Voi ce ati alege?

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ
Voi ce ati alege?

Mesaj de WhiZaH » Joi Feb 26, 2015 12:35 pm

Salut tuturor,

Cel tarziu in vara vreau sa schimb masina si am nevoie de parerile voastre argumentate pentru doua variante pe care le iau in calcul:
1. Mazda 3 - 2.0 120/165 cp, echipare revolution
2. Ford Mondeo 2015, 150cp, echipare titanium

Pot beneficia de un discount din partea Ford care sa ma duca la valoarea de achizitie foarte aproape de Mazda.Asta ca sa lamuresc eventuale intrebari referitoare la diferenta de pret/clasa.

Pe scurt, daca ati avea de ales dintre cele doua masini, pe care ati alege?

Multumesc,
Cristi

PS. Rog un moderator sa mute topicul in locul potrivit. Acum am vazut ca sunt discutii diverse legate numai de C4.
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de Victor.VR » Joi Feb 26, 2015 12:45 pm

Pot să-ntreb de ce doar Ford și Mazda? Preț, preferință, experiență?
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de atenzaC4 » Joi Feb 26, 2015 12:50 pm

Da, buna intrebare. As alege Mondeo pentru ca spatiu!
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de WhiZaH » Joi Feb 26, 2015 1:28 pm

Am luat initial in calcul Mazda 3, Honda Civic si Kia Soul 2015.
Cu Civic am facut test drive, mi s-a parut ok, dar nu ii place neam sotiei... :D
Kia Soul imi place, dar exista o singura masina in Romania in showroom si nu se poate face drive test.Ori o masina nu o pot cumpara fara sa o conduc inainte.
Ford a venit ca si oportunitate, nu mi-as fi permis Mondeo si nu l-am luat in calcul initial.
Selectia este destul de personala. Nu imi plac masinile monotone.
Buget maxim 20.000 euro
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de Asgard » Joi Feb 26, 2015 2:27 pm

Mondeo Tinanium in bugetul tau de 20.000 de euro? Si mai stai la discutii?

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de joeadrianblack » Joi Feb 26, 2015 2:43 pm

Ford, pt ca revanzare. Din pacate in Ro inca este mentalitatea: Golf, Opel si Ford.

WhiZaH
Mesaje:208
Membru din:Vin Mai 29, 2009 3:52 pm
Marca si model masina:Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC
Numar Inmatriculare:B 57 WHZ
B 55 WHZ

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de WhiZaH » Joi Feb 26, 2015 3:05 pm

Nefiind cunoascator Ford am intrebat diverse persoane care detin sau au condus Mondeo, iar feedbackul a fost in general prost. Se pare ca sunt probleme, mai ales pe partea electrica.
Am un bun prieten care si-a comandat deja noul Mondeo. Astept sa il primeasca iar apoi il analizez mai in detaliu.
Honda Civic 1.8 i-VTEC
C4 2006 1.6HDI 110 CP SX Pack

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de Asgard » Joi Feb 26, 2015 3:16 pm

joeadrianblack scrie:Ford, pt ca revanzare. Din pacate in Ro inca este mentalitatea: Golf, Opel si Ford.
In ordinea asta da...dar nu neaparat ca Ford are prea mare trecere la romani, ci poate ca mai lipsesc din lista MBW, Audi, MB. Am avut Focus si m-am chinuit sa o dau.

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de atenzaC4 » Joi Feb 26, 2015 3:53 pm

Ok. Am inteles mesajul tuturor.
Eu am avut Mazda 6, o masina impecabila si senzationala, insa cam stricacioasa.
Nu am avut Ford, ci probabil o sa am.
Nu sunt adeptul MB, BMW, 0000.
Cand am hotarat sa iau C5-ul am ales dintre mai multe marci cu pret apropiat precum Mondeo, Superb, M6, Accord, 508.
Am ales C5 pentru ca toti spuneau ca este cea mai proasta si are cele mai multe probleme, ca toate cad, si ca e de cacao si ca ce grozave sunt Passat-urile. Ma pish pe pe ele.

Am ales C5 ca am avut C4 si sotia C3. Mai am si un Logan pe care doresc sa il vand si Am cautat sa iau C4 din nou dar nimic interesant. O sa iau probabil si un C elysee in locul lui.

Recomand C5, daca nu atunci Mondeo!
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de joeadrianblack » Joi Feb 26, 2015 8:57 pm

(inima zice Mazda, dar...) Ford pt ca ai piese pe continent, Ford pt spatiu, Ford pt ca ai sanse mai mari la service-uri (vs noul sky engine de la Mazda) si Ford pt ca de craciun intra porcul intreg in portbagaj.

Ford Mondeo este o masina de fam. in care poti sa cari nevasta, copii si soacra plis frigiderul in portbagaj.

Mazda 3, cazul nostru, mai degraba e pt tineri proaspat casatori, prima masina, plimbari doar in doi la munte mare...

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de silviu.david » Joi Feb 26, 2015 9:23 pm

Subscriu la varianta Mondeo, in speranta ca au mai rezolvat din problemele modelului precedent (un dezastru tehnic, mecanic, electric)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de mituc » Joi Feb 26, 2015 10:34 pm

WhiZaH scrie:Cel tarziu in vara vreau sa schimb masina si am nevoie de parerile voastre argumentate pentru doua variante pe care le iau in calcul:
1. Mazda 3 - 2.0 120/165 cp, echipare revolution
2. Ford Mondeo 2015, 150cp, echipare titanium
+1. Mazda pentru ca G120/G165 se bat cu multe dieseluri la consum iar cel putin G120 are timpi de 0-100 de compacta cu 140-150cp.
+2. Mazda pentru ca cel putin deocamdata e printre putinele masini mai frumoase decit C4 si probabil printre cele mai reusite ca design de pe piata actuala.
+3. Mazda pentru ca se conduc extraordinar, si daca-ti place sa conduci atunci ai putine alternative iar mazda 3 e una dintre cele mai bune in gama asta de pret.
+4. Mazda pentru ca benzinarele de la mazda sint probabil printre cele mai longevive motoare ale momentului, skyactivG-urile fiind cel putin la fel de bine facute.

+1. Mondeo pentru ca spatiu si comfort (pentru ca-l comparam cu mazda 3 nu cu 6).
+2 Mondeo pentru ca si ei fac masini care nu se strica asa usor.
Meh: Dar cam atit, in rest sint comune, la tot pasul pe strazi, nu iese din tiparul de unealta si nu are suflet ca altele precum mazda.

Sa compari in ziua de azi mazda 6 cu ford mondeo (ca sa fie egala comparatia) e ca si cum ai compara in 2005-2006 citroen C4 cu golf 5.

Insa intre cele doua si la acelasi pret alegerea este grea. Va trebui sa decizi singur ce vrei de la noua masina. Mergi si le condu pe ambele, mergi si exploreaza interiorul la ambele. Poate gasesti ceva ce vei uri fundamental sau iti va place prea mult la unul dintre modele.
atenzaC4 scrie:Eu am avut Mazda 6, o masina impecabila si senzationala, insa cam stricacioasa.
Mazdele 6 au avut putine bube de-a lungul vremii (si cele mai multe la GH-urile diesel, vreo 2). La 6 cam totul era cunoscut si reparabil daca reviziile erau facute unde trebuie. E cam greu s-o poti califica drept stricacioasa dar na, chestii se mai intimpla unii au ghinion mai mult decit altii.
Plus ca de data asta discutam de cu totul alt model, 3 BM pe benzina chiar nu are bube (ceva ciudatenii pe la sistemul de infotainment in parte rezolvate cu update dar cam atit).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de catalin4u24 » Joi Feb 26, 2015 10:58 pm

Mondeo pentru confort si spatiu si pentru ca este o masina cu adevarat buna... Ford'urile in general cam sunt . Pe mine ma bate gandul la noul Focus si il am in vizor. Plus ca se conduc bine, foarte bine, de Mazda nu ma pronunt ca nu stiu nimic, arata mai bine ca Mondeo dar este o clasa mai jos si deci pt mine ar fi Mondeo, mai ales ca Titanium vine f bine echipat !

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de Victor.VR » Vin Feb 27, 2015 9:29 am

Aseara am vazut noul Mondeo, și arată bine bine!

PS. Aseară ne-am văzut pe la gara de nord, m-ai lăsat să ies (eram cu un smart gri) din OMV. :D
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: Voi ce ati alege?

Mesaj de robitza21 » Vin Feb 27, 2015 10:13 am

catalin4u24 scrie:Mondeo pentru confort si spatiu si pentru ca este o masina cu adevarat buna... Ford'urile in general cam sunt . Pe mine ma bate gandul la noul Focus si il am in vizor. Plus ca se conduc bine, foarte bine, de Mazda nu ma pronunt ca nu stiu nimic, arata mai bine ca Mondeo dar este o clasa mai jos si deci pt mine ar fi Mondeo, mai ales ca Titanium vine f bine echipat !

Sa nu iti iei 1.6i !!!
Au parintii mei si numai probleme au avut cu el ( considerand km putini 40.000 in 4 ani ) .
Apa in masina de la AC, problema rezolvata in reprezentanta in cateva ore...

Acum problema grava: cand scoti din viteza sa schimbi in alta, moare motorul. Partea nasoala e ca se poate intampla in depasiri. Rezolvare : "Stim despre problema, o sa va facem un update de soft ca sa faca mai rar(!!!!!) "
Din ce am inteles de la tipul de la Ford cele diesel nu ar avea problema asta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”