Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tromeod
Mesaje:313
Membru din:Joi Mar 26, 2009 11:56 pm
Numar Inmatriculare:B-06-ZPF
Localitate:Bucuresti
Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de tromeod » Lun Sep 07, 2015 11:24 am

Dragi prieteni,

Am nevoie de un sfat, parere / opinie din partea voastra, a celor care s-au confruntat cu ceva similar sau care eventual aveti prieteni / cunostinte care au trecut prin situatii asemenatoare.
Am obtinut un contract de munca in Franta si voi fi rezident francez pentru o perioada de aprox. 18 luni.
Intentia mea este sa plec cu masina si sa ma pot folosi de ea si acolo, de aici aparand si “problemele” mele. Din ceea am aflat pana in acest moment (din pacate pe internet sunt destul de putine informatii), o data obtinuta rezidenta in Franta, am maxim o luna la dispozitie pentru a inmatricula masina pe Franta pentru a circula "legal" acolo.
Este fix ceea nu imi doream, din varii motive: costuri cu inmatricularea, costuri cu asigurarile, costuri la intoarcere cu re-inmatricularea, multe batai de cap cu alte cuvinte......
Astfel, stie careva cum as putea evita inmatricularea in Franta? Care sunt riscurile si eventual amenzile in cazul in care raman cu masina inmatriculata pe Romania si sunt oprit de politie? Ce ar trebui sa fac/obtin ca sa fiu totusi in legalitate, exista vreo “portita”?

Orice sfat este foarte binevenit si va multumesc anticipat!! :hi
C4 Coupe 1.6i THP, Rouge Loucifer - a special one -

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de mituc » Lun Sep 07, 2015 5:18 pm

I-o vinzi unei rude apropiate (tata, frate, etc) si-ti face procura pe ea. Altfel nu prea ai cum din cite stiu.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
tromeod
Mesaje:313
Membru din:Joi Mar 26, 2009 11:56 pm
Numar Inmatriculare:B-06-ZPF
Localitate:Bucuresti

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de tromeod » Lun Sep 07, 2015 7:17 pm

Multumesc pentru raspuns. M-am gandit si eu la asta, dar si aici sunt ceva batai de cap. Trebuie sa verific in ce masura sunt acceptate in Fr astfel de procuri.....
C4 Coupe 1.6i THP, Rouge Loucifer - a special one -

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de mituc » Lun Sep 07, 2015 7:48 pm

Stiu pe cineva care e in franta de vreo 2 ani si merge cu masina inmatriculata in romania in felul acesta. Atita timp cit masina nu e pe numele tau scapi.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de b-10-ake » Lun Sep 07, 2015 9:16 pm

Da ce treaba are, ca doar nu renunti la cetatenia romana.Poti sa mergi cu ea si 100 de ani.
Cred ca ceea ce ai citit tu se refera la cetateni non-ue sau/si masini inmatriculate in state non-ue.Asa era vorba si cu permisul inainte sa intram in UE, nu era valabil decat o perioada limitata.Si daca aveai 40-50 de masini pe numele tau trebuia sa le muti pe toate pe franta?.Sau in cazul foarte putin probabil in care exista asa ceva in vreo lege atunci ce se intampla daca ai masina defecta in romania si n-ai chef sa o repari.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de mituc » Lun Sep 07, 2015 11:37 pm

Regulile sint clare si in Franta, si in Germania si chiar si in Romania (sau orice alt stat UE si nu doar UE): rezidentii trebuie sa-si inmatriculeze masinile respective in statul in care le folosesc daca acest lucru se intimpla pentru o perioada mai mare de 6 luni parca (poate varia de la tara la tara).
Daca avea 40-50 de masini si le lua pe toate cu el in franta atunci da, trebuiau inmatrculate toate acolo.

Nu e oglibatoriu s-o radiezi din tara de domiciliu insa ca s-o mentii in circulatie si acolo tre' sa-i faci asigurare, sa platesti impozit pe ea, etc.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
tromeod
Mesaje:313
Membru din:Joi Mar 26, 2009 11:56 pm
Numar Inmatriculare:B-06-ZPF
Localitate:Bucuresti

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de tromeod » Mar Sep 08, 2015 7:47 am

Cetatenia sau permisul nu au nici o legatura cu rezidenta. Daca esti rezident in alt stat, trebuie sa platesti taxe acolo, iar autovehiculele nu scapa nici ele. Cum a zis Mituc, in general in UE ai 6 luni la dispozitie sa faci asta, dar regulile variaza de la stat la stat (Italia un an, Franta 1 luna, etc).
http://europa.eu/youreurope/citizens/ve ... tbox-uid-0" onclick="window.open(this.href);return false; (sunt toate tarile UE mentionate aici)
C4 Coupe 1.6i THP, Rouge Loucifer - a special one -

Avatar utilizator
Florinhot
Mesaje:308
Membru din:Mie Feb 06, 2013 12:26 am
Marca si model masina:C4 1,6 HDI, 92CP
C5 2,0 HDI, 163 CP
Numar Inmatriculare:B 43 WKR
Localitate:Bucuresti

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de Florinhot » Lun Oct 12, 2015 6:19 pm

Ti-a spus Mituc care este singura varianta la indemana.
O a doua varianta ar fi ca masina sa fie inscrisa pe propria firma dar sa poti face dovada ca folosesti masina pe teritoriul Frantei in interesul firmei...si daca este adevarata aceasta varianta, tot vei avea nevoie de o gramada de acte :)
Imagine

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

Avatar utilizator
ionutzj
Mesaje:122
Membru din:Lun Oct 29, 2012 9:29 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe 2.0HDI
Numar Inmatriculare:BC86JOC
Localitate:MILANO
Contact:

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de ionutzj » Joi Oct 15, 2015 5:31 pm

Daca circuli dupa perioada in care trebuia sa ti-o tranferi , la un control stradal al politiei , ti-o confisca si iti da amenda . Platesti amenda , remorcatul si esti obligat sa o si inscrii in statul respectiv (aici in italia e vreo 1000 si ceva de euro amenda si te mai lasa si pe drumuri)
Cel mai ieftin e sa o inscrii pe numele unei rude rezidente in Romania. eu asa am facut , m-a costat vreo 1000 lei. Teoretic , ti-ar trebui si o procura legalizata si tradusa in limba statului. Eu circul de 2 ani si nu mi-a cerut-o niciodata . Spun doar ca e a lu soacra-mea si e totul in regula.

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de Victor.VR » Joi Oct 15, 2015 8:27 pm

Vezi că dacă o înscrii pe numele altcuiva (adică o vinzi) va trebui să plătești taxă de timbru (sau înmatriculare), dacă nu ai plătit-o/ai fost scutit. (cam 700 EUR)
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
tromeod
Mesaje:313
Membru din:Joi Mar 26, 2009 11:56 pm
Numar Inmatriculare:B-06-ZPF
Localitate:Bucuresti

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de tromeod » Lun Oct 19, 2015 10:32 pm

Multumesc tuturor pentru raspunsuri :hi
Intre timp am ajuns in Franta si voi circula asa o perioada pana aflu exact ce risc si cum stau lucrurile. O sa anunt si aici cand o sa aflu ce si cum, pentru eventuale alte cazuri similare....
C4 Coupe 1.6i THP, Rouge Loucifer - a special one -

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de b-10-ake » Joi Oct 22, 2015 3:11 pm

Eu nu inteleg totusi de unde stiu ei cand a intrat masina in Franta?
In plus in functie de cat de departe esti de o anume frontiera poti sa faci o poza cu data si masina la o benzinarie din alta tara de langa Franta.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Rezident francez. Cum pastrez masina inmatriculata in Rom.?

Mesaj de mituc » Joi Oct 22, 2015 7:03 pm

Si la ei, ca si la noi, mai patruleaza politia pe strada si-si noteaza. Cel putin astia de la locala care patruleaza la mine in cartier stiu fiecare masina cind a aparut, de cind nu s-a mai miscat, etc.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”