Urban Driving Skills - Editia aIIa 2010

Evenimente Tuning&Sound. Competitii,Saloane etc
Scrie răspuns
frteamro
Mesaje:1
Membru din:Mie Oct 20, 2010 11:05 pm
Numar Inmatriculare:Vl-987-O
Urban Driving Skills - Editia aIIa 2010

Mesaj de frteamro » Mie Oct 20, 2010 11:08 pm

Pentru amatorii locali, FRT organizeaza frecvent evenimente sportive automobilistice ce constau in probe de indemanare, demonstratii de drift si expozitii de tuning auto, dintre care amintim Urban Driving Skils 2009 si FRT Cup 2010 (1+2).

In perioada 6 - 7 noiembrie 2010, impreuna cu Era Shopping Park organizeaza a doua editie a Urban Driving Skils, un eveniment cu caracter sportiv ce va consta in probe de indemanare pentru amatori, demonstratii de drift din partea profesionistilor din campionatul national si a celor debutanti locali, expozitie de masini modificate si restilizate.

Programul evenimentului include in prima zi o expozitie de masini modificate si restilizate, iar in a doua zi demonstratii de drift paralel din partea unor piloti din Campionatul National... de Drift si curse de indemanare pentru pasionatii din public:

06 Noiembrie - Expozitie de masini modificate si restilizate
In parcarea Era Shopping Park - Zona Carrefour se va marca o zona speciala destinata prezentarilor autoturismelor unde publicul se va delecta cu ultimele masini modificate si restilizate din regiune.

Inscrierea si accesul autoturismelor se va face intre orele 10.00 - 11.00
Publicul poate vizita expozitia incepand cu orele 11.00
La orele 16.00, juriul desemnat adhoc va desemna castigatorii.
Se vor premia urmatoarele:
- Best Interior x 1,2,3
- Best Exterior x 1,2,3
- Best Car
- Best Demo Car

07 Noiembrie Probe de Indemanare si Demonstratii de drift
Concursul de indemanare pentru public

Grupele concursului de indemanare vor fi umatoarele:
• Tractiune Fata Grupa Mica – autoturismele cu maxim 62.5 kw ~ 85cp
• Tractiune Fata Grupa Medie – autoturismele cu o capacitate cuprinsa intre 62.6 si 88 kw ~ 85 cp119 cp
• Tractiune Fata Grupa Mare – autoturismele cu peste 88.1 kw ~ 120 cp
• Tractiune Spate
• Tractiune Integrala

Demonstratii de drift paralel din partea unor piloti din Campionatul National
Taxi Drift - in limita timpului disponibil pilotii de drift vor oferi curse de Taxi drift pentru pasionatii din public, contra unei sume de 30 ron.
Demonstratii de drift oferite de debutantii Iasiului.

In paralel, incepand cu orele 9 si pana la orele 21.000 vor fi prezente in galeriile comerciale masinile care au fost desemnate castigatoare la Expo

Programul zilei va fi urmatorul:
09.00-11.00 inscrierea si verificarea autoturismelor
11.00-15.00 derularea concursului de indemanare
15.00-16.00 demonstratii de drift - drifterii debutanti locali
16.00-18.00 demonstratii de drift paralel
18.00-18.30 taxi drift
18.30-18.40 extragerea castigatorului la tombola speciala
18.40-19.00 decernarea premiilor
19.00 - inchieierea programului

La acest eveniment estimam depasirea cifrelor inregistrate la editia din anul precedent, adica un numar de peste 3.000 de spectatori, un minim de 50 de participanti la sectiunea expo si un minim de 70 de participanti la sectiunea de indemanare si drift.

Mare parte din fondurile stranse vor fi alocate pentru derularea proiectului Circul Prudent.

Proiectul de preventie rutiera-pietonala CIRCUL PURDENT consta in desfasurarea unei campanii de impartire a 30.000 de fluturasi informativi in gradinite, scoli, licee si facultati, in preajma celor mai aglomerate si expuse zone rutiere din Iasi: Copou, Bularga, Tudor Vladimirescu, Piata Independentei, Anastasie Panu, Podu Ros, Minerva, Tatarasi, etc. Proiectul vizeaza constientizarea in randul tinerilor a pericolelor si riscurilor la care acestua sunt expusi in traficul pietonal, in traficul rutier, dar si ca pasageri in plimbarile cu conducatori auto necunoscuti, teribilisti; punand un important accent pe modul de circulatie pietonala, traversarea prin locuri nepermise, fara a se asigura, fara a tine cont de conditiile meteorologice si traficul rutier.

Multumim pentru suportul acordat comunitatii auto din Copou, tuturor prietenilor, partenerilor si sponsorilor, dintre care amintim: Iasisting, Bras Service, Pim Copy Center, Inovart, Tricorp, Kiss FM, EuroMarket.ro

Persoanele care doresc sa participe sunt rugate sa isi anunte prezenta la expo sau indemanare din timp prin email urmand instructiunile de pe http://www.urbanracing.ro.im" onclick="window.open(this.href);return false;

Mai multe detalii in curand.
Va asteptam,
Echipa FRT & Era
Imagine

Imagine

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: Urban Driving Skills - Editia aIIa 2010

Mesaj de Juliu » Joi Oct 21, 2010 8:06 am

Este vorba de orasul IASI. Il rog pe domnul de mai sus sa ma corecteze, daca gresesc, nu se intelege concret din textul domniei sale.


Rog moderatorul sa imi stearga textul de mai jos, dar imi exercit dreptul de a comenta.
Eu unul nu sunt de acord cu taxa de participare de 30 de lei. Sunt de acord sa plateasca spectatorii, nu concurentii. Adica eu te ajut sa iti vinzi marfa din magazin si sunt taxat?

Benzina este din banii proprii. Va fi probabil acceleratie agresiva, in treapta a 1-a si a 2-a urmata de frana agresiva. Consum instantaneu de 50 L /100 km la unele masini. Stress asupra componentelor mecanice ale motorului, asupra suspensiei şi articulatiilor, asupra componentelor care asigura oprirea masinii. La unele masini, in 10-15 minute, uzura a cauciucurilor cat in cel putin 10.000 de km.
Cu ce? Cu masina in care merge propria familie si cu care merg la serviciu, chiar daca este noua si suficient de puternica pentru show-uri.

Pe termen lung ne poate costa zeci de mii de lei o singura distractie. Platiti-va voi sa ne convingeti. Pana la urma mergem sa ne omoram masinile. Pentru masinile tunate, pentru concurenti cu masini de competitie şi intenţionate pentru asemenea evenimente, da, ok taxele, restul mai ganditi-va si reflectati.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Urban Driving Skills - Editia aIIa 2010

Mesaj de Mihay » Joi Oct 21, 2010 10:13 am

Nu o sa-ti fie nimic sters atata timp cat iti exprimi o parere decenta . Vizavi de taxa pentru participanti eu consider ca este alegerea organizatorului ce si cum face . Nu te obliga nimeni sa te duci. TReaba lor cum isi strang bugetul , de la participanti de la sponsori de la toti sau numai de la unii. Merita apreciati ca organizeaza ceva in conditii cat de cat sigure pentru spectatori si participanti . nu-ti baga nimeni mana in buzunar, alegerea e a ta .

Eu personal nu sunt de acord cu taxa ptr spectatori pentru ca romanii dau banii numai la spectacole de manele. Daca le pui taxa la eveniment auto or sa-ti vina foarte putini si sponsorii nu or sa fie multumiti . Asa ca decide organizatorul cati bani si de unde si-i strange

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Urban Driving Skills - Editia aIIa 2010

Mesaj de Tomita » Joi Oct 21, 2010 10:38 am

Mihay, dar si reciproca este valabila pt concurenti. pot veni putini.
In conditiile actuale, eu as fi optat pt o taxare modica la concurenti si vizitatori.
Asa poti atrage concurenti amatori mai multi (deci spectacol mai mare) si cu 3-5 lei pe vizitator.
Eu stiu ce inseamna sa pui taxe doar pt participanti, si daca n-ai invitatii care sa faca spectacol in lipsa participantilor ai pus-o. Eu am scapat cand am fost implicat in asa ceva la mustata.

E in iasi, deci mult prea departe, dar mi-ai place si mie sa ma bag in astfel de competitii :drive
deci sfat pt frteamro
back-up plan cu aia cu demonstratiile sa nu ramaneti in aer daca n-aveti participanti, din cauza taxelor. Oricum aia primesc bani de la voi ca fac spectacol. Poa' sa fie intelegatori!
Atentie si la siguranta spectatorilor!
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: Urban Driving Skills - Editia aIIa 2010

Mesaj de Juliu » Joi Oct 21, 2010 11:47 am

Ideea principala este ca vremurile sunt foarte grele si veniturile micsorate pe zi ce trece. Macar noi intre noi sa aratam intelegere, si să arătăm ce trebuie făcut şi ce este posibil.De la pleava nenorocita care "reprezinta" acum statul si legile avem exemplul negativ insa noi suntem diferiti.
Ati pus un pret si o taxa simbolica, insa exact asta va strica tot farmecul.
Eu, ca si altii, sunt de parere sa treceti la planul B.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Evenimente Auto”