ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Atelier mecanica, Livrare vehicule noi, Vanzare piese de schimb, ITP, Atelier Caroserie si Vopsire, Vehicule noi
Închis
white_vyper
Mesaje:157
Membru din:Mie Iul 02, 2008 10:04 pm
Numar Inmatriculare:...
Localitate:Suceava
Contact:
Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de white_vyper » Sâm Aug 22, 2009 1:10 am

Bogdan scrie:Gramatica negramatica, s-a inteles ce a vrut sa zica...
vorba lui trebuie sa intelegi,nu esti la scoala...Daca ar fi sa iau toate mesajele trimise nu stiu ce ar iesi pe forum...Bravo...Nu au curaj sa puna o copie la receptie,pentru ca ar trebui sa faca fals in acte si cred ca stiti ce inseamna asta?

iacobang
Mesaje:85
Membru din:Dum Iun 21, 2009 9:44 pm
Numar Inmatriculare:b-57-gjf

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de iacobang » Sâm Aug 22, 2009 5:35 pm

ambele in iulie, prin mail de la relatiiclienti_ro@citroen.com , prima cu acceptul pe data de 22.07.2009 la ora 05:57PM si a doua cu refuzul pe data de 31.07.2009 LA ORA 06:00PM.
In a doua am primit fel de fel de anomalii, printre care masini de spalat si : telescopul are uzura normala, pe cand prin telefon cineva de la garantii a spus foarte clar:"daca are tija ruginita este pe garantie, nu stie de ce am primit un astfel de raspuns".

Va spun eu: de frica sa nu fie nevoiti sa vina si alte persoane in aceeasi situatie, sau la ambitie. Imi aduc aminte ca acel distrus "valentin" a spus pe 23 sau 24 iulie cand a ajuns la suceava :"va dati seama cat dureaza un astfel de proces?" la care eu i-am raspuns ca"poate sa dureze si 5 ani atata timp cat imi voi scoate toate cheltuielile si imi veti rezolva cerintele. Eu m-ai mult de atat nu am ce sa pierd pe cand voi veti avea destule, de la imagine la clienti". Ei merg la ambitie cu speranta ca nu are nimeni curajul sa ii actioneze in instanta, va garantez. Dar eu voi incepe cu acel site si le stric imaginea de tot(am raspunsul lor prin care spun ca este uzura normala), dupa care ii actionez in instanta si le cer atat daune morale cat si materiale. Ca sa nu amintesc ca eu dupa iesirea din service, am fost lasat sa plec cu telescopul uzat , mi-a fost pusa viata in pericol cu buna stiinta, intrucat in cartea masinii scrie clar ca un telescop uzat mareste distsanta de franare si etc.
Oameni buni, sunt nesimtiti si spera ca noi vom renunta intrucat ei sunt "citroen !". Credeti-ma ca ii distrug, cu fotografii cu scaune rupte si raspus oficial ca sunt uzate normal plus altele, si am o intrebare la voi, ca sa vedeti efectul: In cazul in care veti dori sa cumparati o anume masina si dati de o astfel de pagina unde veti multe scaune rupte si gaurite, plus altele toate in perioada de garantie, 2-3 ani si vedeti acolo si raspunsul oficial ca sunt uzate normal: o m-ai cumparati? Nu este audi sau alta marca , este citroen despre care numai numele naste suspiciuni cu electronica.
Concluzie: dupa deschiderea acestui site in romania se vor vinde cu greu si dubele, restul pot sa uite si pe buna dreptate.
Eu am cumparat aceasta masina ca imi placea forma, avand multe variante la 16500 euro. Si dupa un an vad ca scaunele se rup, scrumiera se arde(va rog studiati scaunele si scrumierele masinilor nemtesti la 1-2 ani, si dupa 4 arata mai bine ca ale citroen la 1 an, scrumiera la ele este noua, rog verificati).
Refuzul citroen incalca total contractul de garantie, ajungand sa minta.

Dar cum m-ai mult de atat nu am ce sa pierd traiesc sa ii vad si pe ei in aceasta situatie ca afirm clar"scaunele,scrumiera,cheia cu telecomanda sunt defecte de proiectare sau materiale slab calitativ". Nu am vazut pe forumul unei marci serioase asemenea probleme si m-ai ales sa fie rezolvate pe garantie in perioada de garantie.

Sunt multe, nu are rost sa ma repet, dar nu au nici o sansa cu toate ca ei cred ca nu am curajul si timpul necesar de a face aceste demersuri. O sa le arat ca se inseala si ca inceput refuz schimbarea doar a sezutului la sofer, care vine zilele astea. Ori toate ori la bal, asta este. Daca veti auzi ca am acceptat schimbarea sezutului sofer si nu toate pernele ODATA va rog sa ma injurati, inseamna ca sunt un mancator de ....
Si este vorba ca "ce face un prost nu descurca 10 destepti", o sa le demonstrez ca este reala.Nu vreau sa spun ca sunt prost, dar nu ma m-ai intereseaza ce se intampla, m-ai rau nu am ce sa patesc, o masina de 16500 euro distrusa in 2 ani, asta este.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de commandorsteel » Sâm Aug 22, 2009 5:51 pm

hmm.. ai grija cum formulezi refuzul, ptr s-ar putea intoarce inpotriva ta :? si or sa-ti zica, ca ei voiau sa schimbe piesa si tu ai refuzat.....
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Mihay » Sâm Aug 22, 2009 9:00 pm

white_vyper scrie:
Mihay scrie:iari cazi in panta cealalta in care eu nu te inteleg. te-am mai intrebat cate ceva...ce e cu hartiile alea, in februarie zic ca iti schimba in iulie nu? cum ai intrat in posesia celei din februarie? nu ai primit-o atunci la vremea ei? dar acum de la cine?
:ok scuze.Vezi se mai intampla.Nu vreau sa-ti fac observati dar platesc cu aceasi moneda...iari?Scuze pentru offtopic...
Nu tie iti era adresat!!!

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de ingfrancisc » Dum Aug 23, 2009 11:43 am

am o intrebare pentru iacobang. Unde e fabricata masina ta? Franta sau Spania?
Sa stiu la ce sa ma astept ... cu scaunele, desi la a mea nu da semne ca s-ar uza.
Poti sa afli dupa codul ORGA, de pe portiera.

Imagine

spre exemplu, a mea, are urmatoarele date:
Cod ORGA:1165188 296 KGN
adica: 11651 = 1.10.2008 (production date) si 88 = Mulhouse/France (factory)
restul numerelor/cifrelor sunt legate de culoare sau asa ceva.

Nu de alta, dar s-ar putea ca doar cele din Spania sa fie cu probleme. Teoretic toate componentele ar trebui sa aiba aceleasi proprietati si sa fie construite dupa aceleasi standarde, dar cand sunt mai multe fabrici cu siguranta au mai multi furnizori (pentru aceeasi piesa).
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Mihay » Dum Aug 23, 2009 1:42 pm

nu stiu dc se fac c4 in Spania.tind sa cred ca nu si doar la Mulhouse

LE : viewtopic.php?f=98&t=2604" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Bogdan98 » Dum Aug 23, 2009 1:44 pm

Mugurel zicea odata ca C4 se face numai intr-o singura fabrica, si aia in Franta. Probabil ca e cea de la Mulhouse, cum zice si Mihay.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Deese » Dum Aug 23, 2009 1:48 pm

Asa e,numai C4 Picasso se face si in Spania si Sedan numai in Argentina.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Aiurica » Dum Aug 23, 2009 11:00 pm

gata, suntem la Fetcom......de la o intrebare facem 2 pagini de off- topic....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

white_vyper
Mesaje:157
Membru din:Mie Iul 02, 2008 10:04 pm
Numar Inmatriculare:...
Localitate:Suceava
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de white_vyper » Mar Aug 25, 2009 10:27 pm

Toate ca toate.Dar cand am fost sami pun folia pe geamuri,dupa ce am dat fetele de la portiere jos am gasit niste zgarieturi de aprox 5 cm lungime si 2 latime.Am sunat la fetcom,am trimis poze etc.Raspunsul stiti care a fost? Robotii au mancat din portiere... :ok.Sa nu mai spun ca am scos masina de 3 saptamani am fost cu ea la constanta costinesti vaduri delta etc.2000km in total ajung acasa azi la ora 17 si ma duc la spalatorie dupa ce termin de spalat masina observ ca am bulbuci pe roata dreapta(aveam un cui de 7).Vb cu cei de la vulcanizare sami dea roata jos,pune tipul cheia prinde de ea sanatos si cand se forteaza el sa le desfaca observa ca se desfac la mana!!!!Am dat capacele jos la toate rotile si surpriza erau desfacute prezoanele.Masina cand a fost la fetcom la vopsit,a ramas sa ii faca directia si sa echilibreze jantele.Daca muream cine era vinovat?
Ultima oară modificat Mar Aug 25, 2009 10:44 pm de către white_vyper, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Aiurica » Mar Aug 25, 2009 10:31 pm

:mrgreen: s-au saturat si oamenii aia! :mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de vlad » Mar Aug 25, 2009 11:15 pm

white_vyper scrie:Sa nu mai spun ca am scos masina de 3 saptamani ... 2000km in total. Am dat capacele jos la toate rotile si surpriza erau desfacute prezoanele.
Nu imi spune tu mie ca in 2.000 km nu iti dadeai seama ca ai prezoanele rotilor desfacute. Nu batea, nu tragea directia nu vibra ? Imposibil sau tu nu le simti toate astea ?!
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de vlad » Mar Aug 25, 2009 11:17 pm

white_vyper scrie:Dar cand am fost sami pun folia pe geamuri,dupa ce am dat fetele de la portiere jos am gasit niste zgarieturi de aprox 5 cm lungime si 2 latime.
Inainte de a-ti pune folie nu ai dat fetele jos sa iti pui material din ala insonorizant ? Atunci nu ai observat zgiretura ?
L.E: sorry acum m-am uitat pe pozele tale si aveai foliile inainte de a face insonorizarea.
Ultima oară modificat Mar Aug 25, 2009 11:28 pm de către vlad, modificat 1 dată în total.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Aiurica » Mar Aug 25, 2009 11:18 pm

ups!!! :roll:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

white_vyper
Mesaje:157
Membru din:Mie Iul 02, 2008 10:04 pm
Numar Inmatriculare:...
Localitate:Suceava
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de white_vyper » Mie Aug 26, 2009 6:08 pm

Ma jur ca nu a vibrat nimic,nici volan nimic.Chiar ma miram cum au reusit cei de la citroen sa echilibreze rotile asa bine.

Închis

Înapoi la “Fetcom Suceava”