schimb rulmenti...

tony.iordache
,,crazy pilot ,,
Mesaje:554
Membru din:Dum Sep 06, 2009 6:20 pm
Marca si model masina:citroen c4 II 1,6 hdi 110hp
Numar Inmatriculare:CT-83-TIA
Localitate:constanta
Re: schimb rulmenti...

Mesaj de tony.iordache » Mie Apr 20, 2011 8:57 am

schimbat ieri la radacini motors constantza rulmentii pe spate ca sunt 2 sau 4 nu ma pasioneaza important e ca i-am schimbat pe ambele parti
pretul a fost de 640 lei piesele din care 10% discount (oferta practicata in aceasta perioada valabila doar cucardul de fidelitate) si 50% discount la manopera (oferta valabila in aceasta perioada ptr toti clientii radacini motors constantza :hi
motivul ptr care i-am schimbat a fost ca imi mai trebuiau aripi si imi luam zborul , dupa 80 de km la ora aveamsenzatia ca urmeaza sa decolez ptr ca zgomotul generat de puntea spate era foarte asemanator cu in boeing 747 :help
c4 II 1,6 HDI 110 caluti
honda accord 2,2 i-DTEC 180 hp si ceva dupa resoftare la DIMSPORT, in curs de transformare

Avatar utilizator
SonyAD
Mesaje:338
Membru din:Joi Mai 21, 2009 4:34 pm
Numar Inmatriculare:B 07 VDL
Localitate:Bucureşti

Re: schimb rulmenti...

Mesaj de SonyAD » Mie Apr 20, 2011 9:44 am

Alea-s butucuri, nu rulmenți. Discurile sunt cele de frână, care vin peste butuc, care vine peste rulment care vine peste fuzetă pe punțile fără tracțiune (planetară prin interiorul butucului).

Pe puntea față este planetară. Peste ea butuc, peste el rulment, toate în port-fuzetă.

Foarte bine ai făcut că i-ai schimbat că dacă o tăndălești mult poți risca să se spargă în mers și să îți blocheze roata, atunci ai cam pus-o.
Imagine
Le lion flatulent est revenu.

Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara

Re: schimb rulmenti...

Mesaj de byte » Lun Apr 15, 2013 5:16 pm

Salut,
de ceva timp a inceput si la mine sa se auda un huruit specific pentru un rulment uzat care se manifesta astfel:
- huruitul incepe in jurul vitezei de 50-60 km/h si se simte o usoara vibratie in podul pedalier
- in curbe se amplifica
- ce este interesant este ca la viteze mari zgomotul pare sa se diminueze
Am ridicat rotile pe cric si am ascultat cu atentie. Din cate am reusit eu sa identific ar fi vorba de rulmentul stanga fata.

Acum vin intrebarile:
1) Pe fata se pot cumpara rulmentii cu tot cu discurile de frana? Discurile sunt destul de uzate si oricum planuiesc sa le inlocuiesc in aprox 20 000 km.
2) datorita uzurii discurilor cand invart toata se aude un zgomot cauzat de placutele de frana care freaca pe "umerii" discurilor. Se poate indeparta cumva partea care nu este uzata din discuri?

Mersi mult,
Alex
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

Avatar utilizator
vmeremia
Mesaje:598
Membru din:Mar Oct 26, 2010 2:48 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDi, 92cp (no FAP)
Localitate:Iasi

Re: schimb rulmenti...

Mesaj de vmeremia » Lun Apr 15, 2013 6:11 pm

Salut,

1) Din cate stiu doar pe spate discurile vin cu rulmenti (din fabrica). Pe fata sunt separate piesele, dar da..poti sa iei rulmentii odata cu discurile (nu vad niciun impediment :P ). Poate n-am inteles eu intrebarea.

2) Discurile se pot rectifica (poliza). Am facut eu asta la discurile pe spate inainte sa le schimb. Teoretic ar trebui sa aibve scula de polizat la un service decent.

:hi

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: schimb rulmenti...

Mesaj de djmanianfs » Lun Apr 15, 2013 8:51 pm

Am schimbat eu saptamana trecuta rulmentul+butuc roata dreapta fata (este recomandat sa se schimbe si butucul cu unul nou). Discul de frana este simplu in functie de generatia masini si cred ca la facelift, cele dupa 2007, sunt cu tot cu rulment. Cauta pe Autokarma si vezi acolo in functie de masina ta.
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
buzuramd
Mesaje:226
Membru din:Vin Dec 09, 2011 9:12 am
Marca si model masina:1.6i
Numar Inmatriculare:CJ 14 AEC
Localitate:Cluj - Napoca

Re: schimb rulmenti...

Mesaj de buzuramd » Lun Apr 15, 2013 9:27 pm

Daca vrei sa schimbi discurile recomandarea mea este sa le faci deodata. daca schimbi numai rulmentul in momentul in care schimbi discurile trebuie sa schimbi si rulmentii chiar daca sunt relativ noi.
Ascut ovaz. Numai in timpul liber.

1.6 16v 80 kW

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”