A 'nceput de azi sa cada...cate-o tabla!

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI
A 'nceput de azi sa cada...cate-o tabla!

Mesaj de cisu » Vin Oct 20, 2017 9:00 pm

Cine poate identifica ce-a fost bucata aia de tabla rasucita si rupta din foto atasate?
Azi, pe un drum de tara cu pietroaie, am auzit un zgomot de rasnita, suprapus peste o bataie repetata de fiare, ca am crezut ca s-a facut varza motorul.
Am oprit, am deschis capota si am constatat ca zgomotul se auzea de undeva din zona fulie, ambreiajul aer conditionat, intinzator curea de accesorii. Am decuplat aerul, dar tot se auzea. Dupa cateva secunde a incetat. La o examinare atenta am gasit pe scut, pe sub fulia motor niste resturi de tabla subtire, polizata, rupta si torsionata, care parea sa fi fost un fel de garnitura, sau margine de protectie, ceva un fel de guler la o componenta din zona.
Nu imi dau seama ce a fost. Zgomotul a incetat si motorul merge normal. Tabla aia se pare ca a frecat pe sub fulie si a fost aruncata in cele din urma pe scut, dupa ce a tavalit-o putin si cureaua de accesorii...
Ma apuc sa o demontez??? Masina...
Imagine

grosime tabla cam 0,1-0,2mm, fasia lata de 4-8mm si lunga de 15-20cm, plus bucati mai mici

Imagine
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: A 'nceput de azi sa cada...cate-o tabla!

Mesaj de mituc » Sâm Oct 21, 2017 11:51 am

La cit e de subtire pare sa fi fost parte dintr-un scut termic.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: A 'nceput de azi sa cada...cate-o tabla!

Mesaj de cisu » Dum Oct 22, 2017 9:53 am

Nu e din aluminiu, e din fe (magnetica). Pare sa fi fost ambutisata pe ceva, poate circular.
Pare un ''guler'', bratara, protectie, ori ceva cu rol de finisaj...
Nu stiu daca sub fulia arbore exista ceva astfel de ''ornament'' cu rol de protectie, sau etansare. Poate la o gaura de 6-8cm?
Exista vreun simering cu manson de tabla prin zona (arbore)?
Nu prea pare trasa de afara de pe drum...
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: A 'nceput de azi sa cada...cate-o tabla!

Mesaj de cisu » Sâm Noi 25, 2017 6:12 pm

Azi am lamurit partial ''misterul'' tablei gasita pe scut, in privinta locului de unde provine: am mai scos o alta bucata exact de sub fulia arborelui motor. Era oarecum fixata la un capat si fulia o poliza.A fost ceva de protectie, un guler circular, in interiorul fuliei, intre fulie si motor. Trebuie sa dau fulia jos, sa vad ce dracu' e p-acolo. Stie cineva?
Imagine

Imagine
Imagine
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: A 'nceput de azi sa cada...cate-o tabla!

Mesaj de cisu » Joi Dec 07, 2017 2:29 pm

Am gasit azi pe scut si alta garnitura de plastic gri, care pare grafitat si cred ca e in legatura cu tabla de mai sus (tot de sub fulia vibrochen). A demontat cineva sa stie ce si cum se gaseste pe sub fulie?
Imagine
sau o fi chiar din fulie, de pe interior, piesa etansare capac ???
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: A 'nceput de azi sa cada...cate-o tabla!

Mesaj de cisu » Joi Dec 07, 2017 11:05 pm

Am descoperit misterul tablelor. Asa cum am banuit, fulia are asa ceva in componenta!
https://www.youtube.com/watch?v=voOEiuUUHjA" onclick="window.open(this.href);return false;
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”