Despre un Citroen C-Elysse

Nicolae
Mesaje:5
Membru din:Joi Iul 11, 2013 7:38 pm
Marca si model masina:Dacia 1310
Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de Nicolae » Dum Iul 21, 2013 10:11 am

Nu stiu ce sa mai zic, toti prietenii, rudele si cunostintele mele mi-au spus sa nu cumpar o masina in 3 cilindrii cu motor de 1200 la peste o tona in greutate ca nu face fata motorul la o incarcare de 80 -90 la suta pe drumurile de munte cu urcusuri si curbe la 90 de grade. Eu locuiesc in Banatul montan unde sunt multe drumuri cu viraje in panta . In ciuda tuturor sfaturilor primite eu m-am incapatanat sa imi doresc aceasta masina, dar nu am gasit intelegere la nici un dealer in tara referitor la un discount de 500 de euro. Acum chiar imi pun intrebarea daca aceasta masina (ma refer la prima varianta de motorizare) chiar isi merita banii. As vrea daca se poate un sfat de la un cunoscator vizavi de aceasta chestiune. Sper sa nu mi-o luati in nume de rau. O zi buna.

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de exdani » Dum Iul 21, 2013 10:45 am

Eu unul nu ma leg decat de motorizare la aceasta masina si cutia de viteze.
Daca e vorba de acel 1.2L si 72CP, combinat cu cutia de viteze de la Citroen iti spun clar ca nu e o alegere inspirata. Iti vei plange zilele cand vei dori sa faci o depasire sau sa pleci mai in forta de la un semafor, etc.

OFF: la firma unde lucram s-au achizitionat acum cca 6 luni niste Renault Symbol pe benzina 1.2L 75CP - DEZASTRU ! Te rogi de ele daca vrei sa depasesti pe cineva...sau mai bine spus ai masina cu care nu vei depasi decat carute, biciclisti si Dacia 1300.... :hi

La modul cum a evoluat piata dpdv al motorizarilor in ultimii ani o sa ai o masina submotorizata rau.
Eu am un 1.6i 16V de 109CP+ Dimsport care e depasita din toate punctele de vedere ca motorizare in anul 2013 !

tony.iordache
,,crazy pilot ,,
Mesaje:554
Membru din:Dum Sep 06, 2009 6:20 pm
Marca si model masina:citroen c4 II 1,6 hdi 110hp
Numar Inmatriculare:CT-83-TIA
Localitate:constanta

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de tony.iordache » Dum Iul 21, 2013 11:00 am

asa cum zice si exdani e depasita rau motorizarea , acum depinde ce e pe primul plan la tine.
din punctul meu de vedere nu as opta ptr modelul asta de citroen , nu e destul sa arate bine si sa ai spatiu ptr ca in cel mult doua saptamani o sa-ti dispara zambetul de pe fata atunci cand orice logan iti va da flesh-uri sa te dai pe margine(nu insinuezi ca loganul e ultimul circ de masina dar totusi)
parerea mea mai asteapta si mai pune ceva peste ce ai acum si vei fi mai mutumit, sau exista mereu planul ,,b,, C5 SECONDHAND , MOTORIZAREA DE 2L :hi
c4 II 1,6 HDI 110 caluti
honda accord 2,2 i-DTEC 180 hp si ceva dupa resoftare la DIMSPORT, in curs de transformare

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de Tomita » Dum Iul 21, 2013 12:05 pm

Mai oameni buni, nu comparati mere cu pere. Fiecare om are nevoile lui.
Din start c-elysee e presentat ca o versiune mai ieftine, stripped down, pt cei care vor o masina noua dar nu isi permit ceva la nivelul 2013.
Acum sincer vorbind, pana si clio 4 are motor in 3 cilindrii, si culmea e si mai mic, sub 1l. Ce sa mai zicem de ala. In plus e motor vti, ceea ce il face totusi un motor de conceptie noua, peste ale noastre 1.6i 16v

Revenim. Elysee e o masina modesta care te duce de la A la B, fara pretentii. Depasesti cu cap si faci giumbuslucuri pe sosea ca nu ai de ce.

E considerata o masina din clasa mica, dar zau, e la fel de mare cat Citroen Xantia, care era promovata "large family car", precursor al lui C5

elysee 1.2vti . 72cp@5500; 110nm@3000 - 1055kg >> 69cp/t - 500l volum portbagaj
xantia 1.6 . 87cp@6000; 130nm@2600 - 1250kg >> 70cp/t - 400l
golf 7 1.2tsi . 85cp@4300; 160nm@1400 - 1205kg >> 71cp/t - <400l
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Vasea
Mesaje:968
Membru din:Vin Mar 01, 2013 1:18 pm
Marca si model masina:Renault Scenic 2, 1.6 b, 2006
Localitate:IASI
Contact:

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de Vasea » Dum Iul 21, 2013 7:53 pm

Domnul tony.iordache, are dreptate. cu 8000 euro cumparati o masina sh, c4 / c5 / c3 picasso / c4 picasso, cu motor de 1.4-2.0 litri benzina/diesel si veti iesi mai castigat/multumit. si cu banii pe tichet, il vindeti cu minim 3.000 lei, plecati intr-o vacanta superba :hi

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de Bogdan » Dum Iul 21, 2013 10:28 pm

Eu cand aud toata lumea..aa de banii astia iei un SH din alta clasa , mai dotat etc..
Decat sa faci vreo nefacuta cu cine stie ce masina din minunata noastra poata SH mai bine iei una submotorizata si noua cu garantie! Si submotorizarea asta e discutabila totusi, si depinde de stilul fiecaruia de mers!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de Tomita » Dum Iul 21, 2013 10:39 pm

decat sa dai toti banii pe o masina, si sa te mai si fortezi financiar sa reusesti la limita sa o cumperi mai bine iti vezi de treaba.
1. ori mai strangi niste bani daca poti si astepti juma de an pana la ofertele de craciun
2. ori cumperi un sh mult mai ieftin (daca e neaparat nevoie de o masina pana se mai strang niste bani)
3. cumperi un sh mai scump, clar nu de aceeasi suma, care sa iti ofere un rulaj minim, ceva dotari suplimentare si un an cat mai recent
4. sau daca esti priceput si stii ce cumperi, folosesti aproape toata suma disponibila pe un sh. verificat la sange ca de aia zic ca stii ce cumperi.

o masina noua are o devalorizare uriasa, pe care javrele de producatori o sustin special ca o metoda de consumerism.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

tony.iordache
,,crazy pilot ,,
Mesaje:554
Membru din:Dum Sep 06, 2009 6:20 pm
Marca si model masina:citroen c4 II 1,6 hdi 110hp
Numar Inmatriculare:CT-83-TIA
Localitate:constanta

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de tony.iordache » Dum Iul 21, 2013 11:01 pm

foarte bine punctat tomita :applause
din cauza devalorizarii multi dintre noi prefera sh( nu ca nu ne-am permite una noua o parte din noi) , eu personal decat sa vad ca peste un an masina e cotata la un pret de 60-70 la suta din valoara achizitionarii mai bine iau un sh si pun eu saci de plastic pe scaune sa fosneasca ca la una noua
daca va achizitionati un C-Elisse anul asta varianta cu motorizarea 1,2 si din X motive vreti sa o vindeti la anul va rog sa-mi spuneti cam cat credeti ca obtineti pe ea :mrgreen: ,apoi imi spuneti daca merita suma avnd in vedere cu ce ati circulat un an de zile :ok
si ca sa nu fie o varza totala din topicul omului ON TOPIC: SH DACA NU va ENERVEAZA BANII :hi
c4 II 1,6 HDI 110 caluti
honda accord 2,2 i-DTEC 180 hp si ceva dupa resoftare la DIMSPORT, in curs de transformare

Avatar utilizator
Florinhot
Mesaje:308
Membru din:Mie Feb 06, 2013 12:26 am
Marca si model masina:C4 1,6 HDI, 92CP
C5 2,0 HDI, 163 CP
Numar Inmatriculare:B 43 WKR
Localitate:Bucuresti

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de Florinhot » Lun Iul 22, 2013 9:35 am

Merita sa iti iei o masina noua daca ai de gand sa o tii 5 ani sau chiar mai mult.
Ai garantie la ea, nu ai nesiguranta ca oricand se poate strica ceva la ea (asa cum se poate intampla in cazul SH-urilor; oricat de bine ai verifica o masina, tot poate avea defecte ascunse), stii ca ai condus-o si ingrijit-o doar tu si atunci masina va tine mai mult.
Daca iti cumperi masina ca dupa un an sa o schimbi...atunci SH este cea mai buna varianta dpdv financiar.
Imagine

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

Nicolae
Mesaje:5
Membru din:Joi Iul 11, 2013 7:38 pm
Marca si model masina:Dacia 1310

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de Nicolae » Lun Iul 22, 2013 1:34 pm

Va multumesc la toti pentru raspunsuri, cel mai bine cred ca a zis d-nul florinhot, deoarece eu chiar vreau sa tin o masina 6 - 7 ani sau mai mult daca se poate si nu clacheaza dupa cativa ani cum am auzit in cazul Loganului. Eu prima masina pe care am avut-o ma tinut 15 ani (si mai tinea dar am vandut-o de fraier sa i-au un model mai nou) iar a doua pe care am dus-o la remat 13 ani (era varza si motor si caroseria).

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de Victor.VR » Lun Iul 22, 2013 2:10 pm

Eu cand am avut de luat masina eram indecis intre c4 nou si un 520d din 2008 cu 90.000 km.

O masina noua iti ofera siguranta.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de Tomita » Lun Iul 22, 2013 3:16 pm

dar sa cumperi prima varianta la limita ca aia iti permiti e de rau...iti blochezi toti banii si nici atunci nu ai siguranta. sunt prea multe cazurile de probleme la masini noi si dealershipuri care refuza executarea garantiei din varii motive. in general la toate brandurile.

deci, daca iti cumperi masina noua care sa nu aiba un nivel normal de dotari pt 2013 mai bine ti vezi de treaba. peste 5 sau 6 ani e ca si cum ai rade acum de lipsa geamuri electrice pe o masina sh.
http://www.autovit.ro/autoturisme///201 ... 5000&power" onclick="window.open(this.href);return false;[from]=90&price[from]=6500&price[to]=7300

inca mai beneficiaza de garantie perioada cele de 2010-2011 si daca o verifici si totul este in regula care e problema? Diferenta o tii pt cazuri de urgenta.

Asta pt frica unui motor rahitic si echiparea de 2 lei

EDIT: o masina o tii in perioada asta mai mult de 4-5 ani daca este ceva exceptional sau esti sarac si nu poti sa o actualizezi.

ceva exceprtional se incadreaza la nivel maxim de optionale comfort putere si fiabilitate fata de ce bani "mananca"...adica poti sa ai un audi tt 220cp quatro care suge bani dar e o masina care sigur isi va creste valoarea in timp, sau vreun logan chel folosit pt transport diverse marfuri si sa nu te streseze de cheltuieli
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mikepop
Mesaje:297
Membru din:Dum Sep 25, 2011 11:15 pm
Numar Inmatriculare:OT05AMP
Localitate:Slatina
Contact:

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de mikepop » Lun Iul 22, 2013 8:45 pm

Si eu am avut 10.000 de euro si eram croit sa imi iau masina noua. Pana la urma am optat pentru un SH din 2011 cu 28.000 km reali in bord ( din care 5000 erau facuti de mine ). Am garantie pana in 2015.....
Zambeste! Maine poate fi mai rau!
Dacia Duster 1.5 DCI 110 CP 4x4 2011
EX C4 1.6 HDI 90 CP 2007 Imagine
C3 1.4 HDI 70 CP 2007
EX Seat Leon 1.6 16v 105 CP 2001

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de Bogdan » Lun Iul 22, 2013 9:04 pm

Eu am o mare curiozitate si nu mi-o luati in nume de rau...voi toti cei care recomandati SH-uri cumparate din Romania/Autovit, de cate masini v-ati interesat in ultima perioada, cate masini ati vazut, cate masini ati verificat?
Eu am renuntat demult la mirajul masinilor care le gasesti pe autovit la preturi ireale... Atat timp cat piata auto SH in proportie de 80-90% este o talharie, trebuie sa fii foarte naiv sa dai 10-15 000 EUR pe un SH, "cu 80 000 din 2009"!
Eu nu zic ca nu exista si masini ok, exista dar alea au un pret ridicat , un pret real si pe buna dreptate...pai orice neamt care intra pe autovit se cruceste cand vede, BMW seria 5 din 2010 cu , 90 000 KM la 12-14 000 EUR...mai ca ar veni sa ia 3-4....
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Despre un Citroen C-Elysse

Mesaj de ingfrancisc » Mar Iul 23, 2013 12:16 am

Tomita, fara suparare, dar exemplu cu audi TT e ... nefericit. Adica un TT cat echipat catre minim, 200cp pleaca de nou de la ~ 40000 euro. Unul din 2008/2009, cumparat din Romania, cu istoric real si verificabil in Romania, la vreo 40-60000 km gaseti in jur de 15000 euro sau chiar mai putin. Din alea cu "provenienta Germania" si cu mai putini km decat facea taica-miu cu 1300 inainte de '89 sunt gramezi ... Ori, o depreciere (medie) de 60-70% mie mi se pare semnificativa. La orice masina e cam pe acolo, dar la haudi ala procentele astea inseamna cam 25ooo eur!

Oricum, din ce ne spune, colegul nostru are nevoie de o masina sigura, ieftina si confortabila, cu care sa-si faca treaba fara costuri mari (sau riscuri). Ori Elysse se cam incadreaza in ce vrea el.
La partea cu revanzarea masinii dupa un timp, si eu sunt cam ca el.
Adica, rationamentul meu e urmatorul: C4 meu e luat de 4 ani in care am facut 100000 km cu el. E echipat cu tot ce-i trebuie, clima automata, geamuri electrice, plafon panoramic, pilot, mp3, bluetooth cu comanda vocala, jante, etc. Pana acum m-a costat fix zero lei (mai bine zis, 5-600 lei la fiecare 20k km reviziile la reprezentanta). Merge si se misca (fara sa exagerez) exact ca in prima zi! Spatiul si confortul satisface orice nevoie. Consumul e ridicol de mic, la cum abuzez de ea prin oras.
De ce sa o vand? Hai sa zicem ca as lua 7000 pe ea (desii nu cred). Si ce fac cu banii astia? Mi se pare aberant sa fac asta si apoi sa mai pun inca vreo 3000 din buzunar ca sa cumpar un SH care GARANTAT nu e la fel de bun/fiabil ca masina pe care tocmai am vandut-o si-n plus nici macar nu e mai bine echipata!
Pe partea cealalta, una noua, superioara celei pe care o am acum este catre 20000. Deci, ar trebui sa mai pun cam 10-13000 euro din buzunar ca sa am o masina exact ca cea pe care o am acum, doar ca are 100k km mai putin ... Absurd!
Daca as castiga undeva in jurul a 40-50000 de euro pe an (ca neamtu), rationamentul de mai sus nu si-ar avea rostul, mi-as schimba Mercesul/Lexusul tot la trei ani :oops: dar ...

Mie pretul Elysseului mi se pare destul de corect, suficient de bine echipata, frumoasa, 10-11000 euro mi se pare foarte ok pentru ea.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Service si Dealer autorizat Citroen”