Problema indicare autonomie + nivel combustibil

ctlnext
Mesaje:14
Membru din:Vin Iun 28, 2013 10:46 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de ctlnext » Sâm Sep 07, 2013 5:57 pm

Cu siguranta il aranjez eu, fara costuri suplimentare :hi

ctlnext
Mesaje:14
Membru din:Vin Iun 28, 2013 10:46 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de ctlnext » Mar Sep 10, 2013 7:15 am

Gata, am rezolvat-o :cheers: . Fuzionat plasticul cu pistolul de lipit, am pus 2 mansoane de cupru cu 2 coliere + lipit firele la locul lor, am lasat si loc de culisare. Eu cred ca lucrarea asta o sa tina destul :) . Sa auzim de bine...
Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de Norishor » Mar Sep 10, 2013 7:41 am

Mai bun ca unul nou! :ya
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de Rica » Mar Sep 10, 2013 10:40 am

Felicitari :ya
:hi
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

ctlnext
Mesaje:14
Membru din:Vin Iun 28, 2013 10:46 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de ctlnext » Mar Sep 10, 2013 1:30 pm

Rica, multumesc. Norishor, nu stiu daca este mai bun dar cu siguranta mult mai rezistent :thumbup: . Daca totusi se intampla ceva cu el in viitorul apropiat care sa ii afecteze buna functionare, o sa apara postat aici.

bizkit1
Mesaje:300
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:32 am
Contact:

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de bizkit1 » Sâm Apr 04, 2015 8:24 am

Salut. Zi mi te rog cum ai reusit sa desfaci capacul ala negru care tine sonda? Am incercat sa il desurubez, dar mai mult mi am rupt degetele din cauza locului f stramt si nu s a invartit deloc.
C41.6 diesel 110 CP, TRACTOR VERSION + honda accord (echipare sportline) 2.2 diesel

Avatar utilizator
FiRePeAcE
Mesaje:82
Membru din:Vin Oct 26, 2007 2:31 pm
Numar Inmatriculare:B 72 LNY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de FiRePeAcE » Joi Aug 13, 2015 3:00 pm

salutare. Cum reusesc sa desfac capacul negru care acopera pompa de benzina aflata sub bancheta ?
Merci mult
FiRePeAcE
1.6i 138CP

coldwish
Mesaje:118
Membru din:Sâm Aug 10, 2013 11:02 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i, 16V
Localitate:Alba Iulia

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de coldwish » Dum Aug 16, 2015 11:07 pm

Daca ai unghii bune cred ca merge si asa dar cel mai bine cu o surubelnita linie si cu atentie. :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Avatar utilizator
FiRePeAcE
Mesaje:82
Membru din:Vin Oct 26, 2007 2:31 pm
Numar Inmatriculare:B 72 LNY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de FiRePeAcE » Lun Aug 17, 2015 2:41 pm

coldwish scrie:Daca ai unghii bune cred ca merge si asa dar cel mai bine cu o surubelnita linie si cu atentie. :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Merci de sfat. Esti haios, dar pana la urma am cumparat o cheie speciala de capace pentru pompe de combustibil, reglabila.

Am rezolvat problema cu desfacerea. Mai ramane reglarea si verificare pompei si a litrometrului.

O zi buna
FiRePeAcE
1.6i 138CP

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de Norishor » Mar Aug 18, 2015 9:43 pm

Daca totul e ok inauntru si pe ohm-metru, update de BSI + recalibrare sonda litrometrica.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Avatar utilizator
FiRePeAcE
Mesaje:82
Membru din:Vin Oct 26, 2007 2:31 pm
Numar Inmatriculare:B 72 LNY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de FiRePeAcE » Mar Aug 18, 2015 10:26 pm

Norishor scrie:Daca totul e ok inauntru si pe ohm-metru, update de BSI + recalibrare sonda litrometrica.

Merci mult. Trebuie sa vorbim de aceea recalibrare plus multe altele. Deocamdata este perioada de concedii. Astept sa ma linistesc si dupa aceea am sa vreau sa ne intalnim si sa facem cateva verificari.

Stima
FiRePeAcE
1.6i 138CP

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de Norishor » Mie Aug 19, 2015 8:40 am

Oricand, cu placere. :hi
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

cataneanu
Mesaje:24
Membru din:Mar Iul 26, 2016 6:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi
Localitate:Bucuresti

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de cataneanu » Mar Sep 06, 2016 7:08 pm

Salutare tuturor, am scos si eu astazi sonda litrometrica de pe masina, pentru ca imi tot facea figuri cand alimentam, nu imi urcau deloc liniutele la nivelul carburant din bord si am zis sa verific totusi sonda pentru orice eventualitate. Probleme nu am deloc la ea, doar ca am o mica intrebare : daca am scos sonda, nu ma mai pot folosi absolut deloc de inelul acela de etansare? Este neaparat nevoie sa iau altul? Pentru ca nu reusesc deloc sa pun la loc capacul care se infileteaza peste sonda :( m-am chinuit toata ziua si nimic. Multumesc si astept un raspuns sigur legat despre inelul respectiv :( :hi

Avatar utilizator
FiRePeAcE
Mesaje:82
Membru din:Vin Oct 26, 2007 2:31 pm
Numar Inmatriculare:B 72 LNY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de FiRePeAcE » Mar Sep 06, 2016 9:38 pm

cataneanu scrie:Salutare tuturor, am scos si eu astazi sonda litrometrica de pe masina, pentru ca imi tot facea figuri cand alimentam, nu imi urcau deloc liniutele la nivelul carburant din bord si am zis sa verific totusi sonda pentru orice eventualitate. Probleme nu am deloc la ea, doar ca am o mica intrebare : daca am scos sonda, nu ma mai pot folosi absolut deloc de inelul acela de etansare? Este neaparat nevoie sa iau altul? Pentru ca nu reusesc deloc sa pun la loc capacul care se infileteaza peste sonda :( m-am chinuit toata ziua si nimic. Multumesc si astept un raspuns sigur legat despre inelul respectiv :( :hi
Pentru ca garnitura a luat contact cu aerul s-a umflat. Pentru a reuși sa o pui la loc este necesar sa o gresezi (puțin ulei pe ea), asta dacă nu este rupta sau ciupita.
Am patit si eu așa ceva. Succes
FiRePeAcE
1.6i 138CP

cataneanu
Mesaje:24
Membru din:Mar Iul 26, 2016 6:50 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 HDi
Localitate:Bucuresti

Re: Problema indicare autonomie + nivel combustibil

Mesaj de cataneanu » Mie Sep 07, 2016 6:17 am

FiRePeAcE scrie:
cataneanu scrie:Salutare tuturor, am scos si eu astazi sonda litrometrica de pe masina, pentru ca imi tot facea figuri cand alimentam, nu imi urcau deloc liniutele la nivelul carburant din bord si am zis sa verific totusi sonda pentru orice eventualitate. Probleme nu am deloc la ea, doar ca am o mica intrebare : daca am scos sonda, nu ma mai pot folosi absolut deloc de inelul acela de etansare? Este neaparat nevoie sa iau altul? Pentru ca nu reusesc deloc sa pun la loc capacul care se infileteaza peste sonda :( m-am chinuit toata ziua si nimic. Multumesc si astept un raspuns sigur legat despre inelul respectiv :( :hi
Pentru ca garnitura a luat contact cu aerul s-a umflat. Pentru a reuși sa o pui la loc este necesar sa o gresezi (puțin ulei pe ea), asta dacă nu este rupta sau ciupita.
Am patit si eu așa ceva. Succes
O sa incerc si astazi cu putin ulei, daca nu o sa iau alta, poate reusesc atunci sigur :D Multumesc de raspuns FiRePeAcE :hi

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”