Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:
Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de Dan pasare » Dum Noi 16, 2008 12:49 pm

Am vazut ca in multe topicuri apar discutii referitoare la banci, imprumuturi, etc. si la problemele aparute in timp. Va rog sa postati aici pentru ca toti membrii clubului sa fie cat mai informati, indiferent daca experientele voastre sunt pozitive sau negative :D
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de Bogdan » Dum Noi 16, 2008 11:19 pm

Acum e groasa rau cu creditele in general..asa ca prea multe nu stiu sa fie de zis..
Noi am facut un leasing sapt trecuta si l=am luat usor de la VB in conditiile in care mai exista unul. Cu toata nebunia asta bancara, pe 2 ani se platesc in plus vreo 580 EUR asta la vreo 8000 luati!!

Rezonabil zic eu, asta daca va ramane asa pe toata perioada!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

citizenx
Mesaje:463
Membru din:Mie Apr 18, 2007 3:41 pm
Marca si model masina:CITROËN C4 (B7) 1.6 HDi
Numar Inmatriculare:IS-25-PAI
Localitate:Iasi

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de citizenx » Mar Ian 20, 2009 2:23 pm

La leasing parca nu au voie sa modifice rata lunara. Deci atat va ramane. La mine la BCR Leasing a ramas aceeasi rata in euro. Pacat ca a crescut euroul :(

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de Bogdan » Mar Ian 20, 2009 2:30 pm

Ba da se modifica, dar se stie de la bun inceput din graficul de rambursare! La niciunul din leasinguri nu exista rata fixa pe toata perioada!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de commandorsteel » Mar Ian 20, 2009 3:48 pm

asa e :?
poate de acum inainte sa nu mai umble la dobanda...
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de florinc4 » Mar Ian 20, 2009 4:30 pm

commandorsteel scrie:poate de acum inainte sa nu mai umble la dobanda...
daca o modifica in bine...atunci e perfect :mrgreen: ...eu am c4-ul la o firma de leasing iar in primele 3 luni am avut o dobanda nu stiu daca mare dar suficienta...din ianuarie si conform graficului pana la sfarsitul contractului...mi-a scazut dobanda destul de mult...ajung sa platesc rata la masina cu vreo 9-10 euro mai putin...dar datorita cursului tot atata platesc ca si acum 3 luni :(
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de Aiurica » Mar Ian 20, 2009 4:31 pm

si la mine la fel!
o surpriza placuta!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de IceRidder » Mar Ian 20, 2009 4:32 pm

norocul meu este ca am creditul in lei si dobanda fixa primul an, dupa vad eu ce fac.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de B25BUY » Vin Mai 15, 2009 11:43 am

Vor mai scadea dobanzile, atat la depozite, cat si la credite si in EUR si in RON.
Nu e indicat un credit la rata fixa primul an, pentru ca din anul 2, creste substantial rata (de ex: 10% fix in primul an , si apoi ROBOR 3 luni + 4%, adica 15.51%) deci rata creste cam cu jumatate din valoarea actuala.Asta la RON; la EUR situatia e si mai dramatica pentru ca mai adaugam si deprecierea 9-10% (de la 3.8 la 4.2).
Acest lucru, pentru ca bancile fac reclama la dobanda din primul an (mare cat o vitrina) si de obicei este f.f. atractiva, iar din al-2-lea an trebuie sa recupereze si mai mult sa obtina si profit !

Cand ne uitam la oferta unui credit, e bine sa ne uitam si la comisioanele anuale de gestiune sau am vazut pe la altii "comision de rezerva minima obligatorie".
De obicei astea sunt usor ascunse in spatele unei oferte atractive de dobanda ex : 5.99%, recalculand ajungem usor la 12-14% la EUR anualizat.

Ca repere, pentru cei ce se uita la creditele in EUR, e bine de stiut:
- cursul de schimb EURRON nu va mai urca substantial anul acesta, dupa parerea mea, trendul este unul de apreciere a RON, deci vom vedea valori de 4.0 sau chiar mai jos spre sfarsitul verii.
- indexul pietei EURIBOR este la o valoare minima, la care se va mentine cel putin inca un an de zile dar apoi urmand o crestere de pana la 3-4 puncte procentuale,

Asadar cine are credit cu EURIBOR + x% se bucura anul asta ca i-a scazut rata in EUR, dar i-a crescut sau i-a ramas pe loc in RON echivalent din cauza deprecierii EURRON.Valabil doar pentru cei ce obtin venituri in RON !!! De la anul va reincepe cresterea ratei (datorita EURIBOR) care, sa speram ca va fi balansata de scaderea EURRON.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de Mihay » Vin Mai 15, 2009 11:48 am

si cu CHF ce prevezi :ok

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de B25BUY » Vin Mai 15, 2009 11:59 am

Cei cu CHF sunt destul de afectati... 30% din august 08 pana acum din cursul de schimb CHFRON...cred ca e destul. (asta daca cei cu credite in CHF nu au si lefuri in CHF :D)
In ceea ce priveste dobanzile pietei pe CHF, acestea vor ramane intre 0 si 1 si cu marja de rigoare a bancilor de pe la noi, probabil vor stagna ca procent in perioada urmatoare.

Deci, cei cu credite in CHF, NU cred ca vor avea costuri si mai mari de acum incolo.
Asta daca nu se intampla ceva si mai de rau pe zona EURO care sa traga cursul EURCHF in jos, si implicit un CHF apreciat si contra RON. CHF este privit ca un fel de "safe haven" de valuta de siguranta, care in vremuri de rastriste se apreciaza alaturi de aur si unele obligatiuni/titluri.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de Mihay » Vin Mai 15, 2009 12:04 pm

de-a dracii in el de CHF ca atunci cand l`am luat era 2.25 ron si acum e vreo 2.85 :evil: nu mi-a crescut rata decat din curs

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de B25BUY » Vin Mai 15, 2009 12:39 pm

Da.. e nasol ca iti iei riscul valutar cand ai venituri intr-o valuta si cheltuieli in alta valuta, risc care e destul de mare si multa lume tinde sa-l minimizeze si sa compare doar ratele de dobanda (ca la EUR sau CHF e mult,mult mai mica decat la RON). Iar acum in ultimile luni s-a materializat destul de bine acest risc valutar.
De ce credeti ca BNR-ul apara indirect cursul de schimb si nu prea se bucura la o rata de schimb de peste 4.35 ??
IN PRIMUL RAND, pentru a proteja debitorii expusi la riscul de schimb valutar (oameni care plateau 60% din salariu pot ajunge in urma deprecierii cursului sa plateasca spre 90%, asta daca nu le scad veniturile si nu le-au crescut si dobanzile la credit), apoi pentru a nu induce inflatie prin curs, etc...

Acum cu banii de la FMI, a disparut riscul de depreciere a RON , banii astia sunt o garantie ca suntem o tara competenta, ca o sa ne descurcam sa iesim cu bine din criza si ca nu e cazul sa se retraga investitiile de pe aici si in caz de ceva putem folosi banii din imprumut.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de bytzak » Vin Mai 15, 2009 12:48 pm

Eu am facut la Cec in lei, pe 7 ani pt aprox 8500euro sau 32.000 ron-i, cum era in iulie-august.
Am rata de 560ron/luna. Am facut asa ca sa ma descurc si cu alte cheltuieli. Ce ma deranjeaza, e ca nu primesc plicuri, cum se da la raiffeisen despre soldul contului sau daca se schimba dobanda, sa stii cum e treaba.
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Banci, credite, leasing. Probleme, sfaturi...

Mesaj de B25BUY » Vin Mai 15, 2009 12:55 pm

Da...normal ar trebui sa trimita. Ii mananca ANPC daca-i prinde.
Ori de cate ori intervine o schimbare in contractul dintre client si banca, sunt obligati sa te notifice, asta daca nu ai ales sa NU fii notificat.

Buna miscare cu creditul in RON... ;)
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”