Scartait metalic la mers inainte la roata stanga fata

Scrie răspuns
florinenache
Mesaje:106
Membru din:Mar Sep 21, 2010 1:29 pm
Numar Inmatriculare:PH 12 PYG
Localitate:Ploiesti
Scartait metalic la mers inainte la roata stanga fata

Mesaj de florinenache » Dum Apr 03, 2011 8:24 pm

Salut, cand am plecat cu masina de pe loc se auzea un scartait metalic foarte pternic la roata stanga fata.Cand am parcat-o nu se auzea nimic ciudat. Ca sa identific bine zona de unde se aude am coborat si am impins masina 1 metru inainte si 1 metru inapoi. Am observat ca atnci cand o impingeam inapoi nu se auzea nimic. M-am uitat la componetele care sunt in zona aceea si nu am observat nimic diferit de roata din dreapta. Apoi am plecat, cu acelasi scartait dar a inceput sa dispara treptat. Am pus si cateva frane mai puternice gandindu-ma ca e vreo placuta de frana deplasata. Acum nu mai aud nici un sunet ciudat.
Aveti idee de la ce ar putea fi?
Merci.
Citroen C4 Coupe 2007 1.6 HDI SX VTR

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Scartait metalic la mers inainte la roata stanga fata

Mesaj de vlad » Dum Apr 03, 2011 9:01 pm

O fi ramas ghidajele etrieruluui blocate de la ultima frina si apasa placuta pe disc sau poat chiar asta a ramas lipita pe disc. Atita timp cit nu mai apare nu e bai. Doar cind ai ocazia sa urmaresti daca se uzeaza uniform placutele de la acelasi disc, adica nu cu mult mai mult cea din exterior fata de cea din interior sau invers.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
loeb_s_c4
Mesaje:31
Membru din:Dum Mai 29, 2011 9:27 pm
Localitate:Bucharest

Re: Scartait metalic la mers inainte la roata stanga fata

Mesaj de loeb_s_c4 » Joi Apr 11, 2013 8:45 pm

vlad scrie:Doar cind ai ocazia sa urmaresti daca se uzeaza uniform placutele de la acelasi disc, adica nu cu mult mai mult cea din exterior fata de cea din interior sau invers.
La mine ultima oara cand am schimbat discurile si placutele pe fata, pe stanga placuta din interior era mai uzata decat cea din exterior... initial am crezut ca ultimul proprietar nu a schimbat ambele placute simultan, ceea ce mi se parea ciudat.
Dar in momentul de fata, cam la 7.000 km de la schimb, am un scartait in mers atunci cand e volanul putin cotit spre dreapta. Sa fie oare de la etrier?
Citroen C4, 2008, 1.6HDI, 92CP

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Scartait metalic la mers inainte la roata stanga fata

Mesaj de sorinel0310 » Joi Apr 11, 2013 8:51 pm

florinenache scrie:Salut, cand am plecat cu masina de pe loc se auzea un scartait metalic foarte pternic la roata stanga fata.Cand am parcat-o nu se auzea nimic ciudat. Ca sa identific bine zona de unde se aude am coborat si am impins masina 1 metru inainte si 1 metru inapoi. Am observat ca atnci cand o impingeam inapoi nu se auzea nimic. M-am uitat la componetele care sunt in zona aceea si nu am observat nimic diferit de roata din dreapta. Apoi am plecat, cu acelasi scartait dar a inceput sa dispara treptat. Am pus si cateva frane mai puternice gandindu-ma ca e vreo placuta de frana deplasata. Acum nu mai aud nici un sunet ciudat.
Aveti idee de la ce ar putea fi?
Merci.
O chestie foarte asemanatoare cu ce spui tu am patit-o si eu, pe o Skoda Octavia cu jante standard de metal. Exact la fel, pe loc nu se auzea nimic, apoi cand plecam se auzea zgomotul asta, cu cat mergeam mai tare se auzea din ce in ce mai tare si apoi dupa o anumita viteza, disparea. Mi-am luat toate filmele in cap, gandidu-ma ce ar putea fi: placute, discuri, etc. Exact la aceiasi concluzie am ajuns si eu, ca tine: cand dadeam in marsarier, nu se auzea absolut nimic. Am desfacut roata de unde provenea zgomotul si surpriza: prinsesem o piatra! Iti sugerez sa verifici asta!
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
loeb_s_c4
Mesaje:31
Membru din:Dum Mai 29, 2011 9:27 pm
Localitate:Bucharest

Re: Scartait metalic la mers inainte la roata stanga fata

Mesaj de loeb_s_c4 » Joi Apr 11, 2013 9:24 pm

la mine saptamana trecuta s-a uitat si mecanicul cand am fost cu masina sa-i fac revizia, si nu a vazut nimic suspect la rotile din fata (nici la discuri nici la placutele de frana).
A invartit de ele si a zis ca totul e ok, dar scartaitul inca persista si e destul de enervant caci atunci cand cotesc putin spre dreapta se aude in mod continu.
Inceteaza cand pun o frana mai brusc, dar cum in bucuresti se merge doar cu a-ntaia si a doua si d-abia pisti frana... tind sa cred ca e de la etrier care nu se mai indeparteaza cat trebuie si in felul acesta placuta freaca de disc
Citroen C4, 2008, 1.6HDI, 92CP

florinenache
Mesaje:106
Membru din:Mar Sep 21, 2010 1:29 pm
Numar Inmatriculare:PH 12 PYG
Localitate:Ploiesti

Re: Scartait metalic la mers inainte la roata stanga fata

Mesaj de florinenache » Vin Apr 12, 2013 7:49 am

Merci Sorin pt info. De atunci nu am mai patit dar e bine de stiut.

Loeb, daca iti atinge placuta de disc atunci cand mergi cred ca ar trebui sa se incalzeasca destul de rau.
Citroen C4 Coupe 2007 1.6 HDI SX VTR

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Scartait metalic la mers inainte la roata stanga fata

Mesaj de djmanianfs » Vin Apr 12, 2013 9:40 am

Salut! Am si eu aceiasi problema : cand merg cu masina mi se aude un scartait la roata dreapta fata. Ieri am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara si cand era masina pe elevator am invartit de roti si se audea acest scartait ca si cum o tablita ar atinge de discul de frana. Baiatul de la vulcanizare mi-a zis ca a mai intalnit acest scartait si la alte masini si ca este de la senzorul de ABS, dar nu-mi da nici o eroare in bord, deci exclus acel senzor. Maine o sa ridic masina pe cric si o sa ma bag pe sub ea sa identific de unde este acest zogomot. Mentionez ca l-am sesizat dupa ce am schimbat rulmentul si butucul rotii dreapta fata, cea cu pricina/scartait. Sper sa nu fie ceva grav, doar ca se aude urat cand merg cu masina pe strada, parca as umbla cu table atarnate de masina :lol: Sper sa se rezolve usor, ca nu pare ceva grav. Va tin la curent cu "descoperirea" facuta!
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Scartait metalic la mers inainte la roata stanga fata

Mesaj de sorinel0310 » Vin Apr 12, 2013 11:14 am

florinenache scrie:Merci Sorin pt info. De atunci nu am mai patit dar e bine de stiut.

Loeb, daca iti atinge placuta de disc atunci cand mergi cred ca ar trebui sa se incalzeasca destul de rau.
Stai linistit. Daca nu s-a mai auzit, e foarte probabil sa fi patit la fel ca mine si ti-a scapat piatra singura. :D
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Scartait metalic la mers inainte la roata stanga fata

Mesaj de djmanianfs » Lun Apr 15, 2013 12:18 pm

Am descoperit de unde venea scartaitul la mine : peste piulita care strangea fuzeta/butucul rotii este pusa o camasa de tabla ambutisata cu o siguranta metalica. Aceasta camasa la mine numai era fixa, avea joc si cand roata se invartea, aceasta piesa "juca" pe piulita si se auzea un sunet metalic, ca un scartait. Am pus putin scotch in interiorul camasii, dupa care am montat-o la loc si a disparut scartaitul. In fotografii se vede piesa cu pricina. Bafta!

Imagine



Imagine
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”