NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Ultimile aparitii auto
Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:
Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de Aiurica » Joi Noi 25, 2010 10:12 am

trebuie sa imi vars si eu off ul undeva!

MI SE PARE ORIBIL NOUL ST!

gata m-am linistit! :mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de Gibonski_wnb » Vin Noi 26, 2010 4:09 pm

Aiurica scrie:st arta bine....rs ul arata senzational....sa fim seriosi....
aici era vorba de vechiul Focus sper ca daca e vb de cel nou care era schitat pe vremea aia -te cam contrazici
ori e oribil ori e superb ?
R: OORRIII

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de Tomita » Vin Noi 26, 2010 4:33 pm

eu imi exprimasem undeva dezacordul cu noul ford focus si am fost luat cu asalt ca e fain si frumos. nu stiu daca relu era printre ei, dar ma bucur totusi ca mai sunt si altii care observa o problema in desgin-ul lui. pur si simplu o lipsa de imaginatie si personalitate. niste guri de aerisire uriase, fara noima
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de Aiurica » Vin Noi 26, 2010 5:45 pm

Gibonski_wnb scrie:
Aiurica scrie:st arta bine....rs ul arata senzational....sa fim seriosi....
aici era vorba de vechiul Focus sper ca daca e vb de cel nou care era schitat pe vremea aia -te cam contrazici
ori e oribil ori e superb ?
R: OORRIII
daca imi arati un singur post in care eu am spus ca noul ST( 2011) este superb, promit sa nu mai fac nimic la masina ever!
eu ma refer la chinezaria asta cand spun ca este oribila

http://www.performancecar.co.nz/wp-cont ... 011-fq.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de mituc » Sâm Iun 18, 2011 9:51 pm

Acum citeva zile am facut un drivetest cu noul focus (3) cu motorul ecoboost 1.6 benzina turbo. Are treptele foarte lungi etajate pentru economie de carburant (in treapta 4 aveam 2000rpm la 70Kmph, ori eu la dihania mea am intr-a 5-a, idem la c4 1.6i tot cam pe acolo e, 67 sau ceva intr-a 5-a).

Insa dupa ce l-am incalzit (si am cerut acordul reprezentantului ford cu care am mers) l-am putut fugari putin in treptele 3 si 4. Intr-a 6-a la 110Kmph se aude doar vintul. intr-a 3-a la 135 motorasul ala zbiara destul de frumos.

Ambreajul e relativ moale si precis in acelasi timp. La fel si cutia, dar nu ne asteptam la o cutie aiurea de la ford. Am retrogradat din 6 pina in 3 mentinind viteza constanta (aproximativ 100Kmph) si nu l-am zgiltinat absolut deloc, desi eram in primii 10km cu masina aia. A(m) schimbat lin ca o cutie automata, fara absolut nici un soc (nici reprezentantul ford nu stia ca e posibil :) ).

Interiorul e ok, mult peste focus 1 si 2. Nu mai e asa anost, are niste plastice moi care probabil n-or sa prea trancane, iluminarea e ok si chiar spectaculoasa pe alocuri, fara a fi deranjanta.

Pozitia la condus e ok, mai putin pozitionarea cotierei la modelul cu care am facut drivetest, cind dadeam a 1-a, a 3-a sau mai ales a 5-a (la care trebuie sa intinzi putin mina) dadeam cu cotul in marginea cotierei.

Oglinzile laterale sint foarte curbate, zici ca sint aduse de pe o masina care merge cu 400Kmph. Asta il va face relativ greu de parcat fata de altele cu oglinzile mai normale (C4 de exemplu e extrem de usor de parcat). Insa daca vine vorba de parcare laterala noul flocus se parcheaza singur. Aviz amatoarelor.

Portbagajul... mic frate!!! Nici sa te kci in el n-ai loc!! E relativ lung dar nu e deloc inalt. L-am scarmanat pe sub mocheta si e o droaie de spatiu risipit (cred ca un sfert din portbagaj) cu polistirene pentru scule si respectiv ditamai rotalaul de rezerva.
Pe mine m-a interesat in mod deosebit modelul wagon cu acelasi motor, la ala cu roata de rezerva mica portbagajul avea 479l. La hatchback avea vreo 300 si un pic, 320 cred.

C4 1.6T vs. Flocus 1.6T Ecoboost? Grea decizie, mai ales ca cei de la ford au oferte imbietoare.
As inclina spre ford doar bazindu-ma pe traditia lor de a face lucruri bunisoare si bine inchegate, dar la capitolul asta din cite stiu noul C4 nu sta chiar foarte rau (decit poate la trenul de rulare si vesnicile cacaturi montate in transmisie: cutia ciudata si ambreajul din prosop de hirtie).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de Mihay » Dum Iun 19, 2011 11:51 pm

la banii aia plus putin peste iei c5 break :wink:

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de chainsaw » Lun Iun 20, 2011 12:32 am

de cand cu edge design, recte 98 sau 99 (sau 97, nu mai stiu exact cand a aparut ford cougar), respectiv odata cu emanciparea ford europa si stabilirea unei pozitii ferme pe piata, ford n-a scos, IMHO, decat chiftele urate, scumpe, invelite intr-un marketing agresiv si mincinos. Poate primu' focus sa fie exceptia ...

insa generatia asta noua de focus e superba, si cum in afara de design si alte detalii subiective, oricare ti-ar fi alegerea, obtii acelasi rezultat, ma simt chiar ciudat recunoscand ca e modelu' meu preferat din clasa.

e incredibila diferenta intre generatia actuala si precedenta! cea din urma avea un design comun, si asta e pentru mine pacatul suprem la acest capitol. mai bine urat decat comun.

cred ca-mi voi programa un drivetest :D
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de mituc » Lun Iun 20, 2011 6:59 am

Mihay scrie:la banii aia plus putin peste iei c5 break :wink:
Da, putin peste insemnind vreo 4-5kEUR sau ceva.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de emicald » Lun Iun 20, 2011 8:54 am

mituc scrie:
Mihay scrie:la banii aia plus putin peste iei c5 break :wink:
Da, putin peste insemnind vreo 4-5kEUR sau ceva.
Esti sigur? Mugurel imi zicea ca a avut C5 1.6 hdi la vreo 16 mii de oiro... promotii maricele.
C4

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de Mihay » Lun Iun 20, 2011 11:50 am

@mituc, daca esti croit pe asa ceva, gen C5 break suna la dealeri nu te osteni cu configuratorul....sigur gasesti ceva in banii tai si garantat isi merita banii

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de mituc » Lun Iun 20, 2011 2:40 pm

C5 break e ceva ce mi-am dorit din totdeauna. Insa 1.6hdi pe salupa aia versus 1.6T-ul de la ford (cam identic cu 1.6THP de la citroen/PSA)... sorry dar cred ca imi pot imagina motivul pretului relativ scazut al acelei masini.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de emicald » Lun Iun 20, 2011 3:05 pm

Mazda 6 MPS Combi?...
Aia cred ca ti-ar placea.
C4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de mituc » Lun Iun 20, 2011 3:37 pm

Desigur, insa pe combi s-a pus doar motorul de 2.3 aspirat cu cutie automata, nu si cel 2.3 DISI Turbo.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de PsH » Lun Iun 20, 2011 3:40 pm

saab!!! (sau o insignia)
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: NOUa Generatie Ford Focus US/EU

Mesaj de mituc » Lun Iun 20, 2011 4:59 pm

Insignia adica opel? :roll: la alea le-au mai pus volan? ca oricum mergeau drept (btw, insignia e chiar ok, insa e departe de ce am nevoie si mai important de ce mi-as permite).

Haideti sa raminem la discutia despre flocus, si fiind tot din clasa compacta ca si C4 eventual sa-l comparam cu asta.

Ar fi fost bine sa profitati de campania aia portile deschise ale lui ford si sa mergeti sa testati un flocus 1.6T.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Noutati Auto”