Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Evenimente Tuning&Sound. Competitii,Saloane etc
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de Mihay » Joi Iun 25, 2009 2:47 pm

Adevărul despre motivele pentru care Campionatul FIA GT nu mai vine la Bucureşti


Astăzi, 25 iunie 2009, a avut loc conferinţa susţinută de Bucharest Ring, organizatorul ultimelor două etape ale campionatului de FIA GT la Bucureşti. Noi, cei de la 4Tuning am ţinut neapărat să ne ducem pentru a afla punctul de vedere al Bucharest Ring privind motivele rezilierii convenţiei încheiate de aceştia cu Primăria Capitalei pentru organizarea evenimentului.

Am pus apoi cap la cap declaraţiile tuturor părţilor implicate şi am ajuns la următoarea constatare. Deşi Bucharest Ring deţine drepturile legale pentru organizarea Bucharest City Challenge şi a încheiat o convenţie cu Primăria Bucureşti pentru aducerea acestui eveniment în capitala României până în 2015, etapa FIA GT de anul acesta nu se va mai ţine în România, ci în Ungaria, la Hungaroring. Am încercat în cele de mai jos o analiză a motivelor pentru care primarul Sorin Oprescu nu a mai acordat dreptul Bucharest Ring de a mai organiza şi anul acesta etapa a cincea, şi nu numai.

În primul rând, trebuie foarte clar spus faptul că etapa a cincea a Campionatului FIA GT (Bucharest City Challenge 2009) nu se va mai ţine la Bucureşti anul acesta în perioada programată (7-9 august), fapt confirmat astăzi de preşedintele executiv al Bucharest Ring, Hartmut Beyer. În schimb, cursa se va organiza pe circuitul Hungaroring de lângă Budapesta.

În al doilea rând, organizatorii au explicat cum în 2006 au semnat un contract (în interpretarea lor), o convenţie (în viziunea primăriei) cu instituţia primăriei Capitalei, act ştampilat şi semnat de cinci persoane din instituţie, prin care Bucharest Ring avea dreptul de a organiza în Bucureşti, până în 2015, Bucharest City Challenge, contând pentru Campionatul FIA GT.

În al treilea rând, a fost înmânată jurnaliştilor prezenţi Rezoluţia Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti în care se recunoaşte legal că Bucharest Ring este singurul care deţine drepturile de organizare a evenimentului în baza proiectului şi a desenelor industriale care înfăţişează circuitul şi care au fost depuse în mai 2005 la Primărie.

Pentru aceleaşi drepturi de organizare s-a luptat în instanţă şi un anumit domn Şerban Nicolae, care a pretins că este autorul proiectului circuitului automobilistic cunoscut sub denumirea de “Circuit Auto Moto Sport Urban”. Acesta a depus la O.S.I.M. o cerere de înregistrare ca marcă unică a “Circuitului Auto Moto Sport Urban” şi a dat în judecată Bucharest Ring pe motivul ca i-ar fi furat invenţia.

Împotriva acestei cereri adresată O.S.I.M. şi, care argumenta la acea vreme Bucharest Ring, se bazează pe acte şi declaraţii false, aceştia din urmă au dat în judecată pe numitul Şerban Nicolae câştigând în instanţă dreptul de organizator unic.

Conform Parchetului, în 2004 domnul Şerban Nicolae i-a prezentat CEO-ului Bucharest Ring, Hartmut Beyer, ideea organizării unui circuit automobilistic în jurul Palatului Parlamentului din Bucureşti, hotărând să realizeze împreună acest proiect. Împreună cu o firmă de arhitectură, Beyer a realizat şi desenat acest proiect care a fost depus în luna mai la Primăria Bucureşti.

Ulterior, acelaşi domn Beyer, datorită unor neînţelegeri cu Şerbu Nicolae a renunţat la asocierea cu acesta şi a realizat singur proiectul. Supărat de această mişcare, “în august 2008, domnul Şerbu a depus la O.S.I.M. copii ale planşelor realizate de firma de arhitectură dânduse drept autor al acestora”, se arată în motivaţia deciziei parchetului.

Aşa că Parchetul a început urmărirea penală împotriva lui şerbu Nicolae iar Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti a înaintat Parchetului propunerea de neîncepere a urmăririi penale faţă de Beyer Helmut.

Primarul General Sorin Oprescu îşi argumentează refuzul de a mai organiza şi în 2009 o nouă etapă de FIA GT astfel: "În orice situaţie înţeleg să respect legea şi rigorile ei. Nimeni nu poate folosi domeniul public, după bunul plac. Îi aştept şi pe dumnealor (Bucharest Ring SRL), ca pe orice altă companie interesata, să depună oferte pentru organizarea unui circuit automobilistic în parteneriat cu Primăria Municipiului Bucureşti".

Răspunsul organizatorului, formulat de avocatul firmei, a ajuns la Primarie pe 16 iunie. Acesta respinge invitaţia Primarului General de a negocia un nou contract pentru organizarea circuitului FIA GT pe motiv că, la acest moment, ar exista deja un contract în vigoare, între Municipalitate şi organizatorul competiţiei. Contractul la care face referire avocatul firmei Bucharest Ring SRL este de fapt o convenţie, care a fost semnată de persoane neîmputernicite de Consiliul General al Municipiului Bucureşti şi nu poartă semnătura primarului general, explică Primăria Capitalei într-un comunicat de presă.

Şi nu în ultimul rând rămâne totuşi o întrebare: dacă Bucharest Ring deţine drepturile legale pentru organizarea Bucharest City Challenge şi a încheiat şi o convenţie cu Primăria Bucureşti pentru aducerea acestui eveniment în capitala României până în 2015, atunci de ce aceştia nu dau în judecată Primăria pentru drepturile câştigate şi vor să ajungă la “o soluţie de compromis”, sperând ca anul viitor să poată ţine evenimentul în Bucureşti?

Oricum, opinia generală este că Primăria Bucureşti şi oraşul în general câştiga din expunerea media şi din turismul de weekend mai mult decât pierdea prin blocajele în trafic create. Şi încă ceva: un bun câştigat de Primărie (punerea Bucureştiului pe harta lumii) nu se aruncă aşa uşor pe apa sâmbetei.

Şi încă ceva, aşa cum poate intuiţi, cel mai probabil Cupa Dacia Logan nu se va mai desfăşura, dată fiind mutarea evenimentului în Ungaria, este de părere preşedintele executiv al Bucharest Ring, Hartmut Beyer.

sursa : http://www.4tuning.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de Aiurica » Joi Iun 25, 2009 2:52 pm

intr-un cuvant.....pacat....
cei care sufera suntem noi, impatimitii curselor auto.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de Mihay » Joi Iun 25, 2009 3:15 pm

da sa-l bag undeva pe Oparescu asta...daca nu i`au dat si lui parandaratul ce-o fi zis...mars la unguri bah..idioti, tara de handicapati. 1 cursa adevarat aveam si noi

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de Aiurica » Joi Iun 25, 2009 3:17 pm

da Mihai...dar daca tu gestionai asa ceva si vedeai ca un cont s-a ingrosat iar Primaria, doar a punctat pe harta mondiala a turismului( cica) e posibil sa zici si tu la fel.....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de Mihay » Joi Iun 25, 2009 3:19 pm

ai dreaq ma fix acum cand aveam si noi ceva misto s-au gandit ei la binele primariei ai dreaq patrioti. nu mai stiu de unde sa fure de au ajuns sa se complaca si ptr 50 000 euro si acum ii doare de primarie...

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de silvius » Joi Iun 25, 2009 6:20 pm

anul trecut, dupa cursa am vb cu Beyer care mi-a spus ca 98% nu se va mai tine la Bucuresti. Anul asta cand am vorbit pentru un spatiu publicitar mi-a spus stop, 99,99% nu se mai tine si ca vorbim pentru ca apoi sa se sparga buba complet.
Oprescu? Desigur un primar excelent ce a stiu sa gestioneze evenimentul, ce a stiut sa investeasca banii castigati si a facut din Bucuresti un al doilea Monte Carlo, in fapt un mare circuit de gropi, de drumuri deviate, de autostrazi fantasmagorice. Discut despre un om pe care il respectam enorm pe vremea cand era directorul SUB. Indiferent de coloratura politica, el este primarul unei capitate ce se doreste a fi europeana si metropola pe deasupra.
Romania a aratat insa din nou faptul ca la astfel de evenimente nu poate aparea pe harta.
Si atunci de ce sa ma mai mir ca ieri cand am fost undeva in zona Sarata Monteoru printr-un sat unde am oprit pustii nu mai stiau cum sa fotografieze masina cu telefonul si sa nu ma deranjeze pe mine.

Totusi trebuie sa recunoastem ca macar acum capitala este pregatita pentru WRC
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de Mihay » Joi Iun 25, 2009 6:32 pm

bey vezi ce zici de SArata Monteoru :mrgreen:

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de chainsaw » Joi Iun 25, 2009 6:36 pm

da' ce vina are oprescu ca helmut ala si cu romanasu' nostru inventator si trasator de circuite de renume mondial s-au certat ca chiorii, evident pe cascaval?
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de Mihay » Joi Iun 25, 2009 6:58 pm

pai s-a terminat ma cearta aia...

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de silvius » Joi Iun 25, 2009 8:22 pm

Mihay scrie:bey vezi ce zici de SArata Monteoru :mrgreen:
? :shock:
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de Mihay » Joi Iun 25, 2009 8:29 pm

gluma ma Razi :mrgreen: sunt din buzau eu daca ai uitat

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de silvius » Joi Iun 25, 2009 8:49 pm

pai suntem cat de cat vecini se pare inca putin :ok
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de DMX » Joi Iun 25, 2009 9:01 pm

Mai bine , se bloca tot orasul !!! :hi

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de florinc4 » Vin Iun 26, 2009 7:01 am

o alta sansa pierduta...de a mai castiga niste turisti si sa ne facem si noi niste reclama cu bucurestiul :( ...traficul blocat galagie...eu unu zic ca pentru 3 zile se merita al naibii de mult...daca stam sa ne , gandim la noi e traficul blocat in fecare zi...plus ca sunt sigur ca si bucurestenii ar fi acceptat aceasta cursa in detrimentul ambuteiajelor...mare pacat :(
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Fia Gt Bucuresti 2009- Adevarul despre anularea cursei

Mesaj de eduardo_didi » Vin Iun 26, 2009 7:44 am

asta cu traficu blocat eu nu o halesc nici anu trecut nu au fost probleme mari si oricum multa lume e in concediu in perioada aia, da cand au inchis bdul. cu fantanile in iarna sa faca targu ala cu acarete de iarna nu au mai fost comentarii.
evident ca avand un contract semnat nu au mai dat si aia "atentii" la noii veniti cu foamea in gat la conducerea capitalei si rezultatul se vede
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Evenimente Auto”