Export mașină din Olandă

Scrie răspuns
crt
Mesaje:26
Membru din:Vin Dec 26, 2014 10:28 pm
Marca si model masina:c4 1.6i
Export mașină din Olandă

Mesaj de crt » Dum Iun 28, 2015 10:55 pm

Salutare,

În următoarea perioadă doresc să export un C4 din Olanda și să o înmatriculez în România. Menționez ca acum mașina în Olanda este înregistrată pe numele meu, iar în România înmatricularea se va face pe numele tatalui meu și cel mai probabil eu voi fi cel care va conduce mașină până acasă.

Deoarece fiind prima data când fac acest lucru, ați putea să mă ajutați cu câteva sfaturi și la ce lucruri ar trebui să fiu atent în momentul în care realizez documentele de export la registrul auto olandez. Poate ați trecut prin așa ceva sau aveți cunoștințe care au făcut acest lucru.

Orice sfat este binevenit.

Cu stimă,
Cris.

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Export mașină din Olandă

Mesaj de ingfrancisc » Lun Iun 29, 2015 7:16 pm

Pai Olanda a iesit din EU? ca eu stiu ca e de prin '70 ::P
N-ai ce export sa faci, ca e piata comuna!
Pur si simplu o radiezi acolo, scoti numere provizorii de o saptamana/luna + asig. (cum or avea ei) si te duci la o firma de intermedieri din RO. Daca o aduci pe platforma nu-ti mai trebuie numere si asigurare, doar radiere.
De restul actelor se ocupa firma din RO.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Florinhot
Mesaje:308
Membru din:Mie Feb 06, 2013 12:26 am
Marca si model masina:C4 1,6 HDI, 92CP
C5 2,0 HDI, 163 CP
Numar Inmatriculare:B 43 WKR
Localitate:Bucuresti

Re: Export mașină din Olandă

Mesaj de Florinhot » Dum Iul 05, 2015 5:04 pm

Daca stii ca te intorci in Olanda poti proceda si altfel: vii in tara cu masina si apoi iei actele cu tine, o radiezi din Olanda si trimiti actele prin posta/curier. In acest fel nu mai platesti 200€ pe numere provizorii si asigurare.
Pentru a nu fi obligat sa scoti certificat fiscal ca sa o poti vinde tatalui tau, poti face un contract de vanzare-cumparare in olandeza cu datele tale de rezident in Olanda.
Imagine

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

crt
Mesaje:26
Membru din:Vin Dec 26, 2014 10:28 pm
Marca si model masina:c4 1.6i

Re: Export mașină din Olandă

Mesaj de crt » Dum Iul 05, 2015 6:58 pm

Multumesc pentru raspunsuri.

Nu intentionez sa revin in Olanda, de aceea vreau sa fac toate actele din prima.
200 euro pentru a scoate numere proivizorii si asigurare? mi se pare exagerat de mult ...

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Export mașină din Olandă

Mesaj de ingfrancisc » Dum Iul 05, 2015 7:59 pm

atat timp cat venitul mediu in Olanda e sigur peste 2/3000, lor 200, probabil, li se pare mokka :)
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

crt
Mesaje:26
Membru din:Vin Dec 26, 2014 10:28 pm
Marca si model masina:c4 1.6i

Re: Export mașină din Olandă

Mesaj de crt » Dum Iul 05, 2015 8:14 pm

Sa stii ca 200 de euro pentru olandezi...nu este chiar un chilipir, dar in fine, aceasta este o alta discutie.

Nu imi este clara partea cu certificatul fiscal pentru a putea vinde masina tatalui si mai departe pentru a o inregistra pe numele lui. Ai putea sa detaliezi un pic, te rog ?

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Export mașină din Olandă

Mesaj de silviu.david » Lun Iul 06, 2015 8:50 am

certificatul fiscal iti este necesar daca tranzactia se face intre 2 entitati din Romania (persoane fizice si/sau juridice) se elibereaza de catre primarii doar daca nu ai datorii neonorate catre acestea. in cazul tau poti vinde masina catre tatal tau in calitate de rezident olandez, fara sa mai stai la cozi prin primariile noastre. iti radiezi masina in olanda, intocmesti contract de vanzare cumparare / factura, vii cu ea pe roti acasa, tatal tau face cele necesare in tara. SI se bucura de masina!

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”