Boicotarea peco-urilor

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:
Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Tomita » Sâm Ian 22, 2011 4:36 pm

poetic, dar n-am inteles. cine e tinta? sau care sunt tintele? acestui mesaj virulent
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de mituc » Sâm Ian 22, 2011 4:51 pm

Nimeni de pe forum, sper. Ideea e cam asa: singura cale viabila prin care putem forta statul sa regindeasca accizele pentru carburanti si modul cum sint ele aplicate e sa-i frecam la icre pe petrolisti si sa ii determinam pe ei s-o faca.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Mihay » Sâm Ian 22, 2011 5:10 pm

ma bucur ca in esenta gandim aproximativ la fel ca modalitate de punere in practica a ideii ~ acum pot sa-ti sterg textul PR-ului de la petrom? :mrgreen:

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de mituc » Sâm Ian 22, 2011 6:41 pm

Pai daca poti si vrei... esti invitatul meu. Din partea mea petrom poate sa vinda si ckt, ca au numai posirca la pompe. Doar astia de la OMV mai au ceva gaz. Acel PR nu e chair PR, e doar o explicatie despre cum stau de fapt treburile versus cum au fost expuse de "baietii destepti" care-si bat joc de romanul de rind punindu-l sa protesteze pentru tot felul de cretinatati, de rid taranii din vest de noi si cu rectul, sa nu mai spunem de cei de la orase.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
janusRO
Mesaje:118
Membru din:Vin Aug 01, 2008 8:10 am
Localitate:Bucuresti

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de janusRO » Lun Ian 24, 2011 4:05 pm

mituc scrie:Nimeni de pe forum, sper. Ideea e cam asa: singura cale viabila prin care putem forta statul sa regindeasca accizele pentru carburanti si modul cum sint ele aplicate e sa-i frecam la icre pe petrolisti si sa ii determinam pe ei s-o faca.
Oare?!

Pentru ca am(ne-au) vrut in UE nici accizarea combustibililor nu mai poate fi facuta de capul nostru. Exista nivele minime de accizare peste care fiecare stat mai poate adauga ceva in plus daca-i coafeaza dar sub care nu pot sa coboare...

Petrom/OMV plateste o redeventa de qqo statului roman dar care poate fi rediscutata la expirarea perioadei in care le-a fost garantata la un anumit nivel => ei nu au interesul de a se razboi cu statul cu privire la accizare ca poate le-o intoarce statul cu redeventa si le mai cheleste din profit (asta daca nu ne transfera noua costul aditional dupa modelul bancilor)

Mai ramane aspectul legat de cota TVA si aplicarea de taxe la taxe dar la cata foame are guvernul asta sa fim realisti.. greu de crezut ca vor face ceva care sa le scada veniturile

parerea mea..
Drive safe! Just drink after, never before! Imagine Imagine

C4 1.4 16v berlina

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de mituc » Mar Ian 25, 2011 1:08 am

Uite, informatiile astea strict economice de care ne-economistul de rind nu are habar sint bine venite. Practic din ce spui tu inteleg ca absolut orice forma de protest impotriva pretului carburantilor e o timpenie totala, nu doar anumite forme.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Tomita » Mar Ian 25, 2011 10:07 am

intrarea in mUE a fost facuta cu scepsis, si cetateanul de rand nu este cel avantajat. desi ne-au lasat asa sa intelegem. dar aplicand aceeasi metoda ca si la pensiile soldatilor (li s-a recomandat fortat sa iasa la pensie ca primesc compensatorii, etc de cand cu aderarea la nato) cand nu au fost informati ca ulterior li se paote reduce pensia pt ca nu au cotizat suficient, ca au iesit prematur la pensie, etc...poporului roman nu i s-a comunicat avantajele si dezavantajele aderarii la ue. au iesit la rampa numai cu ambalajul aurit. ei, cei de la putere au avut acces la noi posibilitati de dezvoltare pe plan global, cu elitele. noi am primit jugul. nu ne-a zis nimeni ca ue obliga o accizare minima. nimeni nu ne-a intrebat de ce resursele strategice ale tarii sunt date pe mana unor straini fara nici un fel de constrangere. atat la contractul petrom al lui nastase cat si la cel cu platforma continentala a lui motoriceanu (exact la fel au procedat amandoi, cand in ultimele clipe de functie au promulgat respectivele acte)
intr-un articol de azi era un citat al unui reprezentant petrolier care zicea ca taxele sunt de 50% din valoarea de la pompa. asta inseamna ca 1l "95" - 2.5 lei
1 baril (1bbl) are ~159litri -> 1baril ~397lei (fara taxe) =>
1 baril=124$.
petrom extrage cu 12 $ barilul. exista si alte cheltuieli intr-adevar care se adauga. logistica (mici pt monopolistul pietei) HR , cercetare-dezv.
sunt normale. dar au adaos de 1000% este inuman este grotesc, in timp ce in piete se merge cu 0-300%. si in cele mai multe cazuri nu depaseste 100%, existand suficienti bani pt acoperirea cheltuielilor si ramanad si un profit..avem in calcul faptul ca statiile nu sunt ale lui petrom ci sunt cu licenta, ale unor particulari
asa ca noi platim un profit aberant pt ca ei sa se lafaie in banii nostrii, ca ei sa isi construiasca petrom park cu zeci sau sute milioane de euro
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de chainsaw » Mar Ian 25, 2011 10:14 am

in 2014 "expira" redeventa ridicol de mica platita de petrom statului (5.6 eur/tona), si aceasta se poate "renegocia". daca printr-o minune n-o sa avem incompetenti la putere atunci, statul practic poate sa ceara si una de 4 ori mai mare.

http://www.dailybusiness.ro/stiri-compa ... -euro-9871" onclick="window.open(this.href);return false;

articol din 2008, atentie
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de ingfrancisc » Mar Ian 25, 2011 9:47 pm

da chainsaw, problema e ca in jur de 2020 ~ 2022 in Romanica nu va mai exista titei ... si asta dupa estimarile optimistilor. Probabil titeiul se va termina mult mai repede (ca nu cred ca de prosti au facut OMV contractul pana in 2014)
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Tomita » Mar Ian 25, 2011 10:49 pm

si stii cum sug la el din pamant? mai ceva ca o curva pe centura la tiristi.
ne seaca de resurse precum aia cu aurul.
i-au manjit pe astia mari cu niste milioane de euro, probabil sub 1% din valoarea zacamantului, si gata.
solutia? nuke.
Da-mi doamne butonul rosu
Sa-i impart in doua cete, de nebuni si de misei,
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i adun,
Sa dau nuke la puscarie si la casa de nebuni!
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Mihay » Mie Ian 26, 2011 3:13 pm

ptr Aurelian dedicatie speciala fara numar fara numar ...

http://www.mediafax.ro/economic/exclusi ... l-7921284/" onclick="window.open(this.href);return false;


rezumatul ar fi : da au crescut nejustificat, n-avem ce le face, mergem mai departe :ya

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Aiurica » Mie Ian 26, 2011 4:00 pm

stimabile....du-te la munca.....si nu iti mai plange de mila....

e o tara libera, o Europa si mai libera....libera circulatie.Nu ma lua cu eu nu am ce face....ca stii situatia....( preferam sa nu iti spun asta aici)

Daca parerea mea despre protestul tau o stii, pot sa-ti spun ca dedicatia ta miroase a rahat pt ca m-am sters la fiund cu dansa.

:mrgreen: un emoticon sa iti arate ca inca tin la tine!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de navzar_x » Mie Ian 26, 2011 4:16 pm

:ok :ok :ok :ok :ok :ok
phaaai ce se iubesc astia doi .... belea :twisted: :twisted: :twisted:
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de chainsaw » Mie Ian 26, 2011 4:31 pm

Mihay scrie:ptr Aurelian dedicatie speciala fara numar fara numar ...

http://www.mediafax.ro/economic/exclusi ... l-7921284/" onclick="window.open(this.href);return false;


rezumatul ar fi : da au crescut nejustificat, n-avem ce le face, mergem mai departe :ya
eu cel putin, din articolul 'cela, am inteles urmatoarele:
- petrolistii au marit preturile nejustificat, variatia raportului dolar/leu, accizelor si pretului barilului nesituandu-se in cota de 20%, cu cat s-a marit de fapt benzina la pompa.
- insa au primit o lectie de economie ce poate fi inteleasa si de elevii colegiului tehnic din ciorogarla: cresti pretu', scade cererea, iei m**e.

bun, acum, ce ar fi LOGIC? vad ca le-au scazut profiturile, asa ca scad pretul pentru a stimula macar pe termen mediu cresterea cererii si toata lumea ar fi fericita.

ce se va intampla de fapt? vor creste preturile SI MAI MULT "incercand sa acopere din pierderile innregistrate deja"... in sensu' ca prefera sa vanda si mai putin si sa mai dea niste oameni afara.

mai e o problema.
alta concluzie ce poate fi trasa din acel articol, e ca statu' e ofticat ca nu-i vin TVA si impozit pe profit de pe urma activitatilor comerciale ale PECO-urilor. statu' vrea bani, si in loc sa-i stimuleze pe petrolisti sa scada preturile ca sa le creasca vanzarea, va prefera sa mareasca accizele si redeventele pe extractie, iar ambele se vor resimti in buzunarele noastre*.

marfa

_____
*daca face pe cienva sa se simta mai bine, eu zic ca se va resimti si in buzunarele lor.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Boicotarea peco-urilor

Mesaj de Aiurica » Mie Ian 26, 2011 4:36 pm

eu nici macar nu am citit....l-am injurat degeaba? :ok
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”