nu se accelereaza (turbo)

Scrie răspuns
Avatar utilizator
marius1985
Mesaje:12
Membru din:Joi Oct 30, 2014 11:05 pm
Marca si model masina:citroen c4 vts,2.0 hdi,100kw ,2005
Numar Inmatriculare:b785msm
Localitate:treviso it.
nu se accelereaza (turbo)

Mesaj de marius1985 » Dum Noi 02, 2014 11:16 pm

buna seara,am devenit un membru citroen cu 2 luni in urma dupa ce am achizitionat un citroen c4 vts 2.0 hdi 100kw
problrma este ca se accelereaza cand vrea,am fost in service citroen si mi-a spus ca sunt clapetelede amestec sau ceva degenul defecte le-am schimbat dar problema era acceas dupa mi-au spus ca este electrovalva vacum turbo am schimbato fara nici un rezultat,am curatat supapa egr,debilmetrul cu sprai de contacte,verificat furtunase vacum,verificat furtnsele careies din FAP spre senzorul depresiune gaze.
problema se manifesta in felul urmator cand intra turbo cand nu intra am sesizat ca in momentul cand accelerezi peste 2500-3000 ture inloc sa unfle furtunul care iese din intercooler si intra motor se suge (strange) daca pun turbo pr direct (anulez electrovalva vacum) intra tot timpul in functiune numai ca face nite variatii de presiune(furtunul de la intercooler se unfla si dedesunfla foarte repede)iar in sarcina merge in suturi!


s-a mai lovit cineva de acceasta problema!!!
ca pe mine m-a disperat nu stiu ce sa-i mai fac....
astept rezolvari,pareri ....
va miltumesc!

Avatar utilizator
bongo
Mesaje:181
Membru din:Mar Dec 04, 2012 10:01 am
Numar Inmatriculare:B777BNG
Contact:

Re: nu se accelereaza (turbo)

Mesaj de bongo » Mar Iul 11, 2017 4:40 pm

Verifica senzorul de pe turbina. Este cel care determina pozitia geometriei variabile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”