Noile modele Dacia

Ultimile aparitii auto
Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:
Re: Noile modele Dacia

Mesaj de catalin4u24 » Joi Sep 27, 2012 1:28 pm

Arata bine Stepway asta.

Imagine

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de simply the lex » Joi Sep 27, 2012 1:49 pm

Varianta reala n-arata chiar asa,mai are mici detalii in plus.Ma refer la cea care nu se va livra in RO.

Ce se va livra la noi,evident ca va fi mai naspa :mrgreen:
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de alex82 » Joi Sep 27, 2012 2:10 pm

Io am o mare nedumerire... sunt constinet ca s-a exportat la greu Logan`ul , lumea zice ca mult in Germania , dar sa ma bata D-zeu daca io am vazut la aia 10-20 de masini pe drumuri , si asta in cativa ani de zile ... :roll:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Tomita » Joi Sep 27, 2012 2:54 pm

arata bine si la pret de 13k euro, sau cat?!

cataline. vad ca ai oribit de tot cu banii. eu nu ma refer la mine, pt ca nu vorbesc din perspectiva interesului meu de cumparare.
dar dupa o gramada de ani si cu vanzari PESTE asteptari si exportat pe unde draq s-a putut masina asta (si nu vorbesc de loganurile construite in alte fabrici pe alte continente sub diverse sigle ale grupului [ nissan, renault, lada, mahindra...]) este de-a dreptul tupeu maxim pretul pretins in cel putin ultimul an de zile.

si inca un mare aspect pe care il ignora multi, ori din prostie, superficializate, sau pur si simplu pupincurism cras. programul rabla care teoretic reprezinta o reducere de 11400lei de fapt este la o valoare suficient mai mica. Cine are 3 masini vechi care se incadreaza in conditiile acelui program???
Marea majoritate nu are nici una, si mai sunt minoritarii cu una bucata rabla, si probabil numaratii pe deget cu 2 si inexistentii cu 3 buc.

Deci un dosar complet de rabla se vinde pe la bisnitari cu peste 2000lei/buc, si eventual la showroomuri sa primesti pret intre 1500 si 2000. Daca vrei tu sa alergi de nebun, gasesti masini de vanzare si mai jos, dar apoi alergi tu sa faci dosarul. Si marea surpiza este ca deja multe rematuri sunt sub influenta filierelor mafiote si pretind lipsa de tichete daca nu arunci spagi de 200-300 euro (cine e interesat si nu doar ma va jigni poate sa bata internetul in lung si lat si sa vada cazurile concrete si din presa)

deci din suma teoretica, de fapt cel care va rascumpara tichetele de remat va beneficia in realitate de jumatate din suma aia [cu marja de eroare de la caz la caz mai sus sau mai jos].

adica loganul ala de 4000 de euro e vandut de dacia cu vreo 6700euro. la aproape o decada de viata? si un facelift care nu a facut nimic concret ci doar schimbari estetice infime.
unde draq e economia de piata, unde vanzatorul scade pretul odata ce si costurile ii scad dramatic (odata ce amortizarea investitiei initiale care era un procent semnificativ din costurile de productie dispare nu mai ramai decat cu costurile directe de productie (care la multe repere sunt cu destule zecimale sub un euro-pt ca vorbim de productie de fooooooarte multe bucati) si cele indirecte, infime acum)

pai astia anuntau loganul de 5000 euro la momentul lansarii cand nu se stia absolut nimic de succes si totusi isi rezervau o marja suficienta pt profit.
au dat-o la intors ca e fara tva si de fapt reprezinta o carcasa. care nu se va vinde. oricum fata sa varianta urmatoare ca de asemenea nu avea nimic, ma gandesc oare nu avea volan sau geamuri sau usi renumitul logan de 5k euro.

deci nici macar acum NU vor sa vanda un logan DOTAT la 5k euro, si pastrand bunul simt comercial fata de clientela?!

NU mai pun in calcul faptul ca "uriasele" investititii initiale au fost recuperate foarte scurt prin casarea vechii fabrici dacia. plus muuuulte avantaje fiscale acordate de un stat roman mafiot.

sa continui?!
pt cei care nu ati trait in pitesti si eventual sa fi avut rude la fabrica habar nu aveti ca a venit hyundai inainte ca renault sa cumpere dacia cu vreo 2 ani cu intentia clara de a cumpara ei fabrica dacia. si stiti ce li s-a zis de la nivel urias. SPAGA. in plm. aia au zis ca nu stiu ce e asta si nu dau asa ceva. si si-au luat talpasita....ar fi fost dacia si toti angajatii romani de 1000 de ori MULT mai smecheri acum daca tara asta de cacat era condusa cu interes de dezvoltare si nu de jaf national. Nu mai aveau de-a face cu muistii de frantuzi veniti aici sa o arda pe salarii de mii de euro cu experienta zero, dar ingineri capabili fututi doar cu sutele de euro.

si mai si aveti habarnismul necesar sa ridicati stindard unor nemernici ordinari, precum renault.

de jantele care rastoarna loganul, care s-au schimbat gratuit oriunde numai in romania nu?! desi e defect de fabricatie acceptat?
da mah, felicitati ca ai ajuns in anglia cataline si uiti de unde ai plecat, si nu te intereseaza.

eu nu vorbesc din pdv al meu personal ci pur si simplu de nemernicia unor concerne globale, care treptat acumuleaza si mai multa putere si isi bat joc din ce in ce mai mult de consumatori, care sunt indobitociti pe timp ce trece de ignoranta proprie si de dezinteresul de a-si deschide ochii.

felicitari. cumparati produse supraevaluate.

ca e mai ieftin decat alte produse nu valoare nimic. e vorba de pretul corect pt calitatea unui produs individual. dar hei, nu oricine stie chestii din astea pt ca poate nu ati avut de-a face. eu am lucrat in trecut in achizitii direct ca buyer si am experienta necesara sa consider ca produsele dacia sunt scumpe pt calitatea lor. si nu compar cu pere, ci intrinsec.

PS: dacia ca brand nu are concurent european. si de aia e dificil pt multi sa compare realist produsele lor si baga tot felul de alte nebunii la standard.

imi pui kia sportage vs duster, sau hyundai, sau fiat. draq, alea sunt peste dacia cu mult mai mult decat diferenta de pret. deci ele au un raport calitate pret MAI BUN ca dacia.

kia ceed (prima generatie) care se vindea cu 11k euro cu motor de 1.4 si 110cp avea pret cat un logan si el cu ceva dotari si calitate sub kia si un motor de generatie mai veche si mai ineficient.
sa nu vorbesc de citroen c4 facelift care se vindea in 2008 cu hdi110 in echipare ca a mea la 11-12k euro. masina noua cu doar 4 ani sub centura.

bleah. imi pare rau ca e o cortina prea mare pe ochii majoritatii clientilor care inghit rahatii celor de la marketing de la marile concerne fara sa mestece si sa puna neuronu putin la munca.

hai drumuri safe
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de simply the lex » Joi Sep 27, 2012 6:48 pm

alex82 scrie:Io am o mare nedumerire... sunt constinet ca s-a exportat la greu Logan`ul , lumea zice ca mult in Germania , dar sa ma bata D-zeu daca io am vazut la aia 10-20 de masini pe drumuri , si asta in cativa ani de zile ... :roll:

N-au voie cu ele in oras ca sunt urate. :ok
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de mituc » Joi Sep 27, 2012 9:11 pm

alex82 scrie:Io am o mare nedumerire... sunt constinet ca s-a exportat la greu Logan`ul , lumea zice ca mult in Germania , dar sa ma bata D-zeu daca io am vazut la aia 10-20 de masini pe drumuri , si asta in cativa ani de zile ... :roll:
In austria e plin mai ales de mcv-uri. Mai ales in satele de munte pe unde cara aia la greu chestii catre casa, sau pensiuni mici.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Gabi Nedelcu
Mesaje:251
Membru din:Mie Sep 30, 2009 1:09 pm
Numar Inmatriculare:TL 25 NGI
Localitate:Pitesti / Tulcea
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Gabi Nedelcu » Vin Sep 28, 2012 6:41 am

Tomita, tu confirmi inca odata, ca, ce e de le noi e de kkt si tre' sa moara,....parerea mea....Ne--am invatat sa pretuim numai ce este din afara si de aia a ajuns si tara asta in situatia asta, ca importam aproape tot.
Da, poate Stepway are pretul un pic ridicat de cat l-as considera eu, dar cu noua generatie, eu cred ca Dacia va intra intr-o noua era.
De succesul Logan pana si francezii au ramas muti, nici intr-o mie de ani nu se asteptau la asa ceva.
La inceputul anilor '90, tot auzeam o vorba, " atunci cand Dacia o sa se vanda in Germania si Franta, atunci o sa fie masina".
Citroen C4 Coupe 2006 1.6 HDI White Edition

Scrie răspuns

Înapoi la “Noutati Auto”