Scaune auto pentru copii

Scrie răspuns
Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Scaune auto pentru copii

Mesaj de B25BUY » Lun Sep 16, 2013 1:34 pm

Intrucat de 2 saptamani mai am un bebelus, va fi nevoie de un scaun auto pentru fetita mea de 3 ani si jumatate.
Actualmente, avem un scaun de pana la 18 Kg luat din Auchan 250 lei, simplu dar optim, f. bun.
Acum ma intereseaza grupa 9 - 36 Kg, fara isofix, pret 500-700 lei.

Voi ce ati mai cumparat, ce modele, ce preturi ?
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: Scaune auto pentru copii

Mesaj de adrian_c » Lun Sep 16, 2013 2:08 pm

Salut,

Nu ai neaparat nevoie de scaun 9 - 36, si poti trece direct la 18-36 kg (grupa II/III).

Pentru baietelul meu nascut acum o luna am optat pentru un Recaro Young Profi plus (grupa 0+) si urmatorul va fi un Recaro Monza Nova IS
(http://int.recaro-cs.com/child-seats-de ... va-is.html" onclick="window.open(this.href);return false;).

Mai gasesti si Cybex Pallas 2 in aceeasi gama.
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Scaune auto pentru copii

Mesaj de Bogdan » Lun Sep 16, 2013 3:19 pm

Vezi la farmacia tei(bebe tei). Sigur gasesti ceva in intervalul ala de pret dar cel mai bine dai o fuga in showroomul lor, si acolo gasesti toate informatiile de care ai nevoie!

Eu am luat un bebeconfort in grupa 9-18kg, cu isofix insa , dar la 7-800 ron aveau multe modele fara


Sent from my iPhone using Tapatalk PRO
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Scaune auto pentru copii

Mesaj de mituc » Lun Sep 16, 2013 4:12 pm

adrian_c scrie: Nu ai neaparat nevoie de scaun 9 - 36, si poti trece direct la 18-36 kg (grupa II/III).
Recomand acelasi lucru. Scaunele care se intind pe mai multe intervale de greutate au prea multe compromisuri.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Scaune auto pentru copii

Mesaj de B25BUY » Lun Sep 16, 2013 4:32 pm

fetita mea de 3 ani si jumatate are 14 Kg
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: Scaune auto pentru copii

Mesaj de adrian_c » Lun Sep 16, 2013 5:18 pm

Ca tot suntem la scaunele de masina, vream sa va solicit punctul de vedere in privinta pozitionarii scaunelor.

Este recomandat (chiar majoritatea scaunelor din grupele 0/0+ nu se pot pozitiona decat cu spatele la sensul de mers) ca pana la varsta de 4 ani (18 kg approx.) copilul sa fie orientat cu spatele la sensul de mers pentru a fi protejat in cazul unui impact frontal.

Ma intreb in acest caz ce efecte poate avea un impact din spate, avand in vedere ca in Romania sunt f multe accidente de acest gen. Practic efectul este similar cu cel al impactului frontal si copil positionat cu fata la sensul de mers.

Nu am gasit nimic concludent despre acest caz pe internet.
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Scaune auto pentru copii

Mesaj de alex82 » Lun Sep 16, 2013 6:08 pm

Pai daca il pui cu spatele la sensul de mers , cum mai bagi centura de siguranta prin el ? :roll:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Scaune auto pentru copii

Mesaj de mituc » Lun Sep 16, 2013 9:08 pm

adrian_c: Scaunul il iei ca sa aiba copilul comfort in niste limite de siguranta, nu ca sa faci crash test cu el. Pina la virsta de 6-7-8-9 luni sau 9kg copilul trebuie sa stea mai la orizontala pentru ca muschii nu-i sint complet dezvoltati. Tot din aceasta cauza, si in cazul unui orice fel de impact capul s-ar plimba prea liber.
Dupa virsta de 5-7 luni poate sa-si tina capul, poate sa vada pe geam, etc. Deci se recomanda montarea scaunului spre directia inainte si pentru siguranta si pentru privelise (care contribuie la dezvoltarea mentala a copilului).
Daca te preocupa doar siguranta atunci cea mai sigura metoda de a transporta copilul este intr-un sac de dormit de copii umplut cu perne si prins cu doua centuri de bancheta din spate. Deci ia un scaun ok, facut de o firma rezonabila, care eventual are listat acel model de scaun si in testele ADAC, si mai departe bazeaza-te si pe sistemele de siguranta ale masinii.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Scaune auto pentru copii

Mesaj de B25BUY » Mar Sep 17, 2013 12:29 pm

multumesc tuturor de raspunsuri

m-am oprit la :

un britax
http://www.britax.co.uk/car-seats/car-s ... lti-tech-2" onclick="window.open(this.href);return false;
si un juju
http://www.compari.ro/scaune-auto-copii ... p77062954/" onclick="window.open(this.href);return false;

n-am probleme de siguranta, nu sunt deloc speriat si stresat de siguranta copiilor in trafic, mai ales ca-mi amintesc cum circulam noi in dacii fara scaune, fara iso-fixuri si fara air-bag'uri...

singura mea problema este sa se lase mai mult pe spate...
cel pe care-l am acum e bun, dar cand adoarme fetita mea ii cade capul in piept, nu pe lateral si de'aia caut unul care se lasa cam la 30-40* nu 15-20* cum vad ca-s cele mai multe pe piata...
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: Scaune auto pentru copii

Mesaj de adrian_c » Mar Sep 17, 2013 1:23 pm

@B25BUY - da, Britax este o firma f buna, scaunele sunt de buna calitate.

@mituc - nu vreau sa intru in polemici, insa observ ca nu se citeste f bine continutul mesajului si se divagheaza cu crash test etc (probabil este si vina mea ca scris in sectiunea aceasta). Eu am cerut parerea despre efectele unui impact din spate in cazul pozitionarii copilului cu spatele la directia de mers.

Producatorii de scaune auto recomanda ca pozitia "cu spatele la directia de mers" sa fie mentinuta pana la varsta de 4.5 ani sau 18 kg (valori aproximative). Aceasta configuratie protejeaza f bine gatul si capul copilului in cazul unui impact frontal al masinii. Nu exista nici un test in cazul unui impact din spate. Stim f bine care sunt rolul tetierelor, fie ele active sau pasive.

Am atasat cateva foto cu scaunul grupa 0/0+ pe care l-am cumparat pentru baietelul meu. Dupa cum vedeti, scaunul se poate instala pe o baza ISOFIX, insa se poate prinde si cu centura. Baza ISOFIX are si un picior cu care se sprijina pe podea, si in plus poate culisa pe cele doua sine astefel incat scaunul in pozitia finala sa fie cat mai apropiat de spatarul banchetei spate. Baza este compatibila si cu un scaun din grupa I. Scaunul are sistemul propriu de centuri pentru bebe si se poate instala numai in pozitia indicata in foto, adica cu spatele la sensul de mers.


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: Scaune auto pentru copii

Mesaj de adrian_c » Mar Sep 17, 2013 3:25 pm

Am gasit ceva :

http://carseatnanny.blogspot.be/2012/01 ... -rear.html" onclick="window.open(this.href);return false;
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”