Usa blocata

Scrie răspuns
dragos_vl
Mesaje:102
Membru din:Sâm Aug 02, 2008 12:10 pm
Numar Inmatriculare:VL 20 RBY
Usa blocata

Mesaj de dragos_vl » Mar Mar 19, 2013 2:53 pm

Salutare tuturor,
Pe scurt povestea - acum citeva zile usa stg spate nu se mai inchide. Adica minerul raminea "tras" dupa deschidere si nu mai revenea la loc. Am impins minerul si inchis usa, aceasta raminea tot deschisa. Fiind cu copilul si frig nu mai stau sa o bibilesc, asa ca o blochez de la mecanismul de linga incuietoare, o inchid si imi va de treaba. Dupa citeva zile constat cu surprindere ca usa nu se mai deschide deloc. E adevarat ca am si mecanismul de blocare pentru copii activat, dar nu inteleg ce se intimpla. Din exterior nu vrea si pace, din interior nu se poate. Ce sa fac?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri si toate cele bune.

andrei VUA
Mesaje:106
Membru din:Joi Oct 13, 2011 6:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 2.0 HDI
Numar Inmatriculare:B 08 VUA
Localitate:bucuresti
Contact:

Re: Usa blocata

Mesaj de andrei VUA » Mar Mar 19, 2013 5:21 pm

Ceva e clar....mecanismul de deschidere a usii pe exterior are o problema....avand in vedere ca nu poti deschide usa nici din interor ramane o singura varianta, si cea mai buna din punctul meu de vedere, sa ajungi la un service :(

Avatar utilizator
wolf
Mesaje:956
Membru din:Dum Iul 31, 2011 4:05 pm
Numar Inmatriculare:DJ 10 WLF
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Usa blocata

Mesaj de wolf » Mar Mar 19, 2013 8:04 pm

Posibil vreo tija sarita,se poate desface fata de la usa si verifica,nu cred ca este nevoie de service pt asta
WOLF
viewtopic.php?f=19&t=7704&st=0&sk=t&sd=a&hilit=wolf" onclick="window.open(this.href);return false;

OPUSworkshop
viewtopic.php?f=95&t=6022&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.facebook.com/OPUSWorkshop" onclick="window.open(this.href);return false;


ImagineImagine

dragos_vl
Mesaje:102
Membru din:Sâm Aug 02, 2008 12:10 pm
Numar Inmatriculare:VL 20 RBY

Re: Usa blocata

Mesaj de dragos_vl » Vin Mar 22, 2013 3:30 pm

Salutare tuturor,
Am fost nevoit sa merg la service eu nereusind sa o deblochez prin manevra clasica de scoatere a bornei de la baterie si resetarea calculatorului.
De fapt a fost o problema strict mecanica, mecanismul din interiorul usii ( care are doua componente, una fixa si una mobila cu un resort ) fiind defect. Componenta mobila are un fel de siguranta, care ori s-a uzat ori s-a rupt si practic nu mai statea in locasul ei. Acest mecanism este din antimoniu si nu prea se poate face mare lucru, fiind necesara inlocuirea. Si aici intervine " clasica sirma" care, cel putin provizoriu a rezolvat problema mea. Deci se poate si la case mai mari cu sirma, nu numai la Dacia 1300. Si functioneaza bine.
Scoaterea fetei de usa s-a facut cu mare greutate fiind ca sint 3 suruburi pe fata si unul pe lateral. Acest ultim surub am fost nevoit sa-l scot fortat, adica rupt fata de usa ( asta e situatia ). Noroc ca e lateral si nu se vede. Fata de usa am reparat-o prin lipirea pe interior cu plastic la cald.
Din pacate nu am avut telefonul la mine sa fac poze, dar cind fac rost de un mecanism o sa repet operatiunea si atunci revin si cu poze.
Toate cele bune.

Avatar utilizator
ClubC4
Mesaje:278
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 1:47 am

Re: Usa blocata

Mesaj de ClubC4 » Vin Apr 19, 2013 9:42 am

Multumim Dragos, postul tau a fost mutat la sectiunea tutoriale ! :hi

Avatar utilizator
cristyluu
Mesaje:116
Membru din:Mie Feb 06, 2013 1:37 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BV 12 TEA
Localitate:Sebes-Alba
Contact:

Re: Usa blocata

Mesaj de cristyluu » Mie Feb 12, 2014 4:42 pm

Salut de cateva zile ma confrunt si eu cu aceeasi problema.

Am reusit sa dau fata de usa fara sa rup nimic, ce e drept m-am cam chinuit cu surubul acela din interior dar cu rabdara am reusit sa nu stric nimic. Am prins un varf de surubelinita intr-un patent cu varf ascutit si incet l-am desfacut.


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Problema este ca tot nu reusesc sa o deblochez si nu gasesc acel zavor de care vorbeste colegul, am bagat mana in usa am pipait tot ansamblu am impins am tras de una alta dar nu se deschide usa. Si am observat ca cablul din interior este iesit mult in afara ca si cum ar fi ramas blocat atunci cand am tras sa deschid din interior si nu se retrage.

Imagine

Imagine

Imagine

Mai aveti si voi ceva sugesti?
2007 Citroën C4 berlina 1.6HDI - 80 kw ...cool one...

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”