Chiptuning Citroen si Anulare filtru de particule - By Doc

Discutii despre orice va taie capul
Scrie răspuns
Doc
Marca si model masina: Mitsubishi Lancer Evolution X

Chiptuning Citroen si Anulare filtru de particule - By Doc

Mesaj de Doc » Sâm Mar 23, 2013 3:20 pm

OBDTuning este o firma de tuning specializata in cresterea performantelor prin optimizari electronice la majoritatea autoturismelor moderne, ce folosesc ca management al motorului o unitate centrala ECU (electronic central unit). Activam in Romania din anul 2002 si dispunem de o retea extinsa de dealeri si colaboratori in tara, cat si in afara tarii. Lucram numai cu aparatura si software licentiat marca Dimsport Italia.

Ce servicii oferim la modele Citroen?

» cresteri de performanta si scaderea consumului prin optimizari electronice
» anulare filtru de particule FAP
» anulare EGR

Oferim reduceri intre 10-20% pentru membri ClubC4 sau pret de grup cand veniti cu mai multe masini (group buy).

Programari se pot face la numarul de telefon 0751-194.100.

Puteti consulta online site-ul OBDTuning pentru aflarea variantelor de tuning disponibile pentru modele Citroen sau prin reteaua de socializare Facebook puteti urmarii o parte din lucrarile noastre, inclusiv modele Citroen.

P.S. Nu ne laudam cu cele mai performante masini pe hartie, insa cautam sa gasim solutia optima intre performanta, consum si fiabilitate. In 98% din cazuri, cresterile de putere afisate pe site au corespuns cu valorile de putere obtinute pe mai multe bancuri dyno din Bucuresti sau tara.

Va multumesc si sper sa avem o colaborare frumoasa tuner-client, daca gasiti oferta noastra de tuning atractiva.

Update 17.06.2015
Lista noastra de colaboratori se mareste si pentru Bucuresti tin sa va anunt ca am doi colaboratori Obdtuning noi care pot face lucrari de remapare sau anulare fap si atunci cand eu nu sunt disponibil.

MX Custom Motorsports SRL
Bucuresti, Romania
Telefon: (0722) 288 987

si

Bogdan Minea (un cunoscator al curselor rally)
Bucuresti, Romania
Telefon: (0726) 555 294

De asemenea, trebuie sa stiti ca in zona Moldovei am (pentru moment) 3 colaboratori Obdtuning:

Nicolau N.Gheorghe P.F.A
Botosani, Romania
Telefon: (0746) 991 417

Orepan AutoCREW SRL (un service foarte bun)
Iasi, Romania
Telefon: 0743 450 276

ARCTURUS STAR PROFESIONAL SRL
Bacau, Romania
Telefon: 0747 477 233

Pentru zona de vest a tarii, activeaza un singur colaborator in Timisoara:

Cristian Goian
Timisoara, Romania
Telefon: 0721 225 604

O alta locatie din tara este la Valcea prin intermediul service-ului Rosan Auto Grup partener AdGarage:

Rosan Auto Grup
Ramnicu Valcea, Romania
Telefon: 0745 688 764

Si nu in ultimul rand, cunoscutul service Citroen din Ploiesti al lui Mihai Stan:

Totcitro Serv SRL
Ploiesti, Romania
Telefon: (0744) 316 258

-------------------------------------------

Informatii si programari chiptuning: 0751.194.100

Programari anulare filtru de particule: 0758 908 619 / 0726 486 395

Program de lucru: 09:30-18:00. Adresa service: Sos. Oltenitei nr. 25, Popesti-Leordeni, Romania

Facebook: https://www.facebook.com/obdtuning.ro" onclick="window.open(this.href);return false; | https://www.facebook.com/anularedpf.ro" onclick="window.open(this.href);return false;
Yahoo ID: obdtuning
Web: http://www.obdtuning.ro" onclick="window.open(this.href);return false; | http://www.anularedpf.ro" onclick="window.open(this.href);return false;
Mitsubishi Lancer Evolution X
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

teddy_dmy
Marca si model masina: Renault Laguna 2.0
Citroen C4

Re: Chiptuning si Remapare Citroen by Dimsport

Mesaj de teddy_dmy » Dum Mar 24, 2013 1:26 am

salut DOC ti.am mai urmarit activitatea si pe forumul de la Renault fiind fost posesor de Megane si tin sa te felicit pt munca depusa :hi

am o intrebare care pt unii poate fi banala dar vreau o lamurire toatusi

am consultat site.ul pt masina din semnatura C4 1.4 16v 65kW ca pret recomandat este 250e, dc pt un peugeot cu aceeasi motorizare(ms gandesc ca este acelasi lucru, ECU-kW-Cuplu) pretul difera, in sensul ca este mai mic in functie de model, respectiv 150-200e

toate cele bune.

Norishor
Marca si model masina: Citroen C2 VTS - 1.6 16V - Black Beauty
Numar Inmatriculare: NOR

Mesaj de Norishor » Sâm Apr 06, 2013 6:37 pm

Bine ai (re) venit pe forum! Multi dintre noi te stim de mult timp, altii pot afla acum de tine si sa se bucure de serviciile tale.
Stiu ca nu sunt primul client de pe ClubC4, dar cu siguranta dupa ziua de azi pot zice ca am o buburuza mai isterica decat era. :drive
Felicitari pt. rabdare si scuze sotiei ca din cauza mea ai intarziat la ce aveati voi de facut.
Asa cum am zis, ziua de astazi a fost maxima! S-au rezolvat micile probleme care erau (expuse si aici) si chiar s-au imbunatatit anumite aspecte.
Multumesc inca o data!
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

George

Mesaj de George » Lun Apr 08, 2013 6:11 pm

Salut aceasta initiativa!
Doc, imi poti spune te rog, daca pentru 2.0 HDI 163 CP poti face ceva?
Este vorba de un C5 , cutie automata! M-am tot ferit de teama cutiei pana acum...mai e cineva care a facut remapare la cutie automata?

Multumesc!

PS: 3.0 HDI , V6 ...aveti experiente cu asa ceva? Ma gandesc cum ar arata si cum s-ar simti un astfel de upgrade la un C6 !

Doc

Mesaj de Doc » Mie Apr 10, 2013 2:07 pm

Sigur. Se modifica ca oricare alt motor PSA cu injectie Delphi. De fapt, acelasi tip de injectie se regaseste si pe varianta de 2.0HDi 140CP. Cresterea de putere pentru motorul de 163CP se situeaza intre 185-190CP si cuplu suplimentar de 60-65Nm. Nu trebuie sa-ti faci griji pentru cutie, cresterile de performanta sunt graduale, fara smucituri si nu afecteaza cutia AT atata timp cat nu sunt depasite limitele suportate de aceasta. O valoare suplimentara de 50-60Nm pentru AT nu este nicio problema.

Experientele noastre in tuning se traduc prin calculatoarele de injectie pe care noi putem sa le modificam si mai putin capacitatea sau marca masinii. Motorul de de 3.0HDi momentan nu ne-a trecut pragul, posibil un numar foarte mic de utilizatori ai acestei variante, dar sunt sigur ca poate iesi ceva frumos din el. Vine cu injectie Bosch EDC17 si este stiut faptul ca sunt cele mai performante calculatoare pentru motorizarile turbo diesel.
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

George

Mesaj de George » Mie Apr 10, 2013 2:21 pm

Multumesc mult! Cred ca voi face o incercare, pentru ambele..dar numai dupa sarbatori.

Stima :hi

Doc

Mesaj de Doc » Mie Apr 10, 2013 3:16 pm

Cu placere, oricand esti binevenit.

Anulare FAP la modele Citroen

Operatiunea de anularea FAP poate fi o rezolvare definitiva a filtrului de particule colmatat, daca luam in calcul pretul ridicat pentru inlocuirea lui (aproximativ 1000-1500 euro) sau completarea cu aditiv. Pe langa inlocuirea FAP-ului se mai adauga costul carburantului consumat, uzura suplimentara la motor sau timpul pierdut cu regenerarile fortate ce se pot efectua doar cu testerul fabricantului.

Odata cu anularea FAP-ului din ECU, vor dispare: erorile legate generate de acesta, consumul exagerat de carburant in timpul regenerarilor sau limitarile de putere.

Cum va functiona masina dupa indepartarea filtrului?

Dupa indepartarea filtrului va creste viteza de tranzitare a gazelor de esapament. Acest lucru are un impact pozitiv asupra consumului si performantei motorului. Un motor turbo diesel fara filtru de particule se va incadra in limitele de emisii pentru EURO 4.

Cost anulare filtru particule Citroen

Costul unei astfel de operatiuni variaza intre 150 euro si 250 euro in functie de modelul de ECU. Durata de lucru, in general, este cuprinsa intre 60-80 minute. Aceasta modificare de software nu aduce si cresteri de putere la motor. Pentru un pachet anulare DPF + crestere putere se oferteaza separat.

Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie in acest topic sau la numarul de telefon 0751.194.100.

alex82
Alex Ploiesteanu'
Marca si model masina: Peugeot 407 , 2.0 HDI

Mesaj de alex82 » Mie Apr 10, 2013 3:44 pm

Si pe langa anularea din soft a FAP`ului , va ma trebui eliminat si fizic . Nu este greu sau costisitor , dar sa stie potentialul client :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Doc

Mesaj de Doc » Mie Apr 10, 2013 4:12 pm

Asa este. Momentan nu am postat aceasta interventie pentru ca teoretic, noi facem doar anularea FAP din ecu, iar interventiile de eliminare fizica le facem in colaborare cu cateva service-uri. Totusi, de cateva zile sunt in negocieri cu o alta firma de tuning auto pentru realizarea ambelor interventii in acelasi timp si aceeasi locatie.

teddy_dmy
Marca si model masina: Renault Laguna 2.0
Citroen C4

Mesaj de teddy_dmy » Mie Apr 10, 2013 7:16 pm

teddy_dmy scrie:salut DOC ti.am mai urmarit activitatea si pe forumul de la Renault fiind fost posesor de Megane si tin sa te felicit pt munca depusa :hi

am consultat site.ul pt masina din semnatura C4 1.4 16v 65kW ca pret recomandat este 250e, dc pt un peugeot cu aceeasi motorizare(ms gandesc ca este acelasi lucru, ECU-kW-Cuplu) pretul difera, in sensul ca este mai mic in functie de model, respectiv 150-200e

toate cele bune.
un raspuns se poate
multumesc frumos

Doc

Mesaj de Doc » Joi Apr 11, 2013 9:23 am

Preturile mai mici se pastreaza si pentru Citroen.

blu3manx

Mesaj de blu3manx » Sâm Apr 20, 2013 12:07 pm

Salut, un pret informativ pentru: » cresteri de performanta si scaderea consumului prin optimizari electronice, masina din semnatura, Citroen C4, 1.6 benzina, 16v, 110cp
Citroen C4 1.6 16V VTS

mituc
Marca si model masina: Mazda 3 MPS BK

Mesaj de mituc » Sâm Apr 20, 2013 7:50 pm

teddy_dmy scrie:
teddy_dmy scrie:salut DOC ti.am mai urmarit activitatea si pe forumul de la Renault fiind fost posesor de Megane si tin sa te felicit pt munca depusa :hi

toate cele bune.
un raspuns se poate
multumesc frumos
Desi capacitatea cilindrica si probabil valorile de cuplu si putere sint asemanatoare sau identice, totusi motoarele sint total diferite, la fel si ECU-urile si softurile de management scrise in ele.
Uneori poate fi mai complicat sa modifici un soft pentru un motor de 1.2l decit un soft pentru un motor turbo de 2l si 250cp (de obicei e invers, dar poate fi si asa cum ziceam).

Deci practic softurile pentru motorul de renault si cel de la PSA sint produse diferite. E ca si cum ai compara pretul unui far pentru un renault de 15k eur si pretul pentru un far de citroen care a costat tot 15k eur nou. Pretul farului va diferi.

Diferentele de pret au mai multe posibile cauze:
- firmele care au lucrat la softurile aftermarket respective sint diferite;
- dezvoltarea softului aftermarket a necesitat o durata diferita de timp, ceea ce se traduce prin investitii diferite inmina de lucru;
- motoarele fiind diferite este posibil ca testarea softurilor sa fi necesitat pasi diferiti si timp diferit pentru finalizare, au avut reactii diferite la variatii ale calitatii si tipului de carburant, sau alte conditiilor climatice;
- cu cit masina este mai noua si valoarea ei de piata mai mare, valoarea softului s-ar putea sa fie si ea mai mare. Si invers, cu cit modelul este de mai mult timp pe piata, pentru a atrage in continuare clienti valorile trebuie sa scada;
- multe multe altele.

Deci presupunind ca diferentele de pret sint pentru preturi listate in acelasi loc (pe site, sau promotii pe un acelasi forum) atunci cam aici isi au originile.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Doc

Mesaj de Doc » Dum Apr 21, 2013 2:04 pm

blu3manx scrie:Salut, un pret informativ pentru: » cresteri de performanta si scaderea consumului prin optimizari electronice, masina din semnatura, Citroen C4, 1.6 benzina, 16v, 110cp
Te costa 600 ron o modificare de soft la acest tip de motorizare.

Mituc are dreptate. Costurile pentru modificarile de putere pot fi diferite de la o marca la alta sau la motorizari diferite. In unele cazuri, acelasi motor poate veni cu mai multe versiuni sau modele de calculator.

De exemplu, la Citroen C4 1.6i 16V exista doua versiuni de ecu Bosch. Unul este Bosch 7.4.4, iar celalalt este 7.4.5. Pretul per modificare poate fi diferit in functie de aceste versiuni.

DjAndr3w
Marca si model masina: Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare: IS 15 EOK

Mesaj de DjAndr3w » Dum Apr 21, 2013 2:44 pm

Salut. As vrea si eu mai multe detalii in legatura cu:
Ce servicii oferim la modele Citroen?

» cresteri de performanta si scaderea consumului prin optimizari electronice

Ce inseamna cresterea performantei, si scaderea consumului in cifre pentru un Citroen C4 berlina 1.6i :hi
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”