problema reglaj faruri

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti
Re: problema reglaj faruri

Mesaj de alex82 » Mie Iun 24, 2009 11:02 pm

da...se poate!!! si eu am avut becul ars la scrumiera de cand am luat masina , dar farurile le puteam regla :!:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

piticdela11
Mesaje:30
Membru din:Vin Feb 15, 2008 12:11 pm

Re: problema reglaj faruri

Mesaj de piticdela11 » Lun Feb 15, 2010 11:07 am

salut

am si eu aceeasi problema. O noua dezamagire cu Citroen. Am citit topicul legat de schimbarea becului de la scrumiera si mi se pare ca toate aceste porcarii sunt facute cu intentie de constructor pentru a te forta sa ajungi in service de cat mai multe ori. Nu e posibil sa legi farurile de becul de la scrumiera, bec pentru care trebuie sa demontezi jumatate de bord pentru a il schimba. Pacat ca motorul de 1.6 hdi care merge superb este pus pe o "caroserie" de de doi lei.
Sper sa nu supar pe nimeni cu acest coment dar e ultima oara in viata mea cand imi cumpar o masina frantuzeasca. Nu trece o luna fara sa am o problema.

o zi placuta tuturor

Avatar utilizator
kanyewest
UFO!
Mesaje:246
Membru din:Vin Feb 27, 2009 4:44 pm
Numar Inmatriculare:PH 23 UFO
Localitate:Ploiesti, Romania
Contact:

Re: problema reglaj faruri

Mesaj de kanyewest » Lun Feb 15, 2010 11:54 am

si la mine se pot regla desi am becul scrumierei ars :roll:
Citroen C4 Coupe VTR Pack 1.6i 16v 110cp - white

piticdela11
Mesaje:30
Membru din:Vin Feb 15, 2008 12:11 pm

Re: problema reglaj faruri

Mesaj de piticdela11 » Lun Feb 15, 2010 12:19 pm

sunt convins ca apar probleme la toate marcile de masini dar eu am pe inventar in doi ani urmatoarele:
- pompa servo- schimbata
- rulment stanga spate- schimbat
- haion blocat, cablu intrerupt
- garnitutura turbina - am avut noroc ca am vazut la timp uleiul imprastiat sub capota
- reglaj faruri

Nu stiu daca sunt multe sau putine dar toate problemele astea iti mananca timp si bani.
Scuze ca nu am prezentat masina mai demult: C4, 1.6 HDI, 110CP, 2005. Masina am cumparat-o in 2008 de la un prieten cu 12,000 euro/ 25 000 km reali acum am 57 000

Sunt foarte multumit de motor, de interior, de design ( e mult peste golf ) dar ma seaca toate nimicurile care apar si mai ales modul de rezolvare. demontez tot bordul pt un bec care nu are nicio legatura cu farurile.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: problema reglaj faruri

Mesaj de Bogdan » Lun Feb 15, 2010 1:23 pm

Asta cu becul de la scrumiera e la primele modele se pare, printre care si a ta(si a mea). La modelele mai noi s-a rezolvat cica problema, si nu ar mai depinde una de alta!

Eu nu cred totusi ca au facut-o intentionat, avand in vedere ca au schimbat pe viitor dependinta asta, cred ca a fost o eroare, ca multe altele de fapt!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

piticdela11
Mesaje:30
Membru din:Vin Feb 15, 2008 12:11 pm

Re: problema reglaj faruri

Mesaj de piticdela11 » Lun Feb 15, 2010 1:34 pm

merci frumos. il rezolv la service cu prima ocazie

Daniel 29
Mesaje:9
Membru din:Sâm Noi 03, 2018 10:36 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1,6 HDI

Re: problema reglaj faruri

Mesaj de Daniel 29 » Sâm Noi 03, 2018 11:05 pm

Multumesc frumos de informatie....am inlocuit becul la scrumiera , pentru ca era ars si era cazut din locasul lui , acum se pot regla farurile ...destul de multa munca la demontare.

Avatar utilizator
Bagheera
Mesaje:38
Membru din:Mar Iun 14, 2016 9:03 am
Marca si model masina:C4 VTS (2004)

Re: problema reglaj faruri

Mesaj de Bagheera » Mie Ian 30, 2019 12:39 am

vlad scrie:Farurile xenon din fabrica au reglaj automat in functie de cum e incarcata masina. De aceea nu o sa te orbeasca niciodata un xenon de fabrica ca unul aftermarket si reglat aiurea.
Mă iertați dar am zis să citesc și din urmă legat de acest subiect și am dat peste acest comentariu, care pe lângă cel mai important, faptul că este informativ, pentru mine e și amuzant...

Ideea e că m-aș lipsi de mâine de automatul lor în schimbul unui buton care EXISTĂ și îți faci treaba cu el... după 2 ani în care toți mi-au dat flashuri și le dădeam și eu înapoi și gândindu-mă „clar nu știu ce sunt xenoanele ori sunt sunt invidioși :))” aflu la o revizie că eu eram idiotul cu faruruile ca la ginecolog din cauza nu știu cărui sistem sau senzori care calculează distanța de la asfalt - asta și cu motorașul care schimbă zona de ventilare mai bine nu le făceau și le lăsau mai „mecanice” o mai fi vreo mașină care să te facă să îți dorești dotări mai puține dar pe care să le poți folosi!? era să uit de încălzirea în scaune - nu funcționează, dar are, dacă asta încălzește =))

Revenind la superfaruri, am căutat eventuale setări, dar nu am găsit, și am reușit după un tutorial youtube la o altă marcă, varianta cu șurubelnița care acționează motorașul din far (dacă întâmpină cineva problema asta).

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: problema reglaj faruri

Mesaj de Norishor » Sâm Feb 02, 2019 4:18 pm

@bagheraa: autoleveling-ul se calibreaza si el. E o metoda de-ti vine sa iti dai cu tesla-n ... c0@13 dar se regleaza. Si merge ok dupa reglaj (daca totul este ok dpdvd electric). Cu motorasul de la ventilatie ai dreptate :)) Incalzirea in scaune, ar fi functionat si ea daca nu cumva, un gigel pe la vreo spalatorie, nu s-ar fi urcat cu genunchiul pe sezut si ar fi retezat circuitul de incalzire :(
Francezii nu sunt singurii care sufera de faza cu incalzirea care nu incalzeste. Gasesti problema asta la case mult mai mari cu masini muuuuuuuuuuuuuult mai scumpe.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”