Focus RS 2009

Ultimile aparitii auto
Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Focus RS 2009

Mesaj de chainsaw » Lun Mar 02, 2009 4:00 pm

rezumandu-ma doar la fizica simpla, cum dumnezeu pot ei sa sustina cu nesimtire ca masina are 440 (PATRU SUTE PATRUZECI) de Nm si tractiune fata, dar NU subvireaza ... dupa cum am mai zis, pare-mi-se ca plato a zis ca de fapt subvireaza, da' face parte din "caracteru' masinii" ... iar ma ia cu stari vomitive ... poti sa-i faci tu orice, poti sa-i pui si bara antiruliu activa (pe care nu o are) ca tot va merge inainte cu rotile cotite la maxim ... tot ce pot e sa faca sa nu se incline masina, si sa dea astfel impresia de stabilitate, chiar de masina va merge tangent pe orice curba ... saaaau ... sa ai ESP versiunea 201.00000089 care iti franeaza in disperare rotile care pierd aderenta ... si dupa aia intr'adevar, nu subvireaza, da' ia curba ca o masina de 150 de cai, nu 300 ...

intotdeauna voi fi sceptic privind sfidarile legilor fizicii cu care se lauda fiecare constructor ... pana sa ma minunez ca masina aia are 300 de cai si ia curbele ca mitsu lancer, ma gandesc ca-i ceva putred la mijloc, pentru ca TOTUSI, rotile din fata se ocupa de 90 la suta din franare, tractiune, si curbe ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Lun Mar 02, 2009 8:57 pm

http://www.automarket.ro/stiri/focus-rs ... 18809.html" onclick="window.open(this.href);return false;

La o FWD, fie ea mazda, ford, honda sau vehicul facut de martieni, daca vrei sa nu subvireze nu ai ce cauta la limita aderentei laterale cu piciorul pe acceleratie. Ideal ar fi deloc, dar macar suficient de putin incit sa mentii miscarea si distributia masei. Tehnologiile alea de care spun ei vin sa contracareze efectele unei eventuale accelerari in astfel de conditii, pentru ca sint destule situatii in care accelerarile astea trebuie sa se intimple totusi pe viraje. Astfel de vine de exemplu cu diferential cu alunecare limitata (cunoscut si cub denumirea de "autoblocant") sau cu alte diferentiale asemanatoare care nu se mai blocheaza insa, ci transmit in continuu mai mult cuplu rotii de pe interior.

Iata niste explicatii aici: http://www.clubmazda.ro/viewtopic.php?f=18&t=2465" onclick="window.open(this.href);return false;
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de chainsaw » Lun Mar 02, 2009 9:16 pm

marketing, si functioneaza in dublu sens:
1. lumea se duce si cumpara rs-u' ca zice dom'le, ultimu' ford de curse, o sa fie clasica masina asta in 30 de ani
2. peste 5-6 ani cand se va reveni la divizia sport(pentru ca asta se va intampla), lumea va aplauda asta cu surle si trambite, va fi super veselie, vanzarile vor si astronomice
Imagine
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de chainsaw » Mar Mar 03, 2009 4:36 am

apropo, daca vrei ca o masina fwd sa nu subvireze, n-ai ce cauta cu 300 de cai :mrgreen: are la fel de mult sens cum are un ferrari enzo pe piatra cubica.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Mar Mar 03, 2009 8:06 am

chainsaw scrie:apropo, daca vrei ca o masina fwd sa nu subvireze, n-ai ce cauta cu 300 de cai :mrgreen: are la fel de mult sens cum are un ferrari enzo pe piatra cubica.
N-ai ce cauta cu 300cp la pamint in anumite situatii. la fel cu cu enzo-ul nu ai voie sa faci anumite lucruri pe piatra cubica ;)
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de Shadow » Joi Mar 05, 2009 11:33 am

1. Eu intai vreau sa vad RSul pe strada si dupa aia vedem exact cat de performant e
2. Top Gear nu este o emisiune de masini ci este o emisiune de show si o sa faca de kko orice masina doar ca sa aiba ei audienta si sa se dea in spectacol...asta este valabil si pt Stig, care nu stiu daca ati obs, dar daca Clarkson zice ca o masina e de kko, el o sa o conduca prost. Are linii total diferite decat in mod normal...etc.
3. Daca o masina are tractiue fata dar este echilibrata ca lumea nu este neaparat subviratorie pentru ca tu oricum nu o sa intri full-throtle in curba. Chestia asta nu o faci nici cu AWD nici cu RWD.
RS-ul pana acum din reviewuri pare o masina facuta cu cap, dar pana nu o sa o testeze cineva mai calumea pe un circuit nu o sa stim exact.
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de chainsaw » Joi Mar 05, 2009 11:06 pm

filmuletu din primul post e de la FIFTH gear, nu de la TG. si stai linistit, o s-o laude si tg pana la dumnezeu, doar e ford focus
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Focus RS 2009

Mesaj de eduardo_didi » Vin Mar 06, 2009 11:54 am

probelma cu subvirarea o explica un nene care e designeru masinii sau ce o fi el intr-un filmulet cautati si voi si se pare ca au rezolvat-o
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Vin Mar 06, 2009 1:49 pm

Da, ala care zicea ceva de separarea suspensiei de directie. Dar ce, are 2 rinduri de roti pe fata?
Cred ca mai degraba e acea setare a ECU astfel incit nu se creaza full boost cind sai pe acceleratie dupa un viraj. Sa vezi citi sariti in decor or sa fie cind apar chip tunerii cu soafte care scot chestia asta de moliciune.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Focus RS 2009

Mesaj de PsH » Vin Mar 06, 2009 1:58 pm

mituc, omuletul ala spunea ceva de un diferential super destept parca...
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Focus RS 2009

Mesaj de eduardo_didi » Vin Mar 06, 2009 2:02 pm

hai ca am gasit filmuletu

http://www.autocar.co.uk/VideosWallpape ... T=V&FLT=34|" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Romeno
Mesaje:290
Membru din:Mie Sep 16, 2009 9:45 am

Re: Ce masina noua v-ati cumpara acum?

Mesaj de Romeno » Joi Sep 24, 2009 10:37 am

Ma sincer eu sunt innebunit dupa hatchback-uri asa ca momentan imi place Ford Focus RS II chiar culoarea asta.
Am vazut si test-ul de la Top Gear contra Renault Megane :P

Ia ziceti va place?

Bogdan: Poza este imensa si iese din chenarul forumului! Te rog sa o redimensionezi sau sa dai doar link:
Mersi


Mai multe poze si info: http://www.ultimatecarpage.com/car/3525 ... us-RS.html

Engine (defapt este Volvo T5)
Configuration- Duratec RS Straight 5
Location- Front, transversely mounted
Construction - aluminium alloy block and head
Displacement- 2.522 liter / 153.9 cu in
Bore / Stroke - 83.0 mm (3.3 in) / 93.2 mm (3.7 in)
Compression- 9.0:1
Valvetrain - 4 valves / cylinder, DOHC
Fuel feed - Fuel Injection
Aspiration - KKK Turbo

Performance figures
Power- 300 bhp / 224 KW
Torque- 410 Nm / 302 ft lbs
BHP/Liter- 119 bhp / liter
0-100 kph - 5.9 s





Precum vezi , exista un topic dedicat acestei masini. Obisnuieste-te sa citesti posturile anterioare si sa incerci sa fi on topic.Toate detaliile pe care le dai aici, nu aveau ce sa caute la topicul unde ai postat initial.
Dan pasare
C4 VTS 2.0 L, 180 HP - BLACK - A.K.A CITRO
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Sâm Sep 26, 2009 6:15 am

Asteapta sa apara niste teste cu noua mazda3 MPS si respectiv cu noul renault megane 3RS si mai vedem dupa aia. JFYI, noua mazda3 MPS a cam spulberat la testele de slalom pe wrx sti 2009 si evo X MR iar noul megane 3 RS tinteste performantele lui megane 2 R26.R. Pretty nasol, eh?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de mituc » Joi Feb 04, 2010 6:54 am

http://www.autoexpress.co.uk/news/autoe ... twins.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci AWD dar spatele va fi impins de un electric, iar fata, clasic, 2.0T direct injection.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Focus RS 2009

Mesaj de Shadow » Joi Feb 04, 2010 4:10 pm

Pana si ei au ajuns la concluzia ca atatia Cp pe tractiune fata e prea mult, dupa ce s-au batut cu pumnul in piept un an!!! :ok
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Scrie răspuns

Înapoi la “Noutati Auto”