Huruie frana!

Avatar utilizator
florinhh
Mesaje:114
Membru din:Mie Apr 06, 2011 1:46 pm
Re: Huruie frana!

Mesaj de florinhh » Mar Aug 13, 2013 9:54 am

te poti duce la o vulcanizare (in drumul tau) ridici ambele roti si vezi exact daca se aude ceva - cu roata pusa ai si mai multa forta pentru a imprima rotatie.
eventual daca observi ceva dai roata jos sa privesti cu atentie unde atinge (pui un 1-2 prezone sa nu ramai fara amprente).

Bafta!
C4 1.6i 16v 110cp

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Huruie frana!

Mesaj de Rica » Mar Aug 13, 2013 10:09 am

Poi asta e ideea sa simta daca freaca,cu roata pusa nu prea mai simti nimic.
:hi
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Huruie frana!

Mesaj de DjAndr3w » Mie Aug 14, 2013 6:10 pm

Problema ta e simpla, foarte simpla. Ti-au ramas placutele blocate, pistonasul care le impinge nu a mai revenit complet. Cum spui tu ca se incalzesc discurile asa tare, de iti "topeste" degetul, freaca in mers. E simpla rezolvarea la tine, mergi la un service si ceri curatare etrier plus placute la toate rotile si ai scapat, daca nu patesti ca mine, sa fie vreun pistonas blocat la etrier si trebuie inlocuit. Nu te apuca de schimbat discuri/placute pana nu faci aceasta operatiune, pe mine ma costat 50 Ron.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: Huruie frana!

Mesaj de b-10-ake » Sâm Aug 31, 2013 10:20 pm

Era una din placute foarte putin blocata, nu pistonul sau etrierul.Oricum le-am schimbat (discuri si placute) pentru ca discurile erau ovalizate iar placutele erau deja la jumate cu exceptia celei care era tocita mai rau ca se bloca uneori.

A costat cu totul cam 550 RON , discurile 350 placutele 90 si 120 manopera.Producator Comline inlocuite la Augsburg.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Huruie frana!

Mesaj de DjAndr3w » Dum Sep 01, 2013 3:12 pm

Exact cum am presupus. Totusi, cand simtiti zgomote ciudate la franare, scartait sau mai ales daca se incinge prea tare discul, nu e de stat asa cu masina, e vorba de frane, si mai ales, o placuta blocata poate duce si la "uscarea" vaselinei din butuc si automat distrugerea rulmentului de la supra incalzire. Pe un disc, chiar dupa multi km trebuie sa poti pune degetul, sa fie caldut spre fierbinte, cel putin la C4 cu discuri "aerisite". La fostul opel, le aveam "pline" si se incingeau un pic mai tare. :hi dar la robotel nu e cazul...
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”