Schimbatul masinii la 2 ani - asa cum il vad eu

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:
Re: Schimbatul masinii la 2 ani - asa cum il vad eu

Mesaj de ingfrancisc » Vin Aug 24, 2012 9:37 pm

mituc scrie: ... De altfel ne-ai facut capul calendar cu ford. ... Cit despre 0-100 in 7 secunde cu 1.6T... sfinte cacat ce tare ar fi, unii au nevoie de 200cp si 300Nm pentru asta.
...
scuze de off, mai fac un pic acum si atat :)
n-am nimic cu ford, doar ca am primit o revista de la Fisita zilele trecute si mi-a sarit in ochi fiesta aia, am mai googalit un pic la lucru si am gasit-o si pe youtube, wikipedia, ecoboostcentral, etc. Cica la americani e din 2009, in europa e momentan doar in UK, costa in jurul a 24000 dolari si cica "Ford Fiesta ST 1.6 EcoBoost 180 cv 24,5 mkgf 220 kmh 0-100 kmh 7 s". Presupun ca acus va fi disponibila si-n restul europei.
inchei cu offul :hi
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Schimbatul masinii la 2 ani - asa cum il vad eu

Mesaj de catalin4u24 » Lun Sep 03, 2012 1:38 pm

Tocmai vorbeam cu alex82 despre depreciere si faptul ca pierzi bani la masina.
E o lege care se respecta de fiecare data.
Banii o data dati pe masina sunt pierduti de la bun inceput. Mai ales cand ti-ai cumparat o masina noua, ori te folosesti de ea cat mai mult, ideea asta e cand o iei noua, sa nu prea ai probleme pe o perioada mai indelungata de timp, ori o vinzi si pierzi bani. Te obisnuiesti cu ideea asta sau iti iei o cataracta ieftina sa ai cu ce sa te plimbi si banii aia care erau de masina noua ii tii la ciorap sau pleci in vacanta sau ii pierzi la pariuri, treaba ta... Dar daca iti iei masina doar sa te duca de la A la B nu prea ai ce cauta pe forumul asta, sau orice alt forum al pasionatilor de masini. Deci nu vad ca s-ar regasi nimeni de aici in descrierea de mai devreme. E un risc care ti-l asumi, traiesti cu el, sau te arunci dupa bloc...
Eu daca as avea bani sa ma enerveze, as schimba numai masini noi o data pe an, sa le incerc pe toate, dar nu e cazul, insa de schimbat masini, mai putin noi nu cred ca o sa ma las niciodata, atata timp cat pot!
Nu-s fidel niciunei marci, sunt masini care imi plac si masini care nu-mi plac. Simplu. Ma doare la motoreta de un brand oarecare, nu ma pasioneaza ca e corean sau nemtesc sau frantuzesc atata timp cat imi place o masina de la ei. Nu-mi da nimeni sa mananc daca le cumpar numai modele lor si asa mai departe.
Fie ca va place sau nu, sunt toate niste fiare, misto ce e drept, dar sunt fiare care ruginesc. Viata merge mai departe, fiarele se schimba, avanseaza in tehnologie, sunt mai frumoase sau mai urate.
Daca ai ales sa te insori cu o masina e problema ta (vb la modul general), daca esti curvar si le schimbi ca pe sosete, tot problema ta e.
Cheers!

Avatar utilizator
mikepop
Mesaje:297
Membru din:Dum Sep 25, 2011 11:15 pm
Numar Inmatriculare:OT05AMP
Localitate:Slatina
Contact:

Re: Schimbatul masinii la 2 ani - asa cum il vad eu

Mesaj de mikepop » Mar Sep 04, 2012 12:08 am

Tocmai pentru ca imi plac atat de multe masini, din 2009 si pana azi sunt la a 3-a masina. Si pentru ca nu ma dau banii afara din casa optez pentru masini second hand.
Zambeste! Maine poate fi mai rau!
Dacia Duster 1.5 DCI 110 CP 4x4 2011
EX C4 1.6 HDI 90 CP 2007 Imagine
C3 1.4 HDI 70 CP 2007
EX Seat Leon 1.6 16v 105 CP 2001

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”