placute frana

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov
placute frana

Mesaj de sebi » Mie Mai 07, 2008 12:32 pm

am facut un drum mai lung de curand si inainte sa plec mam uitat la placute sa vad cum arata.
am dat jos ambele roti fata si cand mam uitat la placute am observat ca cele de pe exterior sunt aproare gata (cam 2 mm mai sunt) iar cele de pe interior nu sunt tocite mai deloc.
cine sia schimbat placutele pana acuma imi poate spune cum aratau? si la cati km au fost schimbate. eu am 15000 pana acuma din care cel putin 70% prin oras.

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Mai 07, 2008 1:14 pm

mai eu cred ca voi cei din Brasov faceti in fiecare weekend trasee cu viteza in coasta. :lol: pai se apropie revizia de 20k km si dc o faci pe la 17-18 k km ar fii numai bine.preturi vezi ca am pus eu la topicul ala cu preturi piese c4

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Mie Mai 07, 2008 2:59 pm

:D cand dau cate o poiana ma duc si eu seara/noapte sa fie mai liber si asa nu sunt nevoit sa franez de prea multe ori. :)
dar acuma serios... de ce mi sau uzat numa de pe exterior placutele? si cu revizia cred ca gresesti. sau... nu stiu ce sa zic. eu deabia am facuto pe aia de 15000/1 an deci cum so fac iara la 17k? nu cumva la 30k trebuiue facuta?
aa... si inca o chestie.. la revizie nu trebuia sa imi verifice si placutele? e datoria mea sa verific?? nici nu stiu daca c4 are senzor de ala montat in placute sa imi zica cand se termina. i sa aprins cuiva vreun martor pe bord legat de frane?

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Mai 07, 2008 10:11 pm

pai de unde sa stiu eu ca ai facut la 15 k ???in carte zice la 20

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Mie Mai 07, 2008 10:47 pm

eu stiam ca la 15k. in fine... eu am facut revizia ca trecuse un an. si de asta eram eu 'suparat'. ca nu miau verificat placutele la revizie.
si eu inca astept un raspuns. cine lea schimbat pana acum lea vazut care si cat de tocite erau?

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Joi Mai 08, 2008 8:17 am

Eu le-am schimbat la a doua revizie oficiala, adica la 40 000! :)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Joi Mai 08, 2008 9:43 pm

eu mam gandit ca trebuie sa reziste macar 20000 chiar daca merg in mare parte prin oras, dar cred ca sunt asa uzate pt ca nu aplica destula frota si pe placutele de pe interior

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Mesaj de Mr_kokaa » Joi Mai 08, 2008 9:58 pm

sebi scrie:eu mam gandit ca trebuie sa reziste macar 20000 chiar daca merg in mare parte prin oras, dar cred ca sunt asa uzate pt ca nu aplica destula frota si pe placutele de pe interior
da spuneti ma omului ... are si picioru greu
un set placute fata aprox 250 lei
cu manopera instalare si TVA ... total 360 LEI
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Joi Mai 08, 2008 10:11 pm

eu vorbesc aici singur. nu e vorba de pret. acuma daca trebuie sa le schimb ce sa fac?
am 2 intrebari:
  • a mai observat cineva ca sau tocit numai placutele de pe exterior?
    are c4 senzor in placuta care zice cand sunt gata?

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Mesaj de Mr_kokaa » Joi Mai 08, 2008 10:17 pm

sincer de vazut nu le am vazut
le am schimbat .. dar nu le am primit pe cele vechi
la frana e vreo schimbare sesizabila fata de Km 0 ?

parerea mea e sa le schimbi .. nu costa mult si daca ai mers 70 % oras .. asta e .. s au tocit ca s piese stock si s consumabile
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Joi Mai 08, 2008 10:29 pm

pai o problema clar are, si numi convine sa le schimb la fiecare 15000 cand as putea sa le schimb la 30-40k. cand ma duc sa le schimb le spun si de problema asta.

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Mesaj de Aiurica » Vin Mai 09, 2008 10:00 am

tocirea inegala a placutelor intervine atunci cand una din placute( CEA NETOCITA) ramane blocata in etrier.
datorita caldurii si a prafului acest lucru se mai intampa.
se rezolva curatind f bine locasul in care sta placuta .nu e normal sa se toceasca inegal, dar este un "defect" des aparut la frane.
poate sa apara si daca nu a stat una din placute bine acolo.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

cristi_nitza
Mesaje:3
Membru din:Mar Mai 27, 2008 1:15 pm

Mesaj de cristi_nitza » Mar Mai 27, 2008 1:51 pm

Chiar daca nu am C4 poate te ajuta sfatul meu. Eu am un Berlingo 2 care are vro 115k si sincer i-am schimbat placutele de vro 3 ori.
Ca sa vezi daca are senzori dai jos roata din stanga sau eventual pe amandoua si vezi daca din placute(cea din exterior) iese un fir. Daca ai si sunt prea tocite e posibil sa iti atarne pe acolo si sa nu stii de unde provine, dar automat ar trebui sa ti se aprinde si un bec in bord. Daca nu ai senzor cel mai bine e sa le schimbi cand se aude un uruit la franare, in general de la viteze mici la orire. La maisna mea intotdeauna mi se tocesc mai repede placutele de pe roata din dreapta fata de stanga si acolo se aude zgomotul.
Operatiunea de schimbare e foarte usoara, eu intotdeauna mi l-am schimbat singur, am schimbat si discurile p la 95k. Folosesc placute RoadHouse cumparate de la Elit si sunt cam 130Ron.
Este mai bine sa schimbi placutele mai des adik p la 15-20k pt astea care se duc repede sunt mai moi si nu tocesc discurile. Placutele mai tari rezista mai mult dar uzeaza discurile, iar discurile sunt mult mai scumpe
Daca te apuci de schimbat placute pot sa iti mai dau cate-un sfat
Citroen Berlingo Multispace 2.0hdi 90cp

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Mesaj de sebi » Mie Mai 28, 2008 7:55 pm

aiurica scrie:tocirea inegala a placutelor intervine atunci cand una din placute( CEA NETOCITA) ramane blocata in etrier.
datorita caldurii si a prafului acest lucru se mai intampa.
se rezolva curatind f bine locasul in care sta placuta .nu e normal sa se toceasca inegal, dar este un "defect" des aparut la frane.
poate sa apara si daca nu a stat una din placute bine acolo.
da, dar la mine la ambele roti fata e la fel. cele de pe interior sunt ca noi iar cele de pe exterior aproape gata.
cristi_nitza scrie:Daca nu ai senzor cel mai bine e sa le schimbi cand se aude un uruit la franare, in general de la viteze mici la orire.
la mine se aude cateodata huruitu ala dar nu cred ca e din cauza ca sunt tocite. ma gandesc ca poate mai intra praf sau cand sta masina mai mult parcata si ploua, si ruginesc discurile. mam uitat foarte atent la placute si nu sunt chiar atat de tocite incat sa atinga fieru ala de pe etrier discul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”