Comunitate internationala C4

Anunturi administrative

Ce simbol national ati dori sa apara pe forumul international?

1. Poarta sarutului
3
8%
2. Coloana infinitului
15
41%
3. Casa Poporului
4
11%
4. "Dracula"
5
14%
5. Columna lui Traian
0
Niciun vot
6. Simbolul Dacilor - Capul de lup
10
27%
 
Voturi totale: 37

Avatar utilizator
SAMmy
My C4 Rocks!
Mesaje:731
Membru din:Mar Feb 13, 2007 9:56 am
Marca si model masina:Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR
Numar Inmatriculare:VN 29 SAM
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de SAMmy » Vin Iun 22, 2007 7:43 pm

Eu nu contest ceea ce spui tu Tracer dar avem aici ocazia de a culturaliza oamenii,
de a-i educa cu privire la identitatea noastra nationala si de a schimba perceptia generala,
deformata de lipsa noastra de activitate si proactivitate si de imbecilitatea unor occidentali... gata, ca ma enervez!

Daca tu crezi ca e OK ca langa Colloseum, langa La Tour Eiffel si alte entitati ce fac parte
nu doar din patrimoniul national al tarilor respective, ci pot fi privite chiar ca simboluri ale culturii si civilizatiei umane,
sa alaturi, ca simbol al tarii tale, o fata haioasa - a lui Dracula - inventie anglo-saxona de prost gust...
inseamna ca nu am cu cine discuta... Este ca si cum eu as incerca sa-ti spun ca Hora Stacato
a lui Grigoras Dinicu a fost considerata o buna perioada de vreme cea mai frumoasa melodie din lume,
cu vanzari record pe tot mapamondul, iar tu mi-ai spune ca si OZONE cu Dragostea din Tei au avut un succes similar...
Da, ambele melodii s-au ascultat din Japonia, pana pe batranul continent, dar una reprezinta apogeul intersectarii
culturii populare romanesti cu ceea ce criticii vremii numeau muzica culta, iar cealalta este o imbecilitate bolnavicioasa
popularizata prin campanii de marketing ad-hoc, inclusiv cateva filmulete haioase lansate pe Internet...

Este ca si cum italienii si-ar fi pus in loc de Collosseum o pizza... pentru ca daca stai sa te gandesti pizza
e mult mai cunoscuta la nivel mondial decat Collosseum-ul etc...

Pe mine nu ma intereseaza ce se va alege de fapt, dar ma deranjeaza faptul ca observ asemenea pareri
profund dubioase la niste oameni care au pretentia ca depasesc conditia de mediocritate, atat de abundenta pe plaiurile mioritice...

Dracula nu exista, nu e romanesc, nu e autentic, nu e cool... Dracula este pe atat de romanesc pe cat este de american...
Cand spui vampir, primele chestii care-ti vin in cap au legatura cu periplul de filme americane ce dezbat subiectul...
'Interviu cu un vampir', seria 'Blade', 'Underworld', 'Scooby-Doo', un flick penibil cu Leslie Nielsen etc...
Personaje obscure si dubioase, uneori salasluind intr-o Transilvanie care nu are legatura cu Ardealul, ci o Transilvanie
reinventata de imaginatia fara perspectiva a unui lung sir de autori mediocri de origine non-romana...

Din acest moment, eu nu voi mai posta in acest topic, dar sunt profund dezamagit de faptul ca
desi elita noastra culturala se zbate demagogic pentru debarasarea acestei natii de rezonantele
fastidioase ale numelor-simbol Dracula si Ceausescu, in incercarea de a le inlocui ca prin minune cu nume de reala rezonanta,
adevarate simboluri - Enescu, Grigorescu, Dinicu, Vlaicu, Coanda, Palade, Brancusi etc noi... viitoarea elita...
elita despre care, vor vorbi - daca au despre ce; "copii nostri si copii copiilor nostri" ne straduim sa ramanem in acest
maglavais - supa primordiala (a se citi primitiva) a propriei noastre mediocritati...
Citroën C6 Exclusive 2.7 V6 HDi Gris Fer Claudia Alezane nicknamed Jax
Citroën C4 Coupé VTR 1.6i 16V Noir Obsidian nicknamed Tux

Avatar utilizator
Ovidiu
El_Rey
Mesaje:542
Membru din:Joi Mar 01, 2007 1:58 pm
Marca si model masina:AUDI A6 2013 2.0TDI
VW POLO 2007 1.4i
Numar Inmatriculare:BXX5EBI
Localitate:BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Ovidiu » Vin Iun 22, 2007 9:23 pm

Amin Sammy! Sunt total de acord cu tine!
Cum am spus si la inceputul topicului , nu prea merge Dracula ca si simbol al Romaniei! Mai bine punem o fata frumoasa , mai repede ar fi simbolul Romaniei decat Dracula! :lol: Glumeam ca sa mai calmez spiritele! Cred ca am avea de ales intre
Ateneul Roman
Coloana Infinitului
Casa Poporului
mai veniti cu idei...
sau ma gandeam conturul tarii si in mijloc cu unul din aceste simboluri
:?:
AUDI A6 2.0TDI 177cp
VW Polo tossa blue 1.4 85cp
Kia Pro Cee'd negru 1.4 109cp

Imagine

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Vin Iun 22, 2007 9:31 pm

Oameni buni, nu conteaza ce credeti voi ca s-ar potrivi ca emblema..

E vorba de ce stiu mai bine strainii cand aud de Romania... Va zic eu, ca am contacte dese cu ei...

Ca si simbol al nostru asta e.. Dracula.. Va place, nu va place, asta e! Voua nu place, treaba voastra.. Dar cum americanii fac bani din vanzarea de bilete pentru a vizita 'Ground Zero', alias 11 Sept, nu vad de ce atata suparare cu Dracula..

Coloana Infinitului e pentru straini inexistenta... Si nu iti spun ca daca intrebi 100 de persoane din Romania sub 18 ani de ea, 90 habar nu au... Dar de Dracula asta stie toata lumea...

Deci e vorba de ce cunoaste lumea Romania si din cauza cui.. Lasand la o parte muncitorii, tiganii si femeile noastre, Casa Poporului e un fel de mare fasss...

Fara suparare, dar daca din cultura si simboluri agreate nu ies bani, ma deranjeaza.. Vorba unui coleg: mutumirile sefilor si plecaciunile lor nu dau de mancare neveste-mii :(..

Deci, puneti ce vreti, eu v-am dat o idee!
Ultima oară modificat Vin Iun 22, 2007 9:38 pm de către Adrian, modificat 1 dată în total.

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Vin Iun 22, 2007 9:36 pm

SAMmy scrie: adevarate simboluri - Enescu, Grigorescu, Dinicu, Vlaicu, Coanda, Palade, Brancusi etc
de exemplu, cu toate ca am o cultura destul de mare si am un coeficient masurat peste medie, HABAR nu am ce au facut Dinicu Golescu si Palade ...

De Dinicu Golescu, stiu ca e o strada pe la Gara si Palade se numea profa mea de religie din scoala primara.. :cry:
Enescu - vioara
Grigorescu - picturi
Vlaicu - avion
Coanda - idem

Primele cuvinte care mi-au venit in minte! :roll:

Avatar utilizator
shomoyoque
Mesaje:912
Membru din:Vin Feb 16, 2007 9:04 am
Localitate:Bucuresti/Constanta
Contact:

Mesaj de shomoyoque » Vin Iun 22, 2007 9:53 pm

Ok! Haideti sa ne concentram asupra subiectului si sa lasam anumite lucruri deoparte.... S-a ajuns un picut cam departe.... :D
Citroen C4 Coupe VTR 1.4 90 cp

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de HaPPy » Sâm Iun 23, 2007 11:10 am

daca e asa important si complicat sa alegem un simbol, eu propun asa:
propuneri + motivatii (scurte, 2-3 vorbe de ce si cum) sau doar propuneri.
sunt sigura ca unele dintre ele vor vorbi de la sine....
apoi, poll! si votam si gata.
shomo, ce zici?
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

Avatar utilizator
tipitip
Admin
Mesaje:429
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:27 pm
Localitate:Bucureşti
Contact:

Mesaj de tipitip » Sâm Iun 23, 2007 8:29 pm

Siiiigur...coloana, palatul parlamentului, vampirul şi alte chestii legate de supt! Să fie un simbol al românilor în conştiinţa spaniolilor! De exemplu...căpşuna :lol: !
Kia Cerato 1.6 crdi roşu B 19 PFR
Imagine

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Mesaj de onacus » Sâm Iun 23, 2007 10:42 pm

Asta cu .... suptul... este tare subtila :lol: :lol: :lol:
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Adrian » Sâm Iun 23, 2007 10:52 pm

Pana la urma, vin eu sa pozez? :oops:

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Mesaj de Tomita » Dum Iun 24, 2007 12:17 pm

ce vorbesc eu si ce intelege SAMmy
eu nu am zis, hai sa punem una sau alta, dar precizam diversele aspecte.eu am zis ce vreu mai de la primul post parca (casa poporului) ca e anaibii de mare, si ii eclipseaza pe toti (dupa cum a adaugat cineva aici)
si coloana infinitului e buna dar trebuie pusa in evidenta bine, altfel ar fi prea subtire sa se mai vada. un vampir e cunoscut dar nu se potriveste ptca sunt NUMAI landmark-uri acolo.
daca se face poll sustin casa poporului
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
shomoyoque
Mesaje:912
Membru din:Vin Feb 16, 2007 9:04 am
Localitate:Bucuresti/Constanta
Contact:

Mesaj de shomoyoque » Dum Iun 24, 2007 4:16 pm

OK! Haideti si cu alte propuneri pana marti...eventual urmarind schema propusa de PIAR mai sus...Marti facem poll pe care il tinem deschis pana Duminica....atunci cand sper sa se fi rezolvat si aspectul acesta.
:D
Citroen C4 Coupe VTR 1.4 90 cp

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de HaPPy » Dum Iun 24, 2007 5:49 pm

pentru cine n-a accesat inca pagina cu pricina, si ca sa va fie mai usor in alegerea propunerii voaste:
http://www.iacc4f.org/

studiind in detaliu ce si cum, concluzia este una singura: cel mai bine se vad simbolurile inalte sau cele bine definite ca forma.

sunt o gramada de biserici, despre care n-as putea insa sa spun cum se numesc si carei tari apartin.

deci in alegerea pe care o s-o facem, trebuie sa primeze ce o sa se inteleaga din forma imaginii respective, intrucat aceasta nu numai ca nu va fi color, dar nu va fi nici macar alb negru, ci complet neagra.....

deci ce vad eu ca posibile variante:
(unele dintre ele au mai fost propuse deja)

poarta sarutului (e un pic cu dus intors ca se poate confunda cu arcul de triumf, pe care-l poseda si poporul prieten francez intr-o varianta usor mai reusita decat a noastra)
coloana infinitului
castelul de la BRAN / PELES
babele
sfinxul
ceasul integrarii
de la universitate :lol: (trebuie facuta o incercare cu silueta lui in negru sa vedem ce si cum)
....................
ma mai gandesc....

Lista e deschisa pana marti, asa cum a scris si Shomo!!!
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

Avatar utilizator
tipitip
Admin
Mesaje:429
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:27 pm
Localitate:Bucureşti
Contact:

Mesaj de tipitip » Dum Iun 24, 2007 11:27 pm

...şuviţa lui Băsescu...

Incredibil ce multe lucruri ne reprezintă :( !
Kia Cerato 1.6 crdi roşu B 19 PFR
Imagine

Avatar utilizator
[DeaMoN]
Mesaje:481
Membru din:Lun Iun 04, 2007 10:27 pm
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de [DeaMoN] » Lun Iun 25, 2007 8:50 am

Fratilor, casa poporului este cea de-a treia parca cladire ca dimensiuni din lume...am putea sa o punem pe aia :?
C4 Coupe VTR 1.6i 16V Rosu Lucifer cu Ornamente praguri, Monograme VTR, Capace de jante stil VTS si kit bord metalizat :D

B-50-HZP

Avatar utilizator
cosminnuss
SeXy si Foarte Bun
Mesaje:1301
Membru din:Vin Mar 02, 2007 12:32 pm
Numar Inmatriculare:B-15-DFK
Localitate:Bucuresti - Panduri
Contact:

Mesaj de cosminnuss » Lun Iun 25, 2007 10:57 am

este a doua cladire ca suprafata dupa pentagon... din cate stiu eu
merchandising, externalizare vanzari, sampling, hostess, backoffice
Ford Mondeo mk4, 2009, 2.0tdci, TitaniumX, neagra ca noaptea

Scrie răspuns

Înapoi la “Avizier”