Zgomot pe partea stângă față

Scrie răspuns
cristeaciprian
Mesaje:7
Membru din:Mar Iun 20, 2017 7:14 pm
Marca si model masina:citroen c4 coupe 1,6i
Zgomot pe partea stângă față

Mesaj de cristeaciprian » Lun Apr 23, 2018 3:29 pm

Bună!Am schimbat de curând cutia de viteze și ambreiajul iar de când am luat-o din service scoate un zgomot ca un pocnet în stânga față.Nu pot să-mi dau seama de unde este (bieleta antiruliu, rulmentul de sarcina, planetară.......) Poate a mai pățit cineva așa și mă ajutați și pe mine.Eu am Citroen C4 coupe,1,6 benzină,din 2005.Va mulțumesc anticipat!

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Zgomot pe partea stângă față

Mesaj de Norishor » Lun Apr 23, 2018 7:54 pm

Pai nu prea te poate ajuta nimeni. Trebuie urcata pe elevator si tras de elementele de articulatie, tampoane, plastice...
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

cristeaciprian
Mesaje:7
Membru din:Mar Iun 20, 2017 7:14 pm
Marca si model masina:citroen c4 coupe 1,6i

Re: Zgomot pe partea stângă față

Mesaj de cristeaciprian » Mar Apr 24, 2018 8:38 am

Am fost la service și am verificat toate șuruburile,pivoții, bucșe și nu aveau nimic.Au zis că s-ar putea să fie bieletele antiruliu sau din cauză că atunci când au schimbat cutia de viteze și au dat jugul jos, fuzeta cu tot cu telescop și arc au rămas în prinderea lor de pe caroserie iar la demontare și montare a fost mișcate.Din cauza asta zic că s-ar putea să fie rulmentul de sarcina+flanșă.Nu cred că sunt bieletele antiruliu ptr că s-ar auzi la orice denivelare iar la mine se aude când iau viraje brusc stanga, dreapta și uneori și la viraje usoare.Se aude ca un pocnet.

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Zgomot pe partea stângă față

Mesaj de Norishor » Joi Apr 26, 2018 12:35 pm

Da, atunci kitul de flanse + rulment amortizor. Se schimba pereche.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”