Accident

Accidente de toate felurile...
Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Accident

Mesaj de bytzak » Lun Noi 29, 2010 8:19 pm

acesta e accidentul ca recunosc modul in care a fost rupta si ca a fost imediat dupa ce am luat masina, dar nu mai gasesc restul pozelor si filmarea. http://www.antena3.ro/auto/grav-acciden ... 56142.html
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Accident

Mesaj de stevey » Lun Noi 29, 2010 10:54 pm

A mai fost un accident acum ceva timp, cred ca anul trecut, cu un peugeot 207 si un espero era pe tot internetul.Peugeotul avea 130 la ora si espero 50, combinat calculati.Peugeotul era cu interiorul perfect intreg, murisera 2 fete (cu siguranta fara centura) restul au supravietuit.In espero erau toti in porbagaj dar nu asta importa ci faptul ca viteza combinata era undeva pe la 180.Ideea e ca poti sa supravietuiesi si la impacte asa mari dar acum depinde si cum :) Cazul cu citroenul a fost unul din cele mai fericite.

http://www.agenda.ro/news/news/20763/6- ... esita.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
ATK
Mesaje:102
Membru din:Sâm Apr 12, 2008 12:02 pm
Numar Inmatriculare:B 41 CDB
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident

Mesaj de ATK » Mar Noi 30, 2010 7:58 pm

pt Vali, Catalin si Mituc!!! Unu care pierde controlu masinii pe asfalt uscat, pentru ca a intrat in curba cu viteza excesiva....ala se numeste bou sau inconstient, si ala pune in pericol si viata ta si a lui si a pasagerilor. Am scris topicul asta pentru ca eram curios daca mai stie cineva de accident, poze ceva, nu ca sa spun eu ca sunt vreun Loeb!

Iar dupa ce ati citit articolul cu accidentul dintre 207 si espero ala( personal m-am ingrozit) cam cum il caracterizati voi pe sofer! daca il fac bou va luati de mine sa inteleg? Daca inconsitentul asta cu c4 era pe un drum national sau un alt drum care nu avea parapeti despartitori si intra pe contrasens si omora niste oameni nevinovati, atunci puteam sa-i zic bou?
Ultima oară modificat Mar Noi 30, 2010 8:09 pm de către ATK, modificat 1 dată în total.
Vanity....definitely my favorite sin

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Accident

Mesaj de vlad » Mar Noi 30, 2010 8:02 pm

Hai sa nu judecam pe alti. O clipa de neatentie toti o avem la volan. Daca esti ghinionist in acea clipa de neatentie se poate produce nenorocirea, deci nu ai dreptate deloc. De aceea zic ca nu e bine sa zici ca unu care a avut accident e bou mai ales ca nu cunosti deloc accidentul in cauza si iti dau cu presupusul.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Accident

Mesaj de wonka jr. » Mar Noi 30, 2010 9:04 pm

poate s-a ferit de vreun caine, poate i s-a rupt directia, poate a avut explozie de cauciuc...ipoteze sunt multe. pana nu aflam exact care a fost cauza accidentului, nu putem judeca. eu cred totusi ca a fost o mana criminala la mijloc, care vroia sa ii faca rau, i-a facut un fish tail si a plecat mai departe.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accident

Mesaj de mituc » Mar Noi 30, 2010 10:58 pm

ATK scrie:pt Vali, Catalin si Mituc!!! Unu care pierde controlu masinii pe asfalt uscat, pentru ca a intrat in curba cu viteza excesiva....ala se numeste bou sau inconstient, si ala pune in pericol si viata ta si a lui si a pasagerilor. Am scris topicul asta pentru ca eram curios daca mai stie cineva de accident, poze ceva, nu ca sa spun eu ca sunt vreun Loeb!
N-am citit posturile celorlalti doi la care te referi, dar odata ce-mi adresezi asemenea corecturi banuiesc ca nici tu nu l-ai citit pe al meu. Nu de alta dar nu prea are nici o legatura cu ce spui tu aici. Nici pe departe. Eu combateam o ineptie prin care se sustinea abaterea de la legile fizicii sau de la biologia asa cum o stim cu totii, si anume corpul uman nu e din titan.
Cretinii care sar afara din curbe din teribilism (nu vorbesc aici de situatii neasteptate, polei sau nisip care e in curba si pe drumul dinainte nu, explozii de pneuri, probleme mecanice alte masinii, si alte minuni), daca ramin intregi dupa impact, ar trebui batuti cu bita de baseball pina arata ca masina pe care au distrus-o - daca voiai sa-mi stii parerea mea.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
ATK
Mesaje:102
Membru din:Sâm Apr 12, 2008 12:02 pm
Numar Inmatriculare:B 41 CDB
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident

Mesaj de ATK » Mie Dec 01, 2010 9:19 am

"Vanity....definitely his favorite sin "

Mituc am considerat ca postul tau sustine cele doua de mai sus de el! daca am inteles gresit imi cer scuze.
Vanity....definitely my favorite sin

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Accident

Mesaj de mituc » Mie Dec 01, 2010 9:25 am

Ah, pai remarca aia care e de fapt citat din semnatura ta si are sens total (post-urile tale ulterioare nu numai ca au confirmat-o, au facut-o chiar insuficienta).
De unde stii tu cum a ajuns "boul" sa-si faca masina zob daca atunci cind ai ajuns acolo evenimentul era deja consumat? Ai presupus, te-ai simtit mai coios ca ai masina intreaga, te-ai simtit mai sofer decit ala care avea masina zob care era un bou ca a ajuns in starea aia, samd. So vanity is your favourite sin, as well as ......ity 8)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Accident

Mesaj de Tomita » Mie Dec 01, 2010 9:30 am

daca mergi cu viteza neadaptata la conditiile de trafic atunci se intampla "poc-boc".
eu pot sa ii zic si dobitocenie, pt ca drumurile din romania nu sunt de 200kmh. lasand faptul ca viteza este ilegala. am mers la inceput cu viteze de genul asta si eu, si m-am lamurit.
am facut curse pe ploaie torentiala la 140-150. am merg nesabuit in multe cazuri si am scapat pana acum. astfel am invatat de situatiile in care ma puneam pe mine si pe cei din jur. am casco. am rca. nu mi-e frica de moarte. nu mi-e frica s raman incomplet. dar ceilalti?
cat timp ai pe cineva in masina, tre sa mergi dumnezeieste, sa nu claci stramb o secunda, sa nu le pui viata in pericol. nu ai dreptul sa le risti sanatatea unor alte persoane, orcine ai fi.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Accident

Mesaj de vlad » Mie Dec 01, 2010 11:59 am

Bai, dar de unde stiti voi ca avea 200 km/h ? Iar vorbiti din presupuneri si discutam ipoteze ?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Accident

Mesaj de Tomita » Mie Dec 01, 2010 12:03 pm

eu vorbesc de oricine cu 200kmh. de asemenea vorbesc de oricine merge cu viteza neadaptata la conditiile de trafic. nu stii ce se poate intampla.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: Accident

Mesaj de SonyAD » Mie Dec 01, 2010 1:39 pm

stevey scrie:A mai fost un accident acum ceva timp, cred ca anul trecut, cu un peugeot 207 si un espero era pe tot internetul.Peugeotul avea 130 la ora si espero 50, combinat calculati.Peugeotul era cu interiorul perfect intreg, murisera 2 fete (cu siguranta fara centura) restul au supravietuit.In espero erau toti in porbagaj dar nu asta importa ci faptul ca viteza combinata era undeva pe la 180.Ideea e ca poti sa supravietuiesi si la impacte asa mari dar acum depinde si cum :) Cazul cu citroenul a fost unul din cele mai fericite.
Nu e chiar așa. Două mașini identice care deplasează cu o viteză cumulată de 180 km/h în momentul impactului frontal resimt același forțe și suferă aceleași deformări ca și când s-ar fi izbit de un obiect masiv nedeformabil la 90 de Km/h. Nu contează viteza individuală atâta timp cât mașinile sunt identice (au aceeași masă și se deformează uniform/simetric).

Dacă e vorba de un tanc rutier și un tico, tico-ul va suferi decelerări și deformări mai grave pt. că se deformează mai ușor și are inerție mai mică. A fost și la mythbusters chestia asta, parcă.

Accidentul de care vorbești ne arată, într-adevăr, că Peugeot 207 este o mașină mult mai sigură decât un Espero (este mai grea, în primul rând, iar habitaclul este mai rezistent) dar nu demonstrează că ar fi scăpat cineva din 207 la un impact cu un cap de pod la 180 de Km/h. Nici la 90 nu cred. Un cap de pod nu e mai ușor decât un 207 și nici nu se lasă deformat până în portbagaj.

Uite aici:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c-JGIYLZZUg[/youtube]
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
ATK
Mesaje:102
Membru din:Sâm Apr 12, 2008 12:02 pm
Numar Inmatriculare:B 41 CDB
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident

Mesaj de ATK » Mie Dec 01, 2010 5:19 pm

Asta e fresh si intra la capitolul neatentie, gheatza pe jos...rezultatul e cam nasol...plus ca nu inteleg o chestie......nu s-au declansat airbagurile desi avea vreo 70 la ora, centura pusa, lonjeroanele indoite, motoru praf....
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Vanity....definitely my favorite sin

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Accident

Mesaj de chainsaw » Mie Dec 01, 2010 5:32 pm

entreprise din franta, posibil dauna totala cel putin o data in viata ei, poate repozitionarea/cumpararea/activarea airbagurilor, fiind ceva ce nu se vede la vanzare, a fost facuta "la buget"

oricum, ptr 70 la ora in stalp masina arata excelent
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Accident

Mesaj de andu_nae » Mie Dec 01, 2010 8:56 pm

chainsaw scrie:entreprise din franta, posibil dauna totala
Intreb ca nu ma prind: De unde poti fi convins ca e enterprize din franta?
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”