Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Accidente de toate felurile...
annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:
Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de annddyy » Sâm Mai 30, 2009 10:53 pm

In jurul orei 18:40 am fost accidentat usor pe partea stanga de posesorul unui VW Golf 3 cu numarul de Bulgaria P 9294PA. Nu s-a asigurat si nu a oprit cand a facut dreapta si m-a lovit in roata stanga + un pic din spoiler si aripa. Masina mea nu are mare lucru exceptand julitura de pe janta. Animalul nu s-a prezentat la Politie cu toate ca spunea ca va venii si el.

La politie mi s-a spus ca nu au ce sa ii faca - nu au cum sa identifice posesorul masinii - doar in caz de accident cu victime se da prin Interpol.

RUGAMINTE:
DACA VEDE CINEVA UN GOLF 3 NEGRU CU NUMARUL BG P 9294PA ROG INSISTENT SA ALERTEZE ACCIDENTE USOARE SECTOR 2 LA NR 021 242 2638 SI SA SPUNA CODUL R 935;
SAU SA MA CONTACTEZE LA NUMARUL 0733 796 696.

Multumesc anticipat.
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de silvius » Sâm Mai 30, 2009 11:23 pm

e numar de Ruse, poti sa vorbesti cu politia de acolo, insa problema e k e inregistrata pe o firma din BG si 'imprumutata' unui roman
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de byte » Dum Mai 31, 2009 7:55 am

Dar cum l-ai lasat sa plece? nu ai cerut un nume ...
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de IceRidder » Dum Mai 31, 2009 12:52 pm

asta clar e o masina daia cumparata de roman si inscrisa in bulgaria sa scape de taxa.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de annddyy » Dum Mai 31, 2009 1:26 pm

byte scrie:Dar cum l-ai lasat sa plece? nu ai cerut un nume ...
Eventual il luam la bataie sa imi arate si buletinul ????? Era un nene pe la 45-50 ani; chiar nu m-am gandit ca ar face o figura de acest fel.
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de mituc » Lun Iun 01, 2009 11:01 am

peste 50% dintre romani sint niste manelisti. De unde rezulta o posibilitate de cel putin 50% sa ti-o iei in asemenea situatii. Desigur, sansele bat spre 90% in cazul in care aughinionul sa te intilnesti cu manelisti cu masini imnatriculate in alte tari (italia, spania, germania, evident pulgaria, etc).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de ardei » Lun Iun 01, 2009 5:07 pm

Salut,

Au cum sa il indentifice, daca vor...dar problema e ca sunt mult prea lenesi sa faca ceva,iar nu in ultimul rand sanctiunea pentru faptul ca el nu s-a prezentat in 24 de ore la orice unitate de politie pentru a declara accidentul este suspendarea permisului de conducere.Mai mult, lui oricum ii lua carnetul daca venea cu tine sa declare pentru neacordarea de prioritate.
Mai mult ca sigur ca soferul era roman, masinile aduse din bg, neinmatriculate la noi, sunt deja o "moda" printre unii soferi de la noi. Banuiesc ca nici RCA nu avea, insa cauza ta nu e pierduta...trebuie in primul rand sa faci PLANGERE ( pentru ca ei sa fie obligati sa iti raspunda in 30 de zile, daca nu poti sa ii ataci in contencios administrativ - aici daca vrei te pot ajuta eu) la Brigada de Politie Rutiera unde spui exact totul cum s-a intamplat in amanunt. In subsidiar, poti face si o plangere si politiei din Bulgaria,dar asa cum am spus este varianta nr. 2. In acest caz vb despre raspundere civila delictuala.
Alta varianta este o plangere catre parchet, o adresezi procurorului, deoarece soferul masinii de bg se face vinovat de infractiunea de distrugere. Aici intri pe domeniul penalului, unde lucrurile ar trebui sa se rezolve cu celeritate...ipotetic.

Dupa cum vezi ai mai multe modalitati de a rezolva problema. Acum depinde daca esti dispus sa iti repari prejudiciul si sa iti recuperezi banii sau macar sa il sperii si apoi sa iti dea banii sa iti repari masina. Posibilitati sunt....
Daca e ceva te pot ajuta, numa ca ma oftica astia care fac asa ceva :x
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de Adrian » Lun Iun 01, 2009 7:12 pm

daca erai baiatul lui tata iti dai seama ca pana acum ala era si arestat.. In Romania pana nu faci un pic de tam-tam nu rezolvi nimic..
ai doua posibilitati... ori ii stresezi pana il gasesc pala..
ori repari singur masina! :|

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de annddyy » Lun Iun 01, 2009 7:53 pm

Singurele lucruri care ma deranjeaza sunt :
1. janta zgaraiata
2. faptul ca RRomanul care m-a lovit crede ca e buricul pamantului si ca nu are nimeni ce sa ii faca.

In plus am sunat acum 5 min la Politie la sectorul 2 si am primit urmatorul raspuns:
"a trimis colegul meu citatie"
La intrebarea cui a trimis citatie mi s-a raspuns ca asa scrie in registru, iar colegul sau a facut toate demersurile pentru a-l chema pe invinuit. Spunandu-i ca este vorba de un autoturism de BG m-a mai asigurat inca o data ca se vor face toate demersurile pentru a rezolva cazul. :^o

Cred ca in weekend o sa ma ocup de aceasta problema si o sa fac o plangere la Brigada de Politie Rutiera asa cum spunea @ardei.
Life begins at 4000 rpm.

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de annddyy » Lun Iun 01, 2009 8:15 pm

Le-am trimis un mail la bpr@b.politiaromana.ro si le-am explicat ce s-a intamplat. Sa vedem ce raspuns imi dau.
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
ardei
Mesaje:133
Membru din:Dum Noi 23, 2008 6:42 pm
Numar Inmatriculare:B 84 BSR
Localitate:Bucuresti

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de ardei » Lun Iun 01, 2009 9:14 pm

Crede-ma ca cei de la un simplu birou de accidente nu o sa faca nimic...iti spun din propria exepriena....NIMIC.Plangerea sa o faci IN SCRIS la sediul BPR, sa fie in dublu exemplar ( unul depui la ei iar pe unul o sa iti dea o viza, ce dovedeste faptul ca ai depus si ca plangerea ta a fost inregistrata). Apoi astepti raspunsul care trebuie sa vina in maxim 30 de zile.
Nu folosi mailu, ca habar nu au ce e ala :D Fa pasul asta si apoi daca e mai vb, dar important e sa incepi...In locul tau as merge pana in panzele albe, daca un nesimtit ordinar ca asta imi facea asta.Imi reparam masina singur, dar il faceam sa regrete fapta...
Citroen C4 1.6 16v 110cp - Pipercross Cold Air Intake; Borla exhaust cat-back by PILOT!; Vitaminizata by Dimsport

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de dimabogdan » Mar Iun 02, 2009 4:35 pm

Plangerea in doua exemplare,mai va.unul este mai mult decat de ajuns.Ceri numar de inregistrare si vei primi.Si nu va fi bogus, garantat.
Masina poate fii identificata.Masinile de Bulgaria sunt verificate direct de la Bucuresti.O sa te chinui un pic,totusi.Daca ai sti cate masini cu nr de BG vad aruncate si abandonate prin santuri si canale cand ma duc la munca...
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de mituc » Mar Iun 02, 2009 9:55 pm

Sper sa rezolvi si sa nu patesti ca mine, sa te loveasca un manelist la 10 metri de politist, ala sa fuga, apoi "sa se faca o ancheta" in urma careia proprietarul a ajuns singur dupa 2 luni cu masina dar alt sofer, si sa mi se spuna de catre politisti "noi nu credem ca ala v-a lovit".
Rezita, insista, fa-le boturile cilindru de motor turbo (tu adu pistonul)!
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de annddyy » Sâm Iun 20, 2009 11:35 pm

Vineri m-au sunat de la Brigada Politie Rutiera .... l-au dat pe nemernic in urmarire prin Interpol....
Cica in max 90 zile afla cine este ...
:ya
Life begins at 4000 rpm.

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fugit de la locul accidentului - P 9294 PA (BG)

Mesaj de bytzak » Dum Iun 21, 2009 9:05 am

=D>
Sa speram ca e cu aceeasi mashina,dar mi se parea normal sa stie cine e in maxim 48 de ore ca totul e acum informatizat. Dar asta e... merge si asa.
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”