Viitoarea Mazda MX5

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Viitoarea Mazda MX5

Mesaj de mituc » Sâm Dec 03, 2011 12:52 pm

1.3 4cyl SkyActiv Turbo, 800kg! Massive WIN!

Aspiratele pe benzina SkyActiv vor avea un raport de compresie de 14:1. Astea turbo nu stiu cit va avea, probabil 13:1 sau 13.5:1.

http://www.autocar.co.uk/News/NewsArtic ... rs/260353/" onclick="window.open(this.href);return false;
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Viitoarea Mazda MX5

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Dec 03, 2011 1:33 pm

Pfaaa... 800kg cat roasterul meu , dar 1.3 turbo :shock: Nu vreau sa ma gandesc ce senzatii ofera :hi

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Viitoarea Mazda MX5

Mesaj de emicald » Sâm Dec 03, 2011 4:35 pm

N-o sa aiba niciodata 800 de kile daca vor sa aiba 5 stele la crash test...
Doar daca pun fibra de carbon, ceea ce nu se va intimpla.
C4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Viitoarea Mazda MX5

Mesaj de mituc » Dum Dec 04, 2011 9:57 am

Nu te pune cu japonezul.
De ceva timp au inceput sa foloseasca niste oteluri cu 40% mai dure insa mult mai usoare (desi e un parametru mai comun si mai simplu, procentul diferentei de greutate imi scapa).

Daca e sa nu aiba 800 de kile se va intimpla din cauza vreo unui sistem audio sau mai stiu eu ce trasnaie de genul asta. Nu uita ca e un roadster cu 2 locuri, nu tre' sa-i pui 70 de airbag-uri in spate, banchete comfortabile sau alte trasnai.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Viitoarea Mazda MX5

Mesaj de Tomita » Dum Dec 04, 2011 1:27 pm

smart roadster brabus - 950kg - 100cp motor 700cmc
motor mai mare deja mai castigi niste zeci de kg
presupunem o tehnologie revolutionara (deci rezulta un pret piperat) si scadem acele cateva zeci de kg. de asemeneam, mx5 fiind cabrioleta, mai scapam si de alte zeci de kg ale hardtopului lui smart roadster.
asa ca e posibil sa obtina pragul de 900kg dar cu un pret ridicat, ceea ce nu este miata. cabrioketa maselor, afordable.
nici macar actualul mx5 nu mai este accesibil. au luat-o pe urma VW. din masina poporului, ieftina, ajung super scumpe...
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Viitoarea Mazda MX5

Mesaj de mituc » Dum Dec 04, 2011 3:59 pm

Nu stiu cit de piperate vor fi preturile... probabil ca se vor mentine in plaja actuala.
Materialele alea vor fi folosite si la fabricarea lui CX5 de exemplu care ar trebui sa fie la preturi asemanatoare cu mitsubishi ASX.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Viitoarea Mazda MX5

Mesaj de catalin4u24 » Dum Dec 04, 2011 5:08 pm

@Tomita - hardtop ul la roadster nu are mai mult de 15kg. La el cantareste mult celula aia tridion de siguranta. Are un sasiu foarte rigid dar o suspensie cam moale. Daca MX5-ul umple aceste neajunsuri in zilele de azi, si sigur o sa o faca, va fi o masina extraordinara. Nu trebuie decat sa te dai o data cu un roadster sa intelegi cum trebuie sa vireze o masina :wink:

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Viitoarea Mazda MX5

Mesaj de Tomita » Dum Dec 04, 2011 9:37 pm

al tau nu e coupe daca nu ma insel ci parca e cabrio. mai e versiunea cu portbagaj pana in capat care se numeste roadster coupe. la aia ma refeream la greutate.
deci daca la tine are 15kg, atunci aia are acele zeci de kg estimate de mine (minim 20 :D)
nu ma leg de tine cu nimic, si nu critic cu nimic smart, doar m-am folosit de un exemplu curent de masina mica usoara si "mai puternica" pentru a estima starea lui mx5.

sper sa nu sara cu preturi cretine la masinuta asta, si sa o lase acceptabila ca pret,
adica 20k - 25 k euro maxim
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”