Boicotarea peco-urilor

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:
Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Tomita » Mie Ian 19, 2011 2:30 pm

da. felicitari.
multumeste-te cu 5 bani pe litru mai ieftin. mega-afacere. :hi
si cand scumpesc toti in masa, tot petromu ramane mai ieftin, cu 5 bani.
in loc sa intelegi ca mai bine pe cateva luni scoti cat? 3 lei in plus la plin si il privezi pe hot de 300 lei.
cand reduce substantial pretul atunci revii, normal la petrom.
ideea celor de la eject .ro e varza.
daca faci rotatia la luna, si nimeni nu a facut nimic la preturi, atunci nu valoreaza nimic. pt ei vor fi multumiti ca o luna le merge prost si apoi sare la altul, cum e norocul.
multi oricum se lasa pe drum si se demotiveaza (de aia suntem un popor muci) si incet incet urma revine la ce stia inainte. ca nu-i duce capul ca, virgula, capul plecat sabia nu il taie ca il pastreza pt craciun, cand il hacuie definitiv. :hi
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de alex82 » Mie Ian 19, 2011 2:41 pm

@tomita , mai citeste 1 data pe eject pana sa zici ca e varza...

LE:
Mihay scrie:Conform Eject.ro
3. Oferim companiei posibilitatea sa iasa din Loteria EJECT daca scade pretul carburantului cu 15%
LLE :
te asteptam cu o idee mai buna... ca s`asa toti suntem varza , ca asa e romanu`...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de vlad » Mie Ian 19, 2011 2:52 pm

Nici aici nu scapam de ideile astea. La noi nici un protest nu da rezultate, la noi totul e prost planificat si nu are rost sa protestam ... ca vezi doamne nu e buna ideea.
Atunci sa stam degeaba, cum o facem noi de felul nostru (avem sindromul "capului plecat" in fiecare celula din corpul nostru) ca siguuuuur o sa se rezolve de la sine probelemele.
O idee proasta, buna incercam, dar macar incercam. Ca de acuzat si criticat sintem toti buni si nu rezolvam nimic prin aceast comportament.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
janusRO
Mesaje:118
Membru din:Vin Aug 01, 2008 8:10 am
Localitate:Bucuresti

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de janusRO » Mie Ian 19, 2011 4:03 pm

Tomita scrie:da. felicitari.
multumeste-te cu 5 bani pe litru mai ieftin. mega-afacere. :hi
si cand scumpesc toti in masa, tot petromu ramane mai ieftin, cu 5 bani.
in loc sa intelegi ca mai bine pe cateva luni scoti cat? 3 lei in plus la plin si il privezi pe hot de 300 lei.
cand reduce substantial pretul atunci revii, normal la petrom (...)
Este vorba de principiu, nu de o valoare absoluta care poata ca nu spune mare lucru...

nu vad de ce "hotul" este cel care vinde mai ieftin decat altii :shock: pentru ca au dus pretul unde este acum putem sa-i numim hoti pe toti... asa ca de ce l-as avantaja pe un altul ?!

este vorba de un principiu aici: cumparam de unde este mai ieftin sa-i invatam minte pe cei care vand mai scump

dar daca nu ne putem tine de un principiu si punem de unde ne place noua .. cum gusturile sunt impartite vor avea fiecare clienti si efectul va fi zero

in alta ordine de idei vor creste preturile (la nivel de "cartel") atata timp cat nivelul consumului inca le satisface cerintele si aici numai o reducere a consumului le-ar putea taia avantul; se va ajunge si acolo la cum se misca treburile..
Drive safe! Just drink after, never before! Imagine Imagine

C4 1.4 16v berlina

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Tomita » Mie Ian 19, 2011 7:10 pm

@janusRO citeste toata istoria cu petrom si apoi lamureste-te de ce sunt hoti. cauta pe gugle ca e scris si pt romani si pt englezi, numai sa vrei sa cauti.
@alex82
sistemul de loterie este o prostie.
de ce? hai ca iti dedic niste randuri ca ne cunoastem caci altfel sunt istovit sa repet aceleasi lucruri, si sa vad ca pe multi nu ii duce capul (nu ma refer la tine sau cineva anume, dar in alte parti sunt mai inceti) si actioneaza "contra" celor care e contreaza cu sistemul. vezi pe facebook la mine linkul cu libertatea si ai sa intelegi mai multe
1. companiile petroliere (oferta) sunt un jucator urias in orice piata intra. da? bun
ceilalti doi sunt statul (cadrul legal) si consumatorii (cererea). in plus statul roman si ofertantul sunt vadit in aceeasi hora ( vezi tranzactiile cu petromul si rompetrolul din trecut, dovedite, dar fara a se lua actiuni de corijare nici acum).
2. petrom este monopol in ceea ce priveste extragerea titeiului in romania, deci copntrol absolut al rezervelor statului nu trebuiau date fara o lesa de control sub nici o forma. si acum statul se poate folosi de legislatia in vigoare sa supuna marsavia din petrol.
deci in aceasta ecuatia de economie de piata avem o cerere captiva care este dominata de oferta prin toate mijloacele posibile, fara ca cererea sa aiba vreun cuvant de spus. pentru ca aceasta NU are puterea UNITARA de a echilibra balanta.
in acest context, statul nu poate actiona mai mult in favoarea ofertei si orice neregula in plus s-ar intoarce impotriva ofertantului. acum intervine in schema puterea de negociere a cererii.
daca clientii actioneaza intr-un tot unitar (ceea ce vedem ca nu se petrece datorita unor elemente deviationiste din varii motive) atunci acestia prin aciunile lor po determina monopolistul sa isi reduca preturile umflate artificial. acest lucru se poate face pe termen mediu si lung. daca schimbi la luna furnizorul de petrol:
A: nu il afectezi prea mult pe unul si se va diminua puterea si asa cu o coeziune slaba, rezultand un mare FASH.
si B.ametesti participantii asa de tare incat mai mult se vor pierde pe drum, deci iar puterea de afectare a ofertatului scade dramatic.
rezulta ca toata ingineria eject.ro este un fiasco in formatul actual.
solutia este lovirea petrom-omv (cei care extrag cu 12 dolari pe baril si vand la pompa cu un pret cu minim 20% mai mare decat atunci cand pe piata petroliera un baril se vindea cu 120 dolari, iar acum nivelul este pe la 80-90 dolari)
OMV-PETROM are mana libera sa faca tertipuri pe petrolul bun national, al romanilor, pt ca un politician sau mai multi au inchis ochii cand li sa- dat unda verde. asta dovedeste reavointa incompetenesa sau tradare. si cum dl nastase, este si asa inclus intr-un dosar de coruptie, avem premisele tradarii. pt asta in trecut se folosea o funie agatata de un lemn si un individ cre balanganea in aceasta
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
tromeod
Mesaje:313
Membru din:Joi Mar 26, 2009 11:56 pm
Numar Inmatriculare:B-06-ZPF
Localitate:Bucuresti

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de tromeod » Joi Ian 20, 2011 9:47 pm

POPOR ROMAN, ROMANIE, TREZESTE-TE !!!
PROTESTUL DE LA BENZINARII TREBUIE SA CONTINUIE

SINGURA SOLUTIE ESTE SA FIM SOLIDARI SI SA NU ALIMENTAM DE LA BENZINARIILE OMV-PETROM. RESTUL NE ASTEAPTA !!!

FARA CLIENTI, SAU O REDUCERE DE 75-80% A CLIENTILOR, PE O DURATA DE 2 SAPTAMANI OMV VA AVEA PIERDERI CONSIDERABILE, ESTIMATE LA ZECI DE MILIOANE DE EURO.

OMV-PETROM NU POATE SA-SI PERMITA ASA CEVA.
IN FINAL VOR REDUCE PRETUL !!!!! NU AU ALTA SOLUTIE !!!!

In anul 1998 in Franta s-a aplicat exact acelasi gen de protest.
Shell a rezistat doar 5 zile, apoi a cedat.

PRESA, TV DIN EUROPA SI TOATA LUMEA AR PUTEA TRANSMITE ACEASTA SITUATIE, IAR POPORUL ROMAN VA CISTIGA RESPECTUL CELORLALTI, VA ARATA CA POATE SA FACA SI CE TREBUIE, CA NU ESTE RESEMNAT.

PENTRU OMV-PETROM AR FI O MARE SURPRIZA ! !!!

NU SE ASTEAPTA LA ASA CEVA, DEOARECE OMV CREDE CA :
· SUNTEM UN POPOR FARA VOINTA SI CONSTIINTA NATIONALA;
· NOI ROMANII NU PUTEM SA FACEM ASA CEVA, CA SUNTEM O MAMALIGA MOALE ;
· DACA AM “INGHITIT” IN TACERE, FARA SA AVEM NICI O REACTIE, MIZERIA DE CONTRACT PRIN CARE OMV A PRIVATIZAT PETROM-ul, POT IN CONTINUARE SA NE TRATEZE CU DISPRET, SA NE MANIPULEZE IN MOD DISCRETIONAR;
· GUVERNUL NOSTRU NU SE VA IMPLICA IAR EI, OMV VOR PUTEA SI MAI DEPARTA SA FACA CE VOR, SI SA NE-O TRAGA CUM VOR !! !!!!!!!!!!!

AMINTITI-VA DE DECEMBRIE 1989. DACA ATUNCI AM FOST MANIPULATI, SA DOVEDIM CA AM INVATAT CEVA SI DUPA 20 DE ANI SA ARATAM CA AVEM DEMNITATE, CA NU SUNTEM VACA DE MULS NICI PENTRU OMV DAR NICI PENTRU ALTII == atentie la ROSIA MONTANA !!!

2 SAPTAMINI MACAR SA NU ALIMENTAM DE LA OMV-PETROM.

AVEM ACUM ACEASTA OPORTUNITATE, REZULTATUL LACOMIEI DUSE PESTE LIMITA DE OMV, DAR SI DE DELASAREA GUVERNULUI NOSTRU.
SA ARATAM, CA NOI ASTIA MULTI, STIM ACUM CE TREBUIE SA FACEM

Dati mai departe acest mesaj, sa ajunga in toata tara
C4 Coupe 1.6i THP, Rouge Loucifer - a special one -

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Aiurica » Joi Ian 20, 2011 9:53 pm

am stat azi la o coada la un omv.......uau.....cred ca era din cauza protestului.
ba sa nu ma intelegeti gresit.....sunt de aceiasi parte a baricadei.....dar ne luptam cu morile de vant.....
nu vreau sa reluam discutia cu " daca nu facem nimic....nu se intampla nimic" .
doar ca parerea mea personala e ca cu astfel de proteste nu se intampla nimic.....doar pierdem timp....din pacate!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de alex82 » Vin Ian 21, 2011 9:09 am

normal ca ai stat la coada Relu... sunt o gramada care nu stiu de internet , din cei care stiu , sunt o parte care nu s`au alaturat protestului...
ma intreb , cum esti de partea asta a baricadei daca ai alimentat de la OMV ? :mrgreen:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Aiurica » Vin Ian 21, 2011 9:14 am

sincer ca de obicei:

alimentam de oriunde pt ca nu dau doi bani pe un astfel de protest....
asta e parerea mea personala si sunt dispus sa imi atrag antipatii pt asta.
Daca eu nu cred ca asta va rezolva ceva de ce sa ma invart eu sa caut nu stiu ce statie de carburanti.....
cand m-am referit de partea baricadei am spus-o in sensul ca nici mie nu imi convine situatia in care ne aflam dar nu stiu ce ar trebui sa facem.

ps: oricum am alimentat pe card de companie.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de PsH » Vin Ian 21, 2011 11:38 am

NU SE ASTEAPTA LA ASA CEVA, DEOARECE OMV CREDE CA :
· SUNTEM UN POPOR FARA VOINTA SI CONSTIINTA NATIONALA;
· NOI ROMANII NU PUTEM SA FACEM ASA CEVA, CA SUNTEM O MAMALIGA MOALE ;
· DACA AM “INGHITIT” IN TACERE, FARA SA AVEM NICI O REACTIE, MIZERIA DE CONTRACT PRIN CARE OMV A PRIVATIZAT PETROM-ul, POT IN CONTINUARE SA NE TRATEZE CU DISPRET, SA NE MANIPULEZE IN MOD DISCRETIONAR;
· GUVERNUL NOSTRU NU SE VA IMPLICA IAR EI, OMV VOR PUTEA SI MAI DEPARTA SA FACA CE VOR, SI SA NE-O TRAGA CUM VOR !! !!!!!!!!!!!

hai sa iti spun un mic secret: toate cele de mai sus sunt adevarate
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
janusRO
Mesaje:118
Membru din:Vin Aug 01, 2008 8:10 am
Localitate:Bucuresti

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de janusRO » Vin Ian 21, 2011 1:12 pm

Una peste alta recunosc si eu ca Petrom/OMV este cea mai potrivita tinta pt. simplul motiv ca sunt cei care isi permit cel mai mult sa scada eventual preturile.

Intrebarea care se pune este cu ce scadere de pret ne multumim ?!

Eu cred ca trebuie sa ne fixam si un astfel de obiectiv... altfel la o scadere de 2-3% majoritatea ar putea relua alimentarile de la Petrom/OMV


vorbind realistic a avea resurse interne nu garanteaza un pret mai mic in propria tara
de ex. Danemarca singurul exportator net (verificabil aici: http://www.energy.eu/#Prices) cu dependenta energetica ZERO avea la 15 dec 2010 un pret de 1,5EUR/litru la benzina de 95 ...dar e un pret pe care il pot suporta la un venit mediu de cca 4.000 USD/luna in 2009

Nu cred ca putem obtine o reducere mai mare de 10% (1,05 EUR pe litru de benzina 95) decat daca s-ar inregistra si o scadere a pretului la nivel european

Oricum 10% ar fi o victorie pt. noi
Drive safe! Just drink after, never before! Imagine Imagine

C4 1.4 16v berlina

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Aiurica » Vin Ian 21, 2011 1:22 pm

asta cu tinta asta de 15% e ca si tinta prin care la inceput de an iti propui sa dai jos 15 kg dar mereu renunti dupa prima sapt.....

eu de ce spun ca protestul nu are sorti de izbanda.....daca vreunul dintre voi crede cumva ca cineva va scadea preturile cu 15% , atunci din pacate visam frumos.....
asa ceva nu se va intampla....si nu doar in Romania....daca se va intampla va fi datorat altor factori.

Daca va ajuta cu ceva sa ma injurati ca spun adevarul, o puteti face....nu ma supar....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Tomita » Vin Ian 21, 2011 1:48 pm

nu o sa mai scriu pe subiectul asta. e inutil.
dar un lucru ramane valabil. cine lupta si se chinuie si se zbate pt un tel mai bun chiar daca pierde stie ca si-a dat interesul dar cel care nu face nimic si sufera asa ca e grea viata, ar trebui sa isi tina suferinta in interior. daca nici macar nu esti dispus sa misti un deget in front nu te mai vaita.
dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista..
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Aiurica » Vin Ian 21, 2011 2:16 pm

bine sa fiu eu oaia neagra a comunitatii...
din vina mea si a altora ca mine nu se scad cele 15 %......
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de chainsaw » Vin Ian 21, 2011 2:24 pm

la taxiuri a mers asta cu lipsa de clienti ... mai stiti cand erau 1.9x ?
acu e mai ieftin cu taxiu decat cu masina aproape
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”