PROBLEMA ELECTRICA,FARURI<STERGATOARE<VENTILATOR-need help

Nightmare
Mesaje:10
Membru din:Joi Oct 14, 2010 12:33 pm
Re: PROBLEMA ELECTRICA,FARURI<STERGATOARE<VENTILATOR-need help

Mesaj de Nightmare » Vin Oct 15, 2010 1:06 pm

alex82 scrie:mda...boala generala , dar pe aici nu prea am auzit de schimbul asta...
Alex,crede-ma de azi de dim am sunat la toate dezmebrarile din raza bucurestiului.......nu mai are nimeni BSM......la ce le-or folosi asa pe banda?
Ce e drept ai si tu dreptate ca urmaresc forumul de atata timp si nmk nmk nmk,doar chestii minore legate de BSI.
Sper sa rezolv pana la urma

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: PROBLEMA ELECTRICA,FARURI<STERGATOARE<VENTILATOR-need help

Mesaj de Bogdan » Vin Oct 15, 2010 1:10 pm

Eu zic ca au Lexia,cel putin atata timp cat rescriu astfel de softuri.
Poti sa rescrii softuri si fara Lexia, cu diverse alte interfete!
Tocmai asta e motivul pentru care te-am intrebat daca esti absolut sigur ca au lexia, si ca acel aparat intr-adevar poate diagnostica anumite probleme!

Eu daca as fi in locul tau, as merge la un service de reprezentanta, as cere o diagnosticare cu Lexia si dupa aia m-as apuca sa incep sa caut tot felul de BSM-uri, si de BSI-uri si etc. Poate problema e de la altceva, si stiu ce sa-i faca, avand in vedere ca numai citroenuri vad toata ziua!

C4 de multe ori e o masina ciudata, si problemele care pot parea intr-adevar grave, e foarte posibil sa fie mici mizerii, pe care doar cei care umbla cu ele zi de zi, pot sa le determine.

Cat hulesc multi serviceurile de reprezentanta, multe din probleme cel putin pe partea electrica, cam stiu ce sa le faca..si nu sunt singurul care afirma lucrurile astea!!

Parerea mea..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: PROBLEMA ELECTRICA,FARURI<STERGATOARE<VENTILATOR-need help

Mesaj de Tomita » Vin Oct 15, 2010 1:15 pm

vezi ca la cartec e si o promotie pt membrii clubc4

lasand promotia la o parte, chiar sunt priceputi oamenii la service, doar am tot fost pe la ei, si nu, nu cu probleme 8)
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: PROBLEMA ELECTRICA,FARURI<STERGATOARE<VENTILATOR-need help

Mesaj de vlad » Vin Oct 15, 2010 1:22 pm

Nightmare scrie:un tip din bucuresti cu echipament lexia,marire putere..resoftari.
Cu Lexia nu poti mari puterea. Sa schimbi diferite softuri la diferite calculatoare se poate, dar nu remapari.
Nightmare scrie:Ar trebui sa mearga mai cu orice diesel...sper sa nu influenteze a mea cu navi si casetofonul cu gsm.
RT3 si ce mai e in habitaclu nu are treaba cu BSM. Si eu cred ca ar merge de pe orice diesel, dar pt a fi 100 % sigur cauta de pe una cit mai identica cu a ta; de preferat de pe una care merge (doar asa sa il iei la proba).
Nightmare scrie:Mai am un pitic pe creier cu pompa servo ...ca pare sa nu se opreasca dupa ce scot cheia din contact,tot se aude mergand...
Nici asta nu e normal. Cu volanul neactionat nu trebuie sa functioneza electropompa de directie decit la cap de cursa. Calculatorul electropompei de directie tot de BSM e legat, dar senzorul de pe volan care are ia informatii cind virezi e legat de BSI. Tot nu s-a facut lumina.
Legat de BSM-uri ... la impact frontal nu stiu cu ce ramii din ele, poate fi o cauza de ce nu prea gasesti. Defect des intilnit pot sa zic ca nu e, avind in vedere ca esti al 2-lea pe care-l stiu (posibil) care a schimbat asa ceva.
Ultima oară modificat Vin Oct 15, 2010 1:29 pm de către vlad, modificat 1 dată în total.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Nightmare
Mesaje:10
Membru din:Joi Oct 14, 2010 12:33 pm

Re: PROBLEMA ELECTRICA,FARURI<STERGATOARE<VENTILATOR-need help

Mesaj de Nightmare » Vin Oct 15, 2010 1:28 pm

@bogdan: PE intervata era afisaj Lexia,totusi oamenii ziceau ca e Lexia,acum inclin sa-i cred.Oricum ai partea ta de dreptate...Incerc inca o proba de BSM dupa care service Citroen,mai exact ceea ce mi s-a sugerat aici ca asta este si motivul pt care am ales sa comunic cu voi

Am sunat acum un nene si mi-a zis ca sunt 2 tipuri de BSm,acum ma duc sa citesc pe el,poate am noroc.
Multam de ajutor
Nu mai stresez,sper sa revin cu vesti bune:)

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: PROBLEMA ELECTRICA,FARURI<STERGATOARE<VENTILATOR-need help

Mesaj de vlad » Vin Oct 15, 2010 1:32 pm

Asa arata interfata ?
Imagine
Lexia e programul.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Nightmare
Mesaje:10
Membru din:Joi Oct 14, 2010 12:33 pm

Re: PROBLEMA ELECTRICA,FARURI<STERGATOARE<VENTILATOR-need help

Mesaj de Nightmare » Vin Oct 15, 2010 1:41 pm

Vlad nu prea am dat importanta..dar cred ca asa arata,80 %
M-a interesat mai mult el ca soft sa vad cand imi acceseaza masina,cum alegi modelul,bagi seria,iti arata dotarile....
Pt citroen culoare predominanta e rosu daca-mi aduc bine aminte...dar a fost pusa pe 3 lexia,deci cred ca nu aveau toti 3 jafuri(oameni gasiti din cunostinte,magazine de piese,sfoara-n tara cum se zice...)
Chiar daca aveti nevoie de piese noi am ceva cunostinte cu magazin de piese care m-ar putea ajuta,vreau sa zic ca au preturi ceva mai joase .Daca doriti incerc sa va ajut

Ionaz
Mesaje:1
Membru din:Vin Feb 14, 2020 6:13 am
Marca si model masina:Citroen c4 1.6 hdi

Re: PROBLEMA ELECTRICA,FARURI<STERGATOARE<VENTILATOR-need help

Mesaj de Ionaz » Vin Feb 14, 2020 6:26 am

Salut băieți! Știu ca e cam târziu, dar totuși poate ajuta pe cineva. Problema similara am întâmpinat și eu, sa plece ștergătoarele și faza scurta. Dacă deschideam ușa sau orice acționare de vreun fel, se opreau. La mine problema a fost foarte simpla,și eu am cauzato. A trebuit sa dau motorul jos, am desfăcut instalatia(sa fie mai ușor) iar când am montat tot înapoi.... Surpriza. Am tot cautat nu ii dădeam de cap, iar într-o zi am zis sa verific mufele, trebuie sa fie pe unde am umblat fiindcă înainte nu făcea. Scoțând mufele de la ecu am observat un pin îndoit și atingea un altul. Mai simplu scurt între pini. L-am îndreptat iar problema adisparut. La fel poate fi și dacă doua fire se ating pe undeva, și aceasta manifestare este un semnal ca mașina întra în avarie minora-majora😉 :hi

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”