Focus RS 2009

Ultimile aparitii auto
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Sâm Feb 28, 2009 1:20 pm

440Nm, 300cp, FWD, costa cit un evo 10, merge cam la fel.
http://www.youtube.com/watch?v=FuJ2c5IiUw4" onclick="window.open(this.href);return false;
Dupa cum veti observa, Plato va face de cel putin 2 ori acea fata pe care e tatuat "Shit man!! :shock:". Si eu l-as crede pe plato si pe Needell mai mult decit pe clarkson.

Din nefericire... are doar 60% din usi. Cel putin deocamdata.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Focus RS 2009

Mesaj de Adrian » Sâm Feb 28, 2009 1:45 pm

Frate, asta face Coca Cola pe langa Vaca ta care face doar lapte :P

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Sâm Feb 28, 2009 2:04 pm

Eu nu m-as risca la astfel de afirmatii :) Cel putin nu deocamdata :)
Pe linga ca avem 2.5l vs 2.3l, tehnologie din 2004 versus tehnologie din 2008, etc, s-ar putea sa nu fie o masina la fel de utilizabila zi cu zi pe strazi (suspensii, scaune, etc). Si la pretul asta e mi-as lua evo (practic urmatoarea la mine m-am cam gindit sa fie evo 11 sau ce-o fi).

P.S.: coca cola e otrava :) iar lapte beau zilnic ;)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de stevey » Sâm Feb 28, 2009 2:09 pm

Astia de la fifth gear sunt niste coclari parerea mea.Daca vreti sa vedeti un review cu adevarat, top gear sunt cei mai aproape de adevar.

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Focus RS 2009

Mesaj de Adrian » Sâm Feb 28, 2009 2:13 pm

mituc scrie:Eu nu m-as risca la astfel de afirmatii :) Cel putin nu deocamdata :)
Pe linga ca avem 2.5l vs 2.3l, tehnologie din 2004 versus tehnologie din 2008, etc, s-ar putea sa nu fie o masina la fel de utilizabila zi cu zi pe strazi (suspensii, scaune, etc). Si la pretul asta e mi-as lua evo (practic urmatoarea la mine m-am cam gindit sa fie evo 11 sau ce-o fi).

P.S.: coca cola e otrava :) iar lapte beau zilnic ;)

Parca ai fi oltean.. Te ataci din orice :drive

Mie unul nu imi place RS-ul asta... Cel mai mult mi-a placut EVO 9, care m-a speriat la propriu! :help

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Sâm Feb 28, 2009 2:14 pm

Plato este actual pilot, Needel a fost pilot, Suzie e si ea chiloata nus' ce face. Clarkson ce ckt a chilotat? Tancuri? Pai james blunt ii da ceata!

P.S.: Adrian, parca ai fi nebun, numai sa-mi spui mie ca nu e bun ce fac, nu e bun pentru ce am optat, sau ca nu voi face ce am zis ca fac.

P.S.2: daca gasesti pe la cineva mergi ca sofer sau pasager cu un evo 9 de 380cp, sa vezi acolo turbarea secolului :) Ala incepe intr-adevar sa sperie :roll:
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de stevey » Sâm Feb 28, 2009 2:27 pm

La top gear pilotul e stig care se stie ca ar fi Ben Collins daca ai auzit de el...In plus top gear face susu pe stift gear de la mare inaltime atat la audienta cat si popularitate, masini testate etc.Dar oricum nu e vorba de cine conduce sau ce conduce ci de cati bani iau baietii ca sa promoveze o marca fata de alta si din pacate stift gear e campioana.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Sâm Feb 28, 2009 2:32 pm

Da, am auzi de el, fost pilot nascar parca.
La urma urmei cred ca e chestie de impresie, clientela, etc. Ce de la Fifth gear de exemplu nu prea aduc cine stie ce masini spectaculoase, mai toate utilizabile zilnic pe strada, cu greu au adus si eu nissan gt-r, mercedes slr, bmw m3/m5, etc. Cel de la top gear... au adus cam toate supercar-urile actuale, si nu doar actuale.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Andrei.c4
Mesaje:34
Membru din:Lun Noi 17, 2008 11:07 am
Numar Inmatriculare:c4 1.6i berlina.. rouge lucifer...B 65 sla
Localitate:Bucuresti

Re: Focus RS 2009

Mesaj de Andrei.c4 » Sâm Feb 28, 2009 6:25 pm

Focus RS arta f bine si are performante .. cel putin din cifre.. bune... pacat k nu este 4x4 k poate asa ar fi concurat altfel cu celelate masini din clasa ei... iar q top gear si fifth gear nush ce sa zic... cateodata sunt cam subeictivi... si sincer.. mai bn o testezi tu si iti faci o parere despre masina decat sa asculti la asa ceva!(parerea mea)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de chainsaw » Sâm Feb 28, 2009 9:58 pm

tot ford e, scuzati-ma, da' nu ma pot abtine. e de o mie de ori mai misto masina lu mituc, sincer ...

cat despre plato nedel si orice inseamna fifth gear, in afara de faptu ca e un gunoi de emisiune, aia lauda orice e ford. da' ORICE ... sa fie oare platiti? noaaaaaaaaaaaah .... uitati-va la fiesta, ca nu se mai saturau din a o linge in teava de esapament ...

cat despre masina in cauza, e foarte urata, culoarea e ingrozitoare, ce ma impresioneaza cu adevarat e cuplu ... dar sa ma scuzati, da' mai da-o in pastele ma-sii de treaba, astia pun 300 de cai pe fata ca sa minta aia de la fg ca masina NU subvireaza?!?!!?! sa zica plato ca subvireaza da' face parte din caracteru ei? in cat de mare sa fie rahatu in care se afla ford, de sa ceara pe masina aia cat pe un evo 10, da' sa nu-i pune tractiune integrala... rusine!
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Sâm Feb 28, 2009 11:06 pm

Mai baieti, acest topic e "Focus RS 2009" si e la capitolul "Noutati auto". Daca vreti sa faceti un versus actualul 3MPS - Focus RS 2009 atunci da, Focus RS va cistiga desi nu asa detasat cum va asteptati (care ati mers si cu evo/wrx si respectiv mazda 3/6 MPS stiti deja de ce), dar daca ar fi sa dau atitia bani pe asa ceva as da pe evo sau, de ce nu, pe o mazda 3 MPS care are si confort si tot ce-i trebuie si mai ramin cu vreo 15k EUR in buzunar, de care eventual pot sa imi iau inapoi C4 pentru nevasta'mea, sau fac mps-ul de 500cp si 800Nm AWD ca exista kit de awd pentru asa ceva si cred ca m-as si incadra in buget.
Sincer parerea mea e ca Focusul RS 2009 e o masina pentru impatimiti, care eventual mai au un diesel mare in garaj sa se plimbe ziua prin oras.
Dar uitati-va la masina! E inspaimintator, 440Nm pe puntea fata, si totusi atit de controlabili! Si arata si neasteptat de bine, daca imprumuta interiorul de la ST si-l mai ergonomizeaza putin atunci chiar ca au facut o treaba buna!
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de chainsaw » Sâm Feb 28, 2009 11:12 pm

io vreau sa-l vad in fata mea cum nu subvireaza in primu pom cu 440nm pe puntea fata. si-mi vand 1 rinichi, un ficat, c4, etc si-l iau ...

intrebare: ce e mai ieftin, sa-i platesti pe fomistii de la fifth gear (ca numai o emisiune de fomisti ar avea un prezentator principal atat de urat cum e tom ford) sa-ti laude masina, s-o filmeze cu 15 la ora pe serpentine si dupa aia sa dea fastforward si sa zica ce genial e handlingu, ce controlabila e, etc, sau sa dezvolti un sistem de tractiune integrala? :mrgreen: :mrgreen:
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Focus RS 2009

Mesaj de Mihay » Sâm Feb 28, 2009 11:15 pm

ati luat`o pe aratura cu Top Gear vs 5 `th Gear si da si mie imi place mai mult tractiunea fata decat awd

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Lun Mar 02, 2009 9:54 am

Exact! AWD se conduce diferit fata de FWD, sau RWD. Si daca nu le conduci cum trebuie sai in pom cu oricare dintre ele, si poti sari in pom cu doar 200Nm AWD, nu cu 440 FWD. Ca nu poti face drifturi, cerculete si alte inutilitati e altceva.

P.S.: Impreza WRX e (mult) mai subviratoare decit mazda3 mps, megane RS, focus ST. how about that?!
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Focus RS 2009

Mesaj de Mihay » Lun Mar 02, 2009 10:02 am

o nuuuu te rog, Basy e la Craiova, n-a mai intrat pe forum...n-ai cu cine :mrgreen:

Scrie răspuns

Înapoi la “Noutati Auto”