Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Accidente de toate felurile...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:
Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de DjAndr3w » Mie Aug 20, 2014 7:28 am

Hai sa va povestesc si eu o intamplare stranie, pot sa zic, sambata in iubitul nostru Iasi. Mergeam cu C4 meu dinspre Piata Chirila spre 2 Baieti, pe Vasile Lupu, in dreptul magazinului flux si a refugiului de tramvai din acea zona. De pe banda 1 (sunt 3 benzi pe sens una fiind cu linia de tramvai) imi iese in fata o Toyota alba care vroia sa intoarca imediat dupa refugiu. Faza s-a intamplat f repede si din scurt, eu franand, claxonand si incercand sa il evit dupa refugiu, incadrandu-ma pe banda 3 (linie de tramvai) moment in care, am atins si refugiul un pic, dupa ce am trecut cu fata de el, acest individ (ca altfel nu il pot numi) ma tamponat in spate, lateral dreapta si ma intors cu fata spre deal (sensul de unde veneam), el continund sa mearga pana pe trotuar, pe celalal sens de mers. Am tras masina de pe strada pe margine, am coborat, m-am uitat la daune (portiera jupita si usor infundata, prag infundat usor, aripa indoita, cel mai grav fiind anvelopa, taiata, si roata indoita). Apoi ma duc la celalalt si ii spun ca unde se uita, el imi zice ca nu ma vazut, ca am venit din unghi mort si ca NU I-AU TINUT FRANELE si de asta a traversat tot bulevardul oprindu-se pe trotuar dupa ce a sarit bordura. Ok, ne intelegem imi da copie dupa asigurare, dupa buletin urmand sa ne intalnim la asiguratorul lui sa imi deschid dosar de dauna si sa imi repar masina pe RCA-ul lui el avand casco. Am lasat masina acolo ca nu putea sa se deplaseze, ajung acasa nervos si ma trezesc ca ma suna asta sa imi zica, ca defapt nu e el de vina, si eu nu i-am dat prioritate, ca el a vrut sa intoarca si era pe banda 2 nu pe banda 1 si eu trebuia sa stau in spatele lui si ca ne intalnim la politie. Ok, am mers la politie am dat declaratii, el acolo, nu a mai zis nimic de unghiul mort si de tinut franele ("cum sa nu imi tina franele ca am ITP de 2 zile facut"), nereusind sa il convinga politistul de serviciu ca eu sunt vinovat, a mers un echipaj la fata locului care l-au gasit tot pe el vinovat. El foarte nervos ca nu e vina lui ca are martori de la Flux care m-au vazut ca am sarit bordura si am intrat eu in el. Pai cum sa il lovesc eu cu partea spate lateral si el sa fie lovit frontal? Daca il loveam eu el se mai deplasa pana pe trotuar si eu ma intorceam la 180 de grade? In fine, ofiterul de serviciu a zis ca raman declaratiile si ne vedem luni dimineata la agentul constatator la Sectia Tamponari. Luni, eu am fost de dimineata acolo, el a venit dupa vreo 2 ore cu cineva de la firma/asigurari (masina fiind pe firma) care intra prin politie ca la el acasa, cu toate astea, acel agent constatator mi-a dat tot mie dreptate si a intocmit PV in care scrie ca persoana respectiva a schimbat directia de mers fara a se asigura provocand impactul (cu toate ca a fost neacordare de prioritate la intoarcere, in fine, nu vroiam sa i se ia permisul). Acum, acel individ a dorit sa treaca agentul la mentiuni ca nu e de acord cu cele constatate si ca vrea sa faca contestatie.
Nu am ai intalnit si nu am mai fost implicat in asa ceva, si as avea cateva intrebari:

-ce inseamna aceasta contestatie? stiu ca se face la judecatorie, e posibil ca judecatorul conform declaratiilor si PV sa nu o aprobe sau trebuie neaparat termen?

-daca se da termen, trebuie sa imi pun avocat? trebuie sa ma prezint?

-eu ca martor il am doar pe fratele meu mai mic (minor) care era cu mine in masina, celalalt zice ca are martori pe vanzatorii de la Flux, am intrebat acolo, doar o doamna a vazut mometul cand eu am fost intors si el isi continua deplasarea pana pe trotuar, nu a vazut momentul dinainte si din timpul impactului

Orice alta informatie/ajutor e bine venit :hi si feriti-va de idioti in trafic :drive
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

robitza21
Mesaje:284
Membru din:Dum Apr 28, 2013 2:28 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6Hdi 90CP
Numar Inmatriculare:B-111-RFM

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de robitza21 » Mie Aug 20, 2014 8:18 am

Nasol!
Pana nu ai decizie de la judecatorie nu poti sa iti repari masina pe RCA-ul lui. E ca atunci cand contesti ca ti s-a ridicat permisul si il primesti inapoi pe perioada procesului.

Dar totusi ma mira faci pe bunul samaritean cu acest jeg de om! Nu vrei sa ii ia permisul dupa tot ce ti-a facut???
I mean WTF??

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de DjAndr3w » Mie Aug 20, 2014 8:21 am

Ma gandesc ca el face asa pt ca ii presat de cei de la firma unde lucreaza ca il da afara sau cine stie, dar, am zis, cand au completat procesul verbal nu stiam ca vrea sa conteste, acum, daca se ajunge la judecata o sa cer si suspendare, daca se poate.
Cei de la Asirom, mi-au zis ca in baza actelor ce le am, PV, copie dupa RCA, buletin etc, pot incepe dosarul de dauna si sa dea drumul la reparatie chiar daca se contesta.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de ingfrancisc » Mie Aug 20, 2014 12:25 pm

iti faci dosarul de dauna, apoi repari masina si platesti tu, recuperezi banii dupa ce se termina procesul. Atata timp cat politistul a spus ca ala e vinovat n-ai cum sa pierzi.
Vezi ca ala a contestat procesul verbal (nu te-a dat pe tine in judecata) si cred ca Judecatoria o sa trimita hartii doar la Politie. Cred ca trebuie sa te faci parte civila sau vatamata (sau asa ceva) la proces, ca altfel nu primesti instiitarile de Judecatorie.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de commandorsteel » Mie Aug 20, 2014 12:57 pm

il baga ca intervenient fortat oricum
eu zic sa astepti , totusi, solutia instantei
exista un risc mic sa pierzi, in functie de judecator.... si in cazul asta firma de asigurari o sa te dea pe tine in judecata sa-si recupereze prejudiciul
cel mai bine, daca ai casco, sa o repari la ei si nu te mai doare capul cine castiga sau pierde... :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de DjAndr3w » Mie Aug 20, 2014 2:15 pm

Nu am casco si chiar daca as fi avut nu imi reparam masina pe "banii mei" odata ce ala e vinovat. Asta e, folosesc cealalta masina pana se finalizeaza totul, sau o sa vad eu cum procedez...
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de joeadrianblack » Joi Aug 21, 2014 5:59 am

Ceva de genu am patit noi. Am fost loviti, am facut dosar, masina deja la service pt reparatii cazul nostru cand ma trezesc ca sunt dat in judecata. Nu cerea nici un leu sau altele doar sa fie anulat pv-ul cum ca noi am facut flash-uri si alte rahate ca sa se bage in fata noastra.

A venit la tribunal cu doi martori care au jurat ca noi suntem de vina si cu judecatorul manjit pana peste cap am pierdut procesul.

Madina a fost reparata pe rca-ul lui.

Si asta inca pe vremea tamponari usoare unde a dat declaratie pe semnatura...

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de mituc » Joi Aug 21, 2014 8:09 am

Daca se ajunge la proces si in zona sint camere din care pot fi recuperate inregistrari (ma rog, din dvr-ul in care le varsa) si se constata ca ce a spus el e altfel ii trage dupa el si pe cei care au marturisit mincinos.

Uita-te prin zona si vezi daca are cineva vreo camera la vreun magazin unde poti sa-i rogi fie sa-ti dea sau macar opreasca inregistrarea pe ziua respectiva - daca nu s-au rotit deja.

In astfel de situatii nu faci amiabile. Daca l-ai claxonat si tot nu a frinat si mai e si situatie de neacordare de prioritate sau ceva grav nu faci amiabila. Amiabila faci la chestii usoare care se intimpla, nu la prostii de genul asta.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de DjAndr3w » Joi Aug 21, 2014 5:47 pm

Din pacate nu sunt camere, am cautat peste tot, iar DVR-ul de pe masina mea, culmea nu functioneaza de vreo saptamana ca mi s-a ars alimentatorul si am dat comanda online ca e de 1 A si nu gaseam la magazine prin Iasi...acum sa vedem daca face sau nu contestatie. Azi am deschis dosarul de dauna si am dus masina la Servunion. Sa vedem ce urmeaza.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de joeadrianblack » Joi Aug 21, 2014 9:26 pm

In Romania (inca) pozele si filmarile nu sunt acceptate in sala de judecata... Ca si probe...

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de Victor.VR » Vin Aug 22, 2014 4:35 pm

Mi se pare ca exista un caz in care s-au admis probele. Iar de aici, poti invoca precedentul.
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
paulpaw
Mesaje:237
Membru din:Sâm Mar 29, 2014 9:34 pm
Marca si model masina:Mitsubishi Pajero 3.2DiD
Numar Inmatriculare:PAW
Localitate:Bucuresti

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de paulpaw » Sâm Aug 23, 2014 8:00 am

Proba audio/video expertizată poate fi admisă in instanța


Sent from my iPad using Tapatalk
Imagine
Ex. Balaenoptera musculus - C5, 1.8i, 16v, 117cp

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de mituc » Sâm Aug 23, 2014 2:47 pm

Ce inseamna "expertizata" atunci cind se vorbeste despre o proba audio/video?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

tony.iordache
,,crazy pilot ,,
Mesaje:554
Membru din:Dum Sep 06, 2009 6:20 pm
Marca si model masina:citroen c4 II 1,6 hdi 110hp
Numar Inmatriculare:CT-83-TIA
Localitate:constanta

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de tony.iordache » Sâm Aug 23, 2014 2:49 pm

probabil a vrut sa scpuna verificata de un expert sa nu fie fake :P
c4 II 1,6 HDI 110 caluti
honda accord 2,2 i-DTEC 180 hp si ceva dupa resoftare la DIMSPORT, in curs de transformare

costin07
Mesaje:141
Membru din:Dum Feb 02, 2014 1:22 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI, 92cp
Localitate:Bucuresti

Re: Accidente, potentiale sau reale, povestiri

Mesaj de costin07 » Sâm Aug 23, 2014 3:42 pm

http://www.inec.ro/expertize.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Punctul G:

Cu privire la o fotografie sau imagine video, obiectivele expertizelor efectuate la INEC constau în:

1. Stabilirea autenticităţii imaginilor fotografice sau video. Se verifică dacă înregistrarea (imagine foto sau video) de examinat este ceea ce se susţine că este, respectiv dacă conţine eventuale urme de alterare, este efectuată cu metoda indicată de partea care a produs proba respectivă etc. Examinarea echipamentului tehnic prezentat ca fiind cel cu care s-a realizat înregistrarea originală poate oferi indicii importante cu privire la autenticitatea acesteia.

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”