Accident de dat la stiri

Accidente de toate felurile...
Scrie răspuns
uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti
Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Lun Oct 25, 2010 12:55 pm

N-am zis ca nu-i OK. Doar ca m-asteptam sa am mai putine probleme pe partea din fata.
Desi incep sa-mi pierd rabdarea, daca treaba facuta va fi de calitate nu ma deranjeaza sa mai astept. De ce am ales ATS? Pentru ca, daca am inteles eu bine, in Bucuresti exista doar ATS si Prestige (atunci cand ai garantie). Eu inca am incredere in cei de la ATS.

Legat de masina, nu vreau sa se inteleaga ca din cauza asta, gata, nu-mi mai place masina. Nu am de gand sa mi-o schimb in urmatorii 4-5 ani decat daca o sa aiba vreo problema mai grava.

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de IceRidder » Lun Oct 25, 2010 2:05 pm

la urmatoarea intalnire adumi aminte sa iti arat cum a lucrat ATS la mine. Prin urmare ultima data si pe viitor voi merge la CARTEC
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Vin Oct 29, 2010 9:20 pm

De astazi, in sfarsit, robotica asteapta acceptul de plata.

In urma cu o luna bytzak imi ura multa bafta si nervi de otel. Abia acum am inteles de ce “si nervi de otel”. Niciodata nu am crezut ca o sa ma lovesc de atatea probleme in cazul unui accident.

In urma cu 2 saptamani vorbeam de Unicredit Leasing cu acel act aditional creat cu ajutorul ordonantei 50. Inteligent studiata de catre unele banci, aceasta ordonata, creata de niste oameni aparent inteligenti, reprezinta o baza legala pentru a adauga un nou comision (comisionul unic). Desi probabil multi nu s-ar fi stresat din cauza unor placute, eu am continuat sa sap ca sa aflu de ce trebuie sa le platesc din banii mei si, dupa multe discutii cu cei de la Groupama, am obtinut intr-un final acceptul de a adauga in dosar factura cu “serviciul” prestat de banca. Nu mai am de gand sa fac asta dar iata ca se poate.

Acum sa va povestesc ce surprize am avut saptamana asta. Miercuri am fost sunat din partea ATS de catre domnul Gabriel Tirila, sef atelier caroserie. Despre acest domn am numai vorbe bune si-un mare respect. Un om foarte deschis si inteligent. Acesta mi-a comunicat ca inca se asteapta, de vineri, acceptul pentru piesa de care va spuneam in mesajele anterioare. Piesa respectiva cred ca se numeste Fan Control si nu este un ventilator, asa cum am inteles initial. Este atasata de radiator undeva la mijloc. Am dat cateva telefoane la Groupama, am aflat cine trebuia sa se ocupe de aceasta problema si l-am rugat politicos sa raspunda la e-mail. Atat! Raspuns: Nu se accepta pe motiv ca eroarea afisata la bord n-are nicio legatura cu piesa respectiva si ca poate fi din cauza sondei lambda, a benzinei proaste. Un al doilea e-mail i-a fost scris si trimis in vederea acceptarii piesei. Timpul trece, leafa merge. A doua zi am asteptat pana la ora 3 un raspuns si nimic. Nu am mai insistat cu telefoane. Am pus mana pe tastatura si-am scris o reclamatie catre firma. M-am dus personal la sediu si le-am cerut numar de inregistrare. Astazi la ora 9 primesc acelasi raspuns: NU se accepta. Pana la urma cedez si, ca sa nu mai astept inca o saptamana, aleg sa-mi cumpar separat piesa. Pretul piesei: 150 lei. In drum spre service, cu gandul la o ultima reclamatie cu multe dovezi atasate, primesc un telefon de la directorul sucursalei. Se accepta piesa. Deci iata iarasi ca se poate. Imi pare rau totusi c-am fost nevoit sa fac o reclamatie. Ma bucur insa ca la conducerea societatii am dat pana acum numai de oameni intelegatori. Se pare ca Groupama stie cum sa-si pastreze clientii.

Over for the moment.

P.S. Astazi mi-am vazut robotica. Am studiat-o cateva minute bune. La prima vedere pare o treaba facuta foarte bine. Abia astept s-o externez.

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Lun Noi 01, 2010 7:00 pm

Astazi, dupa o luna de chin, mi-am externat masina.

Nu am nimic de reprosat momentan. Factura emisa este de 5 pagini A4 cu o valoare de aprox. 6900 euro :). Ce-am primit eu in urma cu doua saptamani nu era totul.

Scutul de podea nu-l am inca montat. Mi s-a spus ca nu e pe stoc nici in Franta. A ramas de montat peste doua saptamani.

La factura am primit peste 45000 de puncte. Peste o luna primesc cardul Silver. Si totusi, e cineva de-aici care-a avut beneficii cu aceste carduri? Astazi mi-am comandat un covoras de cauciuc. Pentru ca e in promotie n-am putut sa ma folosesc de puncte. M-am interesat de niste huse. Nu intra printre avantajele cardului. M-am interesat de revizie. Doar poti sa primesti puncte. Un sistem facut parca nu pentru client. Am aflat ca poti avea cel mult un discount de 50-60% dar cum se acorda si la ce produse nu stiu.

End of story. Urmeaza jurnalul de bord. Peste o luna face anu' :)

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Bogdan » Lun Noi 01, 2010 11:12 pm

7000 EUR reparatia?? Pfaaa...cat un C4 SH vechi de 2 ani :lol:
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Mihay » Lun Noi 01, 2010 11:23 pm

mamaaa cata factura :roll: daca ai timp scaneaz-o de curiozitate. daca nu ai casco ca si leasingul pe 3-4-5 ani cat e el ai cam pus-o zic eu ca te vor haitui sa-si recupereze paguba . sau e regres pe rca altuia ca nu mai stiu ? asteptam factura :mrgreen:

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Victor.VR » Mar Noi 02, 2010 12:11 am

ce-i cu cardul asta de fidelitate? :D
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Mar Noi 02, 2010 9:10 am

Casco e ca si leasing-ul, pe 5 ani. oricum, dosarul e cu regres. sper sa-si recupereze toata suma :) . Daca alegeam s-o fac pe rca-ul vinovatului cred ca mai asteptam o luna cu ea in service si poate mai plateam si din buzunar. O sa va arat factura in seara asta sau maine.

Cardul se numeste ServicePlus. Uite o lista de beneficii (teoretice):

Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Aiurica » Mar Noi 02, 2010 9:37 am

eu sunt consternat de valoarea facturii!
pt cine nu intelege de ce, mai uitati-va fratilor la poze!
vai de capu nostru.....7000 de euro o reparatie care in opinia mea este de necatalogat in cuvinte.

imi este sila .....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de mituc » Mar Noi 02, 2010 10:01 am

Bai parca v-ati nascut alaltaieri, duminica, si nu se lucra! Stim cu totii ca atunci cind masinile sint reparate pe asigurare de cele mai multe ori facturile si preturile sint umflate serios, se trec ore de manopera care n-au existat, samd. Deci factura aia, cit sa fie de fapt?!, 4000EUR maxim?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Aiurica » Mar Noi 02, 2010 10:07 am

mituc si 4000 mi se pare mult!

hai sa o luam asa batraneste!

bara fata ( de schimbat sa zicem)- 500 euro
Bara spate( de schimbat sa zicem) - 500 euro
faruri 400
plasticaraie 500
capota 500

2400....preturi date din burta.....o vopisre a pieselor.....estimez inca 500......

repet sunt preturi pe care nu as da banii ever.....

cred ca reparatia aia nu avea cum sa coste mai mult de 2500 de euro intr-un service normal.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Mar Noi 02, 2010 2:49 pm

E usor de judecat dupa poze. Imi pare rau ca n-am facut mai multe cu capota deschisa sau pe sub masina. In fata fiarele/plasticele mi-au ajuns pana aproape de radiator. In spate toata podeaua portbagajului cu tot ce se afla pe dedesubt era varza.

Nu cred ca intr-un service mai normal factura ar fi fost sub 5000. Vorbim de piese noi, tva de 24%, si manopera. Si-apoi unde trebuia sa ma duc? La Prestige? Din ce-am citit pe-aici nu mai e ce-a fost. Revizia voi incerca s-o fac la Cartec si poate cu ocazia asta fac si-o comparatie.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Bogdan » Mar Noi 02, 2010 3:09 pm

Atat timp cat banii nu sunt dati din buzunarul tau, si masina este ok, sincer nici nu are de ce sa te intereseze cat te-ar fi costat in alta parte..

Bine ca ti-ai luat masina reparata ok...si pe viitor sa nu mai ai parte de astfel de incidente
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Mar Noi 02, 2010 9:44 pm

Iata si tot ce-apare pe factura :)

http://dl.transfer.ro/Piese-transfer_ro ... 4afe3e.rar" onclick="window.open(this.href);return false;

Arhiva contine 3 pagini... celelalte doua pagini sunt cu alte informatii

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de vlad » Mar Noi 02, 2010 10:05 pm

Parca ai zis ca nu ti-au schimbat ventilatorul. Pe factura apare.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”