Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Accidente de toate felurile...
Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:
Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de Mr_kokaa » Mie Iul 15, 2009 8:27 am

Poate textul e prea dur dar asta este si altul nu am gasit. Este imposibil ca intr-un oras de tranzit aflat pe DN1 sa poti vedea asemenea evenimente (relatez mai jos).

1) Veneam dinspre zona comerciala Ploiesti si ma indreptam catre oras, catre centru. Dupa rondul de la Bricostore, se circula n coloana cu putin peste 50km/h. Banda a doua fiind mai populata, aproape de benzinaria Mol , m-am decis sa folosesc banda unu. Vis-a-vis de benzinarie : Surpriza!

Imagine

Un kamikaze si alti 3 prosti care l-au lasat sa intre pe DN1 peste dubla linie continua! Parca e un facut ! Numai de deastia dau! Problema nu s-a terminat aici. Dupa ce ca nu i-a ajuns ca a trecut de axul drumului clandestin, a mai intrat si peste mine pe prima banda.
Sincer , nu am apucat sa vad nimik. Am vazut in fata la 3 m un KUR de masina.
Am reactionat violent, Frana si ambreiaj. Apoi in 10 m am intrat spre o ferma pe o alee pe dreapta. Am cautat bebelina si scoica, am linistit mamica, timp in care am observat ca in Ploiesti trecerea peste dubla linie continua este un OBICEI.

DE EXEMPLU :

ImagineImagine

ImagineImagine

NU MAI ZIC NIMIK
scriu doar ATENTIE

si fac sesizare la PR :
auto Dacia 1400 PH-04-UEJ
auto Renault Clio PH-11-MGE


si lista ar fi continuat.
astia sint doar cei care i-am vazut timp de 3 minute cat am stat sa ne revenim.

Colac peste pupaza , in oras, in zona cu benzile centrale si dorsale la trecerea de pietoni am mai vazut o tampenie. Pe trecerea de pietoni un "sofer" a lovit o caruciorul unui copil ai unei perechi de tineri care treceau pe trecerea de pietoni. Un VW Passat B- XX - MCV. Poza e neclara, dar sincer imi venea sa-l dau in gat la 112.

Imagine

Continuandu-mi drumul catre Bucuresti, am vazut aceleasi obiceiuri (STG peste dubla linie continua) si la ultimul rond cu benzinarie , inainte de facultatea de gaze.

Rusinica mare la Brigada de Politie Ploiesti !
Altminteri sint faimosi pentru amenzile aplicate ambulantelor spitalelor prahovene pentru depasirea vitezei pe DN1.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de alex82 » Mie Iul 15, 2009 8:54 am

kokaa..exagerezi la acea benzinarie ...

1. iti dau un exemplu , ca sa vezi cat de bine e gandita circulatia acolo...daca vii dinspre Carrefour ( cum ai venit tu ) si vrei sa alimentezi la ei , normal astepti sa faci stanga , pana in beznzinarie , spre centura care duce spre Cheia...si de asteptat nu gluma...apoi , dupa ce alimentezi , daca vrei sa continui spre oras , ori iesi si faci cum a facut ala , ori iesi inapoi pe centura aia , si ai 2 variante : te incadrezi imediat dupa benzinarie in intersectie si iarasi astepti o gramada pana prinzi sa faci si tu stanga , sau te duci pana la Carrefour si faci sensul giratoriu...
toata lumea iese pe unde a iesit ala ( inclusiv eu )

2. ala a fost intr`adevar un bou , pt ca cei de pe banda 2 il lasasera sa se bage si el s`a dus ca vita pana pe banda 1 unde erai tu....

3. Politia n`are nici o vina pt ce se intampla acolo...ce vrei sa stea permamnent la benzinaria aia? se vine destul de des acolo ( politie si jandarmerie ) pt ca acolo stau "fetele"

ala cu passat`ul n`am inteles prea bine ce a facut... a atins un carucior pe trecerea de pietoni? daca da , eu personal ma opream , vb cu respectiva mamica si sunam la 112... asta cu trecerile de pietenoi sunt chiar de neiertat

spui ca trecerea peste linia dubla continua este un obicei in Ploiesti....in orice oras e la fel...stai linistit... sa nu mai spun de experientele traite prin minunata capitala...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de Mr_kokaa » Mie Iul 15, 2009 8:59 am

ufff bine ca m-ai linistit ... chiar imi placea Ploiestiu !
am avut eu o zi naspa !

cel cu incidentu la trecerea de pietoni ... mare pacat ca nu i am vazut numarul ... l-am ajuns la semaforul urmator ... eram prea plin de draci ca sa i zic ceva .. si a tipat si kokaa la mine ca sa l las ...
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de stevey » Mie Iul 15, 2009 9:36 am

Cred ca daca politia ar sta la benzinaria aia, ar da amenzi "fara numar ,fara numar..." :D :D

Avatar utilizator
bedexe
Mesaje:130
Membru din:Mar Iul 10, 2007 11:34 am
Numar Inmatriculare:BDX
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de bedexe » Mie Iul 15, 2009 10:07 am

Dar tu esti bine?

E greu sa intelegem astfel de scene care intr-adevar sunt socante.

Dar cum zic de la un timp, daca e haos in trafic, e vina Politiei. Singura solutie care am gasit-o pana acum este sa ii sesizez ( cu nr de inregistrare).

Ca apar intr-un final si alea in statistica....

Eu am o problema acum ca nu imi dau seama din legislatie cum sa inchid spatiul dintre benzi imediat dupa intrarea A1 in Bucuresti (exact sub panourile transversale). In 2 ore au fost 3 accidente acolo.
de pe norc.ro: http://www.norc.ro/pano/8xrHFTqk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Think....use your mind.
Trafic rutier fluent si sigur
Smart Driving

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de PsH » Mie Iul 15, 2009 10:24 am

nu imi vine sa cred ce citesc...

Fratilor, daca aia de la mol au vrut sa isi amplaseze benzinaria acolo este problema lor. cand s-a luat autorizatia de constructie stiau clar ca nu au voie sa faca rond si ca nu este permis sa schimb directia de mers in acel loc (deh, nu s-au descurcat sa obtina un puz bun...). Prin urmare, daca ai linie dubla nu alimentezi de la acea benzinarie, esti neprevazator si ramai fara benzina faci un drum cu canistra speciala si asta este, iti vezi de drumul tau pana gasesti o alta benzinarie sau un loc regulamentar sa intorci.

Concluzie: benzinaria este doar pentru cei care merg in acea directie nu si pentru cei de pe contrasens!!!!!!!!!!!!!!!!!

Scuze, poate nu am fost coerent dar inca nu pot sa imi revin din atitudinea unora. Politia ar trebui sa stea acolo si sa faca ordine, sau mai simplu sa puna parapeti pe mijloc (cred ca este singura solutie care merge in frumoasa tara)
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de alex82 » Mie Iul 15, 2009 10:47 am

pe acel drum , pana la prima intersectie , mai exista OMV , Rompetrol si parca si Petrom...toate pe aceeasi parte cu MOL...la toate celelalte s`a facut un refugiu unde sa astepti sa intri in benzinarie fara sa incurci ceilalti participanti la trafic...si de`asemenea exista posibilitatea sa iesi din benzinarie si sa mergi spre oras... se pare ca la MOL au uitat sa mai faca... cu alte cuvinte , ne descurcam si noi soferii cum putem...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de B25BUY » Mie Iul 15, 2009 12:03 pm

Nasol cu cazuri dinastea...da' trebuie sa-si ia cate o lectie...un permis luat 3 luni si sa-i vezi cum se cumintesc, mai ales ala la trecerea de pietoni...
*
Eu cand vad ca ma depasesc destia pe linia dubla continua (evident fara semnalizare), accelerez cat pot ca sa nu ma faca...si baietii reintra in rand in spatele meu... ca asa-i pe sosea, cine incalca regulile de circulatie, e pe cont propriu !
Uneori le merge, alteori ghinion... ii vedem in stirile de la ora 5...
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de Bogdan » Mie Iul 15, 2009 12:10 pm

Si tu cu ce esti mai prejos decat ei? #-o
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de B25BUY » Mie Iul 15, 2009 12:15 pm

Pai, eu merg regulamentar... ;)


PS

Iti dai seama ca n-as putea sa pun viata altora in pericol...fie ei cat de nebuni.... :|
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de Mihay » Mie Iul 15, 2009 12:33 pm

@kokaa poate erai putin mai aerian si nu ai condus preventiv(ar trebui sa o faci cu bebeu` ) dar daca nu v-ati lovit nu exista incident . suna aiurea, poti sa reclami la Haga ca tot degeaba . Fii mai prevazator putin.
bedexe scrie:
Dar cum zic de la un timp, daca e haos in trafic, e vina Politiei.
- nu politia face drumurile
- nu ei traseaza benzile,
- nu ei fac semnalizarile
-nu ei stabilesc unde se vor instala sensuri giratorii etc etc...daca si-ar face treaba 100% ar curge sute de pagini cu posturi ca ce ai draq sunt politistii. e un cerc vicios , si ne complacem toti in el, bine ar fi sa incercam cu totii sa fim mai maleabili in traficul asta , asa cum il avem.
B25BUY scrie: *
Eu cand vad ca ma depasesc destia pe linia dubla continua (evident fara semnalizare), accelerez cat pot ca sa nu ma faca...si baietii reintra in rand in spatele meu... ca asa-i pe sosea, cine incalca regulile de circulatie, e pe cont propriu !
tu esti ca in proverbele alea cu Hotul care striga Hotii....ma abtin de la alte comentarii

Avatar utilizator
bedexe
Mesaje:130
Membru din:Mar Iul 10, 2007 11:34 am
Numar Inmatriculare:BDX
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de bedexe » Mie Iul 15, 2009 12:38 pm

Mihay scrie:@kokaa poate erai putin mai aerian si nu ai condus preventiv(ar trebui sa o faci cu bebeu` ) dar daca nu v-ati lovit nu exista incident . suna aiurea, poti sa reclami la Haga ca tot degeaba . Fii mai prevazator putin.
bedexe scrie:
Dar cum zic de la un timp, daca e haos in trafic, e vina Politiei.
- nu politia face drumurile
- nu ei traseaza benzile,
- nu ei fac semnalizarile
-nu ei stabilesc unde se vor instala sensuri giratorii etc etc...daca si-ar face treaba 100% ar curge sute de pagini cu posturi ca ce ai draq sunt politistii. e un cerc vicios , si ne complacem toti in el, bine ar fi sa incercam cu totii sa fim mai maleabili in traficul asta , asa cum il avem.
Politia este cea care poate amenda inclusiv alte autoritati (primarii, societati).

Ar curge pagini , dar nu ar mai fi atatea probleme in trafic.

De cand am venit dupa o tura in Cehia si am vazut ce siguranta este in trafic, crede-ma ca fac tot posibilul sa fiu ok cu masina. Dar sunt unii care efectiv nu respecta nicio regula.

Asa ca dreptul meu nu poate fi calcat de altul .
Think....use your mind.
Trafic rutier fluent si sigur
Smart Driving

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de florinc4 » Mie Iul 15, 2009 12:40 pm

cu riscu de a fi offtopic...@b25buy...adica tu accelerezi ca sa nu te depaseasca....punandu-ti viata ta in pericol...a celui care te depaseste...si a celui care vine (daca vine) din sensu opus...eu din cate stiu...atunci cand cineva te depaseste, conform regulamentului, trebuie sa reduci viteza sau sa pastrezi o viteza constanta ca sa-i permiti celuilalt sa te depaseasca ...ca e linie continua dubla sau mai stiu eu ce...nu conteaza....doar nu suntem noi justitiari pe sosele...sa-l prinda politia si sa se duca de nebun...parerea mea
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de Mihay » Mie Iul 15, 2009 12:53 pm

Politia este cea care poate amenda inclusiv alte autoritati (primarii, societati).
asa este dar s-o luam logic, seful politiei romane este numit la propunerea primului ministru si inscaunat de ministrul de interne, ministrii alesi politic, deci...

primarii si sefii celorlalte institutii responsabile de trafic tot cam asa, daca nu oficial , cel putin cutumial...

daca nu am trai in aceasta tara unde politia neopolitica nu ar fi acaparat toata societatea poate vedeai si asemenea sanctiuni . legea de functionare si statul politistului nu sunt tocmai bune, inclusiv stabilitatea in functia publica . azi dai amenda lu Gigi Becali, maine innumeri oile la baza porcina a ministerului...

de afara pare si chiar este aiurea, dar totul tine de lege, cea de functionare si statut. asa proaste cum sunt ele nu ai ce sa faci decat sa te complaci .

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Politia Rutiera Ploiesti DOARME .. sssshhhhh shhhh !

Mesaj de B25BUY » Mie Iul 15, 2009 1:03 pm

@florinc4: da florin, ai dreptate.
Atunci cand cineva te DEPASESTE (adica s-a asigurat ca poate efectua manevra, a semnalizat si s-a incadrat corespunzator) intr-adevar circuli cu viteza constanta, cat mai aproape de acostament, altfel (teoretic) nu prea este depasire... ci un fel de milogeala de 3 lei in trafic sa-l lasi si pe el sa ajunga mai repede ca deh...
Sau unu care nu semnalizeaza intentia de depasire, eu de unde sa stiu ca vrea sa ma depaseasca sau pur si simplu vrea sa se uite daca vine cineva ?!?!?!

@mihai : sa stii ca mi se aplica mai mult:

Fie hotzul cat de mic,
Dupa-masa doarme un pic... ( sssshhhhh shhhh ! )
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”