Apple iPhone vs Samsung Galaxy + Tablete

Coltul vesel
Scrie răspuns

Voi ce preferati?

Apple iPhone4
34
39%
Samsung Galaxy S2
54
61%
 
Voturi totale: 88

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:
Apple iPhone vs Samsung Galaxy + Tablete

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Dec 03, 2011 2:27 pm

La cererea lui Tomita fac un mic versus despre cele doua gadgeturi.
Ce scriu aici scriu din experienta personala, bineinteles ca parerile pot fi impartite :D

Calitate receptie (semnal, convorbire etc...):
iPhone4 0 - Galaxy S2 1

Sistem de operare:
iPhone4 0 - Galaxy S2 1

Conectivitate - Sincronizare
Nu credeam ca am sa-i dau credit aifonului dar galaxy s2 este sub orice critica la capitolul asta.
In sensul ca aplicatia nativa de sincronizare Samsung Kies nu vede niciodata telefonul #-o sau daca il vede, dupa ce reconectez iar nu vede si tot asa (o MARE tampenie), are in schimb posibilitatea de sincronizare prin WiFi deci fara cablu care functioneaza ok...
In schimb iTunes nu face niciodata figuri de genu', deci:
iPhone4 1 - Galaxy S2 0

Semnal GPS:
iPhone4 1 - Galaxy S2 0
Nu am intalnit terminal sa-si gaseasca mai repede satelitii ca si iPhone

Rezolutie display:
iPhone4 1 - Galaxy S2 0

Marime ecran - Calitate imagine:
iPhone4 0 - Galaxy S2 1

Simpla navigare prin meniul telefonului:
iPhone4 0 - Galaxy S2 1

Autonomie baterie:
iPhone4 0 - Galaxy S2 0

Customizare meniu telefon / Personalizare in general
De departe Galaxy castiga
iPhone4 0 - Galaxy S2 1

Camera foto / video (exclus aici iPhone 4S)
iPhone4 0 - Galaxy S2 1

Viteza in navigare pe internet - Browsing:
iPhone4 0 - Galaxy S2 1

Fluiditate in aplicatii 3D / Jocuri:
iPhone4 0 - Galaxy S2 1

Calitate de fabricatie (Senzatia de telefon premium):
iPhone4 1 - Galaxy S2 0

Tastatura touch in mesagerie (usurinta de a scrie mesaje):
iPhone4 1 - Galaxy S2 0

Apple Store vs Android Market
Hmm...
iPhone4 0 - Galaxy S2 0

Scor total:
iPhone4: 5
Galaxy S2: 8


Momentan cam atat imi vine in minte, daca mai sunt si alte aspecte care merita comparate nu ezitati sa le expuneti aici.
La sfarsit, bineinteles ca totul este subiectiv si fiecare isi cumpara ce vrea...
Fanii Apple, va spun, sunt exact ca fanii BMW. Pentru ei exista Apple care e ZEUL si restul... porcarii.
In schimb fanii Samsung sau mai bine zis Android in general parca sunt mai deschisi si nu au un orizont fix :lol:
V-am pupat :hi

Avatar utilizator
f1gio
Mesaje:88
Membru din:Mie Mar 24, 2010 6:08 pm
Numar Inmatriculare:E8344FWZ

Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de f1gio » Sâm Dec 03, 2011 3:48 pm

Sunt de acord cu tine. Dar fiecare alege ce doreste. SG2 este cel mai bun terminal la ora actuala si comparatia cu iPhone 4 nu isi are rostul, iesirea pe piata a lui SG2 a fost dupa i4 asadar un atuu in plus. Inca o data sunt de acord cu tine asta Ca sa vezi Ca nu totii suntem la fel. Acum o "intrebare" am putea deschide un topic cu app. ptr iOS si android?cum se numeste app, cum funtioneaza , ce cost are?ce jocurii plac/ruleaza fiecare pe device-ul sau. Ce parere aveti? Sau exista deja? Daca exista omiteti intrebarea ..."iOS & android" atentie nu IOS vs android fac precizarea ptr a nu crea polemica intre utilizatorii de smartfon-uri. O zi buna tuturor.


Sent from my iPhone4 using Tapatalk

Avatar utilizator
karateka1978
Mesaje:317
Membru din:Mar Aug 23, 2011 9:44 am
Marca si model masina:C4 Grand Picasso Exclusive
Numar Inmatriculare:yy08vpf
Localitate:Southampton
Contact:

Re: Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de karateka1978 » Sâm Dec 03, 2011 4:22 pm

sa nu uitam ca iphone 4 este la baza SAMSUNG! de aceea samsung este in judecata cu apple pentru unele "furaciuni"....cel putin asa vorbeste gura targului!!!
1.6HDI 110cp sedan 2008 negru

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Dec 03, 2011 4:31 pm

f1gio scrie:Acum o "intrebare" am putea deschide un topic cu app. ptr iOS si android?cum se numeste app, cum funtioneaza , ce cost are?ce jocurii plac/ruleaza fiecare pe device-ul sau.
Nu este un astfel de topic si esti liber sa deschizi unul. Ar fi bine venit :hi

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de mituc » Sâm Dec 03, 2011 5:49 pm

Comparam I Don't Phone 4 si Galaxy S2 ca si telefoane sau ca si laptopuri? Ca laptopuri e posibil ca I Don't Phone sa fie o idee mai stralucit, dar ca telefon... ala e telefon? :roll:

Si daca galaxy S2-ul nu e suficient de bun, cu banii pe care-i dai pe I Don't Phone iei 2.
Eu am un htc desire S si nu mi-am luat galaxy S2-ul pentru ca voiam ceva mai mic. I-am luat insa unul sotiei (alb FTW!).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de Costi596 » Sâm Dec 03, 2011 7:37 pm

sincer sa fiu "I don't phone 4 " ma duce ca aspect de...caramida am avut ocazia sa butonez unul , dar ma batea meniul , galaxy s2 nu am butonat ,dar galaxy s am butonat unul al unui coleg si mi-a placut m-am jucat cam vreo ora sau mai mult pe el :mrgreen:

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de Bogdan » Sâm Dec 03, 2011 8:11 pm

Eu azi am mai luat un Iphone 4 S, pt nevasta! Puteam sa iau si samsung dar Sunt unul din ala de ii place BMW-ul cum zicea Catalin :))

Chiar ii ziceam lui Silviu(shadow) la o bauta odata ca el a venit cu Dusterul(samsung) si noi restul cu X5 - ul(iphone) :))

Nu am un raspuns concret de ce am luat 4S si nu vreun Samsung, insa ii mai las pe cei de la samsung sa fie buni la televizoare!

Shadow poate scrii si tu aici ca si tu le ai pe amandoua :)

4S e fix pix comparat cu 4 ! Siri e SF si inutil iar camera foto... am DSLR pt poze!

Sa apara 5ul si atunci cred ca o sa taca samsungul avand in vedere situatia de fata!




Sent using Iphone and Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de Exosphere » Sâm Dec 03, 2011 8:36 pm

Oh, as tine sa contrazic multe din detaliile punctate, insa nu am rabdarea sa intru in polemici. iPhone 4/S (si in general produsele Apple) se adreseaza unei anumite categorii de persoane. Nu poti sa ii recomanzi iPhone 4/S unui Samsung/Android lover, n-are rost, n-ai sanse, nu e facut pentru el.

@mituc: da, cu banii de iPhone imi luam doua Samsung Galaxy si le bagam in tetiere :lol: , altceva nu.
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de Bogdan » Sâm Dec 03, 2011 9:03 pm

Pai ai putea sa dezvolti si fara a polemiza :)



Sent using Iphone and Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
f1gio
Mesaje:88
Membru din:Mie Mar 24, 2010 6:08 pm
Numar Inmatriculare:E8344FWZ

Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de f1gio » Sâm Dec 03, 2011 9:35 pm

Nu stiu cum se face dar de fiecare data cand apare un topic "iPhone & Samsung " sau "iOS & android" incep sa se irite treburile. Eu stiu un lucru Apple a dezvoltat iOS, Samsung a dezvoltat bada,succesul este cunoscut de totii. Fiecare alege ce crede sau cum imi spunea un prieten "traiesc dupa posibilitati".Vom vedea 2012 ce surprize va oferi Apple (iPad 3 si iPhone 5) si Samsung. Tare ma tem Ca Samsung nu va scoate mai nimic decat dupa oferta Apple. O zi buna tuturor.
I



Sent from my iPhone4 using Tapatalk

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Re: Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Dec 03, 2011 10:05 pm

Exosphere scrie:Oh, as tine sa contrazic multe din detaliile punctate, insa nu am rabdarea sa intru in polemici. iPhone 4/S (si in general produsele Apple) se adreseaza unei anumite categorii de persoane. Nu poti sa ii recomanzi iPhone 4/S unui Samsung/Android lover, n-are rost, n-ai sanse, nu e facut pentru el.

@mituc: da, cu banii de iPhone imi luam doua Samsung Galaxy si le bagam in tetiere :lol: , altceva nu.
Pai chiar asta e rostul topicului si chiar te rog sa contrazici ce aspecte doresti. Asa cum am spus din primele randuri, parerile sunt impartite si fiecare e liber sa aleaga ce vrea cu banii lui.
Personal sunt neutru si nu-s fan nici unul nici altu, sunt doar fan smartphone...
In schimb partea cu produsele Apple care se adreseaza doar unei categorii de oameni, personal mi se pare o grandomanie...

Sent from my Galaxy S II

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de Exosphere » Sâm Dec 03, 2011 11:05 pm

Nu am specificat carei categorii si nici nu m-am apucat sa caracterizez pe cineva. Pur si simplu ma refeream la faptul tot ce tine de Apple, ori iti place, ori NU. Punct. Nu are rost sa stai sa faci comparatii cu alte OS-uri sau alte produse, pentru ca din punctul meu de vedere sunt destul de diferite, cu toate ca la baza toate fac acelasi lucru.
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de Bogdan » Sâm Dec 03, 2011 11:46 pm

Rezolutie display:
iPhone4 1 - Galaxy S2 0

Marime ecran - Calitate imagine:
iPhone4 0 - Galaxy S2 1


Ai dat un punct Iphoneului pt rezolutie, dar totusi a pierdut la calitatea imaginii...mai concret la ce te referi?

Mie personal mi s a parut mai ok ecranul de la samsung pe timpul zilei, comparat cu I4
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de catalin4u24 » Dum Dec 04, 2011 12:09 am

Concret am dat un punct aifonului pentru rezolutia de 640 x 960 pixels pentru un ecran de 3.5" fata de galaxy 480 x 800 pixels pe un ecran de 4.3". Aici rezulta o calitate impecabila a aifonului de a afisa de ex. textul in browsing, de obicei se vede diferenta la scris mic sau iconite...
Iar am acordat un puct lui galaxy pentru culorile incredibile, contrastul, luminozitatea.
Multumit? ::P

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Apple iPhone4 vs Samsung Galaxy S2

Mesaj de Bogdan » Dum Dec 04, 2011 12:15 am

Am banuit eu ca la contrast/luminozitate te referi unde Samsung pare peste I4..cred ca de la tv-uri li se trage :D
Cat am zis eu ca nu o sa imi iau tableta, dar ma vad nevoit sa o fac mai ales din cauza calatoriilor dese unde un laptop devine deja greu de folosit(10-11 ore in avion de ex).
Chiar daca aici vb doar de tel, voi ce ati recomanda cand vine vb de tablete Samsung/Apple sau altceva?
Daca la telefon stiu sigur ca va fi apple multi ani de acum incolo, la tableta nu prea sunt asa sigur!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “FUN Area”