Sandero Stepway

Ultimile aparitii auto
Scrie răspuns
Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti
Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de Adrian » Lun Iun 15, 2009 9:09 pm

Frate, Sandero Stepway fara jantele alea si fara bandourile alea de deasupra NU E DECAT UN SANDERO INALTAT CU 20MM...
Ce are in plus? Garda la sol marita, niste stickere pe laterale si o bara un pic altfel?
E BATAIE DE JOC!

Auzi, e ca si cum ai avea Skoda Octavia Scout cu motor de 1.4 85 cai, capace, fara bare acoperis, fara tractiune integrala, fara jante aliaj, dar pe spate scris Scout .. Pai mai este asta un model stand-alone din oferta la Octavia?
Acelasi lucru valabil si pentru Polo Cross... Sau Panda 4 ori 4 :D #-o #-o #-o Sau Audi Allroad cu jante de tabla, dar mai accesibil... #-o #-o #-o

Aurica, eu ziceam ca il vor scoate daca va fi in oferta asta cum imi imaginam eu.. Adica full, unde nu puteai sa iti alegi decat motorul si culoarea, ca la masinile mai sus mentionate!
Si eu spal jantele alea ale tale jmechere :P, cand vrei tu, de placere :D

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de Mihay » Lun Iun 15, 2009 9:10 pm

vezi ca cu audi allroad nu e chiar asa...

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de florinc4 » Lun Iun 15, 2009 9:40 pm

de acord cu pasare...ca bani si dotari sa zicem, se vor gasi ceva cumparatori...depinde ce vrei de la masina...personal cred ca e o masina cu care poti sa intri si pe un drum mai accidentat si sa urci o bordura marca videanu fara sa-ti faci griji ca spargi spoileru fata...iar apropo de suzuki si sorry de offtopic vorbind cu dealeru, si avand o discutie mai personala mi-a spus ca au multe masini in service cu destul de multe probleme de la intratu apei in masina pana la partea electrica
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
cristyyy2003
Mesaje:30
Membru din:Lun Iun 15, 2009 9:09 pm
Numar Inmatriculare:B 67 TMK
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de cristyyy2003 » Lun Iun 15, 2009 10:04 pm

Dan pasare scrie: Suzuki e o masina cu foarte multe probleme, poate chiar mai multe decat avem noi la C4. Iar SX4 exceleaza la capitolul asta.
Apoi,sa stii sa pe 80% dintre cumparatori nu sunt atrasi de dotarile deosebite. Daca masina are A/C, servo,geamuri electrice fata si eventual un CD player,deja e suficient. Restul sunt ''mofturi''.
E mult mai important pentru multi , ca masina are garda mai mare, ca poate sa o bage mai peste tot si ca nu troncane la denivelari :wink: . Iar aspectul de 4x4 îi va incanta pe majoritatea.
Asa ca la un pret de sub 11000 de euro(cat va costa Stepway la dotarile de mai sus), masina asta nu va avea concurent. O sa vedeti :wink:
Bine v-am gasit!
Citesc de ceva timp acest forum (de...era si C4 in cursa pentru o masina noua) si vreau sa va felicit pentru ce aveti aici.
Conduc un SX4 din 06.09.2009. Ce pot sa spun...nu este o masina fara cusur. Din punct de vedere al performantelor Suzuki este peste Sandero. Enumar cateva plusuri: climatronic, elemente de desing interior peste Sandero, ESP - e suficient sa ai nevoie odata de el, iAWD - un sistem inteligent de tractiune integrala, mai multe elemente de siguranta activa/pasiva (>airbag-uri de ex.), motorizare cu tehnologie VVTi poate chiar si scaune incalzite. Un minus pentru Suzuki SX4 este ....portbagajul are trebuie sa recunosc ca este mai generos la Sandero.
Acum eu te intreb ceva: tu vrei o masina cu aspect 4x4 sau o masina care sa beneficieze de aceasta tractiune?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=e6UmCIuC0SI[/youtube]

Acu' eu is curios sa-mi spui asa putin despre problemele pe care tu le stii. In momentul asta vorbesc in numele meu. Eu am avut urmatoarele probleme: caseta de directie (lot cu probleme, schimbata pe garantie), greieri consola centrala (rezolvata pe garantie), bucse bara stabilizatoare care scartiau la temperaturi mai mici de -10 grade celsius (rezolvate pe garantie), scartait scaun sofer (rezolvat pe garantie).
Masina mea are in momentul de fata aprox. 23000km
Dan pasare scrie: Te intrebi: Dacia peste Suzuki?
In cazul de fata, evident ca da. Ne referin la cumparatorul roman, cu bani nu prea multi si cu atractie evidenta catre masina nationala.Ce ce sa dea 11500 euro( sau cat o fi) pe SX4 cand poate sa dea 9800 pe Stepway??? Stepway il duce tot unde il duce si Suzuki, intretinerea e mai la indemana si mai ieftina, orice reparatie se poate face rapid(piesele sunt pe stoc),...asa ca asta sustin eu, Stepway e mai buna ca Suzuki.
Sau te gandesti ca atunci cand mergi in club sau la terasa, e mai de bon ton sa arunci pe masa o cheie de masina pe care scrie Suzuki? :roll: :lol:
Analiza trebuie sa o facem in contexul dat de topic, si nu sa incepem comparatii care nu-si au rostul.
Deocamdata la sub 10000 de euro, Dacia nu are rival. Vanzarile o dovedesc. Si te asigur ca pana la sfarsitul anului, pe strazile din tara vor fi mai multe Stepway decat toate SX4 care s-au vandut vreodata in Romania. :wink:
In momentul de fata una bucata autoturism Dacia Sandero costa 9805E (echiparea de top propulsata de un motor 1.6 8V 90CP) iar una bucata SX4 1.6 GLX 4x4 VVTi 107CP 11990E.

Eu unul m-as bucura pentru Dacia daca ar stabili un nou record de vanzari cu Stepway si asta pentru economia unei tari care si asa este....
Pana atunci va prezint masinuta mea:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rClWSR_3hm4[/youtube]

P.S. Ceva de lecturat pe aceeasi tema si aici

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de Bogdan » Lun Iun 15, 2009 10:06 pm

Eu numai cand ma gandesc ca e 4x4, diesel, deja Sandero devine jucarie!! Poate sa se compare doar cu SX4 cel 2WD dar in rest nu are ce discuta!!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de Mihay » Lun Iun 15, 2009 10:10 pm

Wellcome Cristi :wink:

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de ingfrancisc » Lun Iun 15, 2009 10:14 pm

Salut Dan Pasare,
n-am avut deloc intentia sa te supar (si nici pe altcineva) dar tot nu sunt de acord cu tine ...
Sa stii ca si eu am avut Dacii, una 1310 si una 1300 (din 1972). Pe cea din 72 a condus-o bunicul apoi tatal sotiei mele pana am "mostenit-o" eu, in 2003. Cand am luat-o eu avea ~230 mii km si nu i-am schimbat decat cauciucuri, tabla si bucsaria sub ea (i-am desfacut si motoru dar nu am aschimbat nimic, doar l-am curatat). Am mai facut si eu inca ~80mii km cu ea fara sa scimb nimic! nici macar o buscsa! Nici macar cauciucurile! Am dat-o la remat cand am luat Pejoul.

Istorisirea asta este doar ca sa-mi intelegi punctul de vedere: ORICE masina are "probleme" daca soferul da pe ea 10 - 15 mii euroi si o conduce de parca ar avea un Ferrari de 200mii euroi ...
(si sigur ca daca se strica vin pe forumuri si se plang) ... si ORICE masina este fiabila daca o utilizezi in parametri normali.

Eu merg in fiecare an la uzina Dacia (stau cam o saptamana, in interes de servici) si stiu EXACT cum si din ce sunt construite modele lor pana in prezent: ... adica din "resturi" depasite tehnologic si uzate moral, pe care Renault nu le mai poate folosii si care se vand aici in perioadele de tranzitie tehnologica in uzinele lor ...
Nu ma intelege gresit, asta nu inseamna ca nu sunt fiabile, doar ca mi se pare absurd sa dai ~10mii euroi pe o masina produsa in 2009 dar echipata cu tehnologie care deja e cu vreo 10 ani depasita.
A, chiar nu sunt genul cu "cheile (de C4 :wink: ) pe masa", ca nu sunt clubar, cum nu fac nici liniute, nici 0 - 100 km ...
Si sa stii ca cel putin Sandero nu prea exista pe strazile din Timisoara (pun pariu ca nici in Bucuresti) in timp de SX-uri sunt tot mai multe ... si tare cred ca la fel va fi si cu Stepway-ul asta, cu tot cu criza.
Si in final, ce Dumnezeu sa se strice la o Dacie, daca nu are decat motor, roti si un volan??? sincer.
Oricum, eu iti respect punctul de vedere, dar daca Stepwayul asta va fi peste 10mii (dar un model cu servo, ABS, clima si macar geamuri electrice) dai o bere cand ajung prin Bucuresti? :D iar daca e sub dau eu :P
Dar inainte sa accepti pariul uite niste preturi la Sandero: (sursa: http://www.dacia.ro" onclick="window.open(this.href);return false;)
Sandero Preference = 10354 E (FARA CLIMA!!!)
Sandero Laureat = 11254 E
Sandero Prestige = 11762 E (toate cu motorizare 1.5dCi de 85CP #-o )
Eu nu cred ca asta noua va fi mai ieftina ... doar daca vor avea vreo varianta cu 1.4 MPI ... care nu mai exista de ceva vreme pe nici un model Renault (nici macar Simbol), doar pe Sandero :wink:

Toate bune,
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de Adrian » Lun Iun 15, 2009 10:21 pm

Cristi e super baiat, o veche cunostinta de-a mea.. Poate ne zice cat e masina lui, pe motorina :D E de luat in calcul :hi
On topic...
Stepway e mort din start.. Cum frate sa vina suzukarii cu o super masina, adusa cu vaporu, cu trenu, cu niste autotrenuri tocmai de la mamanaiba - unde se face? - si sa fie full, si sa coste 11900? Si Sandelu nostru sa fie 'cam full' pentru Dacia la 11500?

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de florinc4 » Lun Iun 15, 2009 10:29 pm

cred ca ar trebui un topic de comparatie sincer pentru cele doua ca deja...simt ca suntem mai mult offtopic...@adrian pai suzuki nu sunt aduse din ungaria :D ...eu asa stiu
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
cristyyy2003
Mesaje:30
Membru din:Lun Iun 15, 2009 9:09 pm
Numar Inmatriculare:B 67 TMK
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de cristyyy2003 » Lun Iun 15, 2009 10:39 pm

Suzuki SX4 si Swift sunt asamblate la vecinii nostri unguri, in Esztergom, la nord de Budapesta - vreo 50km.
Masinuta mea este propulsata de un motor 1.6VVTi 107CP. Motorul 1.6 DDiS provine de la grupul PSA.
Imagine

@Adrian bine te-am (re)gasit.

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de Aiurica » Lun Iun 15, 2009 10:53 pm

Cristi bine ai venit!
te rugam chiar fa un vs...sandero vs sx4!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de Dan pasare » Mar Iun 16, 2009 9:11 am

ingfrancisc scrie:Salut Dan Pasare,
n-am avut deloc intentia sa te supar (si nici pe altcineva) dar tot nu sunt de acord cu tine ...
.........

Toate bune,
Nu m-am suparat si nici nu trebuie sa fi de acord cu mine. :D
Eu doar am subliniat de ce Stepway va avea mai mult succes in Romania decat SX4. Si sunt convins ca asa va fi. Asa cum am mai spus, cumparatorul roman se ghideaza dupa considerente care, de multe ori, nu sunt in concordanta cu piata mondiala. Numele Suzuki nu e atat de puternic in Romania ca sa atraga cumparatorul de masina de pana in 10000 de euro. Profilul psihologic al acestora îi indreapta in mod sigur spre Dacia. :wink: Daca SX4 ar fi purtat sigla Mercedes sau BMW si ar fi costat la fel cat costa acum, atunci da, ar fi avut un succes enorm.
Toate argumentele tehnice si de calitate, sunt privite in subsidiar de catre cumparatorul roman. Deocamdata, sper. :D
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
cristyyy2003
Mesaje:30
Membru din:Lun Iun 15, 2009 9:09 pm
Numar Inmatriculare:B 67 TMK
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de cristyyy2003 » Mar Iun 16, 2009 12:09 pm

Aiurica scrie:Cristi bine ai venit!
te rugam chiar fa un vs...sandero vs sx4!
Multumesc.
In momentul cand oficial vor exista variantele de echipare + preturi cu cea mai mare placere.
@Dan pasare ai dreptate. Totusi nu imi raspunzi si mie la intrebare?

L.E. Si Sandero actual poate face fata cu brio unui traseu montan:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u4wOliMp62k[/youtube]

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de Dan pasare » Mar Iun 16, 2009 1:50 pm

Cristy, daca te referi la intrebarea:''tu vrei o masina cu aspect 4x4 sau o masina care sa beneficieze de aceasta tractiune?'' , raspunsul meu e simplu:nici una , nici alta, in general nu sunt atras de 4x4. :D Eu mi-am cumparat intotdeauna masina care mi-a placut in limita bugetului pe care l-am avut. Pentru ca masina este pentru mine ca o haina, trebuie sa-mi placa. Nu m-a interesat niciodata cat consuma, cat costa service-ul sau piesele de schimb, etc., am mers pe principiul ''vazut, placut, cumparat.'' :lol: Iar pana astazi , Dumnezeu a fost de partea mea, n-am avut niciodata probleme majore cu nici o masina, si au fost cateva :wink: (Dacia, Oltcit,Fiat,Skoda, Opel,Renault, Honda,Daewoo,BMW, Toyota,Mercedes,Citroen)
Daca intrebarea a avut caracter general si nu mi-a fost adresata, raspunsul il gasesti in posturile anterioare.
:)
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
cristyyy2003
Mesaje:30
Membru din:Lun Iun 15, 2009 9:09 pm
Numar Inmatriculare:B 67 TMK
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sandero Stepway, in Romania de saptamana viitoare

Mesaj de cristyyy2003 » Mar Iun 16, 2009 7:08 pm

Te rugam sa-mi spui multe probleme pe care le cunosti tu la SX4 sau la Suzuki in general.
In postarea de mai sus ai pus punctul pe "I" la modu ca oricare ar fi alegerea ea are o baza subiectiva. (despre Suzuki SX4 se spune ca ar consuma foarte mult s.a.m.d. dar pe mine ma reprezinta intr-un fel sau altul masina asta si d-aia am ales-o; recordul de consum a fost ...un plin pentru aprox. 370km :P)
Oricum sunt de acord ca Stepway va rupe deoarece pentru multi nu exista decat DACIA, unde mai pui ca DACIA a fost prezenta pe piata atat in BTL cat si in ATL.
Si sa nu uitam ca Suzuki pe piata din ROMANIA (cel putin pentru moment....iar momentul asta cred ca va mai dura) e trecuta la ALTELE spre deosebire de Citroen (ex.).

Spor,
Cristi

P.S. Totusi avem ceva in comun: Suzuki SX4 - Citroen C4

Scrie răspuns

Înapoi la “Noutati Auto”