Achizitie c4 Coupe 1.6hdi sau 2.0hdi

Reguli forum
1. Persoanele fizice/juridice care doresc sa isi promoveze produsele/serviciile pe forumul ClubC4, sunt rugate ca inainte de a posta sa ia legatura cu administratorul siteului
2. Offtopicul este strict interzis in aceasta sectiune
3. O poza face cat 1000 de cuvinte. Atasati va rog poze(daca se poate reale) cu produsele pe care le vindeti
4. Topicurile care nu mai prezinta nici un fel de activitate din partea autorului in decurs de 1 luna, nu vor mai fi considerate valabile, si vor fi inchise, apoi mutate la SOLD OUT
Închis
Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS
Achizitie c4 Coupe 1.6hdi sau 2.0hdi

Mesaj de Noobz » Vin Noi 04, 2016 12:23 pm

Va salut, primul meu post. Ma numesc Adi si de vre-o 3 saptamani ma documentez si absorb informatii legate de aceasta masina. La mine v-a fii a 3-a pe langa un Suzuki Swift 2010benzinar si un Vw T4 Caravelle Buisness(180cai).
Masina v-a parcurge max 10 000km/an si in mare parte v-a fii ferita de trafic intens( pentru asta exista 1.3 benzina)
Am incercat achizitionarea a 2-a masini... prima cu multe probleme si nu a mai fost adusa a 2-a.. am incercat sa o aduc printr-un neserios care m-a tot amanat si neamtzul a zis ca nu mai asteapta asa ca nu m-am putut risca sa mai trimit pe cineva dupa o masina posibil vanduta.

Frustrarile fiind mari, fulgere,traznete si asa mai departe am zis ca voi lua una de la noi din tara si aici apare o alta decizie dificila in a alege. 1.6HDI sau 2.0HDI. Varianta 2.0HDI am exclus-o initial din cauza taxei de mediu :evil: dar ce ma fac daca masina o are platita? Am dat un serch pe un configurator de piese auto... volanta/ambreaj , kit distributzie , suspensie/franare ... ca si costuri de intretinere nu pare ca e e vreo diferentza sau ma insel?Sunt mai problematice? De ce sunt atat de rare?
Dar legat de consum? M-am documentat pe net/youtube plin de clipuri cu volvo/peugeot/citroen/ford fiecare cu 1.6HDI lor cu consumuri la X km.. ce sa zic super economic motorul despre 2.0HDI cam bate vantu in materie de info. Si daca e o diferenta mare de consum as zice pass.

Sincer mi-ar place un 2.0hdi.. pentru ca urmaresc sa o trantesc cu un set de arcuri eibach pro kit , sa pun niste distantiere de 20-30mm si nu as vrea sa fie masina gen " all looks no talent" fara sa fiu lipsit de respect fata de cei cu 1.6hdi. Indiferent de masina eu la toate dieselurile le-am dus la Remap.

Luminati-ma va rog cam care ar fii dezavantajele unui 2.0hdi, exclus RCA si Impozit ca nu e mare diferentza.

PS: momentan sunt in tratative pentru un C4 coupe Loeb Edition 1.6 hdi, wish me luck.

Avatar utilizator
liviu_smup
Mesaje:238
Membru din:Sâm Apr 25, 2009 2:29 pm
Numar Inmatriculare:DJ 09 DDT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie c4 Coupe 1.6hdi sau 2.0hdi

Mesaj de liviu_smup » Sâm Noi 05, 2016 12:24 am

Vorba multa...sărăcia omului. Păreri, păreri si iar păreri. Iei fix ce îți spune inima, pana nu ești tu împăcat pot sa zic eu ca 2.0 ul este Ferrariul sub acoperire, așa ca mergi, vezi, testează si cumpăra. Bafta.
It's nice to be important but is more important to be nice!
-=1.6HDI, 2005, berlina minunata=-

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: Achizitie c4 Coupe 1.6hdi sau 2.0hdi

Mesaj de Noobz » Sâm Noi 05, 2016 8:53 pm

Uite care e treaba.. am avut cateva masini si un mare regret pentru mine ca pasionat e ca nu am gandit bine inainte sa cumpar ceva sau m-am grabit. Si am luat masina super incantat ca apoi sa ma intalnesc cu alt pasionat cu masina la fel si sa realizez ca el are tot felul de dotari sau un motor mai performant fara mari costuri fata de al meu mai slab.

Daca totul decurge bine vineri ar trebuii sa imi ajunga acasa un c4 rosu by Loeb si e 1.6 hdi...

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Achizitie c4 Coupe 1.6hdi sau 2.0hdi

Mesaj de Norishor » Sâm Noi 05, 2016 9:30 pm

Pai.. il asteptam cu interes pe aici pe forum! :ya
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: Achizitie c4 Coupe 1.6hdi sau 2.0hdi

Mesaj de Noobz » Dum Noi 06, 2016 1:19 am

Dupa 2 Failuri.. nu am mari sperante. Daca ii sa fie asta e

Imagine

Imagine

Imagine

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: Achizitie c4 Coupe 1.6hdi sau 2.0hdi

Mesaj de Noobz » Dum Noi 06, 2016 3:53 pm

" Hallo das auto is schon verkauft " a 3-a ratata.....

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Achizitie c4 Coupe 1.6hdi sau 2.0hdi

Mesaj de Norishor » Dum Noi 06, 2016 7:24 pm

:cry: Inca se cauta, se pare
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: Achizitie c4 Coupe 1.6hdi sau 2.0hdi

Mesaj de Noobz » Dum Noi 06, 2016 7:51 pm

Vazut azi c4 coupe 2.0 HDI VTS remap 170cai.. toate briz brizurile FAP off maine se cumpara.

Noobz
Mesaje:76
Membru din:Mie Noi 02, 2016 12:40 pm
Marca si model masina:Citroen c4 2.0HDI VTS

Re: Achizitie c4 Coupe 1.6hdi sau 2.0hdi

Mesaj de Noobz » Lun Noi 07, 2016 7:18 pm

viewtopic.php?f=19&t=9291" onclick="window.open(this.href);return false;

Închis

Înapoi la “Sold OUT!”