Accident de dat la stiri

Accidente de toate felurile...
Scrie răspuns
uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti
Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Dum Sep 26, 2010 11:29 pm

Nu credeam vreodata ca voi fi implicat intr-un accident cu robotica. Visul meu era sa o am ca noua si peste 5 ani. Dar iata ca s-a intamplat.

Accidentul nu s-a produs intr-o localitate, depasire sau vreo curba... s-a produs pe autostrada. Ceva ce pana in seara asta nu credeam ca mi se poate intampla tocmai mie...

Masina nu are nici macar 1 an si abia acum atinge pragul de 10000 de km. Imi venea sa plang langa ea.

Cum s-a intamplat...

Mergeam cu viteza moderata pe autostrada Bucuresti-Pitesti, banda doi. Desi ploua, vizibilitatea era ok. Mai aveam fix 19 km pana la intrarea in Bucuresti cand la un moment dat cel din fata franeaza serios.
Franez si eu si ma opresc la un metru de el.
De aici incepe cosmarul meu... pentru cei doi din spate, un batran si-o doamna, cu masini din clasa de lux, frana n-a mai tinut asa cum trebuia si am primit o lovitura in spate de mi-a-ndreptat coloana...
Daca lucrurile s-ar fi oprit aici as fi fost un pic mai fericit dar, cu piciorul pe frana si pe ambreiaj am fost propulsat in cel din fata.

Damage-ul este urias. Sigur depaseste 4000 de euro. In fata am asa: capota, faruri, bara si probabil si-o aripa care e desprinsa. In spate am haion, bara, un fel de scut din plastic care atarna pe jos si indoita serios pe sub portbagaj.

Dupa accident martorul SERVICE mi-a ramas aprins. Pe langa acest martor am primit bonus eroarea ENG MAN FAULTY. Am zis ca nu-i de joaca si-am chemat platforma.

Ce vreau sa stiu...

Nu am mai patit niciodata asa ceva. Platforma a fost platita si cica mi se deconteaza de pe asigurarea RCA a celui vinovat (asa mi-a zis tipul). Este adevarat?

Tot tipul de pe platforma, un pusti foarte ok, m-a sfatuit s-o repar pe casco prin regres. Pot face acest lucru? Daca da, mi se mareste casco-ul?

Casco am la Groupama Asigurari, RCA-ul vinovatului e facut la Astra.

Daca ma puteti ajuta si cu alte informatii raman bun de cinste.

Multumesc.

Avatar utilizator
Ediz
Mesaje:759
Membru din:Lun Dec 01, 2008 10:59 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i
Mercedes C200 Kompressor
Numar Inmatriculare:Ct 07 WOA / CT 90 ESE
Localitate:Constanta
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Ediz » Dum Sep 26, 2010 11:39 pm

:( Nasol . Imi pare rau :(
C4
C200K

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de catalin4u24 » Lun Sep 27, 2010 12:06 am

Nasol... in general pe autostrada tipul asta de accident este cel mai frecvent pentru ca se circula cu viteza si daca nu pastrezi o distanta serioasa fata de cel din fata ai toate sansele sa patesti asa ceva. Dar, din ce motiv a franat cel din fata ta, ca nu am inteles?

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Lun Sep 27, 2010 12:14 am

la vreo 2 km mai in fata banda se ingusta (cred ca exact la podul vesnic in reparatii) si am impresia ca mai era un accident acolo pentru ca politistul care era exact langa noi cand s-a produs accidentul m-a rugat sa astept, ca are un accident mai grav.

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de florinc4 » Lun Sep 27, 2010 7:03 am

Foarte aiurea...imi pare sincer rau :( ...bine ca nu ai patit tu ceva...aseara pe la 12 am vazut apelul tau...n-am mai indraznit sa te sun :hi
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de bytzak » Lun Sep 27, 2010 7:23 am

imi pare rau sa aud. si pe casco, din cate am auzit si eu, se poate face si apoi ei sa se certe pentru a-si recupera banii. Dar cu cei de la Astra e cam nasol ca nu-s genul care sa-si achite datoriile.
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Juliu » Lun Sep 27, 2010 7:26 am

Tipul asta de accident este cel mai des intalnit pe autostrada, bine a spus Catalin.
Cred ca jumatate din activitatea celor de la asigurari este ocupata de astfel de cazuri, deci sper si iti urez sa mearga totul snur.

Daca ai observat, atat in fata cat si in spate, este o zona tampon foarte generoasa. Chiar daca arata terci, asa si este bine de fapt.
Poate fi un indiciu ca structura este intacta si va fi ca noua in scurt timp, dupa reparatii mai mult cosmetice.

Tine-ne la curent, tine-te bine de service-ul unde va fi repartizata, si pune te rog niste poze.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Tomita » Lun Sep 27, 2010 8:27 am

asteptam rezultatul expertizei...
imi pare rau sa aud de eveniment
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Mihay » Lun Sep 27, 2010 8:33 am

nu e nicio expertiza de facut , cel din spate care te-a lovit va despagubi pe toata lumea.

Da iti poti deconta factura fiscala(sper ca ai luat) de la platforma pana la cel mai apropiat service Citroen in cazul tau .

Da iti poti repara masina pe Casco-ul tau, dar sa le dai pv-ul din care sa reiasa cine e vinovat si copia de pe RCA-ul aluia ( parca iti trebuie si copie de pe CI si permisul aluia) . Vezi sa nu fi fost baut ala ca atunci nu-si mai ia CASCO tau niciun ban .

Bine ca nu ai patit tu nimic, fiarele se indreapta :hi

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Tomita » Lun Sep 27, 2010 8:39 am

io ma referam la daune. constatarea de la service....
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de commandorsteel » Lun Sep 27, 2010 8:43 am

Mihay scrie:Vezi sa nu fi fost baut ala ca atunci nu-si mai ia CASCO tau niciun ban .
in cazul in care ala a fost baut, casco il da in judecata si isi recupereaza banii de la conducatorul auto, nu de la societatea unde a fost asigurat
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Mihay » Lun Sep 27, 2010 9:18 am

@Tomita ai scris expertiza si am zi ca e bine sa se relaxeze omul ..nici el si nici eu nu aveam de unde sa stim la ca tu te refereai la constatare prin expertiza :hi

@Comandor ..recupereaza daca are ce sa execute :ok

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de VeNoM386 » Lun Sep 27, 2010 9:31 am

Se poate repara prin regres, dar asta inseamna ca o sa folosesti casco, nu conteaza ca nu e vina ta, deci bye bye reducere la anul (daca ai).
Vezi ca aia de la Astra sunt niste gunoaie. O sa-ti plateasca fix in ultima zi, iti garantez.

Uite aici ce am patit eu cu Astra.
viewtopic.php?f=60&t=4254&st=0&sk=t&sd=a" onclick="window.open(this.href);return false;
Termenul de plata legal este de 15 zile calendaristice nu 20 zile lucratoare cum o sa iti spuna toti la sediul Astra.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Mihay » Lun Sep 27, 2010 9:44 am

de ce sa-ti creasca casco atata timp cat ei isi recupereaza integral dauna prin regres ?

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de VeNoM386 » Lun Sep 27, 2010 9:50 am

Eu am intrebat la Asirom si asta este. Nu conteaza ca-si recupereaza, tu te folosesti de Casco si iti pierzi reducerea. Puteti intreba unde aveti voi.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”