Probleme ambreiaj

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012
Probleme ambreiaj

Mesaj de djmanianfs » Joi Ian 24, 2013 1:35 pm

Dragi colegi de forum , am si eu o problema cu C4-ul meu : de vreo cateva zile aud un huruit ca un scartait in zona ambreiajului. Cand calc pedala pana la capat acest sunet dispare, sau aproape nu se mai aude. Masina merge foarte bine, trage (nu patineaza deloc ambreiajul) intra usor in viteze...
Din ce am citit pe forum si pe net problema mea pare a fi rulmentul de presiune care(cred) ca s-a dus.
Dupa cum am inteles foarte bine, nu se vinde doar rulmentul ci tot kitt-ul.
Acum, am sunat la un tip care-mi mai rezolva micile probleme pe la masina si i-am spus problema mea cu ambreiajul si mi-a zis ca s-a dus rulmentul de presiune si ca trebuie schimbat tot kitt-ul cat mai URGENT si daca mai merg cu masina mi se mai strica ceva pe acolo.
Recunosc ca m-a cam speriat treaba asta, si alta masina nu am cu care sa merg nu am.
Tot el mi-a zis ca are un kitt de la Valeo cu 650 de lei si manopera -550 lei = 1200 lei. Mi se pare cam scump...
Voi ce parere aveti, puteti sa ma ajutati cu un service bun la preturi mai mici sau variante in care as putea sa ies mai ieftin ?
Multumesc mult si va rog sa ma ajutati cu ceva raspunsuri ca sunt speriat de ce mi-a zis tipu ala ca-mi "belesc" masina. :help
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de Bogdan » Joi Ian 24, 2013 1:40 pm

550 manopera? Ala e pret de reprezentanta


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de djmanianfs » Joi Ian 24, 2013 2:00 pm

[quote="Bogdan"]550 manopera? Ala e pret de reprezentanta

Nu Bogdan, e pret de service normal. Mi se pare cam mult.
Ca un up-date, am sunat la Radacini Service si mi-a dat urm lista de preturi :
-Manopera 479 lei (timp de lucru 5 ore)
-Kitt Valeo 630 lei
-Kitt LUK 650 lei
2 ani garantie.
Mi se par preturile mai bune, tinand cont ca este un service autorizat Citroen.
Voi ce parere aveti, e bun ca service, stiti ceva mai ieftin, mai bun si ce kitt sa aleg Valeo sau LUK ?
Multumesc mult de ajutor!

PS : am sunat si la SD Prestige si mi-au dat aceleasi preturi...
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de simply the lex » Joi Ian 24, 2013 2:15 pm

Eu pt ca folosesc LUK,ti-as sugera sa mergi pe LUK.Asa cum a zis si Bogdan manopera mi se pare mare,de asemenea si preturile pt kiturile de ambreiaj.La magazine de import piese ar trebui sa gasesti la in jur de 450-500 un kit complet.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de djmanianfs » Joi Ian 24, 2013 3:03 pm

Nu mai aman treaba, ca si asa stau ca pe ace, si m-am programat pt maine la Radacini Service sa-mi puna un kitt de ambreiaj. Va tin la curent cu situatia lucrarii, cum lucreaza si alte aspecte. :wink:
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de djmanianfs » Vin Ian 25, 2013 7:59 pm

Am revenit cu un review : am fost astazi dmineata la ora 8 la Radacini(dupa cum m-am programat telefonic ieri) si baietii ma asteptau ca sa se apuce de masina. A bagat masina pe elevator si a inceput sa demonteze la ea. Cand a ajuns la cutie si a dat-o jos ce sa vedeti : rulmentul meu de presiunea era praf, adica cand a dat jos cutia au cazut singure toate bilele din el si el era facut franjuri. Cauza : cica s-ar fi blocat ghidajul(un semering/garnitura din cauciuc)care culisa p'acolo.
Era ora 12 cand au constata treaba asta. A trebuit sa aduca repede acest ghidaj(50 de lei) de la un depozit de-al lor, cik, a mai durat 2 ore pana l-au adus. Pe la ora doua s-au apucat de montat totul la loc bla bla. Mecanicul de acolo se misca in doi timpi...In fine zic, treaba sa iasa bine.
Cat era masina pe rampa le-am cerut celor de la receptie sa-mi faca si mie o mica inspectie si sa-mi zica ce probleme mai am de rezolvat.
Pana sa fie masina gata vine tipul de la receptie si-mi zice ca au facut o inspectie si au constata urmatoarele : scurgere de ulei dintre chiulasa si bloc(care se scurge pe parte stanga cum ne uitam la motor) fix pe la distributie. Rezolvarea(propusa de ei cat mai URGENT posibil) : sa demonteze chiulasa sa o duca la planat, apoi schimbata garnitura de la chiulasa si niste oring-uri de la cilidri -din cauciuc, apoi niste garnituri pe la admisie si evacuare. Pe langa astea zic ca trebuie schimbata si distributia ca trebuie sa o desfaca si un schimb de ulei+ filtru.
Cand am auzit de operatiune, m-a cam luat cu putina tensiune...Banuiesc ca sunt destui bani toata treaba asta(urmeaza ca luni sa-mi trimita pe email o oferta de preturi detaliata pt tot ce ar fi nevoie pe acolo, ca tipul care se ocupa de astea placase intre timp).
Am atasat doua fotografii(una pe sus, pe unde ar iesi uleiul, iar cealalta pe jos,pana unde ajunge).
Voi ce parere aveti despre tot ce se intampla?
Ei imi sugereaza sa le schimb urgent ca exista riscul sa-mi ajunga ulei pe curea de distributie si se va strica tot pe acolo?

PS : sunt doi baieti la receptie, Vlad si Bogdan...tot respectul pt ei. Sunt foarte deschisi, mi-au oferit o mie de informatii fara sa ezite, foarte sociabili. Aaaa, si cel mai important: mi-au dat si
10% discount pt ca le-am zis ca sunt pe clubc4.ro :D

Astept pareri cu "scurgerea" asta de ulei. Orice informatie este pretioasa. Multumesc mult!
Imagine

Imagine
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de DjAndr3w » Vin Ian 25, 2013 8:05 pm

Scurgere de acest gen am avut eu la un Ford Focus diesel din 2000, masina cumparata in 2008 din Italia. Nu am stiut de aceasta scurgere, o aduceam din Italia, pe tot drumul am simtit miros de ulei ars, dar nu am depistat de unde vine. In Suceava, masina a cedat, a curs ulei pe curea. Norocul meu a fost ca mi-am dat seama atunci si am oprit masina. Tractata pana in Iasi cu o platforma. Au fost de schimbat kit distributie plus curea transmisie si ce se mai schimba pe acolo, motorul nefiind afectat deloc, chiloasa sau altele. Deci eu recomand schimbarea cat mai rapida a pieselor ce ti-au fost recomandate.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de Tomita » Vin Ian 25, 2013 8:59 pm

deci cat te-a costat la radacini operatiunea?
eu am facut aceeasi treaba la cartec in decembrie si m-a costat vreo 1350lei. produsele citroen din care manopera cred vreo 350lei

la un service privat mi se ofertase 1300lei cu piese aftermarket dupa cod vin, si manopera 300lei. :roll: :evil: (in conditiile de factura/ganratie) la negru se facea mai ieftin, dar nu e cazul pt asa ceva.

operatiunea a durat 4 ore incluzand pauza de masa. in pret e inclus si uleiul de cutie, tot de la cartec luat.

m-a luat cu durerea de cap cand am vazut ca a demontat tot pe sub masina numai ca sa ajunga la cutie.

drace, mai face 2-3 miscari si dadea motorul jos masina putea fi declarata dauna totala :ok (ca partile din fata ale lonjeroanelor erau deja demontate.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de djmanianfs » Vin Ian 25, 2013 9:36 pm

Toata operatiunea a costat 1400 lei, din care s-a facut discount de 10% si a rezultat 1250 de lei de plata. Kitt ambreiaj s-a pus Valleo(disc ambreiaj, placa presiune, rulment presiune, ghidaj cauciuc, ulei nou in cutie,un spray pt degresat+4 ore tehnologice). Timpul executiei finale a fost de 8 ore si au fost demontate multe pe sub ea...
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de djmanianfs » Vin Ian 25, 2013 9:37 pm

DjAndr3w scrie:Scurgere de acest gen am avut eu la un Ford Focus diesel din 2000, masina cumparata in 2008 din Italia. Nu am stiut de aceasta scurgere, o aduceam din Italia, pe tot drumul am simtit miros de ulei ars, dar nu am depistat de unde vine. In Suceava, masina a cedat, a curs ulei pe curea. Norocul meu a fost ca mi-am dat seama atunci si am oprit masina. Tractata pana in Iasi cu o platforma. Au fost de schimbat kit distributie plus curea transmisie si ce se mai schimba pe acolo, motorul nefiind afectat deloc, chiloasa sau altele. Deci eu recomand schimbarea cat mai rapida a pieselor ce ti-au fost recomandate.
Si cu scurgerea cum s-a rezolvat? Au desfacut chiulasa?
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

florinenache
Mesaje:106
Membru din:Mar Sep 21, 2010 1:29 pm
Numar Inmatriculare:PH 12 PYG
Localitate:Ploiesti

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de florinenache » Vin Ian 25, 2013 9:52 pm

Salut, si eu am dus masina in service la Peugeot sa imi schimbe distributia, mi-au zis ca am o scurgere de ulei in zona aceea si ca trebuie sa remediez acea scurgere si apoi sa fac schimbul de distributie. Garnitura de care aveam nevoie nu era pe stoc si dura vreo 2 saptamani asa ca am fost la alt service. Acolo cand au demontat au curatat uleiul si surpriza, era doar murdar (probabil de la o interventie mai veche destul de neglijent facuta), dupa curatare nu a mai aparut nici o urma de ulei. Eu zic sa cureti intai si apoi sa vezi daca exista cu adevarat o scurgere de ulei sau este doar murdar.
Citroen C4 Coupe 2007 1.6 HDI SX VTR

Coman Dragos
Mesaje:43
Membru din:Sâm Dec 01, 2012 7:24 pm
Marca si model masina:C4, 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B72DXC
Localitate:Bucuresti

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de Coman Dragos » Vin Ian 25, 2013 10:02 pm

Salut djmanianfs,
Nu am intampinat problema ta, dar sunt de acord cu cele spuse de tine despre baietii de la radacini, sunt foarte ok din toate punctele de vedere... nu fac reclama, nu am nici o treaba cu ei... eu i-am descoperit de curand (problema cu cheder parbriz rezolvata la ei). O sa merg pentru alte problemute aparute intre timp. Succes si scuze pt off topic... doar pentru sustinere :hi

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de djmanianfs » Vin Ian 25, 2013 10:15 pm

Multumesc pt ajutor colegilot coman si florinenache.
In prima faza asa m-am gandit si eu : sa curat cu ceva zona si apoi sa urmaresc cum se prezinta, daca mai apare sau nu ulei in zona. Multumesc inca o data! :hi
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

florinenache
Mesaje:106
Membru din:Mar Sep 21, 2010 1:29 pm
Numar Inmatriculare:PH 12 PYG
Localitate:Ploiesti

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de florinenache » Vin Ian 25, 2013 10:22 pm

Daca imi aduc bine aminte pentru curatare a folosit un spray pentru frane sau ceva de genul acesta
Citroen C4 Coupe 2007 1.6 HDI SX VTR

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Probleme ambreiaj

Mesaj de DjAndr3w » Sâm Ian 26, 2013 11:35 am

djmanianfs scrie:
DjAndr3w scrie:Scurgere de acest gen am avut eu la un Ford Focus diesel din 2000, masina cumparata in 2008 din Italia. Nu am stiut de aceasta scurgere, o aduceam din Italia, pe tot drumul am simtit miros de ulei ars, dar nu am depistat de unde vine. In Suceava, masina a cedat, a curs ulei pe curea. Norocul meu a fost ca mi-am dat seama atunci si am oprit masina. Tractata pana in Iasi cu o platforma. Au fost de schimbat kit distributie plus curea transmisie si ce se mai schimba pe acolo, motorul nefiind afectat deloc, chiloasa sau altele. Deci eu recomand schimbarea cat mai rapida a pieselor ce ti-au fost recomandate.
Si cu scurgerea cum s-a rezolvat? Au desfacut chiulasa?
Da s-a desfacut chiloasa. Au mai fost probleme si la o rola de ghidaj, pe la care curgea ulei, daca retin eu bine.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”