Noile modele Dacia

Ultimile aparitii auto
Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:
Noile modele Dacia

Mesaj de Aiurica » Lun Sep 17, 2012 8:49 pm

Personal mi se par cele mai reusit modele ever!
este incredibil de reusita!Linii care curg, inovatii interesante pe parte de design.
mult peste orice alta masina low budget!Daca Lodgy imi provoaca inca cosmaruri....iata ca Sandero si Logan imi bucura ochiul!

Felicitari Dacia.


http://www.sport.ro/foto/foto-oficial-i ... 4525#image" onclick="window.open(this.href);return false;
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Bogdan » Lun Sep 17, 2012 9:00 pm

Pacat ca lateralul la logan e cam din primul episod de acum 8 ani..
In rest da..intra intr o normalitate a anului 2012 :). Dar sa le vedem reale si finale
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Costi596 » Lun Sep 17, 2012 9:04 pm

nici vechiile loganuri nu aratau urat numa ca le trebuiau niste arcuri sport sa fie mai low :twisted:

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de simply the lex » Lun Sep 17, 2012 9:08 pm

Sandero arata intr-adevar bine,Loganul cel putin live nu prea m-a incantat,spre deloc.Este o evolutie insa fata de ce a fost.

Chiar daca ma repet Sandero e frumusel tare si mai ales varianta Stepway pe care de altfel l-am pipait.
Ramane de vazut la capitolul calitate cum va fi,din ce am inteles,cel putin panourile interiorare de usi sunt mai ieftine decat la modelele anterioare,deci un minus clar.
Plansa de bord si sistemul de clima cica ar beneficia de investitie mai bunicica...

Modelele ce se vor livra la noi in tara NU vor avea comenzi de geamuri pe usi,nici navigatie si nici climatronic,spre deosebire de cele pentru Europa.De asemenea nici farurile nu vor fi la fel(mai low cost pt noi ) si nici semnalizari in oglinzile laterale nu vom primi si probabil nici jante mai mari de 15 inchi asa cum nici actualul Stepway pt Romania nu are in echipare in favoarea celui de Germania spre exemplu care se echipeaza cu 16" si care arata frumusel tare.

Foarte posibil si altele insa asta stiu pana acum.

Feelingul la interior este tot de low cost insa este un sentiment mai placut si as putea zice mai robust decat la modelele de pana acum,plansa de bord pare cam prea inalta datorita consolei redesenate,insa cu siguranta te obisnuiesti.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de simply the lex » Lun Sep 17, 2012 9:12 pm

Bogdan scrie:Pacat ca lateralul la logan e cam din primul episod de acum 8 ani..
In rest da..intra intr o normalitate a anului 2012 :). Dar sa le vedem reale si finale
Sunt si reale si finale :)

Cu mentiunea ca Sandero mi se pare ca arata mai bine decat in poze.Eu m-am jucat la unul alb poate si din cauza culorii mi s-a parut ca arata mai bine,nu stiu...

Exista si varianta break insa nu l-am vazut decat camuflat,anyways nu mai are nicio treaba cu MCV.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Aiurica » Lun Sep 17, 2012 9:28 pm

sa nu uitam totusi ca vorbim de masini low budget.
mie personal Sandero mi se pare peste polo ca design , cel putin exterior.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de simply the lex » Lun Sep 17, 2012 9:32 pm

Bineinteles ca nu,din pacate multi uita sau nu stiu ce reprezinta masinile astea si pt ce sunt facute.De-aia apar si comentarii aferente celor "avizati" pe site-uri gen cinspetuning ...gen ce cotet,tot 1.5dCi???? and so on...

Si eu la prima vedere am avut aceeasi senzatie ca arata mai bine ca Polo,acum sa vedem cand ni s-o obisnui ochiul cu ea.Orium e mai mare ca Polo.

PS : Poti face cu usurinta comparatie acum intre ale noastre Dacii si Citroen C-Elysee la interior,sa vezi ca si eu au coborat calitatea si echiparile etc.Altfel nu poate iesi o masina ieftina.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
wolf
Mesaje:956
Membru din:Dum Iul 31, 2011 4:05 pm
Numar Inmatriculare:DJ 10 WLF
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de wolf » Lun Sep 17, 2012 10:07 pm

Mai au muuuuuult de lucru pana sa scape de aspectul de "butoi","dulap" pe roti...Nu vor cu dat drequ sa le faca mai suple,mai atragatoare,parca ar fi facute in Rusia.
Cati si-ar da robotul pe actualele modele prezentate mai sus? :-k
WOLF
viewtopic.php?f=19&t=7704&st=0&sk=t&sd=a&hilit=wolf" onclick="window.open(this.href);return false;

OPUSworkshop
viewtopic.php?f=95&t=6022&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.facebook.com/OPUSWorkshop" onclick="window.open(this.href);return false;


ImagineImagine

Avatar utilizator
buzuramd
Mesaje:226
Membru din:Vin Dec 09, 2011 9:12 am
Marca si model masina:1.6i
Numar Inmatriculare:CJ 14 AEC
Localitate:Cluj - Napoca

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de buzuramd » Mar Sep 18, 2012 12:07 am

arata bine noile modele DACIA. Design-ul se poate face mai atragator, nu aia e problema, dar atunci trebuie schimbata toata tehnologia si implicit sunt costuri mari, masina este mai scumpa si nu mai poate concura cu modelele de la clasa ei. iar diferenta dintre robotel si dacia normal ca este mare dar in acest caz comparam "garsoniera" cu "casa la curte". incet incet se vor putea face si comparatii intre dacia si citroen in anumite clase. C4 nou de la 20. 000 iepuroi dacia in jur de 10 000. cam asta e diferenta.

=D> DACIA.
Ascut ovaz. Numai in timpul liber.

1.6 16v 80 kW

Avatar utilizator
catalin.stanescu
Mesaje:99
Membru din:Dum Feb 26, 2012 7:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1,6 HDI
Numar Inmatriculare:AG-89-SBI
Localitate:Pitesti

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de catalin.stanescu » Mar Sep 18, 2012 9:33 pm

Salutare, vreau sa spun doar ca .. TOT DACIA LOGAN .. ramane. Am avut logan pana anul acesta in ianuarie cand sa urcat pe el un alt logan de POLITIE si la facut dauna totala (mentionez ca masina mea erea parcata regulamentar mult in afara strazi) si dupa evenimentul neplacut am stat mult pe ganduri ce masine sa-mi cumpar sandero sau logan dar acum ca sunt posesor de C4 pot spune ca sunt diferente nu mari ci enorme chiar si intre C4 2005 si logan 2012 full cu motor de 85 cp avandu-l ca masina de servici circa 6 luni dar degeaba erea 2012 ca sunt marii diferente. Pot face pariu ca si au scos acuma sunt poate frumusele dar cred ca la stabilitate vor fi tot plaf lafekl ca si majoritatea RENAULT-urilor .
Daca esti bun la ceva...n-o face gratis.
Imagine Imagine Imagine Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Aiurica » Mar Sep 18, 2012 9:47 pm

iti raspund intr-un singur fel!

logan 4300 tva inclus
C4 1000+TVA

trage tu singur concluza....... :mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de ingfrancisc » Mar Sep 18, 2012 11:20 pm

Aiurica scrie:iti raspund intr-un singur fel!

logan 4300 tva inclus
C4 1000+TVA

trage tu singur concluza....... :mrgreen:
pai ai tras'o tu ... ce ti-ai luat dupa ce ai vandut C4 (albu)? ::P parca nu seamana cu logan

Nici una din daciile din pozele alea nu costa 4300 ... adica fa un exercitiu de imaginatie si scoate jentile si ornamentele de pe ele si o sa vezi cum arata la 4300 euro.
Cel mai ieftin Logan pe dacia.ro (http://www.dacia.ro/modele-si-preturi/l ... ?model=107" onclick="window.open(this.href);return false;) costa 6500 euro si e cheala!!! adica cheala :D nici macar in fata nu are geamuri electrice. Si pretul asta e pentru o paraitura de 1.2 aspirat. Cu motor de 1.6 cu doar 85 CP te costa 8100 euro cheala!!! (si nu sunt sigur ca e clima inclusa)
Daca ar fi cat de cat in rand cu lumea, adica catre 5 stele NCAP as mai zice, dar 8100 euro pe o gramada de fiare?
Adica mie nu mi se pare deloc lowcost.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Aiurica » Mar Sep 18, 2012 11:24 pm

hai sa refolmulez sa nu fiu inteles gresit!
prbl ca nu mi-as lua niciodata Logan....nu asta e discutia....
Era doar o explicatie a faptului ca in c4 el se simtea evident mai bine.
Prin diferenta de pret.


ps....stiu totusi ca erau niste oferte pe la tv, in care erau niste loganuri la 4300 tva inclus( prbl cu niste tichete rabla).Chiar si asa...pt ce ofera o e masina ieftina.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Cosma Adrian » Mie Sep 19, 2012 10:46 am

Totusi e un mare plus fata de modelele anterioare.
Ingfrancisc, si pe un C4 echipat cum trebuie tot dai mai mult cu cel putin 5000 eu fata de un Logan echipat cum trebuie, la fel cum dai si pe altele.
Daca ti-ar zice simply the lex cate Logan-uri, Sandero-uri si Mcv-uri a exportat DACIA pana acum in Germania, Austria etc nu cred ca le-ai mai zice gramada de fiare.
Eu am facut un drum de Bucuresti-Zalau cu un 1,5 dci in 6 ore si mi-a placut.
Oricum, cel putin pana acum, modelele scoase de Dacia nu se axau pe segmentul nostru de varsta.
Si oricum multi suntem subiectivi doar cand auzim DACIA. Daca se numeau altfel erau mult mai reusite :hi ...cu siguranta.
Ultima oară modificat Mie Sep 19, 2012 10:54 am de către Cosma Adrian, modificat de 3 ori în total.
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de stevey » Mie Sep 19, 2012 10:51 am

Logan nu e masina e un mijloc de transport.De la o masina te astepti sa ai un anume comfort, o anumita siguranta, ceva performanta stabilitate.Hai sa nu mai aducem in comparatie cu c4 ca e penibil.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noutati Auto”