Veloster + altele

Ultimile aparitii auto
Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:
Re: Offtopic Room !

Mesaj de catalin4u24 » Mar Ian 10, 2012 7:51 pm

Sa stii ca parca aduce a Fiat Bravo :roll: . Oricum noul i30 e mult mai frumos din punctul meu de vedere. Nu cred..., defapt sper sa nu ridice pretul daca vor vanzari.

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: Offtopic Room !

Mesaj de Costi596 » Mar Ian 10, 2012 8:20 pm

oare de ce noile masini asiatice seamana cam mult intre ele?

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Offtopic Room !

Mesaj de cpv_13 » Mie Ian 11, 2012 9:28 am

se fac prin copy-paste :P (mai mult coreenele, japonezele cam tin la stilul lor, nu prea copiaza)
Daca te uiti atent la ele o sa vezi multe linii de la masinile europene.
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Offtopic Room !

Mesaj de Tomita » Mie Ian 11, 2012 10:57 am

asta de la kia nu prea copiaza sincer. acum ca are o alura cara ma duce cu gandul la botul altei masini e o mica coincidenta, caci in rest toate produsele kia de ultima generatie au propria identitate de marca, putin germanica. mai ales ca stim cine e la design la grup la ei, clar se leaga toata treaba.
din nefericire odata cu ridicarea in calitatile produsului oferit si cresterea de pret este de asteptat, pdv economic si managerial. desi eu, din tabara potentiala a clientului nu prea vreau, logic.
dar cel mai deranjant este sistemul de vanzari, unde in romania inca avem multe guri de hranit si clientul plateste in plus mult peste ce e normal (cand ai un importator neoficial si inca o retea de distributie, discuti de adaos comercial la amandoi fata de sistemul importator reprezentanta oficiala a marcii si apoi dealershipuri private). in al doilea caz ai parte si de un suport tehnic cred mult mai bun (tu dealerul) care se traduce prin avantaj servire client (atat vanzare cat si servisare)

ce a fost kia la inceput acum se ocupa de catre chinezi. la fel si la hyundai, care au acumulat experienta si ii felicit. in timp ce unele marci cu renume au probleme de a-si stabili o imagine de marca, coreenii astia chiar o fac cum trebuie (adica au un design unitar, serios si de perspectiva)
subaru - fail
ford - fail
bmw - incearca ei ceva, dar momentan consider fail
mercedes - unele produse sunt aberante (gen noul cls, sl) si nu placute si in concordanta cu brandul
audi - big win
vw - mi se pare un progres la noile generatii, si sincer au gasit un limbaj stilistic care exprima decenta, modernism, si seriozitate, nu scalamabaituri nereusite ca ale altora
kia - big win
hyundai - win (sincer mi se pare ca intra in spectrul citroen ca linii ale masinilor; daca ne uitam la protoripuile citroen de acum cativa ani si ce s-a pus in practica la cele 2 marci, hyundai pare un vad al citroen)
peugeot - win
renault - ce rebvolutia care vor sa o faca acum in imaginea de brand au mari sanse de fail, daca nu au grija. un design interesant, si foarte cutezator.
twingo facelift - fail
astept clio facelift cu noua interpretare
toyota - pare ca se indreapta odata cu noul yaris, pentru incepusera cu scalambaituri in stilul defectuos cum face ford si bmw
etc
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: Offtopic Room !

Mesaj de Costi596 » Mie Ian 11, 2012 11:06 am

bmw si mercedes, parerea mea si-au ales niste stiluri care nu sunt facute pt ei

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Offtopic Room !

Mesaj de Bogdan » Mie Ian 11, 2012 11:15 am

Gusturile sunt clar subiective, dar noul CLS e de departe cel mai frumos din gama.
Noul SL insa parca l-au cuminitit, cel putin din poze!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Offtopic Room !

Mesaj de Tomita » Mie Ian 11, 2012 11:25 am

fata de vechiul cls mie cel putin stilul ales pe noul cls mi se pare un fel de cocosatul de la notre dame.
primul cls (chiar daca denumirea de coupe cu 4 usi atribuita lui mi se pare o tampenie media) e o berlina cu un aer sportiv si dinamic, chiar cu unele linii musculoase (daca vorbim si de propursolul amg sub capota) sustinute si de tehnica.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: Offtopic Room !

Mesaj de Costi596 » Mie Ian 11, 2012 1:13 pm

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=B0PIBT7K ... inp-hs-edt[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eHi9GPeg ... ure=relmfu[/youtube]

fusion intrece orice limita : fata - aston martin
profil- jaguar XF
spate- ford mondeo [-X

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Offtopic Room !

Mesaj de mituc » Mie Ian 11, 2012 3:33 pm

Bai sinteti nebuni? Fierul asta de calcat arata senzational!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=b4xkTGg5N0c[/youtube]

Pacat ca o sa aiba 1.4t, daca avea cu 100-120 de kile devenea nasoala situatia pentru multi dintre competitori.
emicald scrie:Mda... uit mereu de Megane-ul ala RS. Foarte tare masina, cel mai tare hot hatch, fara discutie, si din cite am vazut modelul actual e mult mai civilizat si confortabil decit ala "fier de calcat".
Hau-hau Veloster in schimb e mai "hipster", mai "fashion-statement" si nu la fel de "hardcore" ca un MeganRS sau Focus RS (sau M3MPS, pentru Mituc...). Plus ca 200 de cai nu mai rup gura tirgului de mult, acum trebuie macar 250.
Noul 3MPS nu e asa de hardcore, vechiul este. Ca e mai hardcore decit putori gen golf GTI sau alte chestii, da, dar uite, si foltvagan are noul R care e... interesant (doar ca au trebuit sa-i puna awd ca sa-l faca interesant si i-au taiat din portbagaj facindu-l neinteresant pentru cei interesati de portbagaj).

Focusul RS sau Megane-ul 3RS sint doua dintre masinile extreme. Megane-ul iti muta fata la spate in viraje iar focusul ti-o transprira prin creier direct pe ceafa in acceleratii.
Restul... sint doar competitori care alearga cu limba scoasa sperind sa tina pasul sau mizind pe alte puncte, motiv pentru care in clasamente all-round atit megane-ul cit si flocusul vor pierde pentru ca nu au toate usile (si in particular asta e unul dintre aspectele care ma intereseaza si pe mine), pentru ca nu au nu stiu ce remorca de porbagaj (de care golf R de exemplu nu are, in 280l nu ai loc nici de 2 ciocolate), etc.

Veloster asta probabil vine pe piata lui DS3, Mini, pe aici. Doar ca va fi putin mai mare.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Offtopic Room !

Mesaj de catalin4u24 » Mie Ian 11, 2012 4:16 pm

Mituc, Veloster are 1,6 turbo, nu 1,4 si chiar arata senzational =P~

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Offtopic Room !

Mesaj de mituc » Mie Ian 11, 2012 4:19 pm

1.6 litri turbo si 1.4 tONE. Adica va fi cam grasut.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Offtopic Room !

Mesaj de catalin4u24 » Mie Ian 11, 2012 4:56 pm

Like my mom used to say : Grasa si frumoasa :lol:
Unde ai gasit tu 1.4Tone. Eu nu cred ::P

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Offtopic Room !

Mesaj de emicald » Mie Ian 11, 2012 5:16 pm

Cu cutie manuala, am gasit cifra de 2800 lbs adica 1270 de kile. Nu e chiar rau, desi nu am incredere in datele vehiculate aiurea pe net. Cu cutie automata era 2880 adica 1306 kile. Deci probabil contam pe un 1350, cam cit are C4-ul meu. Mituc se apropie de adevar. Dar e mai usor decit un GTi...
C4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Offtopic Room !

Mesaj de mituc » Mie Ian 11, 2012 5:52 pm

Mda, m-am uitat gresit, cel cu transmisie manuala are 2800lb (adica 1270kg) si ala cu automata are 2888 (adica 1310kg).
Bineinteles, americatii cintaresc masinile bibelou, fara fluide in ele, fara sofer, fara roata de rezerva, etc. Deci cu toate astea o sa ajunga la un 1450.

M-am uitat aici: http://www.topspeed.com/cars/hyundai/20 ... 07795.html" onclick="window.open(this.href);return false; unde spun ca golf 6 GTi are 1376kg/3034lb iar el are spre 1450-1500 in functie de dotari.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Offtopic Room !

Mesaj de Tomita » Mie Ian 11, 2012 8:38 pm

cam are dreptate mituc. daca stau bine si ma gandesc in spate la veloster capul imi era deja sub luneta. pe cand la c4 tre sa fi in portbagaj serios ca sa ajungi tot cam acolo.
desi e plonjat spatele spre fata masinii, nu cum e la c4, taiat cu toporul (kammback-ul ala parca are aura lui totusi) pe verticala, dar asta se traduce si prin mai putina utilitate.
anyway. nu m-a dat pe spate la comportament motorul de 1.6 140cp, fiind comparabil cu crz-ul (mai ales ca m-am dat la ea pe exact aceleasi portiuni libere de asfalt calumea si cu curbe)
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Scrie răspuns

Înapoi la “Noutati Auto”