseamna 1.2 l pe ora, adica un pahar de 300 ml la 15 minute, ceea ce nu cred ca e chiar asa de greu de procesat de rinichi.
Se zicea ca problema ar fi din cauza sarurilor de potasiu din apa care raman in organism...si care blocheaza diafragma...
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Cata apa bem ?

Mesaj de Bogdan98 » Vin Ian 22, 2010 1:25 pm

Inseamna ca eu sunt facut numai din oase, si nimic altceva :)
Apa beau numai cat este continuta in cafea, in Kinley si in bere. Nu apa plata, nu carbogazoasa. Apa nu e buna nici in cizme. Brrrr...
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cata apa bem ?

Mesaj de B25BUY » Vin Ian 22, 2010 1:31 pm

Cafeaua e buna dar deshidrateaza si iti apare nevoie suplimentara de consum de apa (De-aia prin unele cafenele, cafeaua tare e servita si cu un pahar de apa). :D
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Cata apa bem ?

Mesaj de Bogdan98 » Vin Ian 22, 2010 1:37 pm

Mie mi-a recomandat medicul sa beau mai multa cafea, avand tensiunea cam mica (la momentul in care ma consulta - desi trebuia sa am o tensiune de 3 ori mai mare, din cauza decolteului doctoritei, pe care mi-l arata intr-un mod total indecent). Si dupa ce mi-a recomandat mai multa cafea, si-a adus aminte sa ma intrebe: Dar Dvs beti cafea? Cand a auzit raspunsul, era sa lesine (abia asteptam, sa o resuscitez): Da, beau, cam intre 1-2 litri pe zi.
Si tot cam atata intra zilnic Kinley. Este cam singura carbogazoasa pe care o accept (cu mici si rare exceptii Cola sau Pepsi Trist). Cat despre bere, sunt manelist: fara numar, fara numar (nu ma luati in seama, 1-2 cutii pe zi - numai si numai datorita apei pe care o contine :D)
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cata apa bem ?

Mesaj de B25BUY » Vin Ian 22, 2010 1:42 pm

tare !

Imagine

cafeaua...e buna si ajuta.. ;)
ce doctorita ?? unde dam da ea si cand are program ?? :mrgreen:
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Cata apa bem ?

Mesaj de vlad » Vin Ian 22, 2010 1:50 pm

Bogdan, pai tu daca nu bei cafea nu mai bate inima in tine. :ok
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Cata apa bem ?

Mesaj de Bogdan98 » Vin Ian 22, 2010 2:21 pm

Masinile noastre (a mea si a nevestii) functioneaza cu benzina, eu functionez pe baza de cafea. Corect @vlad
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Cata apa bem ?

Mesaj de mituc » Sâm Ian 30, 2010 7:41 am

Bogdan98 scrie:Mie mi-a recomandat medicul sa beau mai multa cafea, avand tensiunea cam mica
Cumpara-ti un pistol cu electrosocuri care sa se declanseze aleator. Astfel vei reusi sa te mentii in/sub tensiune. :twisted:

Nu am dat foarte mare importanta consumului de lichide pina acum vreo 4-5 ani. Consumul de apa in cantitati normale (1.5-3l pe zi) ajuta sau, dupa caz, normalizeaza si digestia.
Evident este foarte important sa nu consumam lichide cu proprietati diuretice in cantitati foarte mari (pepsi/cola, nestea, samd) pentru ca atunci nu realizezi mare lucru (tre' sa bei apa in exces si in functie de caz pui o presiune cam mare si pe rinichi).

Nici consumul de apa minerala carbogazoasa in exces nu e recomandat deoarece fiind usor acida contribuie si ea la formarea sarurilor care si asa sint destul de multe in orice fel de apa (inclusiv cea de la robinet). Ar fi de preferat sa beti plata. Are fix acelasi continut de saruri insa nu are o capacitate foarte mare de a mai forma si altele (in general carbonati, care se pot depune sub forma de bolovani prin diverse locuri).

Asadar, luati-va in fiecare dimineata in drum spre servici o sticla de apa plata de 2 litri si plantati-o pe birou.
Cind va este sete - lasati cafelele si alte chimicale, bagati 2 gituri de apa.
Cind va este foame si nu este ora mesei - bagati un git de apa, de multe ori creierii nostri ne pacalesc ca ne este foame cind de fapt noua ne este sete (ma rog, in functie de regimul alimentar cu care ne-am obisnuit... e posibil ca organismul sa ne ceara apa si sa comande mincare, care contine si ea apa). De altfel asta este una dintre cauzele supraponderabilitatii si se vindeca/combate foarte usor cu apa - adica ceea ce are nevoie de fapt organismul atunci cind ne trimite la bufet intre mese.
Cind o sa vreti sa fumati mai bagati un git de apa.

Fiti baieti destepti, ca tara va vrea supraponderali si cu boli de inima.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Cata apa bem ?

Mesaj de emicald » Sâm Ian 30, 2010 11:05 am

mituc scrie:...Cind va este sete - lasati cafelele si alte chimicale, bagati 2 gituri de apa.
...
Cafeaua nu e deloc o chimicala! E chiar recomandat consumul cafelei, moderat, desigur, ca orice altceva...
C4

Scrie răspuns

Înapoi la “FUN Area”