ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Atelier mecanica, Livrare vehicule noi, Vanzare piese de schimb, ITP, Atelier Caroserie si Vopsire, Vehicule noi
Închis
iacobang
Mesaje:85
Membru din:Dum Iun 21, 2009 9:44 pm
Numar Inmatriculare:b-57-gjf
ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de iacobang » Dum Iun 21, 2009 10:02 pm

Sunt membru nou in acest club, dar nu am avut timp sa intru, imi pare rau. Am un c4 coupe 1,6 hdi 110cp , in garantie pana in noiembrie.
Dupa o serie de probleme, rezolvate in parte la fetcom suceava, acum am ajuns sa fiu purtat , asteptand sa primesc raspuns de la bucuresti.
Maine 22 iunie merg la OPC, iar zilele urmatoare am intentia sa ii dau in judecata pentru inselaciune si pentru incalcarea contractului.

Ce doresc sa demonstrez este ca uzura scaunelor ,ambreiajul si radio-cd sunt defecte de fabricatie prin folosirea de materiale slab calitativ si defect de proiectare. Apoi absolut aproape toate defectiunile in perioada de garantie sunt obligati sa le remedieze pe garantie, intrucat Sunt obligati sa aduca masina la starea de CONFORMITATE, conform contractelor.
Am nevoie pentru a demonstra ca interiorul C4 este Defect de Fabricatie, imputernicire ca va pot reprezenta in instanta si un set de poze cu el. Banuiesc ca toti aveti scaunele calcate, crapat buretele inauntru, roase, acest lucru contrar faptului ca masina are perioada de viata de 10 ani. Eu nu pot merge cu o masina de 2 ani cu scaune rupte si roase, presupun ca nici voi. Aici va garantez ca ne vor schimba la toti interioarele.Apoi ambreiaj, CHEIA CU TELECOMANDA, etc.

Eu personal ii actionez in instanta pentru toti, dar am nevoie de sprijin, cu dovezi concrete, pentru a le arata nesimtitilor ca garantia trebuie respectata, la fel ca in europa de vest.

Nu stiu daca pot lasa numarul de telefon, dar haideti sa adunam dupa parerea voastra defectele de fabricatie pentru a putea face o treaba buna. Piese care nu sunt in catalogul lor de accesorii.

Incep lista cu:
1. radio-cd
2. cheia care se strange (slab calitativ)
3. interiorul masinii(inadmisibil sa se uzeze in 2 ani)
4. fete portiera
5...................astept

Ca dovada fiind materialele slab calitativ fumatorii sa compare scrumiera citroen c4 cu a unei masini germane, am facut eu. A mea este arsa tot, masina din noiembrie 2006, iar cealalta din 2000 este ca noua.

Astept sprijin si idei.

Conform contractului semnat de noi si legii 449 absolut toate defectele sunt facute in perioada de garantie pe garantie . Daca nu o plangere la OPC dureaza 15 minute si ii obliga ei, nu va lasati intimidati, caci la plata ratelor si a penalizarilor eu nu se gandesc. Impreuna sa ii facem sa respecte contractele.
Regulamentul lor intern nu este valabil intrucat nu este semnat de noi.

Marti vreau sa public pe youtube interiorul jalnic al unui c4 de 2 ani pentru a vedea viitorii posesori masina dupa 2 ani. Sunt multumit de ea, dar materialul de pe scaune si buretele calcat nu au ce cauta in aceasta masina. Sa ne schimbe scaunele, noi am platit cat au cerut, sa ne ofere ce au promis-garantie si calitate.

Apropo- verificati daca nu aveti plasticele de sub praguri in spate crapate. La revizie pe elevator au grija sa le crape. Sa le schimbe-pe garantie.
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Mihay » Dum Iun 21, 2009 10:10 pm

te inteleg perfect. daca ai fi citit tot forumul ai fi gasit un topic asemanator. spor la treaba

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de vlad » Dum Iun 21, 2009 10:12 pm

Si ma plingeam eu de tapiteria Enterprise-ul meu. :?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Bogdan » Dum Iun 21, 2009 10:31 pm

iacobang scrie:Sunt membru nou in acest club, dar nu am avut timp sa intru, imi pare rau. Am un c4 coupe 1,6 hdi 110cp , in garantie pana in noiembrie.
Dupa o serie de probleme, rezolvate in parte la fetcom suceava, acum am ajuns sa fiu purtat , asteptand sa primesc raspuns de la bucuresti.
Maine 22 iunie merg la OPC, iar zilele urmatoare am intentia sa ii dau in judecata pentru inselaciune si pentru incalcarea contractului.

Ce doresc sa demonstrez este ca uzura scaunelor ,ambreiajul si radio-cd sunt defecte de fabricatie prin folosirea de materiale slab calitativ si defect de proiectare. Apoi absolut aproape toate defectiunile in perioada de garantie sunt obligati sa le remedieze pe garantie, intrucat Sunt obligati sa aduca masina la starea de CONFORMITATE, conform contractelor.
Am nevoie pentru a demonstra ca interiorul C4 este Defect de Fabricatie, imputernicire ca va pot reprezenta in instanta si un set de poze cu el. Banuiesc ca toti aveti scaunele calcate, crapat buretele inauntru, roase, acest lucru contrar faptului ca masina are perioada de viata de 10 ani. Eu nu pot merge cu o masina de 2 ani cu scaune rupte si roase, presupun ca nici voi. Aici va garantez ca ne vor schimba la toti interioarele.Apoi ambreiaj, CHEIA CU TELECOMANDA, etc.

Eu personal ii actionez in instanta pentru toti, dar am nevoie de sprijin, cu dovezi concrete, pentru a le arata nesimtitilor ca garantia trebuie respectata, la fel ca in europa de vest.

Nu stiu daca pot lasa numarul de telefon, dar haideti sa adunam dupa parerea voastra defectele de fabricatie pentru a putea face o treaba buna. Piese care nu sunt in catalogul lor de accesorii.

Incep lista cu:
1. radio-cd
2. cheia care se strange (slab calitativ)
3. interiorul masinii(inadmisibil sa se uzeze in 2 ani)
4. fete portiera
5...................astept

Ca dovada fiind materialele slab calitativ fumatorii sa compare scrumiera citroen c4 cu a unei masini germane, am facut eu. A mea este arsa tot, masina din noiembrie 2006, iar cealalta din 2000 este ca noua.

Astept sprijin si idei.

Conform contractului semnat de noi si legii 449 absolut toate defectele sunt facute in perioada de garantie pe garantie . Daca nu o plangere la OPC dureaza 15 minute si ii obliga ei, nu va lasati intimidati, caci la plata ratelor si a penalizarilor eu nu se gandesc. Impreuna sa ii facem sa respecte contractele.
Regulamentul lor intern nu este valabil intrucat nu este semnat de noi.

Marti vreau sa public pe youtube interiorul jalnic al unui c4 de 2 ani pentru a vedea viitorii posesori masina dupa 2 ani. Sunt multumit de ea, dar materialul de pe scaune si buretele calcat nu au ce cauta in aceasta masina. Sa ne schimbe scaunele, noi am platit cat au cerut, sa ne ofere ce au promis-garantie si calitate.

Apropo- verificati daca nu aveti plasticele de sub praguri in spate crapate. La revizie pe elevator au grija sa le crape. Sa le schimbe-pe garantie.
Imagine
Mai exact, ce vrei tu sa faci? Ca mie imi suna a revolutie din ce citesc!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

iacobang
Mesaje:85
Membru din:Dum Iun 21, 2009 9:44 pm
Numar Inmatriculare:b-57-gjf

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de iacobang » Dum Iun 21, 2009 10:44 pm

nu este revolutie, sunt drepturile mele si ale tuturor.
Am muncit pentru aceasta masina, am platit penalizari de intarziere, am crezut ca intradevar am o masina valoroasa cu GARANTIE si constat ca am fost inselat.

Atata timp cat legea este de partea mea, merg pana in panzele albe. Nu se poate ca niste PARLITI sa prosteasca atata lume.


Pun aici reclamatia facuta pe care trebuie sa o depun, fara datele mele complete, lucru pe care si voi ar trebui sa il urmati. 15 minute dureaza.

RECLAMATIE

Subsemnata ..............................................................................................................a autoturismului CITROEN C4 VTR 1,6HDI 110CP 3P, Nr. VIN:VF7LA9HYB 74531230, achizitionat la data de 30/11/2006, posesoare a Contractului de garantie extinsa nr. CGE 01148 din data de 30/11/2006, am urmatoarele probleme grave:

Fiind convisa sa cumpar aceasta masina, oferindu-mi o garantie de 3 ani, am ajuns in acest moment sa fiu convinsa ca de fapt am fost inselata, aceasta garantie existand doar pe hartiile semnate, in realitate ea nefiind respectata. De cateva luni de zile sunt amanata cu schimbarea tapiteriei masinii, care este distrusa si calcata din cauza folosirii unor materiale foarte slabe calitativ, asteptand si in acest moment raspunsul CELOR DE LA BUCURESTI. In cazul in care este posibil atasez fotografiile interiorului pentru a va speria si a va informa de calitatea materialelor CITROEN.
De asemenea pe data de 06 iunie 2009 a ramas masina in autoservice FETCOM SRL, Suceava, tel/fax:0230 530530, cu toate aceste probleme descrise sus, plus ambreiaj defect, cheie defecta,scrumiera arsa, zgomot turbina,zgomot panou usa exfoliat, suspensie,radio-cd.
Mentionez ca radio-cd,ambreiaj,cheie,tapiterie scaune sunt DEFECTE DE FABRICATIE prin FOLOSIREA UNOR MATERIALE SLABE CALITATIV, avand curajul sa promita clientilor in scris o DURATA MEDIE DE UTILIZARE DE 10 ANI.

La ridicarea masinii, pe data de 15 /05/2009 am fost informat ca problema ambreiajului a fost rezolvata prin schimbarea rulmentului de presiune, iar pentru restul fiind refuzat de catre CEI DE LA BUCURESTI. In cazul defectiunii sistemului de ambreiaj, in mod normal se schimba CHITUL DE AMBREIAJ, nu doar rulmentul, fapt confirmat astazi 21/05/2009 cand au aparut trepidatii la plecare,agata pedala si miros de disc de ambreiaj, acest lucru fiind un defect de fabricatie ascuns CITROEN, prin defectarea VOALANTEI,. Aceasta defectiune a aparut dupa schimbarea rulmentului si este un defect des intalnit la aceasta masina.

Acuz incalcarea flagranta si in mod deliberat nerespectarea legii garantiilor, respectiv 449/2003(republicata) si incalcarea LEGII PUBLICITATII, fiind inselata cu aceasta garantie si cu calitatea acestei masini, dovedindu-mi ca de fapt NU BENEFICIEZ DE GARANTIE fiind REFUZATA ADUCEREA MASINII LA STAREA DE CONFORMITATE, iar materialele dovedindu-se foarte slabe. Deasemenea ii acuz si de Inselaciune printr-o Plangere Penala facuta impotriva celor vinovati.

Deasemenea il informez pe Inspectorul OPC responsabil cu aceasta Plangere, ca in cazul in care nu sunt luate masurile legale conform legii, prin acordarea de AMENZI ii voi face si dumnealui atat Plagere Penala cat si o sesizare scrisa, cu documente la DGA sau DNA, cunoscand foarte bine aceste doua legi, respectiv: Legea nr.148 din 26 iulie 2000 privind publicitatea,Publicata in Monitorul Oficial nr. 359/2 August 2000 (include modificarile aduse prin legea 283/2002, Ordonanta guvernului 17/2003, Ordonanta guvernului 90/2004,Legea 457/2004) si Legea nr. 449/2003, republicata 2008, privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora, ETC . Mentionez acest lucru intrucat la o sesizare anterioara facuta de mine catre o alta institutie mare, am primit un raspuns care va avea ca urmare aceste doua plangeri.
PRIN ACEASTA MENTIUNE DORESC RESPECTAREA LEGII DECATRE INSPECTORUL O.P.C.

PRETENTIILE mele sunt READUCEREA MASINII LA STAREA DE CONFORMITATE, conform legii si contractului semnat, sau INAPOIEREA BANILOR PLATITI DE MINE PENTRU ACEASTA MASINA PLINA DE PROBLEME.

De asemenea in cazul in care masina este oprita din nou in service, doresc masina la schimb, si prelungirea garantiei. De asemenea doresc garantia legala pentru piesele schimbate, intrucat am inca 5 luni contractuale.

21 IUNIE 2009



Imagine

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Adrian » Dum Iun 21, 2009 10:51 pm

iti pierzi vremea #-o

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Bogdan » Dum Iun 21, 2009 10:53 pm

Multa bafta in gasirea solutiilor pentru problemele tale! Insa e f greu de demonstrat ce vrei tu, adica defecte de fabricatie..
Tu ai semnalat toate problemele acestea gen, scaun, cheie, ambreiaj si ti-au fost refuzate de catre Citroen Romania?
Cu ambreiajul am inteles, ca au schimbat doar rulmentul de presiune, dar cu restul???
Cheia e proasta, RadioCd-ul ce are de zici ca e defect de fabricatie..

Conteaza foarte mult si ce informeaza serviceul unde faci constatarea, si ce informatie ajunge la Citroen Romania(cei de la Bucuresti cum ii numesti tu).
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de sorigen » Dum Iun 21, 2009 10:56 pm

Eu zic sa incerci si la alt service autorizat Citroen inainte sa incepi cu toata nebunia ca poate te rezolva in alta parte.

Intre timp zi-ne exact ce probleme ai ca poate le-am avut si noi si le-am rezolvat.
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Aiurica » Dum Iun 21, 2009 10:59 pm

unde ai vazut tu scaun rezolvat.....????
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

iacobang
Mesaje:85
Membru din:Dum Iun 21, 2009 9:44 pm
Numar Inmatriculare:b-57-gjf

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de iacobang » Dum Iun 21, 2009 11:00 pm

sunt multumit de masina, este noua, dar prin refuzul schimbarii tapiteriei am luat foc. Marti postez pe youtube un filmulet cu masina si voi trimite likul chiar la fabrica. Sa inceapa sa ne respecte, chiar daca suntem din Romania. De ce vand masini daca nu avem drumuri?, de ce vand daca suntem tarani si rupem scaune si ambreiaje?

Daca inspectorul OPC nu isi face treaba, plangere penala, sunt destui tineri care au nevoie de un loc decent de munca.

Daca au ales sa vanda in Romania, atunci sa respecte garantiile ca in Franta sau sa ne informeze la cumparare ca nu beneficiem de garantie, nu sa ne ia banii si apoi sa ne umileasca.

Nu le este rusine? Noi avem salariile nemtilor?
Pe ei, platim calitate, sa ne dea calitate.

Imi pare rau, poate sunt si persoane impotriva mea, dar voi face acest lucru pana la urma si singur, intrucat Scaunele masinii nu sunt consumabile si au durata de utilizare de 10 ani, conform specificatiilor din cartea masinii.

Nu cred ca peste inca 2 ani voi putea sta pe aceste scaune, care trebuie sa stiti ca sunt din burete! Odata rupt, la revedere!

Sper ca intelegeti de ce trebuie pusi la zid- sunt defect de fabricatie si proiectare.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Bogdan » Dum Iun 21, 2009 11:02 pm

Eu am vazut scaun schimbat, doar pentru scartait....
E cineva pe aici care a reclamat scaunul tocit dupa 1,2 ani ?? S-a intamplat ceva sau...?!?

@iacobang, cu siguranta nu e nimeni impotriva ta, atat timp cat ceva ti s-a stricat la masina si masina o ai in garantie!! Ce ti-au zis ei cand ai reclamat scaunul tocit? Ti-au dat vreun raspuns?
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Aiurica » Dum Iun 21, 2009 11:03 pm

si mie sincer miar place sa cred ca imi schimba pe garantie scaunele.
sunt constient ca nu e normal sa se rupa dupa 1 an si jumatate....dar or sa iti spuna ca e uzura....
or sa vina cu de zece ori mai multe scaune de cat poti prezenta tu in instanta fara acele defecte....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Deese » Dum Iun 21, 2009 11:06 pm

Vad ca multi avem cute (eu personal n-am burete scos sau gaura mai mare cum are byte)
Oare schimba scaunul pentru cute? :D
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de Aiurica » Dum Iun 21, 2009 11:10 pm

eu am gaura! :mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

iacobang
Mesaje:85
Membru din:Dum Iun 21, 2009 9:44 pm
Numar Inmatriculare:b-57-gjf

Re: ajutor in instanta impotriva citroen- impreuna demonstram

Mesaj de iacobang » Dum Iun 21, 2009 11:13 pm

bai oani buni, ati citit conditiile de garantie? Ce conteaza ce spun ei? Scaunele sunt trecute acolo ca consumabile?
Daca volanul se facea patrat, nu se schimba?
Va rog frumos pe toti, luati contractul de garantie, cititi si mergeti la opc. Ei pot spune ce vor, nu va intereseaza.Asa cum nici normele lor interne. Voi ati semnat 2-3 ani sau 100000km, nu intelegeti?

Închis

Înapoi la “Fetcom Suceava”