piatra-n parbriz

Accidente de toate felurile...
Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti
piatra-n parbriz

Mesaj de navzar_x » Mar Iun 09, 2009 12:36 pm

aseara cand ma intorceam in bucale dinspre alexandria mi-am luat o pietricica in parbriz :cry: ... mai intai o floricica apoi s-a propagat .... in stanga deja s-a dus pana la cheder ... in dreapta mai are inca loc sa se desfasoare
cam cat dureaza sa-l schimbe? trebuie sa las masina in service? presupun ca da dar ma gandeam sa ma duc la valcea ca or lucra mai bine baietii asa ca sper si io :roll:
ceva sfaturi .... la ce sa fiu atent sa fie lucrarea buna?
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de Bogdan » Mar Iun 09, 2009 12:42 pm

O faci pe asigurare? sau din banii tai?
Daca o faci pe banii tai, mergi frumos la Ager si te rezolva! Daca o faci pe asigurare cel mai mult posibil va dura acceptul de plata, decat schimbarea parbrizului, deci cu siguranta masina o vei tine acolo!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de Dan pasare » Mar Iun 09, 2009 12:44 pm

La AGER iei masina in aceiasi zi. Iar mai buni ca ei nu gasesti in nici un service :wink:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de navzar_x » Mar Iun 09, 2009 12:53 pm

aveti idee cat ar costa la ager? ma gandeam sa o fac pe casco ... nici acolo nu-i gratis ca am franciza de 100 e dar oricum ma astept sa fie peste 10 mil asa ca la casco ma cam indrept ...
tocmai ma bucuram ieri ca mi-am schimbat suportul de nr. - cu club c4 :ya ... ala vechi a avut grija un bizon sa mi-l sparga ... si pe drum spre casa ghinionul cu parbrizul ... :cry:
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de annddyy » Mar Iun 09, 2009 1:08 pm

Eu zic in felul urmator: daca nu e grav, si mai poti sa mergi asa cu ea ... mai asteapta ... poate se mai iveste vreo problema si vei fi nevoit iarasi sa platesti franciza. Eu la Clio am casco - si e zgaraiata pe toata partile + ca a fost pocnit un pic in spate acum cateva zile.... cand o fii sa ma duc la Casco o sa bag totul ... si platesc doar odata franciza ca si asa platesc cam mult la Casco.
Life begins at 4000 rpm.

flcaza
Mesaje:75
Membru din:Lun Mai 25, 2009 11:12 am
Numar Inmatriculare:B-97-AFC
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de flcaza » Mar Iun 09, 2009 1:09 pm

depinde de parbriz, eu am dat 18 mil pe al meu dar are si senzor de ploaie. Schimbat la ATS a durat 2 zile din cite imi aduc aminte.

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de Dan pasare » Mar Iun 09, 2009 1:13 pm

http://www.autoglas.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;
Suna la ei.
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

nicu19ro2001
Mesaje:164
Membru din:Mar Iul 29, 2008 8:14 am
Numar Inmatriculare:PH~26~PNA
Contact:

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de nicu19ro2001 » Mar Iun 09, 2009 1:15 pm

am schimbat eu in ploiesti anul trecut si ma costat vreo 500 de lei ...

detalii:
larko auto serv
tel. 0244 515 615; 0788 942 061; 0720616 221;
str strandului nr. 33 bariera Bucov, PLOIESTI.

Au fost foarte rapizi, de atunci am mai avut si la alte masini cu belele cum ar fi un Renault Koleos (model nou in vara 2008 aparut, la IPSO dealer Renault, trebuia sa astept vreo 3 sapt....) cei de la Larko mi-au dat cea mai rapida solutie, l-au din Germania treaba lor eu in cateva zile l-am avut montat.
P.S. Masina tre sa stea nemiscata vreo 4 ore si fara sa fie spalata cel putin 48 de ore dupa montarea parbrizlui. Daca o duci dimineata dupa amiaza este gata.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de commandorsteel » Mar Iun 09, 2009 1:26 pm

Dan pasare scrie:http://www.autoglas.ro/
Suna la ei.
la astia mi-am astupat si eu o gaurica (pe casco) si lucreaza repede, bine si curat.
de fapt... iti curata toata masina prin interior.
la preturi... sunt mai sariti, dar am inteles ca au fost trimisi la nu stiu ce specializari si au si scule...
vezi ca baietii au 2 modele de parbrize: unu cu sigla citroen - mai scump si altul (facut de aceeasi fabrica Saint Gobain) fara sigla- deci mai ieftin
oricum ar fi... mai bine se schimba parbrizul pe casco
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de navzar_x » Mar Iun 09, 2009 1:33 pm

de ce spui sa-l schimb mai bine pe casco? tocmai am vb cu ei ... ma costa 640 lei ... dar nu stiu daca e ala cu sigla citro ... pp ca nu - e gata in aceeasi zi
acum io stiu ... pe casco tre sa dau vreo 450 franciza ... e adevarat ca e mai ieftin cu 2 bulioane dar nu cumva imi ridica valoarea primei de casco? de stat asa sa mai astept si altceva de reparat pe casco nu cred ca e indicat ... de aseara de la incident pana acum s-a propagat deja pe juma de geam pe orizontala :cry:
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de Bogdan98 » Mar Iun 09, 2009 1:43 pm

Prima la Casco se va mari (eventual) la urmatorul an (contract), pentru contractul actual nu au voie sa iti modifice prima de asigurare.
Nu conteaza daca parbrizul nu are sigla Citroen, asa cum s-a mai spus, este acelasi, facut in aceeasi fabrica. La fel am schimbat si eu pentru C1, tot fara sigla Citroen, baietii au lucrat super bine, curat, elegant. Dimineata am lasat masina, pe la 4pm m-am dus dupa ea. Nu se spala cateva zile (de preferat o saptamana) si obligatoriu se parcheaza cat mai orizontal (vreo 2-3 zile) pentru a se evita solicitarile si implicit desprinderea parbrizului.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de byte » Mar Iun 09, 2009 1:52 pm

Aveti grija cu casco pentru ca la mine e specificat 100 euro pe eveniment .... si nu cred ca o sa-i convingi ca s-a spart geamul si s-a indoit bara spate in acelasi eveniment.
Eu am avut o indoitura pe aripa spate si am preferat sa o fac pe banii mei ~300 RON si asta pentru ca francisa era 100 euro si pe langa asta pierdeam si reducerea pentru ca nu am deschis polita. Asa ca fa si tu un calcul si daca merita fa-l pe banii tai.
In plus s-ar putea sa ti-l faca mai ok decat pe CASCO ... de la tine iau banii imediat in schimb de la societatile de asigurare .....
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de Aiurica » Mar Iun 09, 2009 1:55 pm

daca ai franciza.....fa-l cu banii tai.
evident daca fisura nu e f mare si daca nu te deranjeaza ideea se poate repara.
exista solutii care umplu fisurile si le fac aproape insesizabile...costul ? 50 ron!
se astupa inclusiv floricica aia.
eu am facut la 2 masini asta si e ok.

fa-o mai intai asa, pierzi 50 ron...daca nu esti multumit, il schimbi!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de Deese » Mar Iun 09, 2009 5:53 pm

annddyy scrie:Eu zic in felul urmator: daca nu e grav, si mai poti sa mergi asa cu ea ... mai asteapta ... poate se mai iveste vreo problema si vei fi nevoit iarasi sa platesti franciza. Eu la Clio am casco - si e zgaraiata pe toata partile + ca a fost pocnit un pic in spate acum cateva zile.... cand o fii sa ma duc la Casco o sa bag totul ... si platesc doar odata franciza ca si asa platesc cam mult la Casco.
Nu stiu daca reusesti sa bagi pe acelasi eveniment zgarieturi pe toate partile + pocnitura in spate sincer.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

annddyy
Mesaje:599
Membru din:Mie Sep 10, 2008 5:36 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: piatra-n parbriz

Mesaj de annddyy » Mar Iun 09, 2009 5:59 pm

Merge - iti spun sigur pt ca stiu pe cineva care tot la fel a facut.
Life begins at 4000 rpm.

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”