Accident de dat la stiri

Accidente de toate felurile...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA
Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de vlad » Lun Sep 27, 2010 6:47 pm

La tine s-a indoit destul de rau. Cam irecuperabila piesa 2. 8 si 9 nu prea imi dau seama cit de indoite sint. Scoate roata de rezerva si uita-te (eventual fa si o poza acolo) sa vezi cum arata.
Piesa 4 cred ca e intreaga fiind din otel si dura ca dracu.
Imagine
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de baty_san » Lun Sep 27, 2010 9:53 pm

se face ca noua... numai sa te tii de capul lor... ca.. asa trebuie :hi
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de adrian_c » Mar Sep 28, 2010 12:28 am

uscristian, imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat ... stiu prin ce treci, am avut si eu un accident mai micut (din vina mea din pacate, masina avea 25 de mii de km, si cu 20 de minute inainte de accident ma minunam cat de frumos merge si ce alegere buna am facut cand am luat masina asta) si am fost terminat vre-o 4-5 luni. Lunile trecute mi-am mai revenit, sper ca la tine sa nu tina atat.

Oricum sunt fiare, se rezolva, peste 4 ani iti iei alta si gata. Pe fata nu este rau deloc, la spate se shimba. Important este ca structura de rezistenta nu este afectata, geometria la fel, airbaguri nu ai sarite. Daca te loveai lateral era super nasol.

Acum asta este ... platim pentru alte pacate. Curaj, succes si grija mare cu cei din service sa lucreze cum trebuie.
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Mar Sep 28, 2010 11:02 am

Multumesc pentru incurajari...

Astazi m-am intalnit cu agentul constatator. Multe piese vor fi inlocuite printre care si haionul pe care initial mi-l trecuse de reparat, lucru de care ma ingrozeam.
Am avut grija sa-i spun tot ce-am descoperit si l-am pus sa faca poze si pe sub masina si in portbagaj.
N-am avut aparatul la mine ca sa va arat cum arata indoitura vazuta din portbagaj... destul de serioasa, roata de rezerva mi-a fost ridicata cativa cm fortat in sus.

Reparatia se va face pe casco cu regres... masina a intrat de astazi in service. Nu stiu cat o sa dureze reparatia. In cel mai optimist caz, m-astept la minim 2 saptamani.

Exista si-o parte amuzanta in toata povestea mea. Tipul de la receptie mi-a cerut cardul de fidelitate. Nu l-am avut la mine dar mi-a zis ca-l pot aduce cand ridic masina. Va dati seama cate puncte voi avea pe el? :)

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de vlad » Mar Sep 28, 2010 11:05 am

Unde o faci ?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Mar Sep 28, 2010 11:08 am

La ATS Aviatiei. Aici am adus-o pe platforma, fiind in garantie. In plus, am auzit ca fac treaba f buna.

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de bytzak » Mar Sep 28, 2010 11:16 am

ce pot sa zic.. multa bafta si nervi de otel. :hi
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de SonyAD » Mar Sep 28, 2010 3:13 pm

Pfff. Din descrierea din primul post am crezut că e ferfeniță mașina. Când, ce văd? [-X

E un fleac accidentul. Nu îți mai fă atâtea griji. O să iasă ca nouă.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de joeadrianblack » Mie Sep 29, 2010 8:31 am

apropo: ai noroc si la culoarea masinii. gri-ul acesta argintiu trebuie sa fie mesterul f f f prost sa nu nimereasca nuanta sau sa se vada diferente.

Eu am aceasi culoare si nici o diferenta nu este intre cel vechi si cel nou.

(am inteles ca la gri-ul sobolan in schimb sunt probleme mari :(

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Mar Oct 05, 2010 10:10 am

Astazi se face fix o saptamana de cand robotica a intrat in service.

Mi-am inceput ziua cu-o vizita la ATS. Am aflat ca s-a facut o reconstatare, ca piesele au fost comandate, ca vor ajunge la sfarsitul saptamanii si ca probabil de azi in doua saptamani va fi ca noua (sper).

Toate bune si frumoase pana cand am ajuns la UniCredit leasing. Pana astazi nu am avut nimic de reprosat acestei banci. Astazi insa, cand m-am dus sa aflu cum pot obtine noi placute de inmatriculare (cele vechi fiind foarte deteriorate) am aflat ca trebuie sa platesc noul comision unic de 80 de euro tva inclus. Acest comision unic mi-a venit prin posta zilele acestea ca act aditional ce trebuie semnat. "Refuzul de a semna actul aditional nu va fi considerat acceptare tacita, iar UniCredit leasing are libertatea de a aprecia in ce masura va presta serviciul solicitat". In traducere, conform consilierului de la banca, are libertatea de a-mi ignora cererea. Precizez ca inca n-am semnat actul.

:help Vreau sa stiu daca eliberarea de noi numere in locul celor deteriorate se poate face doar de catre mine.
Daca nu am aceasta posibilitate, plata acelei sume, conform spuselor, se va face din buzunarul meu si sunt hotarat sa merg pana la judecata cu ei, daca va fi cazul.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Mihay » Mar Oct 05, 2010 10:18 am

Cere-le imputernicire sa-ti faci tu singur placute ca sunt probabil mai ieftine sau fa-le o notificare prin care le spui ca nu esti de acord cu noile acte aditionale si ca

Oug 50 zice asa

Art. 41
(1) Orice notificare cu privire la modificarea continutului clauzelor contractuale referitoare la costuri va fi transmisa consumatorilor cu cel putin 30 de zile inainte de aplicarea acestora.
(2) Consumatorul are la dispozitie un termen de 15 zile de la primirea notificarii pentru a comunica optiunea sa de acceptare sau de neacceptare a noilor conditii.
(3) Neprimirea unui raspuns din partea consumatorului in termenul mentionat anterior nu este considerata acceptare tacita si contractul ramane neschimbat.
(4) In cazul in care consumatorul nu accepta noile conditii, creditorul nu are dreptul de a penaliza consumatorul sau de a declara creditul scadent.

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Mar Oct 05, 2010 10:33 am

Multumesc Mihay

Asta va fi primul pas, le voi cere imputernicire sa mi le fac singur. Este posibil totusi sa ma trezesc ca, mai nou, si acest lucru este un serviciu cerut de utilizator, serviciu taxat prin noul comision.
Prin posta mi-au venit doua acte aditionale, unul care reprezinta acceptare tacita daca nu-l semnez si care cred ca intr-adevar are legatura cu Oug 50 si altul creat pentru prosti, ca sa-si recupereze banca pierderile.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Mihay » Mar Oct 05, 2010 10:54 am

pai tu daca nu i-ai notificat pana pe 21 sept in scris ca nu esti de acord cu noul act aditional s-a considerat acceptare tacita cf aceleasi Ordonante 50 . daca le zici acum ca nu esti de acord degeaba le zici

uscristian
Zburatorul
Mesaje:190
Membru din:Vin Dec 04, 2009 11:41 pm
Marca si model masina:1.6i
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de uscristian » Mar Oct 05, 2010 11:09 am

Actele astea doua le-am gasit in cutia postala vineri seara. Stampila postei are data 27 sep. Nu am nimic impotriva cu actul aditional care se leaga de Ordonanta 50. Scrie clar ca reprezinta acceptare tacita daca nu-l semnez.

Eu vorbesc de cel de-al doilea care reprezinta un act aditional facut pentru a-mi modifica contractul de leasing.
Are ca "Preambul" vreo 4 paragrafe cu "Avand in vedere":
-contractul de leasing,
-adoptarea de catre Guvernul Romaniei a Ordonantei de urgenta nr. 50,
-modificarile pe care OUG le aduce contractelor de credit, inclusiv contractelor de leasing financiar
-si ultimul Dispozitiile art. 41 din OUG 50 potrivit carora in cazul modificarilor contractuale ref. la costurile contractului nesemnarea de catre consumator a actelor aditionale nu este considerata acceptare tacita

apoi

"Va inaintam prezentul Act Aditional prin care se modifica Contractul de leasing dupa cum urmeaza:"

comision unic (scris cu caps on si bold)

De actul asta vorbesc. Ambele acte au data nr. 1 respectiv nr. 2/17.09.2010

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Accident de dat la stiri

Mesaj de Mihay » Mar Oct 05, 2010 11:42 am

te-au ars

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”